האוצר: עלייה של 40% ברכישת דירות חדשות בשוק החופשי בפברואר

שני מבצעי מכירות באור יהודה ואור עקיבא הזניקו את היקף העסקאות. באוצר מזהירים כי רוכשי דירות להשקעה באור עקיבא בסיכון
|
משה כחלון, צילום: יחצ
עלייה של 40% ברכישת דירות חדשות בשוק החופשי נרשמה בחודש פברואר. כך עולה מסקירת הכלכלן הראשי במשרד האוצר שפורסמה היום (ב'). שני מבצעי מכירות באור יהודה ואור עקיבא הזניקו את היקף העסקאות, כאשר חלק גדול מהרוכשים הינם משקיעים. באוצר מזהירים כי רוכשי דירות להשקעה באור עקיבא עשויים להיתקל בקשיים בתשלומי המשכנתא. בנוסף, מספר החודשים שעמדו על המדף דירות של משפרי דיור שהוצעו למכירה, המשיך לעלות.
על פי סקירת הכלכלן הראשי, בחודש פברואר נרכשו 9.1 אלף דירות, עליה של 10% בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה של 2% בהשוואה לחודש הקודם. בניכוי העסקאות בסבסוד ממשלתי הסתכמו העסקאות בשוק החופשי בחודש פברואר השנה ב-8.3 אלף, עליה חדה של 15% בהשוואה לפברואר אשתקד, המוסברת בין היתר ברמה נמוכה במיוחד שנרשמה במספר העסקאות בשוק החופשי בפברואר אשתקד, אשר היה חודש פברואר החלש ביותר בעשור האחרון.
בהשוואה לחודש הקודם, עלה מספר העסקאות בשוק החופשי בשיעור של 7%, כאשר גידול זה התרכז בדירות חדשות, נוכח מבצע מכירות גדול באור עקיבא אשר היווה למעלה ממחצית הגידול במספר העסקאות בשוק החופשי. 
עלייה של 40% ברכישת דירות חדשות בשוק החופשי 
סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש פברואר עמד על 3.2 אלף דירות, מתוכן 900 דירות בסבסוד ממשלתי. בניכוי העסקאות המסובסדות נרשמה עליה חדה של קרוב ל-40% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה של 22% בהשוואה לחודש הקודם. בכך חזרה רמת העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי לרמתה הגבוהה יחסית בחודש דצמבר האחרון.
ניתוח הממצאים הראה כי קרוב ל-60% מהגידול ברכישות אלו בחודש פברואר התרכז במבצע מכירות למועדון צרכנות גדול (חבר - ע.ס) שערכה אחת מחברות הבניה באור עקיבא, אשר הביא לגידול של יותר מ-300% בסך העסקאות בדירות חדשות (בשוק החופשי) באזור חדרה בהשוואה לפברואר אשתקד. בנוסף, באזור המרכז נערך מבצע מכירות (באור יהודה), אשר הסביר 70% מהגידול בסך העסקאות בדירות חדשות באזור זה.
מנגד, באזור ב"ש בו עומדות למכירה, ללא הגרלה, קרוב לשלוש מאות דירות, עבור זכאי "מחיר למשתכן", הוסיף לרדת בשיעור חד מספר העסקאות בדירות חדשות בשוק החופשי.
 
מכירת דירות חדשות בשוק החופשי

מקור: משרד האוצר
גידול של 245% ברכישות המשקיעים באזור חדרה
בחודש פברואר נרכשו 1.4 אלף דירות ע"י משקיעים, עליה של 18% בהשוואה לפברואר אשתקד ועליה של 23% לעומת החודש הקודם. גידול חריג זה נרשם על רקע מבצע המכירות הגדול שנערך באור עקיבא, אשר הביא לגידול של 245% ברכישות המשקיעים באזור חדרה.
כאמור, מבצע מכירות זה שווק במיוחד לחברי מועדון צרכנות גדול, המאופיינים בשיעור גבוה של בעלי דירות להשקעה. משקל המשקיעים מסך העסקאות הגיע קרוב ל-15%. מנגד, באזורי ת"א, המרכז וירושלים הוסיף לרדת משקל המשקיעים בסך העסקאות.
 
דירות שנרכשו להשקעה ושיעורן מסך העסקאות

מקור: משרד האוצר
במשרד האוצר מציינים כי מספרן הגבוה של הדירות שרכשו המשקיעים במבצע המכירות באור עקיבא חריג לא רק ביחס לתקופה (מאז יוני 2015 נמצאות רכישות המשקיעים במגמת ירידה חדה) אלא גם ביחס לרמת הרכישות של המשקיעים בעיר עוד לפני הכבדת המיסוי על המשקיעים ביוני 2015.
היקף הדירות החדשות שרכשו המשקיעים באור עקיבא בחודשיים הראשונים של 2019 גבוה ב-64% מסך הדירות החדשות שנרכשו ע"י משקיעים  בישוב בשנים 2018-2017 גם יחד, ונמוך ב-8% בלבד מהשיא השנתי שנרשם בשנת 2015.
רוכשי הדירות להשקעה באור עקיבא בסיכון
על רקע ממצאים אלו, מציינים באוצר כי סביר להניח שחלק לא מבוטל מהרכישות של "דירה ראשונה" נעשה אף הוא  למטרות השקעה. "ככל שתוסיף ותתרחב תופעה זו (כ-3.5 אלף דירות מתוכננות במסגרת פרוייקט זה, חלקן מיועדות לזכאי "מחיר למשתכן") יהיה בכך כדי לסכן את היכולת של המשקיעים לממן את תשלומי המשכנתא משכ"ד", מציינים באוצר. 
עוד מציינים באוצר, כי אמנם ניתוח רמות השכר של רוכשי הדירות להשקעה במבצע המכירות באור עקיבא מצביע על רוכשים מאד מבוססים, עם שכר ממוצע למשק בית העומד על 45 אלף שקל (ברוטו לחודש) ושכר חציוני גבוה אף הוא,של 31 אלף שקל, כאשר שיעור אפסי מהם מתגורר באור עקיבא עצמה, אולם מאחר ואותו מבצע בפברואר שווק בעיקר לחברי מועדון מסוים, לא בהכרח מייצגים הם את כלל מי ששוקלים בדעתם לרכוש דירה להשקעה בפרויקט זה.
הדירות עמדו על המדף יותר משנה ורבע 
מספר החודשים שעמדו על המדף דירות של משפרי דיור אשר הוצעו למכירה, עמד בחודש פברואר על 15.6 חודשים, עליה מתונה בהשוואה לחודש הקודם, כאשר בהשוואה לפברואר אשתקד התארך משך חודשי המדף של דירות אלו בכמעט חצי שנה. בפילוח גיאוגרפי בולטים במיוחד אזור ב"ש ואזור חדרה במשך הזמן הנדרש למשפרי הדיור למכור את דירתם הקודמת. 
 
מספר החודשים בהם עמדה דירה על המדף 

מקור: משרד האוצר
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות