מיחשוב ישיר מממשת וואן טכנולוגיות בתשואה של אלפי אחוזים

הסבלנות משתלמת: החברה תמכור 2.7% מוואן טכנולוגיות ותדווח על רווח כלכלי של 32 מיליון שקל; שווי ההחזקה בניכוי חוב – כ-650 מיליון שקל
 | 
(2)
מטבעות כסף, צילום: Istock
מיחשוב ישיר של אייל עדי, המחזיקה בשליטה בוואן טכנולוגיות, מממשת 2.7% ממניות וואן בתמורה ל-35 מיליון שקל.  מיחשוב אמנם יורדת מ-50% לשיעור החזקה של 47.6%,  אבל היא עדיין בעלת המניות הדומיננטית והשולטת בפועל בוואן טכנולוגיות שנחשבת לאחת החברות הגדולות בתחום טכנולוגיית המידע  ושירותי תוכנה (לצד מטריקס ומלם-תים).
המחיר במימוש נקבע על 190 שקל – הנחה של 1.6% ביחס למחיר השוק.
בעקבות העסקה תרשום מיחשוב ישיר גידול בהון בסכום של 32 מיליון שקל. הגידול הזה הוא סוג של רווח כלכלי, שמסיבות חשבונאיות (המשך החזקת השליטה) לא מוכר כרווח חשבונאי, אלא כגידול בהון. אלא שזו אותה המשמעות, ומעבר לכך – מדובר על מימוש ברווח כלכלי של פי 11-12 לעומת הרשום בספרים – כ-3 מיליון שקל בלבד.
עדי אייל מוכיח דרך ההחזקה בוואן טכנולוגיות שהסבלנות משתלמת – ב-5 השנים האחרונות הניבה מניית וואן טכנולוגיות תשואה של מעל 200%, ובעשר השנים האחרונות המניה עלתה פי 19.
מיחשוב ישיר לאורך כל הדרך נהנתה מדיבידנדים נדיבים ומעליית ערך של מניות המוחזקת. כמו כן, מכיוון שמיחשוב ישיר ממונפת (יש לה חוב נטו -  ) היא למעשה מהווה סוג של אופציה על ההשקעה בוואן טכנולוגיות, ולכן התשואה בה היתה גבוה יותר מהתשואה של וואן טכנולוגיות. ב-5 השנים האחרונות, מניית מיחשוב ישיר עלתה אמנם בשיעור קרוב לעלייה בוואן – מעל 200%, אבל בהסתכלות על עשר השנים האחרונות עלתה מניית מיחשוב ישיר פי 27.
הגופים המוסדיים השתתפו בחגיגה דרך השקעה ישירה בוואן טכנולוגיות - בעיקר ילין לפידות ומגדל, וגם בהשקעה עקיפה – בעיקר ילין לפידות.
מיחשוב ישיר נסחרת בבורסה בשווי של 425 מיליון שקל. רגע לפני העסקה היא מחזיקה ב-50.3% מוואן ששווה מעל 1.3 מיליארד שקל , ומכאן ששווי ההחזקה בוואן – 660 מיליון שקל. על פי הדוחות לרבעון הראשון, החוב בסולו מסתכם בסכום נמוך יחסית – כ-10 מיליון שקל.
במילים אחרות, הערך הנכסי הנקי (לפני הוצאות מטה) מסתכם ב-650 מיליון שקל, משמעותית מעל השווי בשוק – 425 מיליון שקל. אבל, לרוב השוק לא טיפש, זה קורה בגלל כמה סיבות – סחירות, הוצאות מטה בחברה האם (מיחשוב ישיר) שבעצם מקזזות באופן שוטף את הרווחים, ובהתאמה פוגעים בשווי.  הוצאות המטה השנתיות של מיחשוב ישיר מסתכמות בכ-2 מיליון שקל. השאלה אם הוצאות מטה כאלו מסבירות את הפער, או שאולי מדובר בבעיות שוק?
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הסבר
  סטגר 23/06/2019 09:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכי חשוב זה המס!!!!! וואן רשומה בספרים היסטורית במחיר נמוך מאודאם תגלם את המס תגלה שאין דיסקאונט!!
  סגור
 • 1.
  מעניין - בשקט בשקט, אחת המניות הטובות של השנים האחרונות (ל"ת)
  דניאל 22/06/2019 20:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות