10 סיבות למה בנק ישראל צריך להעלות את הריבית כבר היום

הכלכלן יניב חברון לקראת הודעת הריבית היום: "אם לא יעלה את הריבית הפעם - אז כנראה בפעם הבאה"
|
(7)
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, צילום: דוברות בנק ישראל

היום (שני) בשעה 16:00 צפויה להתפרסם החלטת הריבית של בנק ישראל. יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, מעריך כי ההסתברות להפתעה והעלאת ריבית כבר בישיבה הקרובה גבוהה מאוד. חברון נוקב במספר סיבות למה לדעתו בנק ישראל צריך להעלות את הריבית כבר היום.  

 1. ציפיות האינפלציה לאורך כל העקום עומדות ברמה של 1.7%-1.9% לעשור הקרוב. אם המטרה של בנק ישראל היא לחזיר את האינפלציה סמוך למרכז, אז אנחנו ממש קרובים לשם אבל הריבית עדיין נמוכה בצורה קיצונית! רצוי שתהליך העלאת הריבית יהיה הדרגתי אבל כרגע זה נראה שאנחנו כבר באיחור.
 2. נתוני המאקרו המקומיים מצביעים אולי על התמתנות בקצב הצמיחה אבל אין כל אינדיקציה למשבר חריף דמוי 2008 שמצדיק ריבית כל כך נמוכה.
 3. בבנק ישראל מתקשים לצייר תוואי ריבית עולה בגלל אי הוודאות הגלובלית בעיקר – האמת יותר טוב. הפתעות בהעלאות הריבית יצרו תגובה רגעית בשוק המט"ח והן עדיפות על יצירת תוואי ריבית עולה שיגרור תיסוף זוחל קטלני.
 4. אומנם משוק ההון עולה כי הריבית תעלה אולי בעוד 12 חודשים אבל חזאים רבים העריכו בשבועיים האחרונים כי עלתה ההסתברות להעלאת ריבית כבר בחודש מאי. במידה ובנק ישראל לא יעלה את הריבית מחר, הערכות להעלאת ריבית במאי יעלו משמעותית אז למה לא כבר עכשיו?
 5. אחרי ההפתעות לחיוב במדדים האחרונים, הפתעה לחיוב במדד חודש מרץ תגביר את הציפיות להעלאת הריבית והערכות כי בנק ישראל מאחר. עדיף להעלות כבר עכשיו ובמידה ומדד מרץ יאכזב, השוק פשוט ינמיך ציפיות זמנית מה שלא יגרור תגובה משמעותית בשוק המט"ח.
 6. עדיף להעלות את הריבית יום לפני הבחירות מאשר לאחר הבחירות לפחות מבחינת שוק המט"ח. יש סיכוי טוב שביום למחורת המשקיעים יעסקו בעיקר בתוצאות הבחירות וההשפעה הצפויה על הכלכלה והשוק המקומי והרבה פחות בשוק המט"ח.
 7. לפי העקום האמריקאי הריבית בארה"ב עשויה לרדת בשנתיים הקרובות, כדי לתמוך בכלכלה, אבל לא מסתמן משבר חריף בשלב זה. בנוסף אם להאמין לדוח התעסוקה, הפחתת ריבית כרגע לא על הפרק.
 8. לפחות ע"י הדיווחים ארה"ב וסין מצויות רגע לפני הסכם שיוסיף אופטימיות לשווקים ועשוי גם להאיץ את מחירי הסחורות – מאפשר חלון גדול יותר להעלאת הריבית.
 9. הריבית הריאלית הקצרה צפויה להיות שלילית עם אינפלציה צפויה של 1.7% לשנה בעוד שנה וריבית צפויה נמוכה מ-0.5%.
 10. ההשפעה על הריביות הריאליות ארוכות הטווח צפויה להיות נמוכה אם בכלל, שכן הן כבר היום גבוהות משמעותית. בסך הכל העלאת הריבית, תאותת על תגובה של בנק ישראל ותסיר חשש לתגובה מאוחרת מידי ולכן תוביל לתחילת השתטחות העקום.

בשורה התחתונה בנק ישראל יכול היה לעלות את הריבית כבר בחודש פברואר ובאמת שלא ברור מדוע הוא מחכה. אי וודאות עשויה ללוות אותנו עוד תקופה ארוכה. בנוסף ציפיות האינפלציה מתקרבות ליעדים של בנק ולפחות לפי הריביות ארוכות בטווח, הריבית הקצרה נמוכה בצורה קיצונית שאינה הולמת את מצב הכלכלה. ואם לא יעלה את הריבית הפעם... אז כנראה בפעם הבאה.

תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  היום אנשים צרכים במדינתנו, גם מעל 50 שנה לשכור דירה....
  היום אנשים צרכים 18/04/2019 12:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום אנשים צרכים במדינתנו, גם מעל 50 שנה לשכור דירה. ... תעשו את החשבון ... מאיזה גיל, מתחילים לשכור דירה.
  סגור
 • 6.
  אתה לא מבין שהוא עובד עבור העשירים
  י"ע 18/04/2019 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולהם טוב ריבית נמוכה
  סגור
 • 5.
  אתה כלכלן או חרטטן?
  אבי 14/04/2019 09:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טראמפ רוצה להוריד את הריבית בארה"ב. אתה רוצה להעלות אותה בישראל. אוויל משריש
  סגור
 • 4.
  כמה שטויות בכתבה אחת (ל"ת)
  רוני 12/04/2019 18:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  היום אנשים במדינתנו ,צרכים גם מעל 50 שנה לשכור דירה...
  היום אנשים 10/04/2019 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היום אנשים במדינתנו ,צרכים גם מעל 50 שנה לשכור דירה. ... תעשו את החשבון ... מאיזה גיל, מתחילים לשכור דירה.
  סגור
 • 2.
  ביבי: ישראל בעשור הטוב ביותר. והריבית הריאלית שלילית!
  תו 08/04/2019 16:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מינוס 1% ואף יותר! משהו לא הגיוני ואנחנו משלמים מחיר ביציבות פיננסית מעורערת, הקצאת משאבים מעוותת שתפגע בצמיחה, וניפוח בועות במחירי הנכסים.
  סגור
 • 1.
  האינפלציה נמוכה, הדולר נמוך, ארהב הסתיימו העלאות הריבית (ל"ת)
  לא לעלות ריבית 08/04/2019 14:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות