ראש עיריית רמת גן: "העיר העשירה נמצאת על סף פשיטת רגל"

בית המשפט המחוזי קיים דיון בעניין עתירת הקבלנים למניעת ביטול תמ"א 38 והמליץ לעירייה לבטל את המדיניות החדשה. שאמה-הכהן: "אנחנו בחוסר איזון בגלל התמ"א"

|
(20)
אתר בנייה, צילום: מורן ישעיהו

בדיון שקיים אתמול בית המשפט המחוזי בתל אביב בעניין עתירת התאחדות הקבלנים בוני הארץ למניעת ביטול תמ"א 38 ברמת גן, דחה נשיא בית המשפט, השופט אורן אורנשטיין, את בקשת הוועדה המקומית לדחות את ההחלטה הסופית בעניין שצפויה להתקבל בימים הקרובים עד סוף החודש - זאת על מנת שתספיק לבצע התאמות בנוסח המדיניות כפי שאושר באפריל האחרון בנוגע לתכנית, לאור עמדת היועמ"ש כפי שפורסמה בשבוע שעבר.

כמו כן, המליץ אורנשטיין לוועדה המקומית לבטל את המדיניות החדשה. בדיון נכחו נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו, ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, ונציגת היועץ המשפטי לממשלה.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

בדיון טענה הוועדה המקומית כי התמונה שהוצגה ביחס למדיניות כלפי תמ"א 38 אינה נכונה: "עד היום ישבו בוועדת המשנה ודנו בכל בקשה ובקשה לפי המצב ואנחנו יכולים להמשיך לעשות זאת גם היום". בעניין אופן הצגת הנושא בכלי התקשורת טענה הוועדה כי "המחלוקת מצומצמת בהרבה ממה שאפשר היה לחשוב מקריאת הכתבות".

מצד ההתאחדות נטען לחוסר הבנה של הועדה את עמדת היועמ"ש: "לעמדתו ועמדתנו, המדיניות שפורסמה מופרכת ומשוללת תשתית כלשהי. מדובר בעמדה שמאיינת את את התמ"א ומנוגדת לחוק. הבקשה של הוועדה לעיון חוזר היא די מבישה כי הבעיה היא לא שינויי הנוסח, אלא שהמדיניות הזאת היא פשוט בלתי אפשרית ולזה אי אפשר לקרוא מדיניות.

"הרעיון לעשות דיון תוך כמה ימים ולתקן תיקוני נוסח מעיד על כך שהוועדה המקומית בחוסר הבנה טוטאלי לגבי תפקידה בחוק וסמכויותיה, ולגבי מה שאומר היועמ"ש.

"תמ"א 38 היא תכנית שהממשלה אישרה בסמכות מעל לרשות המקומית, כשהרשות המקומית לא מוסמכת לשנות אותה, היא יכולה לפעול לפי הפרמטרים בתוכה. מהמדיניות החדשה משתמעת עצירת התמ"א. דה-פקטו, מרגע הבחירות פשוט עצרו את הדיונים בוועדה ויותר מזה, יש קבלנים שכבר היו עם החלטות ועם חשבון אגרות משולמות ואמרו להם שלא חותמים להם על ההיתר". 

הוועדה המקומית: לא ניתן להוציא היתרים לתמ"א כפי שהיה בעבר
בא כוחה של הוועדה המקומית רמת גן בחר להדגיש תחילה כי "היועמ"ש מקבל את עמדת הועדה המקומית כי היא רשאית לקבוע לעצמה מדיניות לאופן הפעלת שיקול הדעת מכוח תמ"א 38. במהלך השנים התחדדה בקרב גורמי התכנון ההבנה לפיה יש להעצים את שיקול הדעת שניתן לוועדה המקומית על מנת למנוע כאוס תכנוני".

בהמשך ציין כי "כפי שפורט בתמ"א 38, נוצר פער בהשתלבות הבנייה החדשה בו היא מתבצעת. אחד השיקולים בהוראות התמ"א הוא כושר נשיאה בתשתיות - איך אפשר לתכנן תשתיות כשאין תקציב? כשקובעים מדיניות בעיר שהתווספו לה 16 אלף יח"ד, שפוטנציאל התמ"א שקיים בה לא קיים באף מקום אחר בארץ, צריך לקחת בחשבון את השיקול הפיננסי.

"ברמת גן ניתנו היתרים לתמ"א 38 אבל אין אפשרות לעשות זאת בהיקפים ובאופן שזה נעשה בעבר. בסך הכל הוועדה המקומית עשתה את הדבר האחראי והנכון לעשות והיא מוסמכת לעשות זאת".

שאמה-הכהן: "רמת גן העשירה נמצאת על סף פשיטת רגל"
"מתחם זה דבר מאוד ברור, זה כמה שיותר רחב ויותר בריא ובזה מכירות כל הרשויות", אמר ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה-הכהן. לדבריו, "במתחם של 3 מגרשים, אם באה בקשה לתמ"א 38 במגרש האמצעי, ממבט ראשון כל מתכנן מבין שכדי ליצור כל מה שצריך, אתה הורס את האפשרות המתחמית בעתיד ולכן השיקול הוא מתחמי ולא נקודתי.

"בהצלת חיי אדם, בתמ"א ר"ג לא חוזק גן ילדים אחד, בית ספר אחד ואף אחד לא יודע מתי יגיעו הטילים, לכן זו סיסמה, שלא לדבר על הישובים שבאמת נמצאים באזור רעידת אדמה. 

"כשאנחנו מדברים על כושר נשיאה - הוא מתחיל ונגמר בתכנון ותקציב. היום רמת גן העשירה נמצאת על סף פשיטת רגל. אנחנו עושים מניפולציות כדי לסיים את השנה מאוזנת. הגענו למצב הזה בגלל התמ"א".

על טענה זו בתקציב, השיבו בהתאחדות כי "לאורך השנים העיר נמצאת באיזון תקציבי ונתנה הרבה היתרים לתמ"א. לא הוכח שיש לחוסר התקציב קשר לתמ"א וזה גם לא רלוונטי. רמת גן ידעה עליות ומורדות. סוף סוף הדבר הזה הגיע לאיזשהו איזון. המדיניות של 2017, תוכניות האב שעשו לשכונות, שהיום ראינו שהוועדה המחוזית מכוונת אליהן, כל זה הגיע לכדי איזון וודאות שאנשים מסתמכים עליה ודווקא ההחלטה החדשה יוצרת את הכאוס".

"דרך המלך היא פינוי בינוי"
בהתייחס למדיניות שהנהיגה העירייה הקודמת ולשינוי שמוביל כעת שאמה, אמר ראש עיריית רמת גן: "לא אמרנו התמ"א לא קיימת, לא אמרנו אל תגישו בקשות לתמ"א כי לא נאשר, אנחנו מכבדים את התמ"א, נשקול כל בקשה לגופה, רק אמרנו שבגלל שרמת גן הזמינה יזמים ללכת בדרך הזאת שהיא דרך המלך, זו כבר לא דרך מלך - אלא פינוי בינוי.

"לגבי ההתאמות אמרנו שזה אפשר. אם שורש הבעיה הוא שהוועדה לקחה על עצמה סמכות שאין לה, אנחנו לא מחפשים את זה. נגיד שכל מי שרוצה להגיש מוזמן, הוועדה תשקול שיקולים של תשתיות, כושר  נשיאה, התחדשות עירונית ותנמק כל החלטה, כאשר כל החלטה אפשר לתקוף בוועדת ערר. מעשית, אין לי אפשרות לחתום על היתרים כאלה במגוון שהם רוצים ובהיקף שהם רוצים. אמרתי גם למנהלת  המחוז שיש לה סמכות, נעביר לה את כל הבקשות ושהם יתנו תשובות לציבור, אנחנו לא מסוגלים".

נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו, התייחס לדברים ואמר כי "הוועדה המקומית מציעה פינוי בינוי במקום תמ"א 38 אבל בפינוי בינוי צריך מכפיל יותר גבוה, זה רק יכביד על התשתית ועל חוסר התקציב ולכן יש כאן בעיה. אף אחד לא מונע מהוועדה המקומית לעבור שכונה שכונה, לקבוע מתחמים ולהוציא אותם לפועל במסגרת תמ"א 38 - במקום לבנות מגדלים בכל מקום, יבנו מתחמים צמודים שאפשר יהיה להוציא אותם לפועל לפי התכנית".

בהמשך להחלטת בית המשפט אמר סרוגו: "אני מציע לוועדה המקומית ברמת גן לקבל את המלצת השופט אורנשטיין ולבטל לאלתר את המדיניות השגויה שלה מחודש מאפריל 2019 הנוגדת באופן מוחלט את הוראות התמ"א, ולהכין במשותף איתנו מדיניות חדשה, שמצד אחד, תאפשר הוצאה לפועל של פרויקטים על פי תמ"א 38 המגינים על הדיירים מרעידות אדמה וטילים ומצילים חיים, ומצד שני מתחשבת בהיעדר התשתיות וכך תוכל הוועדה המקומית רמת גן להתמודד עם המחסור בתחום הזה.

"אני סבור, כי ניתן למצוא פשרות תכנוניות כך שפרויקטים בתמ"א 38 ימשיכו לצאת לפועל בעיר רמת גן, לצד פרויקטים של פינוי בינוי ולהבטיח שההתחדשות העירונית בעיר לא תפסק".

תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  פינוי בינוי ר"ג
  רות יהל 05/09/2019 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הקבלנים בשיתוף עיריית ר"ג מפקיעים במסגרת פינוי בינוי שטחים מהדיירים ע"מ לבנות חנויות מסחר מהן ירוויחו העירייה והקבלן הרבה כסף על גבם של הדיירים. ממש גזל!!!
  סגור
 • 15.
  מתגעגעים לזינגר
  אבימלך 05/09/2019 13:59
  הגב לתגובה זו
  3 1
  עשה למען העיר בלי פולחן אישיות ושלטים על כל עץ רענן .השתמש בכל המשאבים לקידום העיר ולא לקידומו האישי .לא חלפה שנה והעיר בפשיטת רגל סימן שמשהו רקוב בביאליק 35 .
  סגור
 • מעניין כמה שילמו לך לכתוב זאת, אבימלך
  יוחנן 06/12/2019 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קל לרכישה...
  סגור
 • 14.
  ועדה פשוט בדיחה לא מבטלים בפזיזות תוכנית מבוססת על מחקר
  רינה 05/09/2019 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ותכנון בהחלטה של ילד מגנון
  סגור
 • 13.
  כספים..
  מיכאל 05/09/2019 07:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה בדיוק קשור תמ"א לחוסר איזון?... עיריית ר"ג בחוסר איזון בגלל משכורות העתק שניתנות לקרובים לצלחת.
  סגור
 • טען עוד
 • 12.
  מה ענין שמיטה? (ל"ת)
  יעל ליברמן 05/09/2019 07:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  פשיטת רגל
  מוש 04/09/2019 15:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראש העיר מוציא סתם כספים.אוטובוסים חינם בשבת,פיצות וארטיקים לתושבים,מופעים,מתנפחים,סיבסוד בריכות שחיה ועוד הרבה.הכל לשם מציאת חן כלפי התושבים.העיר מרויחה הון.הנקיון בעיר על הפנים,מערכת אכיפה על הפנים.יש להוציא כסף על תחזוקת העיר
  סגור
 • 10.
  איפה הכסף? ממיסים, היתרים תקציבי מדינה...
  מר בין 04/09/2019 07:29
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ועדה קרואה שתתהל את הכספים לדברים הנכונים. כל הנתונים על אוכלוסיית העיר לא יכולים להסביר איך העיר לפתחה של פשיטת רגל.
  סגור
 • 9.
  הגרעון לא בגלל תוכניות התמ''א
  מאיר 04/09/2019 05:42
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אלא בגלל תוכניות השיפוץ במיליונים של חדרי סגני ראש העיר והטיסות הדחופות לחו''ל כאילו העירייה היא זרוע של משרד החוץ, אתה מבאס שמאה-הכהן מבאס!!!
  סגור
 • 8.
  גנב
  אמת 04/09/2019 01:59
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא ספק זה בגלל מה שהוא עשה עם השבת פה...!!
  סגור
 • 7.
  הייתה טעות חמורה לבחור בו
  יוסי 03/09/2019 23:20
  הגב לתגובה זו
  6 2
  אנחנו התושבים בחרנו במישהו אחד וקיבלנו את האיש עם התנהלות אחרת שפוגע בנו
  סגור
 • הוא הבן אדם הנכון לעשות סדר בתמא
  אלמונית 04/09/2019 07:39
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אחרי שנים של בנייה פרועה בעיר לדוגמא המגדלים במצפה המתמיד .
  סגור
 • 6.
  אין בעיה עם תשתיות ולא חסרים כיתות ולא אני ילדים
  יוסי 03/09/2019 23:17
  הגב לתגובה זו
  2 1
  ואיך פיתאום אין כסף לאן הולכת הארנונה, לפי הבנתי זה סוג של העמדת הדברים בצורה לא מדוייקת והכול בכדי להצדיק את הצעד הלא נכון של עצירת התמר בעיר, אם היינו ממשיכים בתמא היו יותר דירות ועוד תשלומי ארנונה לעיריה ולזכות הצעירים שגרים גם ככה בעיר בשכירות פשוט יקנו דירות שייבנו וככה המחירים לא ימשיכו לעלות וזה טוב לכולם, בחרנו בראש העיר הזה ומתברר שזו הייתה טעות לבחור בו,
  סגור
 • פינוי בינוי
  רות 05/09/2019 14:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ראש העיר מעוניין יותר בפינוי בינוי שם הוא מפקיע שטחים מבעלי דירות ע"מ לבנות חנויות מסחר והרוויח המון כסף. ממש גזל!!!
  סגור
 • 5.
  רמת גן
  Jo 03/09/2019 22:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ועדה של הזויים לא דנו בבקשות לתמא כבר מפברואר הכל תקוע רק תביעות כספיות על גרימת נזקים לדיירים וליזמים נגד העיריה בר השאיר קופה מלאה זינגר פיזר את הרוב עיריה בזבזנית ושאמה כנראה ממשיך את דרכו הבזבזנית
  סגור
 • 4.
  ככה יעשה לראש עיר שפורץ את הסטטוס קוו (ל"ת)
  נתי 03/09/2019 18:16
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 3.
  אינטרס הקבלנים הוא הפוך מאינטרס התושבים
  מהנדס 03/09/2019 17:03
  הגב לתגובה זו
  5 1
  עם כל הכבוד תוכנית תמ"א 38 היא פארסה וככל הנראה גם לא תאושר לשנים נוספות ולכן להתלות בה ככה זה קצת מצחיק. התוכנית לא הוכיחה את עצמה מכיוון שלא חוזקו דירות באזורי הסיכון ובאזורים שכן בוצעה בנייה היא גרמה לתופעות הרסניות למרקם העירוני.
  סגור
 • 2.
  כבוד השבת
  izak 03/09/2019 16:53
  הגב לתגובה זו
  6 5
  שמע כהן זה ההתחלה של הצרות שלך יש עוד דרכים לקדוש ברוך הוא להביא לך צרות הוא לא נשאר חייב מי שרומס את השבת ברגל גסה אז ראה הוזהרת.
  סגור
 • 1.
  שאמה אפשר לפעול בעוד דרכים נגד התמ"א ההרסנית
  תושבת רמת גן 03/09/2019 16:28
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כראש עיר אתה יכול להפעיל בצורה נמרצת את הפיקוח העירוני נגד אתרי הבנייה של התמ"א. כמעט כולם מתנהלים בצורה ישראלית רשלנית טיפוסית הכוללת: מפגעי רעש מחוץ לשעות המותרות, מפגעי בטיחות, פלישה לשטח ציבורי וחסימתו, עובדים ללא אשרת שהיה בישראל, עגורנים שאינם מתופעלים על פי החוק, חריגות בנייה בזמן הפרוייקט ובידיעת הקבלן...
  סגור
 • אנשים טיפשים רוצים לגור במעברות ולהתבכין אחכ שתגיע
  רמתגן 03/09/2019 17:59
  הגב לתגובה זו
  4 4
  רעידת אדמה וטילים בנינים חדשים מצעירים את העיר שנראית נורא שמא לא חסם את התמא באיזור שבו משפחתו מתגוררת לא ברור לאן נעלם הכסף ומדוע הוא מבזבז כספים על שטויות
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות