הדולר היציג זינק מעל 3.80: "האזהרה של רוביני והודעות RBS ו-UBS משפיעות"

כך אומר בשיחה עם Bizportal פעיל בשוק המט"ח. רוביני: מתנפחות בועות חדשות. הדולר היציג נקבע בעליה של 0.82% לרמה של 3.806 שקלים והאירו מנגד נותר ללא שינוי ברמה של 5.578 שקלים
|
הדולר היציג זינק מעל 3.80: "האזהרה של רוביני והודעות RBS ו-UBS משפיעות"

הדולר ממשיך להתחזק היום (ג'), במקביל לחולשה בבורסות מרכזיות מסביב לעולם וצפי לירידות בפתיחת המסחר בוול סטריט. הדולר היציג נקבע בעליה של 0.82% לרמה של 3.806 שקלים והאירו מנגד נותר ללא שינוי ברמה של 5.578 שקלים. בעולם נחלש האירו ב-0.78% לרמה של 1.466 דולרים.

בשיחה עם Bizportal אמר פעיל בשוק המט"ח כי "ההודעות של RBS ו-UBS, וגם הטור של רוביני, משפיעים על המסחר. בנוסף, יש תחושה של אכזבה מנתוני המאקרו האחרונים ודוחות כספיים של חברות מובילות בעולם כך שנכנסנו לשלב של תיקון, שכמובן אף אחד לא יודע היכן הוא יסתיים".

איתן אדמוני, מנהל מחלקת מט"ח בבנק ירושלים, מציין הבוקר כי "יתכן והתחזקותו האחרונה של הדולר מרמזת על תיקון טכני, שממתינים לו זמן רב, שעלולה להימשך עוד חודש-חודשיים. אך בטווח הבינוני - ארוך מגמה זו לא תמשך זמן רב לאור הכוחות הפועלים לטובת חוזקו של השקל וחולשתו של הדולר".

המסחר באירופה נפתח בירידות חדות של עד 1.5% במדדים המובילים והחוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מעידים, נכון לשעה זו, על ירידות שערים של עד 0.5%. רוב הבורסות ביבשת אסיה נסחרו היום בירידות, לאחר שחששות המשקיעים כי הפסקת תוכניות התמריצים יפגעו בתוצאות החברות הגדולות האפילו על תוצאות טובות מהצפוי של יצרנית המכוניות האמריקניות פורד.

באוסטרליה העלה הבנק המרכזי היום, שוב, את שיעור הריבית, מהלך שהיה צפוי למדי. הדולר האוסטרלי, ה"אוזי", מגיב בירידה של 0.62% לרמה של 0.898 דולרים לדולר אוסטרלי.

עוד דווח היום כי הבור של רויאל בנק אוף סקוטלנד עדיין לא נסגר. הבוקר (ג') דיווחה הנהלת הבנק כי היא נאלצת לקבל הזרמה נוספת בהיקף של כ-25.5 מיליארד ליש"ט (41.6 מיליארד דולר) על מנת למנוע פשיטת רגל. בעקבות ההזרמה הנוספת תחזיק הממשלה הבריטית כ-84% ממניות הבנק, לעומת 70% קודם לכן. ההזרמה הנוכחית תביא את היקף הכספים ששאב RBS לכ-45.5 מיליארד ליש"ט, כ-74.2 מיליארד דולר, לעומת 45 מיליארד דולר שהזרים המימשל האמריקני בכדי לחלץ את סיטי ובנק אוף אמריקה.

הפרופ' נוריאל רוביני, בינתיים, ממשיך כאמור להזהיר מפני בועת נכסים עולמית שצפוייה להתפוצץ ולהביא למשבר פיננסי נוסף, זאת בעוד שבנקים מרכזיים וקובעי מדיניות בעולם אינם אפילו לקיומה ולכך שהם אף תורמים להיווצרותה.

משקיעים ברחבי העולם לווים דולרים בכדי לקנות נכסים בהם מניות וסחורות, וכך מתדלקים בועות "ענק" שעלולות להביא למשבר פיננסי נוסף, כך לדבריו של הפרופ' מאוניברסיטת ניו יורק בטור שפירסם בפיננשל טיימס.

"יש לנו את אם כל הבועות", אמר רוביני, האיש שחזה את משבר האשראי. "כולם משחקים את אותו משחק, והמשחק הזה נהיה מסוכן". רוביני מסביר בעיתון כיצד משקיעים מהמרים לירדה בערכו של הדולר האמריקני ורוכשים נכסים ממונפים ושאר נכסים בעלי גבוהה. לדבריו, "הם לא רק לווים עם 0% , הם לווים בשיעור ריבית שלילי - של מינוס 10% או 20% במונחים שנתיים - מכיוון שירידת ערכו של הדולר מובילה לרווחי הון מאסיביים על פוזיציות החסר הדולריות."

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות