הנפט בעתות משבר פוליטיות

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE בית השקעות, סוקר את מגמתו האחרונה של הנפט. לאן מועדים פניו ומהי כדאיות ההשקעה?
|

כזכור, מחירי הנפט צנחו בשבועיים החולפים מתחת ל-95 דולר לחבית בעקבות החלטת אופ"ק על הגבלת ייצור הנפט לכ-30 מיליון חביות ביום לעומת 24 מיליון חביות. הנפט צנח בכ-9 דולר לחבית בשבוע מאזור השיא שנקבע בנק 101 דולר לחבית ועד לשפל בנק 92.50 דולר לחבית .

הצניחה החופשית במחירים באה אחרי הזינוקים החדים שחלו במחירי הנפט שנגרמו כתוצאה מהמתיחות הגוברת מול אירן. מתיחות זו תמשיך להשפיע משמעותית על ערכו של הזהב השחור. שיבוש באספקת הנפט ע"י אירן עלול להוות "קו אדום" בעיני מדינות המערב, ואז יגברו הסיכויים לכך שאותן מדינות לא תסתפקנה בהטלת סנקציות על האיראנים ותבחרנה לשקול צבאית. מהלך צבאי עלול להזניק את מחירו של הנפט לרמות שיא היסטוריות.

מבחינה מאקרו כלכלית, לא היתה הצדקה למחירו הגבוה יחסית של הנפט. ההיסטוריה מלמדת שכאשר הכלכלה העולמית במשבר דומה לזה שאנו חווים כיום, הביקוש לנפט יורד היות והפעילות היצרנית יורדת. בהתאם לכך גם תנועת המטוסים, אוניות, שאר כלי רכב, פעילות מפעלים ותעשיות שהפעלתם דורשת נפט ומוצרי הלוואי שלו פוחתות.

כפי הנראה, המצב הכלכלי אינו עומד להשתפר בקרוב. למעשה נראה שהוא עלול רק להחמיר. מנהיגי האיחוד האירופי לא הצליחו למצוא פתרון מעשי למשבר החוב באירופה, אשר עלול לדרדר את הכלכלה העולמית למיתון ממושך.

התרחיש הדובי מצביע על כך שהחרפת המשבר באירופה תוביל למיתון עמוק שיפגע משמעותית בצריכת הנפט. תרחיש מהסוג הזה עלול להוביל לצניחה בערך הנוזל השחור. האיראנים בינתיים ממשיכים בשלהם, היות והם מודעים לכך שהמצב הכלכלי בעולם מקשה על הגברת הסנקציות, או על פעולה צבאית נגדם.

מבחינה טכנית, כדאי לשים לב לנתונים הבאים:
- הצמד נסחר בסמוך לרמת התנגדות משמעותית, הניצבת במחיר 101.7 דולר לחבית.
- נעילה מעל 102, עשויה להזניק את הצמד אל עבר ההתנגדות הבאה, הניצבת באזור 103.30.
- הממוצעים הנעים משופעים כלפי מעלה, דבר אשר תומך בהמשך העליות.
- מתנד ה- ADX - מגמה שוורית שלטת, עוצמת המגמה צוברת תאוצה.

רמות משמעותיות

התנגדות 2: 103.30
התנגדות 1: 101.70
: 101.30
תמיכה1: 100
תמיכה 2: 97.80 - ממוצע נע 34

לסיכום, לאור העובדה כי הנפט נסחר ברקע ההתרחשויות במפרץ הפרסי, לא היינו ממהרים לפתוח עסקאות גדולות בו, אם בכלל בשלב זה. עלינו להמתין עד שהתמונה תתבהר והמסחר בנפט יחזור להיות מושפע מהאירועים הכלכליים מסביב לעולם, ופחות מושפע מהספקולציות הרבות הרצות בשוק.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות