חדשות רעות ליצרניות: הסינים השיקו פרויקט אשלג לצורך הפחתת התלות בייבוא

השלב הראשון במכרה הדשנים הגדול ביותר בעולם נכנס לפעילות סדירה. בתוך כך, כיל הודיעה היום כי היא "פועלת להתאים את היקפי הייצור לביקושים בעולם"
|
עקיבא מוזס (קרדיט: צילום יחצ)

בזמן שיצרניות הדשנים ברחבי העולם עובדות במרץ כדי להפחית את התפוקה ולהוריד את עקומת ההיצע לאור ההאטה החזקה הנרשמת והצפויה בביקושים, בסין לא ממתינים ומשיקים את השלב הראשון בפרויקט הדשנים שהינו מהגדולים בעולם הנבנה בלופ נור, שינג'יאנג (Xinjiang). בתוך כך, כיל הצטרפה היום לחברות הדשנים המודיעות על התאמת היקפי הייצור לביקושים בעולם (בהרחבה למטה).

תאגיד הפיתוח וההשקעות הממשלתי, חברת ההשקעות הגדולה ביותר בסין הנמצאת בשליטת הממשל, פועל להפחית את המחסור החמור של אספקת דשני אשלג לסין ואת התלות הגדולה על הייבוא. נזכיר, כי כל זה קורה בזמן שבשוק ממתינים לסגירת חוזה האשלג של הרוסים מול הסינים בכדי להבין את המחיר "האמיתי" של האשלג.

השלב הראשון של הפרויקט בעל תפוקה שנתית של 1.2 מיליון טונות נכנס לפעילות סדירה ב-18 בדצמבר, כשנתיים וחצי לאחר שהוכרז בשנת 2006. השלב השני הצפוי להקנות לסינים תפוקה שנתית של 1.7 מיליון טונות יהיה מוכן לפעולה בשנת 2012. עד כה הושקעו בפרויקט 4.8 מיליארד יואן.

התוכנית שתספק כ-2.9 מיליון טונות תהפוך את לופ נור למכרה דשני האשלג הגדול ביותר בעולם. שינג'יאנג הוא מחוז אוטונומי בצפון מערב סין. מספר התושבים כ-17 מיליון נפש ושטחו כ-1,600,000 קמ"ר, כשישית משטחה של הרפובליקה העממית כולה.

לפני כשבוע נודע, כי הרוסים (חברת אורלקלי) דורשים תוספת של 200 דולר לטון בחוזה האשלג החדש עם הסינים עבור שנה הבאה, כלומר סכום של 835 דולר לטון. מדובר במחיר יחסית "מופקע" בתנאים הנוכחיים הקיימים בשווקים. הרוסים מסתמכים על הצורך של סין לצרוך כ-10-9 מיליון טונות אשלג בשנה ועל חוסר ההיצע הקיים בשווקים.

נראה, כי מדובר בעוד עליית מדרגה במשא ומתן החריף אותו מנהלים הצדדים,. סין מצידה מנסה לאותת לעולם כי היא תזדקק לפחות דשנים בשנים הבאות ועל כן כדי ליצרניות לחתום עימה על חוזים לטווח הארוך במחירים נמוכים יותר. מנגד, יצרניות הדשנים מפרסמות מידי שבוע הודעות על הפחתת התפוקה והשבתת מפעלים, כדי לשמור על המחירים הנוכחיים ואולי אף לדחוף אותם למעלה. נציין, כי החוזה המדובר צפוי להיסגר עד מארס 2009.

במאמץ נוסף להוריד את התלות בייבוא הקים התאגיד הממשלתי הסיני, לפני כשבוע, את חברת אנרגיה ופיתוח בילי בשינג'יאנג. החברה החדשה תשקיע 100 מיליארד יואן במהלך 10 השנים הבאות בייצור חשמל, פחם ודיזל.

כיל פועלת להתאים את היקפי הייצור לביקושים בעולם

הנהלת ענקית הדשנים הישראלית, כיל, החליטה להגיב היום לשאלות שהופנו במהלך החודש האחרון בדבר היקפי הייצור של דשנים על ידי כיל דשנים ופרסמו הודעה לבורסה.

"למרות הקיטון בביקושים לדשנים, ממשיכה כיל דשנים לייצר אשלג במתקניה בסדום כמתוכנן. על מנת לצמצם את הפגיעה בייצור האשלג באירופה, מסיטה כיל דשנים, ככל שניתן, את מכירות האשלג לחברות כיל דשנים באירופה, תוך ניצול יכולת אחסון האשלג בסדום", נכתב בהודעה.

בהודעתה לא הגיבה כיל , כי עובדי הפוספטים של חברת רותם אמפרט נגב, חברת הבת של כיל העוסקת בכריית פוספטים בנגב, הוצאו לחופשה מרוכזת בחנוכה, אך אמרה , כי "בשל מגבלות אחסון פועלת כיל דשנים על מנת להתאים את כמויות הייצור (של דשני פוספט) בהתאם לביקושים".

בתוך כך, כיל הצטרפה היום ליצרניות הדשנים ברחבי העולם הפועלות בחודשים האחרונים בכל הכוח המנסים להתאים את התפוקה לביקושים ואמרה, כי "גם ביתר המגזרים מתאימה כיל את היקפי הייצור לביקושים בעולם".

* עדכון אחרון בשעה 13:09..

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות