השווקים במבחן: אחרי שבועיים אדומים, הקונים יופיעו? הנה האירועים המרכזיים

מבול של נתוני מאקרו לצד דו"חות כספיים. בין היתר - טבע, פריגו וטאואר יפרסמו והשבוע דו"חות
 | 
(2)
שבוע חדש

שבוע המסחר העולמי ייפתח מחר, לאחר שבועיים שליליים (לראשונה מאז פברואר). ביום שישי הסגירה בוול סטריט הייתה חיובית, אבל זה קרה על רקע דו"ח תעסוקה חלש בארה"ב, והשבוע, המאקרו ימשיך לרכז עניין, זאת לצד עונת הדו"חות בארה"ב שאמנם נמצאת בשלביה האחרונים (הענקיות כבר דיווחו) אבל עדיין תספק אירועים משמעותיים - בעיקר לשוק בת"א. 

אחת השאלות היא האם מדד ה-S&P500 יצליח להחזיק מעמד מעל לרמה של 2,050 נק' או שיישבור אותה מטה בדרך לגל נוסף של ירידות. איל גורביץ', המנתח הטכני של Bizportal ציין בסופ"ש כי הרמה המשמעותית היא 2,033 בסוף החודש הנוכחי. בגרף, המדד מתחילת 2016: 
הבוקר פרסמה סין את נתוני הייבוא והייצוא במדינה, ואלו היו נמוכים מהצפוי. שיעור הייצוא אף רשם צניחה של כ-10.9%, והמסחר במזרח ייפתח מחר על רקע נתונים מאכזבים אלו. נזכיר כי הבורסה ביפן נשארה סגורה בשלושת ימי המסחר האחרונים - ותיפתח מחר.
מחר (שני) יתפרסם בגרמניה נתון ההזמנות ממפעלים, והצפי הוא לעליה של 0.7% בהזמנות. הנתון הקודם אכזב את המשקיעים כשהציג ירידה משמעותית של 1.2%, בעוד הצפי עמד על גידול של 0.2%. היה זה החודש השלישי ברציפות בו נתוני ההזמנות הציגו ירידה - כך ששינוי מגמה הינו קריטי לאווירת המשקיעים לגבי הכלכלה הגדולה באירופה, בתחום הזמנת הרכישות החדשות במגזר היצרני.
פרט לנתון מגרמניה, חברת טבע תפרסם את דו"חותיה הכספיים, על רקע צלילתה (יחד עם שאר מניות הפארמה) במסחר בניו-יורק ביום שישי האחרון, והבוקר בת"א. בנוסף אליה, גם טאואר תפרסם את הדו"חות מחר, והמניה עולה לקראת הפרסום. ביום חמישי תהיה זו פריגו שתפרסם את הדו"ח הרבעוני, לאחר אזהרת הרווח שפרסמה לאחרונה. 
ביום שלישי (שיהיה גם יום המסחר האחרון לשבוע זה בת"א) תפרסם סין את מדדי המחירים לצרכן וליצרן במדינה, כשהסוחרים ברחבי העולם יתרכזו בעיקר בנתון האינפלציה - ולתגובת השינוי במטבע היואן עקב כך: הצפי הינו לאינפלציה בשיעור שנתי של 2.4%.
פרט לכך, גרמניה שוב תרכז עניין עם פרסום השינוי בייצור תעשייתי לחודש מארס, כשהצפי עומד על ירידה של 0.3%. הנתון הקודם היה שלילי גם כן, בשיעור של 0.5%, אך היה טוב מהציפיות.
ביום רביעי, יפורסמו נתוני המלאים של הנפט בארה"ב, בעוד מחיר הזהב השחור עומד נכון להיום 44.56 דולר לחבית - ירידה קלה במהלך השבוע האחרון, אך עדיין קרוב לרמות השיא של 2016. באופן כללי נראה כי הקורולציה החזקה שנרשמה בין מחירי הנפט לשוקי ההון נחלשה במעט בשל הזינוק המרשים במחירי הנפט -  אך היות ומחירו נסחר בתנודתיות רבה - לנתונים עדיין קיימת חשיבות רבה על המסחר בעולם. נזכיר כי הנתון הקודם הצביע על גידול במלאי הנפט מעבר למצופה - אך מחירי הנפט המשיכו לטפס גם לאחר מכן, בין היתר בשל שריפת הענק בקנדה במחוז אלברטה, שמסרבת לדעוך.
עוד לגבי הנפט, נזכיר כי סוכנות האנרגיה הבינלאומית תפרסם ביום חמישי את עדכון התחזיות של הסכונות לחודשים הבאים. לאחר מכן, ביום שישי, יתפרסם הדו"ח של קרטל אופ"ק, הכולל את נתוני התפוקה של המדינות החברות בארגון.
ביום חמישי יפרסם הבנק המרכזי בבריטניה את החלטת הריבית שלו לחודש מאי, כשהצפי עומד על הותרתה בשיעור של 0.5%. בהקשר הבריטי, נזכיר כי משאל העם לגבי יציאתה של הממלכה מהאיחוד האירופה מתקרב, ויתקיים בחודש הבא: במידה ואזרחי הממלכה יחליטו להתנתק מהאיחוד - השווקים ברחבי העולם, כולל זה הבריטי, צפויים לחטוף מהלומה.
באותו יום (חמישי) יתפרסמו גם מדד מחירי הייבוא והייצוא בארה"ב.
יום שישי יהיה שטוף אירועי מאקרו גם כן, באירופה ובארה"ב: ראשית תהיה זו גרמניה שתפרסם את מדד המחירים לצרכן (צפי לירידה של 0.4%), ובמקביל - ועם חשיבות גבוהה יותר, יהיה אלו נתוני התמ"ג במדינה, בחישוב שנתי ורבעוני. האנליסטים מעריכים כי התוצר ברבעון הראשון של השנה יעמוד על 0.6%, גבוה מהרבעון הקודם, שעמד על 0.3%. נזכיר כי זהו קנה המידה הרחב ביותר המודד את הבריאות הכלכלית של המדינה - ותוצאתו תשפיע בסבירות גבוהה על אווירת המסחר במדינה, באירופה, ואף מעבר לכך. בהמשך היום יפרסם גוש היורו כולו את נתוני התמ"ג (צפי לגידול רבעוני של 0.6%) - וישפיע על פעולות ה-ECB בעתיד.
עוד בשישי, יפורסם בארה"ב מדד המחירים ליצרן לחודש אפריל, כמו גם נתון המכירות הקמעונאיות. הנתונים הנ"ל יהיו חשובים מאוד  עבור לעניין  שאלת הריבית בחודש הבא, לאחר שהסיכויים להעלאת ריבית קרובה ירדו במעט בשל דו"ח התעסוקה החלש.
השבוע יסתיים, כמו שנפתח - עם נתונים כלכליים מסין, שיפורסמו ביום שבת בבוקר: המשקיעים יבחנו את גובה ההשקעה בנכסים סינים קבועים (צפי לעלייה של 10.9%), ובעיקר את הייצור התעשייתי במדינה, בחישוב שנתי. נזכיר כי הנתון הקודם הפתיע לטובה כשהציג גידול של 6.8% לעומת צפי ל-5.9%, והפעם הצפי עומד על גידול של 6.5%.
נזכיר כי מתחילת השנה מדד הדאו ג'ונס הוא המדד הטוב בעולם (מבין המרכזיים), עם תשואה חיובית של 1.8%, כשאחריו ה-s&p500 עם עלייה מינורית של 0.65%. מנגד, כל המדדים באירופה בתשואה שלילית: הפוטסי הבריטי במינוס 1.9%, והדאקס וה-קאק איבדו כ-8% כל אחד. באסיה נרשמה קריסה של ממש מתחילת השנה: הניקיי צלל במעל ל-15%, והמדד הסיני בשנחאי איבד 17.7%. בת"א, המעו"ף במינוס 7.7%, ויורד גם היום בכ-0.5%.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שכחתם שגם אופקו תפרסם היום דוחותיה (ל"ת)
  בוגלולו 09/05/2016 07:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  גל עליות קל בדרך (ל"ת)
  חזי 08/05/2016 22:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור