מוחמד אל אריאן: "דוח התעסוקה תמוה ומדאיג, הריבית לא תעלה עד 2016"

אמש הדהימו נתוני התעסוקה את הכלכלנים ברחבי עולם. מנכ"ל פימקו, מוחמד אל אריאן, התראיין לרשת בלומברג וניסה להסביר את המספרים
|
(4)
מוחמד אל אריאן El-Erian

דוח התעסוקה המאכזב שהתפרסם אמש בארה"ב העסיק את הכלכלנים והפרשנים שחיפשו את הסיבות למספרים החלשים שראינו. למי שלא עקב, הדוח שלח מסר מבלבל מאוד למשקיעים כאשר חשף תוספת נמוכה מאוד של משרות חדשות למשק האמריקני בחודש דצמבר (74 אלף משרות בלבד לעומת צפי ל-205 אלף), אך מהצד השני חשף ירידה ברמת האבטלה משיעור של 7% לשיעור של 6.7% - השיעור הנמוך ביותר בחמש השנים האחרונות. מנכ"ל פימקו, מוחמד אל אריאן, התראיין אתמול לרשת בלומברג וניסה להסביר מה עומד מאחורי הדוח. עיקרי הדברים מובאים בפניכם.

איך פספסנו את זה?

"המספרים הם מאוד מפתיעים. אפשר לומר שהם איפשהו בין תמוהים למדאיגים. מספר המשרות שנוספו למשק הוא מוזר מאוד מכיוון שגם אם מוסיפים את התיקונים מהחודש הקודם אנחנו עדיין לא מגיעים לחצי מהקונצנזוס".

"הנתונים אפילו יותר מדאיגים עבור מי שמסתכל על הדוח בצורה מעמיקה יותר - שיעור ההשתתפות בשוק העבודה ירד באופן דרמטי וחזרנו לרמות שלא ראינו מפברואר 78'. האבטלה לטווח ארוך עדיין תקועה על 37% ולכן, אם המספרים הם באמת מהימנים, יש לנו סיבה לדאוג".

"למרות הכל, אני מציע לא להיסחף להסקת מסקנות. אנחנו עוד צריכים ללמוד על הגורמים שהביאו למספרים האלה ועל רמת מהימנותם. לא ברור עד כמה מזג האוויר הקשה השפיע, עד כמה הנתון הזה הוא אמיתי או שמא זמני בלבד. כך או כך, אין ספק שהמספרים היממו את כולנו".

האם מדובר בנתון יחיד ומנותק או שמא בתחילתה של מגמה?

"אני חושב שזה איפשהו באמצע. אמרתי שאנחנו עוד מנתחים את הגורמים שהביאו למספר הזה, אבל הדוח משקף בעיקר כלכלה שעדיין מנסה לצבור מומנטום. הכלכלה האמריקנית עדיין תקועה איפשהו בין הילוך שני לשלישי, היא יכולה לנסוע הרבה יותר מהר אך היא עדיין לא שם".

"המסר החשוב שהמשקיעים צריכים לקחת מפה הוא שלמרות שאנחנו עדיין מאמינים שהפד' ימשיך בצמצום תכנית רכישות האג"ח לאורך השנה הקרובה עד שהיא תצטמצם לחלוטין בסוף 2014, זה פחות סביר שהפד' יעלה את שיעור הריבית עד 2015, אלא רק ב-2016. השוק מתחיל להבין שהפד' פחות להוט לסיים את תכנית הרכישות ובעיקר להעלות את הריבית ב-2015".

לפד' יש יעדים לשינוי הריבית (אבטלה, אינפלציה ועוד). האם הם נכונים?

"מי שעקב אחר הפרוטוקולים של הפד' מוועידת השוק הפתוח שפורסמו ביום ד' האחרון, יכול היה לראות שהפד' הזהיר אותנו בכמה מישורים: ראשית, הם ציינו שרמת האבטלה הנוכחית לא לוקחת בחשבון את ההתרחבות של שוק העבודה. שנית, הם הזכירו לנו להסתכל על רמת המחירים והאינפלציה שעדיין נמוכה מדי. שלישית, הם אמרו שישנם נושאים אחרים שמדאיגים אותם כמו היציבות הפיננסית. כל אלה יחד מרמזים שהפד' יסיים את הצמצום עד סוף 2014 אבל לא יעלה את הריבית עד 2016".

אולי כדאי פשוט להתעלם מהנתון הזה?

"רוב הכלכלנים יגידו שיש לכל דוח תעסוקה חודשי טווח סטייה של עד 80 אלף משרות למעלה או למטה. אסור להיות אובססיביים לגבי מספר אחד ובטח שלא להסתכל רק על הקונצנזוס אלא לגבי הטווח של התחזיות. צריכים להבין שמדובר בנתון שאחוז הדיוק בו אינו מאוד גבוה. המשקיעים אוהבים מספרים פשוטים אבל הדבר הכי חשוב זה להסתכל על הממוצעים ולהתחשב באלמנטים נוספים".

האם המספר משנה את הצפי שלכם לגבי התאוששות החברות השנה?

"עדיין לא, כפי שאמרתי אנחנו עדיין מנתחים את המספרים. בכל מקרה, התחזית האופטימית שלנו מבוססת על תמונה הרבה יותר הוליסטית ולוקחת בחשבון את מצב הכלכלה בארה"ב ובעולם. נתוני התעסוקה הם רק חלק קטן מתמונה הרבה יותר גדולה".

תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  כרגיל מוחמד השלילי מופיע כל חודש בביספורטל
  ברוך 11/01/2014 17:52
  הגב לתגובה זו
  1 4
  ממש לא מפספסים אף חודש הכל משוחזר כל חודש העיקר למלא את העמודים ושתלכו לישון אם הרגשה רעה שמעניקים לכם ביספורטל
  סגור
 • 3.
  מי שיעלה ריבית יגרום לחזרת המשבר בענק!!!!!!!
  יופיטר שוקי הון 11/01/2014 17:18
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הריביות לא יעלו עוד חמש שנים אף מעבר לכך עד שתהיה צמיחה אמיתית ולא מפוברקת ודימיונית
  סגור
 • 2.
  לאט ובטוח לא יוותרו עצים
  דוד 11/01/2014 14:59
  הגב לתגובה זו
  4 1
  לצורך הדפסת הדולרים עקב הזרמה של 85 מלירדי$. לכשזה יפסק יחזרו בדיוק בתחילת המשבר. כמו כן הרבה משרות זמניות שהיו בימי החגים יתפוגגו מיד.
  סגור
 • 1.
  משחקים עם מספרים איך שבא, איך שנוח
  שי 11/01/2014 12:51
  הגב לתגובה זו
  7 0
  את האמת אף אחד לא יודע ואם יודעים לא מספרים עצוב מאוד
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות