הכותרות הבטיחו מפולת אבל המניות מחזיקות מעמד - איך זה קרה?

מדדי המניות חזרו לרמות השיא של ספטמבר 2018 תוך התעלמות מבעיות הסחר ומהכותרות שמבטיחות מיתון מתקרב. וגם, משקיעי הביוטק ניצבים בפני דילמה

 | 
(78)
שמתם לב לעובדה שמדדי המניות חזרו לרמות השיא של ספטמבר 2018. זה קרה בעיקר בגלל פעילות הבנק המרכזי בתחום הריבית והעובדה שהרבעון האחרון של 2018 היה חזק מהצפוי (שוב).
אלא שהמניות, לדעתנו, עלו מהר מדי וחזק מדי לערכים גבוהים מדי כשהן מתעלמות מבעיות הסחר ומהכותרות שמבטיחות מיתון מתקרב ולכן שתי עצות. הראשונה, לנקוט בזהירות, לצבור מזומנים ולהתמקד בסלים במקום במניות בודדות והשנייה לנסות להתעלם מהכותרות ולהתמקד בעובדות. המשקיעים, כך נראה, מבינים זאת. כמות המזומן בסלים שברה שיא בתחילת מרץ כשהגיעה ל 3.7 טריליון דולרים כאשר כמות הכספים בקרנות המזומן הגיעו גם הן לשיא כל הזמנים.
עקום התשואה ההפוך (The inverted yield curve)
עקום התשואה הוא גרף שמציג את התשואות של אגרות חוב לתאריכי פדיון שונים ושכולן באותה רמת דירוג אשראי, הכל בנקודת זמן. עקום התשואה "הפופולרי" ביותר בוול סטריט מושתת על ההשוואה בין האגרות שמייצגות את חוב הממשל האמריקאי לשלושה חודשים, שנתיים, 5 שנים, 10 שנים ו-30 שנים.
הגרף הזה, בגדול, מצביע על הרגשת המשקיעים לגבי המצב הכלכלי העתידי והתנהגות התשואות בהתאם, הוא מייצג למעשה את "חכמת ההמונים" ומשמש כאחד הכלים שעוזרים להחלטות שנוגעות למדיניות המוניטרית.
בדרך כלל, ככל שהחוב (במקרה הזה אגרת החוב הממשלתית) ניתן לתקופה ארוכה יותר הריבית/ תשואה שדורשים המשקיעים עבור כספם גבוהה יותר ולכן התשואה על אגחי"ם ארוכים במהלך חייהם גבוהה יותר מזו של הקצרים יותר. כלומר, התשואה לשלושה חודשים נמוכה, בדרך כלל, מזו לשנה שנמוכה מזו ל-10, 30 או 100 שנים. עקום התשואה משתנה לאורך זמן ועם ציפיות המשקיעים.
כאשר הכלכלה מתחילה להתחזק (יוצאת ממיתון כדוגמה) נוצרת תחילה עקומה תלולה (steep yield curve) והפער בין התשואות הארוכות לקצרות מתרחב משמעותית לטובת הארוכות. משנכנסה הצמיחה הכלכלית למסלולה מתייצבים הפערים וכאשר מתחילות לחזור חששות להאטה הופך העקום לשטוח או קשתי (Flat or humped curve) עד לרגע שבו המשקיעים מחליטים.
אם ההחלטה המתגבשת היא שאכן הכלכלה נכנסת להאטה מתהפך העקום ומופיע עקום התשואה ההפוך (ה-inverted yield curve). זה השלב שבו, בגלל הציפיות להורדות ריבית, מוכנים משקיעי הטווח הארוך להסתפק בפחות ריבית שהרי זו תמשיך לדעתם לרדת והם מנסים "לסגור תשואה" באגרות לטווחים קצרים. השלב הזה מתבטא במצב שבו התשואות הקצרות גבוהות מהארוכות, מה שקרה לאחרונה.
המצב, נכון ליום שני האחרון: באגרות החוב ל-3 חודשים, 6 חודשים, 5, 10 ו-30 שנים, נראו תשואות של 2.45, 2.47, 2.24, 2.44 ו-2.87 אחוזים בהתאמה (לעומת 2.39, 2.54, 2.64, 2.79 ו-3.03 אחוזים בהתאמה בתחילת השנה). כלומר, העקום הצביע על כיוון של התהפכות תהליך שהתחזק לאחר נאומיו האחרונים של יו"ר הבנק המרכזי.
למרות כל האזהרות, המפולת לא מגיעה
ניגש כעת למהומה התקשורתית שנלוותה למצב "ההפוך". כאשר "גילו" הפרשנים, השדרנים והטוקבקיסטים הפיננסיים של וול סטריט את המהפך הזה הועלה, כמנהג תרבות הכותרות, ה-inverted yield curve למעמד "להיט החודש" האחרון וזאת כהוכחה מוחצת "לעובדה" שהמיתון בארה"ב נמצא מעבר לפינה. מדוע? כי הדבר שהכי מרגיז את אדריכלי התקשורת הוא שהמפולת המובטחת במניות מאחרת, למרות הבטחותיהם, להגיע.
כיצד אפשר להסביר העובדה שהמניות, למרות מלחמות הסחר, הירידה כביכול ברווחיות, יציאת הבנק המרכזי מההזרמה, הברקזיט והמיתון שכבר כאן, עדיין מחזיקות מעמד. "ה-inverted yield curve", צווחות הכותרות כעת, "מעולם לא טועה ועובדה, הנגיד כבר רומז על הורדת הריבית, התשואות התהפכו ואין ספק שה-S&P הולך להשיל עד 40% מערכו", ועדיין המניות לא צונחות.
לפני שננסה להסביר מדוע כל האזהרות הנ"ל לא הביאו למפולת נוסח 2008 שהחברים מבטיחים, נציין שני דברים: 1. רמות ההערכה של המניות עדיין גבוהות מאוד. 2. שאנחנו לא טוענים שה-inverted yield curve אינו מהווה איתות שלילי למשקיעי המניות, הוא בהחלט מחייב זהירות אבל בין זה לבין חגיגות האימה המרחק גדול.
המעקב אחרי עקום התשואה הוא חלק מהמדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי. אפשר היה להניח בביטחון שאם החברים בוועדה לפעילות בשוק הפתוח של הפד, שכולם מצויים ב-inverted yield curve לא פחות מכל פרשן, היו חושבים כמו הכותרות, שהמיתון כבר כאן, הם היו עושים משהו בנידון אבל מסתבר שהבנק הפדרלי מתייחס בחשדנות לעקום התשואה ההפוך.
מי שמעוניין לטרוח ולקרוא מה חושבים בפד על מיקומו של עקום התשואה לסוגיו ועל הכלכלה הריאלית, יכול להיכנס למערך השאלות והתשובות בנושא זה שערך הבנק המרכזי ב-2005 ועודכן ב-2017, ושם תגלו שבנושא "האם צריך להשתמש בהיפוך בעקום התשואה כאיתות?" הנתונים שאסף הבנק מצביעים על כך שלא. הבנק עוקב אחרי עקום התשואה בקפדנות כי, "ברור שעלייה חדה בשיעורי התשואה לטווח הקצר מקדימה (בהבדלי זמן) כל מקרה של מיתון. אבל כל התנודות האחרות מושפעות ממגוון גורמים שונים ואין אפשרות להשתמש בהן כמאותתים".
מדוע אם כך עלה העקום המהופך לכותרות לאחר דברי היו"ר של הבנק? האסטרטג הראשי של מורגן סטנלי מאמין שהמסר מדברי פאואל לא הובן נכון, "בפד ציפו שהעדות שייתן", כתב האסטרטג בתחילת השבוע, "תהיה חיובית שהרי הכוונה הייתה למתן ציפיות בקשר לריבית אבל מה שהם קבלו היה התחזקות המהפך בעקום התשואה". כלומר, המשקיעים הבינו שההחלטה שלא להעלות הריבית מאותתת על מיתון ולכן נוצר "ההיפוך" שהרי מיד לאחר הופעותיו של פאואל, התהפכה עקומת התשואה בפעם הראשונה מאז אמצע 2007.
ג'נט ילן, הנגידה הקודמת של הפד, אמרה השבוע מפורשות, בכנס קרדיט סוויס שנערך בהונג קונג, "the U.S. Treasury yield curve may signal the need to cut interest rates at some point, but it does not signal a recession". צ'רלס אוונס, חבר בעל זכות הצבעה בוועדה לפעולות בשוק הפתוח של הפד, שגם הוא השתתף בכנס בהונג קונג, הבין הבעיה שנוצרה ואמר שהוועדה מבינה את העצבנות שנוצרה לאחר נאום היו"ר שהרי "זיכרונות משבר 2008 עדיין  טריים".
הדיבורים על התהפכות העקום התחילו עוד בקיץ 2018 ואז, כדי לברר העניין, עשה המגזין פורבס כתבה על הנושא וסיכם, "the yield curve is only indicative of a recession. It is neither definitive nor causal". כלומר, אפילו עקומת התשואה עצמה אינה יכולה לשמש כאינדיקטור החלטי. אלא שמאז העקום מסרב לרדת מהכותרות והטענה שה-inverted yield curve מנבא בדייקנות כל האטה בעשור האחרון תפסה. טענה זו חייבת תיקון "קטן". לא היה זה ה-inverted yield curve אלא ה-10 years yield curve שצדק.
"עקומת התשואה הנוכחית", כותב פורבס, "אינה מצביעה על מיתון אבל צריך להיות זהירים". בכתבה נוספת על הנושא, של ג'ף ספרוס ב-theweek.com ותחת הכותרת "מדוע מהפך עקום התשואה לא מאותת כנראה על מיתון" הוא מציין ההשפעות של גורמים כמו מהפכת האינפורמציה, לחץ הכותרות ועוד שבגללם לא ניתן לייחס ל inverted yield curve היכולות חיזוי שבעבר אולי אפשר היה. השאלה שצריך המשקיע לשאול היא מה בדיוק הסיבה להתהפכות העקום ולא פחות חשוב, כמה זמן הוא נשאר הפוך.
הדילמה של משקיעי הביוטק, ביוג'ן כדוגמה
אין שום סקטור תעשייתי-טכנולוגי שהחלומות שהוא מייצר למשקיעים שווים לחלומות הביוטק הרפואי. טור זה, כידוע לאלו שקוראים הכתבות, מכסה את התחום בקפדנות מאז תחילת שנות השמונים כאשר החלום הביו טכנולוגי נפרש בפנינו כשהשתתפנו בהנפקת אינטרפארם. הלכנו אז להרצאות של פרד אדלר, חלוץ השקעות הון הסיכון בביו בארה"ב ונדבקנו מהתלהבותו. אדלר אגב, ביחד עם דן טולקובסקי ז"ל ועוזיה גליל "אחראים" לרנסאנס הטכנולוגי של ישראל דהיום.
למדנו אז שמבחינת ההשקעה בחלום אין כמו ארה"ב, הנפקות הביו של תחילת שנות השמונים הוכיחו זאת בגדול שהרי כל ההנפקות דאז נמכרו על החלום נטו כאשר ההערכות ניתנו כאילו והחלום כבר התגשם. ההצלחות האדירות של המשקיעים במניות אותן חברות מעטות שהצליחו לממש את החלומות שלהן, חברות כמו CSL, אמג'ן (סימול: AMGN), ביוג'ן (סימול: BIIB), גיליעד (סימול: GILD), אלרג'ן (סימול: AGN) ואחרות, יצרו תיאבון אדיר להשקעה בתחום והתיאבון הזה רק הולך וגדל מאז למרות שהרוב המכריע של ההנפקות הסתיימו ועדיין מסתיימות בכישלון מוחלט.
אבל, ההצלחות הוכיחו שתעשיית הביו טכנולוגיה הרפואית בעזרת מהפכת הטכנולוגיה היא אמתית. ההצלחות הביאו גם לגידול בתיאבון לסיכון. הכניסה המסיבית לחקר מחלות מרכז העצבים במוח, מהטרשת והפרקינסון ועד לאלצהיימר והאנורקסיה, למרות סיכויי ההצלחה הנמוכים, מוכיח זאת.
ככל שהחלום גדול יותר ומתקרב יותר למימוש כך גם גדל הסיכון למשקיעים כאשר לסיכון של אי מימוש החלום הצטרף, בעשור האחרון, סיכון חדש שאנחנו מנסים להזהיר מפניו. השינוי בחשיבות המשתנים שמרכיבים את פלטפורמות ההערכה שעל כך כתבנו בכתבה מלפני שבועיים. הסיכון של אי מימוש החלום הוא "סיכון מחושב", שונה ממשקיע למשקיע אבל הסיכון השני מגיע מהישענות על אינפורמציה לא מבוססת ומה שקרה לביוג'ן ממחיש זאת. זה קרה אגב לחברות מובילות רבות, כמו BA לאחרונה שגם במקרה שלה הכותרות גרמו לירידות מחמת האימה ופחות על סמך הבדיקה.
מניית ביוג'ן נפלה ב-33% בתוך יומיים מההודעה לפיה הפסיקה הניסוי, בשלב הבדיקות הקליניות השלישי (האחרון לפני הגשה לאישור FDA), של תרופת הדגל העתידית/ חלומית שלה לטיפול במחלת האלצהיימר, ה-Aducanumab. כשמניה של חברה כביוג'ן נופלת בשליש מערכה תוך יומיים צריך להיות ברור, למי שבאמת בודק, שחלק גדול מהנפילה קשור לבערות ולפחד, לכותרות (הנה כתבה שהופיעה היום במורנינגסטאר על ביוג'ן).
אבל, מה שהנפילה הזו מראה יותר מכל זה את השפעת הכותרות. עדיף להשקיע בסלים/ קרנות על חשבון מניות בודדות וזה נכון במיוחד בסקטורים כמו הביו או הטכנולוגיות החדשניות. הסל IBB למשל, שמייצג את חברות הביו בנאסד"ק כולל את BIIB במקום נכבד. הביטו בגרף המניה לעומת גרף הסל ותראו הסיבה להעדפת הסלים.
 
** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.
תגובות לכתבה(78):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 31.
  עוד הפעם בא לנו עם טונה של מילים בלי תועלת ... ההרגל הז
  אסף 03/04/2019 03:52
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ה של טונות של מילים בלי תועלת לא תעזור למר שלמה כאשר הכל יתרסק וזה יתרסק . הייתי מאוד שמח אם מר גרינברג היה הולך להסתכל על הגרף השבועי של מניית FB והיה מבין שכאשר זה יבוא אז זה יבוא ב 3 ימי מסחר רצופים בלי אפשרות לצאת ואז נראה את מר גרינברג מפזר פה הסברים שוב על ההיסטוריה בלי לתת הסברים על העתיד .
  סגור
 • אחי, הבנתי אותך, מה אתה רוצה משלמה להאכיל אותך בכפית??? (ל"ת)
  Sassi6 04/04/2019 02:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 30.
  תחום הקנביס בארצות הברית
  שאלה 02/04/2019 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה שלום - האם גם אתה מבחין באנומליה. הרי כול אחד (במיוחד חקלאי) יכול לגדל קנביס (העלות לא שונה מהותית מלגדל עגבניות שרי).. במדינה כמו קולורדו - כול בגיר יכול לגדל מספר שיחים לשימוש עצמי בלבד. זה אומר שיגיע היום שבוא יצא המון המון אויר משווי השוק המנופח של החברות הנל. אם אני לוקח את הדוגמה של עגבניות שרי - אז החברה שמייצרת את הזרעים שנמכרים לחקלאים היא זו שעושה את הכסף הגדול.
  סגור
 • צודק (ל"ת)
  שלמה גרינברג 03/04/2019 08:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 29.
  אני רק בן אדם"
  "סליחה טעיתי 02/04/2019 12:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם זו אפשרות!
  סגור
 • מי אתה הבן האדם הזה? (ל"ת)
  היי 02/04/2019 14:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  צא ולמד מירון שמיר מומחה הפנסיה
  אדון גרינברג 02/04/2019 11:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המבין שהוא יחיד וכותב "לטעמי" ולא "לטעמנו" אני "למדנו" אני "היינו" וכדו'
  סגור
 • 27.
  הזהרו
  לרון 01/04/2019 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשוק המשתולל פן יבולע לכם אח"כ!!
  סגור
 • 26.
  אראמקו הנפקה
  סטיב 01/04/2019 13:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלמה תוכל בעתיד לעשות כתבה על אראמקו. אם מכיר את החברהתודה
  סגור
 • מכיר, נראה מה יהיה כתוב בתשקיף (ל"ת)
  שלמה גרינברג 02/04/2019 11:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 25.
  מה ההיגיון של חברה ל-BUY BACK ולא להשקיע בפיתוח או
  יוסי 01/04/2019 01:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להשקיע בפיתוח פנימי או לרכוש חברות שיסייעו לה להתקדם. ברור שלפעמים נדמה למנהלים שמחיר המניה לא משקף את שוויה האמיתי ו/או שהם חוששים מהשתלטות זרה
  סגור
 • התשובה ארוכה וכדאי שתגולל השאלה באנגלית אבל
  שלמה גרינברג 01/04/2019 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אית הסיבות לרכישת מניות היא דווקא כן לרכישת חברות. החברות האמריקאיות שבימים כתיקונם מעדיפות להחליף מניות במקום להוציא מזומן משתמשות במניות ש"נימחקו" ( TREASURY SHARES ) לרכישות.
  סגור
 • משחקים של בעלי שליטה
  לרון 01/04/2019 12:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להגדלת רווחים ותו לא
  סגור
 • 24.
  למגיהים
  לרון 31/03/2019 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתן בשקט לא להשמיט "את" בכל פעם כבודה במקומה מונח אין ספור פעמים בתנ"ך ואציין רק את "כבד את אביך ואת אמך"
  סגור
 • 23.
  לא נמוכה למיתון בארה"ב
  תחזית 31/03/2019 21:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאורי גרינפלד כלכלן פסגות מתפרסם היום בהגינות בביזפורטל!
  סגור
 • 22.
  תקרא את פרופ' אדם טוז
  לרון 31/03/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ותקבל הסבר שמאז התמוטטות ליהמן ברדרס בגלל העוגן לדולר הציל הפד ע"י הזרמות סודיות גם את הבנקים באירופה ולא רק בארה"ב וזה קשור גם למעבר סטנלי פישר לפד ובחירת טראמפ!
  סגור
 • טען עוד
 • כיוון שקראתי וקורא מאמריו וספריו של TOOZE
  שלמה גרינברג 01/04/2019 13:02
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תסביר לי איך זה קשור למעבר סטנלי פישר לפד ובחירת טראמפ?
  סגור
 • המשך
  לרון 01/04/2019 14:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  על טראמפ "הפוליטיקה שמאחרי קריסת ליהמן"מעל תמונת הנרי פולסון במאמר הנ"ל של יאיר קלדור מכלכליסט
  סגור
 • איני יודע מיהו קלדור אבל
  שלמה גרינברג 01/04/2019 18:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממה שאתה כותב אפשר להניח שאת כתבי TOOZE לא קראת, חבל. אגב מי שהאיש לא יהיה הרי נכתבו אלפי כתבות על "הפוליטיקה שמאחרי קריסת ליהמן"
  סגור
 • כדי לדעת שהעולם קיים
  לרון 02/04/2019 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אין צורך לקרוא את כל התנ"ך אך לפיך יש לאמר "כבד אביך ואמך" בהשמטת "את" ומכאן שלא קראת את התנ"ך רק את כותרותיו הלא כן?
  סגור
 • "כך הצילה ארה"ב את המערכת הכספית העולמית"
  קנו מניות במיליארדים 01/04/2019 14:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יאיר קלדור "כלכליסט" על סטנלי פישר הפיסקה הלפני אחרונה
  סגור
 • 21.
  שלמה גרינברג אינך צריך להשיב
  לרון 31/03/2019 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 2
  "תרבות הכותרות" היא המצאה גרינברגית הזויה כדי לתת הסברים, מי שמצליח לא צריך הסברים, הכלכלה והפרמטרים השונים דוגמת ריבית וסטיית תקן אינן כותרות אלא לדאבונך מציאות לעיתים פסיכולוגית לעיתים ריאלית
  סגור
 • מי קבע שהבורסה צריכה לרדת בשפל כלכלי?
  איתן 01/04/2019 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמנם כל תיאוריית ההשקעות בנויה על זה,אבל מאז 2008 יש שחקן חדש בשוק שפעיל דווקא כשהמשק חלש,ובניגוד למשקיעים,אין גבול לעומק הכיסים שלו,אז כן,שיפוע שלילי בעקומת הריבית אולי מנבאת מיתון,אבל מיתון כבר לא מנבא ירידות בבורסה
  סגור
 • ירידות חדות בבורסה
  לרון 01/04/2019 15:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צופות מיתון אמר בשעתו דוד בלומברג שהיה מנכ"ל בנק המזרחי
  סגור
 • המציאות היא שמחירי המניות מושפעות הרבה מתרבות הכותרות
  למה הקנאביס עולה? 01/04/2019 00:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין הרי שום נתונים כלכלים שיצדיקו העליה המטאורית של מניות הקנאביס, רק תקוות ואשליות
  סגור
 • מחירי מניות הם קאזינו בטווח הקצר
  לרון 01/04/2019 15:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכלכלה בטווח הארוך,לכן סחרני יום הם תמיד מהמרים ומפסידים ברובם כי הבית בקאזינו לרוב מנצח
  סגור
 • קנאביס
  לרון 01/04/2019 12:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בועה מתהווה
  סגור
 • 20.
  לא יעזור כלום
  לרון 31/03/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בורסה צופה עתיד וקובעים בה גובה המחירים וגובה הריבית והריבית לנוכח ההאטה צפויה לרדת ובתוספת פחד טראפ הפסיכולוגי על הנגיד הבורסות עולות
  סגור
 • 19.
  אכן
  תשובה טלגרפית 31/03/2019 12:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיותרת לגמרי ולחלוטין!
  סגור
 • 18.
  תעודות סל בחסר
  מוד 31/03/2019 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מבקש לקבל המלצה לתעודת סל שורט נסדק דאו או מדד חברות קטנות וגם על תל אביבתודה
  סגור
 • ממליץ בחום לבצע שורט על התעודה של ממלכת Zamunda באפריקה
  בחיאת זומזום 31/03/2019 11:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עוד לא למדת שכול שימוש במילה "המלצה" עלולה להביא את המשיב לחקירה ברשות לניירות ערך
  סגור
 • גגל (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • להשיב
  בשביל מה 31/03/2019 12:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כשהתשובה לקונית וטלגרפית?
  סגור
 • 17.
  לך תגיד את זה לקולגה שלך:אייל גורביץ' (ל"ת)
  alon 31/03/2019 08:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  בהצלחה עם המשקפיים הורודים בחודשים הקרובים
  רון 31/03/2019 01:47
  הגב לתגובה זו
  2 1
  נתוני המאקרו ותחזיות הרווח התנתקו משוק המניות וכולם יודעים מה סופן של הבועות.
  סגור
 • 15.
  כמובן שאי אפשר להתוכח עם השוק אבל להתעלם מהכלכלה
  אלי 30/03/2019 21:23
  הגב לתגובה זו
  6 1
  הריאלית לא יהיה נבון. עד עתה עקום התשואות לא הכזיב בתחזית של מיתון וסימנים שלו מופיעים בשטח. השוק ממשיך לעלות לא למרות שאין הסכם סחר אלא הפוך כי הוא מצפה שיהיה הסכם סחר. וגם הסכם כזה לא יהיה יותר מפלסטר למחלה קשה.
  סגור
 • עד עתה עקום התשואות לא הכזיב בתחזית של מיתון???? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 14.
  מה אם הקניות החוזרות של חברות הטכנולוגיה?
  יואב אביב 30/03/2019 19:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  לא התייחסת לקניות החוזרות של חברות הטכנולוגיה שהגיעו לשיא ברבעון האחרון. זה ניפח את מחירי המניות בצורה מלאכותית.
  סגור
 • חברה מבצעת buy back
  לרון 31/03/2019 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במחירים נמוכים לכן לא מתבצע "ניפוח" ,בועות לא נוצרות עפ"י הזמנה וגם לא מתפוצצות בהדרגה עפ"י הזמנה!
  סגור
 • "הניפוח" לא נכון עובדתית (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:37
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 13.
  מפולת
  סמי 30/03/2019 17:25
  הגב לתגובה זו
  6 3
  המפולת לא מגיעה רק בגלל הרצת המניות עי הבנקים המרכזיים והפד וה ECB בראשם. אין ספק שיום הדין יגיע גם אם זה יקח זמן. הררי החובות טופחים. הפכנו לעולם זומבי בהקשר חובות. הצמיחה לא מכסה את הריבית אבל העיקר שהשוק לא ירד. נשיא ארהב, מנהיג העולם החופשי מתעסק בעיקר בשוק ובמה שיגרום לו להמשיך לעלות. מה יקר בקדנציה הבאה ... לא מעניין
  סגור
 • הבנקים המרכזיים לא הריצו מניות
  לפי שלמה גרינברג 31/03/2019 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם לא במפולת 2008 ,אז באמת יסכים איתך כעת......
  סגור
 • הבנקים אכן לא הריצו מניות ב 2008
  שלמה גרינברג 31/03/2019 14:41
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הם הציפו השוק במכשירי חוב פגומים, המשבר אז לא נבע ממחירי שיא של מניות
  סגור
 • הפד
  לרון 01/04/2019 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הזרים כספים אפילו למדינות סקנדינביה החסונות בד"כ זו לא הרצת מניות זו הרצת מדינות והרצת עולם הנמשכת גם היום!
  סגור
 • תוכל להביא איזושהי הוכחה להזרמות בסקנדינביה?
  שלמה גרינברג 02/04/2019 11:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  או ל"הרצת מדינות"
  סגור
 • את הבעיה עם איגוח המשכנתאות
  הבנקים יצרו אכן 31/03/2019 22:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אך הפד הזרים כספי עתק בארה"ב וכולל בחכנית סודית לבנקים באירופה ובמסגרת תכנית זו התמנה פרופ' סטנלי פישר לסגן יו"ר הפד
  סגור
 • מנהיג העולם החופשי מתעסק בעיקר בשוק??? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • אכן טראמפ הרוצה להיבחר שוב
  לרון 01/04/2019 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שם את כובד משקלו על כל דבר וענין כולל ג'רום פאול וכולל תכנית ה"שלום" שינחית על המזרח התיכון אחרי הבחירות אצלנו
  סגור
 • 12.
  המשך לשלמה
  יובל 30/03/2019 16:48
  הגב לתגובה זו
  3 2
  ולא נשכח שרוב העליות בשנתיים האחרונות באו בעזרת buyback של חברות. הפטנט הוא לעשות מפרמטר מטופש של רווח למניה חזות הכל. ואז באים בעלי המניות וממנים דירקטורים שמאשרים לחברה לבצע בייבק. החברה קונה מבעלי המניות במחיר מוגזם את המניות ומקטינה את כמות המניות וכך הרווח למניה עולה. על הדרך המנכל מקבל בונוס שמן כי המניות ממשיכות לעלות וגם ההון העצמי של החברות כמובן קטן. אם זה לא רמאות ופונזי אז אני לא מבין מה זה.הרי לחברה עצמה זה לא נותן כלום. רק מקטין את כמות המזומנים שלה(אם בכלל מלכתחילה היו לה כאלה)
  סגור
 • לאחר שתבדוק העובדות תחזור עם השאלה (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • את
  לאחר שתבדוק 31/03/2019 12:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העובדות תחזור עם...
  סגור
 • 11.
  המשך לשלמה
  יובל 30/03/2019 16:42
  הגב לתגובה זו
  2 1
  כשהבלופ של ריבית אפסית כסף חינם וחובות שלא ישולמו לעולם עי ממשלות יתפוצץ אז תראה מה זו מפולת. גם פאוול ופוטין ואלף כמוהם לא יעזרו
  סגור
 • 10.
  תבין שלמה כמה אתה טועה ומטעה
  יובל 30/03/2019 16:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המפולת כבר התחילה ואז פאוול התהפך בין לילה ובמקום צפי ל 3 עד 4 העלאות ריבית ב 2019 עכשיו מדברים על הורדת ריבית של חצי אחוז. ארהב צברה בלמעלה מ 250 שנות קיומה הראשונות חוב של 6 טריליון וב 10 שנים בלבד האחרונות החוב צמח ל 22 טריליון. למישהו יש מיליגרם תקווה שהחוב יוחזר? או אפילו יירד אי פעם ל 20? ארהב בהגדרה בפשיטת רגל וכך עוד הרבה מדינות(איטליה למשל חייבת 5 טריליון). היתרון היחידי של ארהב שהיא היחידה שחייבת במטבע אותו היא ורק היא מדפיסה.
  סגור
 • יובל כל הכבוד
  לרון 31/03/2019 22:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל מלה בסלע!!!
  סגור
 • מחזיר אותך לבדיקת עובדות לא להדבק לכותרות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  עוד פעם עמית טל נפל בפח והפיל אחריו עוד אנשים כמה שנים
  אודי 30/03/2019 15:05
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אפשר לשרוף כסף על שורטים על השוק .הוא חייב לקחת שיעורים עדיין לא הבין איך העסק הזה עובד
  סגור
 • לא להגזים
  לרון 01/04/2019 12:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לעמית טל יש השכלה כלכלית נרחבת,לא שאני הסנגור שלו הוא לא צריך אותי סתם ציינתי.
  סגור
 • 8.
  לאן נעלם ?
  בי 30/03/2019 14:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איפה אסף שיגיב ?
  סגור
 • 7.
  LYFT ושות'
  אבנר 30/03/2019 02:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי שלמה, רציתי לשאול מה דעתך על ההנפקות הגדולות שפוקדות את וולסטריט בתקופה הנוכחית, היום LYFT, אוטוטו גם UBER ואולי אפילו נזכה לראות את אדם נוימן על הפודיום עם WEWORK. האם אתה מזהה חברה ששווה בדיקה או שבעיקר מדובר באקסטזה תקשורתית?
  סגור
 • נו באמת!!!!
  לרון 31/03/2019 12:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברה מפסידה בשווי 24 מיליארד דולר?????לא ליפט אלא down!!!! שורט כאן יכול להיות מאד מעניין!!! לא המלצה!!!!!
  סגור
 • מדובר בהנפקות (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  תמיד כיף לקרוא אותך
  רועי 29/03/2019 23:34
  הגב לתגובה זו
  13 0
  תודה
  סגור
 • 5.
  ג'נט ילן ציינה
  לרון 29/03/2019 22:54
  הגב לתגובה זו
  4 0
  ש"הפעם זה אחרת" מדהים כמה זה דומה ל"כלכלה החדשה' של שנת 2000 ידוע לכולם שהפסיכולוגיה היא חלק רציני בכלכלה ועל זה מנסים לעבוד כעת ונראה אם זה יעזור,נקווה!
  סגור
 • 4.
  פאני מיי ופרדי מאק
  danlevanon 29/03/2019 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזמנו ענית לגולשים ששאלו אותך אודות כדאיות ההשקעה במניות של פאני ופרדי, שכל עוד הן לא במסלול של יציאה מהלאמה אין טעם לגעת בהם. כעת כאשר הדיונים התחדשו וגם הנשיא אמר את דעתו ולאור העליה במחירי המניות והעליה במחזורי המסחר, האם אתה עדין מחזיק בדעתך שכל עוד היציאה מההלאמה לא קורת בפועל, אין ברצונך לתת התייחסות ? או שכעת אתה מוכן להתייחס ? דעתך חשובה לי מאוד. תודה ושבת שלום
  סגור
 • המשך
  שלמה גרינברג 30/03/2019 10:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הסכום כרגע אינו שונה ממהשכתבתי בנושא הסוכנויות מאז 2008-9 שמדובר בהשק'עה שהיא טובה אך ורק לספקולנטים עם לב חזק כי הזעזועים רחוקים מלהסתיים ומה שיותר חשוב ההחלטה בעניין רחוקה עדיין מאוד
  סגור
 • פאני ופרדי
  שלמה גרינברג 30/03/2019 09:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנסה להביע דעתי בקצרה. הנשיא טראמפ ויועציו הפיננסיים, קודלו ומנוחין (שהם אגב מומחים ברמה הגבוהה ביותר למערכת הכספים האמריקאית והגלובלית) ובעזרת נגידים שונים בבנק המרכזי התחילו בתהליך הרפורמה הפיננסית המקיף ביותר מאז הניו דיל של הנשיא רוזוולט כאשר 3 הסוכנויות הן חלק חשוב ביותר מהתהליך הזה. לא רק בגלל משקלן בשוק הנדל"ן וההלוואות אלא גם בשל "משקלן" בהשפעה על הציבור. התהליך מתקדם לאט (בטחו לטעמו של טראמפ) בגלל קבוצות לחץ אדירות כוח שמושכות כ"א לכיוונה ובמיוחד מדובר בכמה מנהלי כספים אדירי כוח שכבר רכשו חבילות ענק של מניות בסוכנויות. הרפורמה, חשוב להבין, קשורה בתקנה שנקראת HOUSING & RECOVERY ACT מ 2008 שמטרתה "לתקן" המעוות בשוק הכספים כך שגם פוליטיקאים מעורבים והמפלגות. בקצור, עניין לא פשוט. העובדה שהמניות עלו כך מתחילת השנה קשורה בקרנות ההדג' הרבות ובעלות ההשפעה הפוליטית החזקה שמנהליהן בטוחים (בגלל כנראה רמיזות אופטימיות ממנוחין ומקודלו (שניהם שחקנים וותיקים בוול סטריט) שהנשיא דוחף במרץ בעד "שחרור" הסוכנויות מהממשל. אלא שלבסוף יש עוד 2 בעיות "קטנות" (המשך)
  סגור
 • מחכה להמשך
  danlevanon 31/03/2019 12:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרבה הרבה תודה עד כאן. מחכה להמשך.
  סגור
 • 3.
  דברי הפד מה-21.3.19 מאשרים הערכה שארה"ב בדרך למיתון
  יוסי 28/03/2019 18:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קראתי שניתוח דברי הפד מאשרים שהמשק האמריקאי בדרך למיתון (כבד?). היכן אפשר "למצוא מקלט" לימים הבאים?
  סגור
 • פעם כשלא רצו להזכיר מיתון בארה"ב
  לרון 31/03/2019 12:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראו לזה the R word (recession
  סגור
 • והיכן בדיוק קראת? (ל"ת)
  שלמה גרינברג 31/03/2019 11:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  שלמה CHEK
  יוסי 28/03/2019 14:00
  הגב לתגובה זו
  7 0
  היי כתה מצויינת. יש לך דיעה על חברת CHEK ? מוצר דומה למה שפיתחה גיוון אימג'ינג בזמנו.
  סגור
 • פאני ופרדי
  danlevanon 31/03/2019 07:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הרבה תודה עד כאן. מחכה להמשך .
  סגור
 • כלל אצבע,מניות מתחת 5$
  לרון 01/04/2019 16:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בכללם פני ופרדי שהם penny stocks מסוכנות בהגדרה!
  סגור
 • צריך לחמתין בסבלנות ולקוות
  שלמה גרינברג 29/03/2019 08:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  השוק למוצר כזה גדול מאוד השאלה האם השוק "יאמץ" המוצר
  סגור
 • שחרר - חברה של כלום ושום דבר
  chek 28/03/2019 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 6
  כן הייתה כתבה של איזה ילדון מתלהב שפורסמה באתר הזה. תפנים שמדובר בחברה של כלום ושום דבר - בגלל זה היא גם מוערכת בשווי של כלום ושום דבר (מחיר המניה נפל ב 99 אחוז). כלום ושום דבר מכוון שעבורך כמשקיע הדרך עוד ארוכה מאוד מאוד והדילולים בעתיד יהיו והרבה - ולכן כלום ושום דבר.
  סגור
 • זה הזמן
  לרון 30/03/2019 19:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בו קרני הצבי נראות משום מה "חזקות" מרימות lyft מתכוננות לuber (אובר?) ועוד שטויות!
  סגור
 • רק עכשיו בפברואר החברה "הקיאה" דילול על המשקיעים המסכני
  chek 29/03/2019 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המסכנים - שחטפו ביום אחד ירידה של 28 אחוז. איזה בומבה לאנשים שסיפרו לעצמם סיפורי אגדות איך החברה הולכת לכבוש את העולם - במציאות לא מצליחים אפילו לגייס כסף בלי הנחה ענקית. Check-Cap Ltd. Announces $7.5 Million Registered Direct Offering February 4, 2019
  סגור
 • 1.
  מדהים-החברה הנל פיתחה בריינסוויי קילר בטיפול בכאב כרוני
  בריינסוויי קילר 28/03/2019 13:22
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נמצא ב youtube כתבה של CNBC How To Cure Pain Without Pills Mar 16, 2019
  סגור