הראל פיננסים מנתחים את הדרמה ביוון - וההשלכות על השווקים

עופר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, מנתח את האירועים ביוון
|

לנוכח התוצאה של משאל העם, יוון מתקרבת משמעותית ליציאה מגוש היורו. אבל, כמו שראינו גם בעבר, ביוון גם אחרי ששורקים לסיום המשחק – השחקנים ממשיכים לרוץ על הדשא. והמשמעות של אמירת "לא" איננה יציאה מיידית של יוון מהגוש וסיום מהיר של הנושא. (רק הבוקר ראינו את התפטרות שר האוצר היווני – זה שאמר שיתפטר אם התוצאה תהיה דווקא "כן").

להערכתנו, המשמעות המידית של אמירת ה"לא" היא המשך אי-הוודאות שראינו בשבוע האחרון גם בחודש הקרוב. כרגע הכדור חוזר למגרש האירופי כאשר ראשי הממשלות של צרפת וגרמניה נפגשים היום.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

מה הלאה? ההצבעה הקריטית ביותר ליוון תהיה של ה-ECB  (בימים הקרובים ולפני ה-20 לחודש), כאשר מועצת הנגידים צריכה להצביע בנוגע להלוואות החירום למערכת הבנקאית ביוון ה-ELA. עד להחלטה זו יישארו הבנקים ביוון סגורים.  

במידה והתמיכה במערכת הפיננסית תיפסק, ממשלת יוון תאלץ להנפיק התחייבויות משלה (IOU), שבעתיד יהפוך למטבע תחליפי על מנת לשלם משכורות וכדו'. למרות זאת, מכיוון שאין סעיף יציאה מגוש האירו, לא יוכלו שאר המדינות להוציא את יוון ללא חקיקה שתארך זמן. דבר שיוביל למצב אבסורדי של מדינה עם מטבע חלופי אך עדיין חברה בגוש האירו.

בפעם הקודמת שהבנק המרכזי עמד בפני הסרת התמיכה מהמערכת הפיננסית ביוון ב-2012 , מריו דראגי הצהיר שההחלטה הזו חשובה מידי שתיפול בידי הבנק המרכזי לבדו, ושיש להעביר את ההצבעה אל ראשי גוש האירו. הצהרה זו ב-2012 תרמה להתגמשות הצדדים, מחיקת חלק מהחובות של יוון מצד אחד ותוכנית ורפורמות פיסקאליות ביוון מהצד השני. פתרון כזה עדיין אפשרי גם הפעם במיוחד לאחר ששר האוצר היווני התפטר הבוקר.

השפעות על שוק ההון:
המשך תנודתיות בשווקים. במיוחד בשוק המניות והאג"ח האירופאי. האירו צפוי להמשיך להיחלש בטווח הקרוב. בישראל, בנק ישראל יכול לנצל את עליית אי הוודאות בכדי להחזיר לשולחן את נושא האמצעים הלא קונבנציונליים. (במיוחד אם נראה גם מדד חלש או התחזקות של השקל).לדעתי, מבחינה מאקרו כלכלית הסיכון שיוון מציגה ליציבות העולמית ולצמיחה העולמית נמוך היום משמעותית מאשר ב-2012, זאת בשל החשיפה הנמוכה יחסית של גופים פרטיים לחוב היווני, בנוסף קיימת היום רשת תמיכה של  ECBבמערכת הפיננסית האירופאית וכמובן יש את הדפסת הכסף המאסיבית. בנוסף, בתקופה האחרונה דווקא רואים שיפור בפרמטרים הכלכליים באירופה – גם במדינות הדרום הרגישות יותר.  אז למרות שלפנינו חודש תנודתי, להערכתי גוש היורו לא צפוי להתפרק השנה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות