יורם מיטל: "ישראל חייבת לדבר עם החמאס - זה האינטרס דווקא של הימין"

המזרחן מאוניברסיטת בן גוריון: "בחמאס שואפים לשרוד כעת בתור שליטים בעזה ובעתיד להגיע לרוב בגדה המערבית"
|
(10)
צוק איתן, צילום: אבי שאולי
פרופ' יורם מיטל מאוניברסיטת בן-גוריון, מתייחס בראיון ל-Bizportal להתדרדרות במצב המדיני-בטחוני. "מבחינת החמאס - ישראל זה האויב המרכזי שיש להיאבק בו באמצעות התקוממות מזויינת ולכל היותר להגיע איתו להסדר", כך הוא מסביר.

מה המצב כרגע?

"היוזמה המצרית עדיין על השולחן ונמצאת בבירורים עם הרבה לחץ ערבי על חמאס לקבל את המתווה הכללי של הפסקת הלחימה ולהיכנס להידברות בעקיפין על ההסכם הרחב יותר בין ישראל לחמאס. ברור לחלוטין שיחסים בין מצרים בהנהגת סיסי לבין החמאס נמצאים בשפל המדרגה עם הרבה חוסר אמון. מנגד היחסים בין מצרים לבין ישראל נמצאים דווקא בנקודת שיא ולכך יש השפעה על ההידברות על סיום המבצע הצבאי בעזה".

מדוע תנועת החמאס סירבה להפסקת אש?

"סיבה אחת - התקשורת בין קהיר לחמאס במהלך הכנת היוזמה המצרית הייתה מאוד משובשת. בגלל היחסים העכורים מצרים לא שיתפה את החמאס באופן הדוק כפי שהיה בעבר. סיבה שניה - היוזמה המצרית מדברת על שני שלבים: הראשון הפסקת כל פעולות הלחימה של צה"ל והחמאס והשני - כעבור 48 שעות ידברו על שורה של נושאים שונים."

מה המשמעות של קבלת ההצעה המצרית?

"אם זה המתווה שיתקבל אז יש החלטה אחת מעשית - הפסקת הלחימה, אך לעומת זאת לא נאמר דבר לגבי מה שיקרה בהסדר הכללי. המשמעות היא שהעמדה של היוזמה המצרית קרובה יותר לעמדה הישראלית".

מה החמאס רוצה?

"החמאס רוצה שמצרים תתחייב על פתיחת מעבר רפיח באופן סדיר, שיוזרם סיוע הומניטרי וכספי לשיקום רצועת עזה באמצעות חמאס ושלא תהיה שום התחייבות לפירוז חמאס מהיכולת הצבאית שלו. זה מסוכן כיוון שהחמאס השתמש באחוז מסוים מהיכולת הרקטית שלו, אך המסה הגדולה עדיין בידיו.
מה שמטריד את החמאס זה לא הפסקת האש, אלא שאין התייחסות קונקרטית לשאר דרישותיו".

מדוע המצרים לא פותחים את מעבר רפיח?

"בשנה האחרונה מצרים טוענת שארגון החמאס פוגע בבטחון הלאומי של מצרים באמצעות קשרים שיש לו עם קבוצות מיליטנטיות שפועליות בחצי האי סיני ושנלחמות בצבא המצרי. בנוסף, החמאס מעורב גם במערכה שבין תנועת השלטון לבין האחים המוסלמים, יש בין החמאס למצרים חשבון גדול".

אם היחסים עם החמאס עכורים למה מצרים מתערבת?

"למצרים יש גבול עם רצועת עזה ויש גם דעת קהל חשובה שמושפעת מפגיעות בעזה: למעלה מ-200 הרוגים פלסטינים ואלפי פצועים. לסיסי אין ברירה אלא להיכנס לקלחת הזאת".

החמאס היא תנועה אסלאמיסטית סונית פונדמנטליסטית פלסטינית

החמאס (תנועת ההתנגדות האסלאמית) היא תנועה אסלאמיסטית סונית פונדמנטליסטית פלסטינית. התנועה שבראשה עומד איסמעיל הניה זכתה בבחירות לפרלמנט הפלסטיני בינואר 2006. לפי החמאס אדמת ארץ ישראל ("מהים עד הנהר") היא אדמה קדושה שצריכה להיות תחת שלטון מוסלמי.

האם ישראל צריכה לדבר עם החמאס?

"עוד בשנת 2007 טענתי שחמאס היא לא רק תנועה שמשתמשת בטרור, אלא גם ארגון פוליטי מרכזי ואם ישראל מעוניינת להגיע להסדר לפי השמאל או הימין היא חייבת לדבר עם החמאס- זה אינטרס שלנו. למעשה המשותף לימין בישראל ולחמאס זה ששניהם מתנגדים לרעיון של שתי מדינות לשני עמים. לנתניהו כדאי להגיע להסדר עם החמאס כי זה משמר יותר את האינטרסים של הימין. ארגון החמאס הוא השותף של הימין בישראל כיוון שהוא רוצה הסדר שמשאיר אותו שליט בעזה".

האם בהנהגת החמאס יש תמימות דעים או שיש גם קולות מתונים?

"מבחינת החמאס אין פיתרון של שתי מדינות לשני עמים. יש בחמאס שאומרים שמה שאנו צריכים זה לשרוד בתור השליטים בעזה ואולי בעקיפין נגיע בעתיד לרוב בגדה המערבית ומשם נמשיך".

תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  נכון
  י 17/07/2014 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הידיד הכי טוב של הימין הוא החמאס. זוהי ההוכחה שאין עם מי לדבר (למרות השקט בגדה שקרה בגלל שדיברנו) ולכן הימין לא מעיז ולא רוצה להפיל את החמאס... צריך להפיל את החמאס ולפתוח את המעברים לבנון (והגדה) הם דוגמאות שמדינות עצמאיות יכולות למנוע כמעט לחלוטיו את טיפטף הרקטות. רק אז יהיה שקט לילדים בשתי הצדדים
  סגור
 • 8.
  מיטל - ביזפורטל
  שרון ב 17/07/2014 10:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתם, ביזפורטל, תביאו את כל "המומחים" ההזויים והמנותקים כדי להראות עד כמה האקדמיה (אוי, אני חלק ממנה) מנותקת מהמציאות ומלהגת שטויות. או שיש לכם, ביזפורטל, תוכנית נפלאה, לומר לעם ישראל: "אל תסמכו על המומחים; הם פשוט אהבלים גמורים.
  סגור
 • 7.
  כמה הרג והרס עוד ייגרם עד שלישראלים יפול האסימון? (ל"ת)
  חובה לדבר איתם 17/07/2014 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  התגובות כאן מעידות שאין עם מי לדבר בצד הישראלי (ל"ת)
  בסוף זה יקרה.אבל מתי 17/07/2014 09:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לא מדברים עם ארגון טרור ששם לו למטרה להשמיד את המדינה..
  דני 17/07/2014 10:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הציונית, כפי שכתוב באמת החמאס שלהם. ארגון כזה צריך להתייחס אליו כמו לנחש צפע. מי ההזוי שמדבר עם נחש צפע? אם יש לך נחש צפע סמוך לביתך,יש רק דרך אחת והיא לרוצץ ולרסק את ראשו.
  סגור
 • 5.
  אני מציע לך לקרא את אמנת החמאס ואז אולי לא תשמיע את..
  רן 17/07/2014 09:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הקישקושים ההזויים שלך. אילו היה פרופסור מנהל את המדינה במקום דויד בן גוריון, לא היתה קמה המדינה.
  סגור
 • 4.
  אדם הזוי אין על מה לדבר הם רוצים לרצןח אותנו (ל"ת)
  שי 17/07/2014 09:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  הרבה ממחרימי ישראל יצאו מהאוניברסיטה הזאת (ל"ת)
  ד"ר מנדלבאום 17/07/2014 09:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  עכשיו הבנתי את המושג "פרופסור מעופף" (ל"ת)
  שרה 17/07/2014 09:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  אין מה לדבר עם חמאס.רק לחסל אותו...הכיוון יקבע את ההמשך
  קארקו 17/07/2014 08:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והדינמיקה תיצור את אבו מאזן המורחב
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות