רשות ני"ע האריכה את תקופת הערות הציבור בנוגע למטבעות קריפטו

מסקנות דו"ח הביניים של הוועדה לבחינה ואסדרה של הנפקות מטבעות קריפטוגרפיים יועמדו להצעות ותיקונים עד ל-15 במאי
 | 
ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי
בהמשך לדו"ח הביניים שהוועדה לבחינה ואסדרה של הנפקות מטבעות קריפטוגרפיים הגישה ליו"ר רשות ני"ע, ענת גואטה, בחודש מרץ, מעדכנת הרשות הבוקר כי התקופה לקבלת הערות הציבור הוארכה עד ל-15 במאי. 
בהודעתה, הוועדה ביקשה לקבל את הערות הציבור למסקנות הביניים בכלל, ואת הערותיו על ההמלצות לשילובן של הנפקת מטבעות קריפטוגרפיים המהווים ניירות ערך תחת מסלולי גיוס יעודיים בפרט, וכן הפנתה להתייחסות הציבור סוגיות ספציפיות הנוגעות למסגרות חוקיות אפשריות עתידיות.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
על פי דו"ח הוודעה, "מטבע קריפטוגרפי ייחשב נייר ערך לפי מכלול הנסיבות והמאפיינים של כל מקרה לגופו על רקע תכליות החוק. מטבעות קריפטו המקנים זכויות דומות לאלה של ניירות ערך מסורתיים, כמו מניה, איגרת חוב או יחידת השתתפות - ייחשבו לנייר ערך".
בנוגע למצב ההפוך, מסבירה הוועדה כי "מטבעות קריפטו שנועדו לשמש אמצעי תשלום, סליקה או חליפין בלבד, שלא במיזם ספציפי - שאינם מקנים זכויות נוספות, ושאינם נשלטים על ידי גורם מרכזי - לא ייחשבו לנייר ערך.
"מטבעות קריפטו המגלמים זכות למוצר או שירות ונרכשים למטרת צריכה ושימוש בלבד, לא ייחשבו לנייר ערך. בהקשר זה הבחינה הרלוונטית היא של מטרת הרכישה בפועל - כך שהיעדר יכולת שימוש אמיתית בטוקן (אסימון; ר"ק) בשלב ההנפקה או אפשרות לסחור בו בשוק משני עשויים ללמד כי רכישתו אינה למטרה צרכנית, אלא למטרת השקעה".
בשיחה עם Bizportal, הסביר אמיר הלמר, היועץ המשפטי וסגן ראש מחלקת תאגידים ברשות ני"ע כי בראש ובראשונה, המטרה בפרסום דו"ח הביינים היא להעביר ליזמים המעוניינים להנפיק מטבעות דיגיטליים כי הנושא מקבל את היחס מהרשות ויש להם כתובת לפניות ככל שיצטרכו להחליט האם הנפקת מטבע היא אכן הצעד הנכון מבחינה עסקית. הרשות תהיה קשובה לדעות הציבור בחודש הקרוב וצפויה להגיש את הדו"ח הסופי בחודשים הקרובים. על פי דברין של הלמר: "יש לא מעט יזמים שמוותרים על השוק המקומי מכיוון שאין אסדרה של הענף בארץ. דו"ח הביינים מובא כדי להציג את דעתה של רשות ני"ע בעניין ולאפשר ליזמים להנפיק מטבעות תוך הבנת הכיוון והלך הרוח של הרשות בעניין."
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה: "הרלבנטיות של רגולטור טמונה ביכולתו לגשר ולאזן בין התפתחויות טכנולוגיות שקידמה מביאה עמה לשם מילוי המנדט שלשמו הוקם. התעשייה המבוססת על טכנולוגיית הרישום המבוזר היא תעשייה חדשנית בעלת פוטנציאל לשנות וליעל את העולם הפיננסי, כפי שאנו מכירים אותו".
עוד הוסיפה גואטה כי "מאפייניה הייחודים של ישראל ומעמדה העולמי בתעשייה זו, יכולים להביא לכך שלתעשייה זו תהיה תרומה לצמיחת המשק הישראלי. הרשות תמשיך ללמוד ולעקוב אחר ההתפתחויות בתחום חדשני ודינאמי זה, להיות קשובה לשוק ולהתפתחויות בו, כשלנגד עיניה עומדת ההגנה על ציבור המשקיעים. בהקשר זה, חשוב לנו לקבל התייחסות ערה מן הציבור להמלצות הדוח ולסוגיות שהוא מעלה לדיון."
כתובת המייל לקבלת הערות הציבור: Crypto@isa.gov.il
את מסקנות הביינים של הוועדה ניתן לקרוא כאן.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה