"הפיקוח היה מעורב בסיום הכהונה של 15 נושאי משרה בכירים בבנקים"

ועדת החקירה הפרלמנטרית ממשיכה בבחינת התנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי האשראי. היום: חדוה בר המפקחת על הבנקים

|
חדוה בר, צילום: גלית סברו
המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר הופיעה היום בפני ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים, בראשות ח"כ איתן כבל. 
 
"בביקורות הרבות שערך הפיקוח בבנקים בתקופה הרלוונטית, נמצא שהיו מספר מצומצם של מקרים חמורים ביותר שבהם עלה חשד לניגוד עניינים. המקרה שפורסם, של יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, אשר היה מקרה חמור במיוחד, מדגים היטב את אופן עבודת הפיקוח על הבנקים. לפיקוח על הבנקים כלי פיקוח ואכיפה רבים ואפקטיביים שחלקם אינם מוכרים לציבור, והוא עשה ועושה בהם שימוש באופן שוטף. לדוגמא – הפיקוח על הבנקים היה מעורב בעשור האחרון בסיום כהונה של כ-15 נושאי משרה בעקבות סיבות שונות הקשורות בממשל תאגידי. בנוסף, הפיקוח פסל את המינוי של כ-80 מועמדים לתפקיד נושא משרה בבנקים בעשור האחרון עקב חשש לניגודי עניינים, זיקות (ללווה גדול של הבנק או לתאגיד ריאלי משמעותי), ליקויים ביושרה האישית והמקצועית, או אי כשירות", אמרה בר.
בשבוע שעבר הגיעו מנהלות הבנק הבינלאומי לשימוע בפני הועדה. "לא מכירה כל מקרה, לא זוכרת מה היה ב-2002", כך אמרה מנכ"ל הבנק הבינלאומי סמדר ברבר-צדיק לחה"כ איתן כבל, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית להתנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים.
וועדת החקירה הפרלמנטרית בכנסת ממשיכה בבחינת התנהלות המערכת הפיננסית בהסדרי אשראי ללווים עסקיים גדולים, והבוקר בוחנת את התנהלות בנק בינלאומי בהשתתפות יו"ר הדירקטוריון, אירית איזקסון ומנכ"לית הבנק, סמדר ברבר-צדיק. 
לפני כחודש בחנה הוועדה את התנהלות בנק לאומי. בדיון, מנכ"לית הבנק, רוסק עמינח נשענת על חיסיון הלווים מהבנק ומנסה להתחמק ממתן תשובות ברורות. בתגובה לניסיונות ההתחמקות של המנכ"לית והיו"ר ממתן תשובות לשאלות על לווים הגיבו חברי הוועדה ואמרו כי ישקלו הקמת וועדת חקירה ממלכתית. יו"ר לאומי, ברודט נשאל מתי הבנק החליף את רואי החשבון וענה: "לא בתקופתי, בנק לאומי החליף את רואה החשבון שלו לפני 40-50 שנה".
לפני כשישה שבועות בחנה הוועדה את התנהלות בנק הפועלים, במהלכה טען מנכ"ל הבנק, אריק פינטו כי פועלים -0.33% פועלים 2,700 -0.33% פועלים בסיס:2,709 פתיחה:2,697 גבוה:2,702 נמוך:2,691 תמורה:19,901,933 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: נותן יותר אשראי לעסקים קטנים ומשקי בית - מאשר לעסקים גדולים. בהמשך דבריו, הוסיף פינטו כי לטענתו חלקם של הלווים הגדולים באשראי הבנקאי ירד משמעותית וחלקם של הלווים הקטנים ומשקי הבית עלה מאוד. גם באחוזים וגם במספרים מוחלטים (לכתבה המלאה).
ח"כ עיסאווי פריג' אמר: "חדווה בר, המפקחת על הבנקים הופיעה היום בפנינו בוועדה לבחינת התנהלות הבנקים. העובדה שהמפקחת היתה צריכה לתת תשובות על שלל התספורות וההנחות לטייקונים שנתנו הבנקים ללא מפריע, היא כבר התקדמות גדולה. בר ניסתה למרוח ולהעביר את הזמן  אבל נדרשה לתת תשובות ענייניות  מהיום ידע כל רגולטור, כי את הדין וחשבון שלו הוא לא נותן לטייקונים, אלא לאזרחים באמצעות וועדה חזקה שלא חוששת לשאול את כל השאלות ודורשת תשובות ולא רק מריחות."
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות