רפורמת תעודות הסל של רשות ני"ע נדחית למועד לא ידוע בשנת 2018

מטרת הרפורמה אשר הייתה מיועדת להיכנס לתוקף בחודש יוני, להפוך את תעודות הסל לקרנות נאמנות (ETF)
|
ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, צילום: יח"צ
רשות ניירות ערך אישרה הערב (ב') כי רפורמת תעודות הסל (תיקון 28) לא תושלם כמתוכנן בחודש יוני הנוכחי, אלא תידחה למועד לא ידוע במהלך שנת 2018. הדחייה מגיעה נוכח אילוצים הנובעים מהתנהלות הכנסת לאחרונה, אשר גררה אי קיום דיונים אחרונים בנושא.
חוק השקעות משותפות בנאמנות (תיקון מספר 28) התשע"ז-2017, אושר בקריאה שניה ושלישית בכנסת ביולי 2017. בתיקון נקבע להפוך את תעודת הסל מתעודת התחייבות ליחידה בקרן נאמנות, שתיקרא קרן סל, שהיא מוצר פיננסי שמבוסס על ניהול כספי אחרים באופן שנועד להשיג תוצאה מסוימת בהתאם למדיניות השקעות שבחרה בה קרן הנאמנות.
קרן סל תהיה קרן מחקה שייעודה הוא השגת תוצאות הנגזרות משיעור השינוי במחיר מדד או סחורה. עוד נקבעו, הוראות שונות המסמיכות את שר האוצר ואת רשות ניירות ערך לקבוע בתקנות או בכללים הוראות שיאפשרו את פעולת קרנות הסל לאור ייחודן כקרן סגורה עם מאפיינים של קרן פתוחה.
עיקרי תיקון 28
במסגרת התיקון מוצע להחריג בקרן מחקה החזקת אופציות שהינן חלק מחוזה סינטטי, ממגבלת שווי מירבי לאופציות, שכן מטרתה של החזקה כאמור הינה לעקוב אחר נכס הבסיס וכן לצורכי גידור חשיפה למט"ח.
על מנת לייצר רציפות ולאפשר קיומן של קרנות מחקות בחסר אשר אין באפשרותן להשיג את ייעודן באמצעות פעילות בנגזרים מסוג אחר, ונוכח הפרקטיקה הקיימת כיום בעולם תעודות סל בכל הנוגע לאופן ההתכסות של תעודות סל בחסר, מוצע לקבוע כלל ייעודי עבור קרנות מחקות בחסר בכל הנוגע לשווי הכולל של ניירות הערך וניירות ערך חוץ שהוציא תאגיד מסוים אשר רשאי מנהל הקרן למכור בחסר בעד קרן כאמור.
כמו כן, מוצע להחריג פעילות מכירה בחסר בעד קרן מחקה בחסר אשר אין באפשרותה להשיג את ייעודה באמצעות פעילות בנגזרים מסוג אחר, ממגבלת שיעור הבטוחות. 
בנוסף, ניירות ערך וניירות ערך חוץ שהושאלו, אשר אין בידי מנהל הקרן לגביהם התחייבות להחזירם לקרן לפני תום תקופת ההשאלה, מיד לאחר שנתקבלה דרישת מנהל הקרן להחזירם, הינם בגדר נכס שאינו סחיר. על כן, מוצע לקבוע את שיעורם המירבי בתקנה הרלבנטית להסדרת נושא זה בתקנות השקעות משותפות בנאמנות (נכסים שמותר לקנות ולהחזיק בקרן ושיעוריהם המרביים), התשנ"ה-1994. כמו כן, ומאחר וניירות ערך כאמור חושפים את הקרן להתממשות של סיכון אשראי מוצע לקבוע כי משך ההשאלה של ניירות ערך אלו לא יעלה על 30 ימי עסקים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות