יפסיקו לעשוק במחירים? קבלנים יחויבו למסור מחירון של מפרט הדירה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה לתקן את חוק המכר דירות ולחייב את הקבלנים למסור לרוכשי הדירות מחירון של פריטים עיקריים
 |  (4)
נדל"ן
ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה היום (ד') לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ מאיר שטרית, לתקן את חוק המכר ולחייב את הקבלנים למסור לרוכשי הדירות מחירון של הפריטים העיקריים הכלולים במפרט הדירה (בהם מטבח, ריצוף וסניטציה, נקודות חשמל ומיזוג אוויר), וכן מחירון שיכלול את עלות השינויים בדירה.

ח"כ שטרית הסביר כי כיום חייבים הקבלנים למסור לרוכשים את מפרט הדירה, ורוכש שלא מעוניין בפריט מסוים יכול לקבל עבורו זיכוי מהמוכר. אולם לרוב הזיכוי נמוך בהרבה ממחיר הפריט בשוק ונמוך מהמחיר בו רוכש אותו הקבלן. "לעיתים עבור מטבח ששווה 50 אלף שקל מקבל הרוכש זיכוי מהקבלן בסך 5,000 שקל בלבד, או שהוא נדרש לשלם כסף רב עבור כל שינוי בנקודות החשמל. לכן יש לחייב את הקבלנים לצרף למפרט הדירה גם את מחירון הפריטים, על מנת שהרוכשים ידעו באיזה סכום יזוכו אם יבחרו לוותר על פריט כזה או אחר, או כמה יעלה להם להוסיף פריט."

"מחיר של פריט לא יכול לכלול ביצוע שינוי"
עם זאת שטרית אמר כי הוא מודע לבעיה של הקבלנים שנובעת מכך שדירה מורכבת מפריטים רבים, והציע להגביל את המחירון רק לפריטים המרכזיים בדירה, בהם המטבח, הריצוף וכלי הסניטציה ונקודות החשמל. ח"כ מיכל רוזין הציעה להוסיף לרשימה גם את פרטי המיזוג והוועדה קיבלה את הצעתה. כמו כן קבעה הוועדה כי שר הבינוי והשיכון יוכל, באישור ועדת הכלכלה, להוסיף לרשימה פריטים נוספים.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, אמר כי "המחירים של הפריטים לא נקבעים בשלב מכירת הדירה, אלא בשלב מאוחר יותר. מחיר של פריט לא יכול לכלול ביצוע שינוי. שינוי במיקום של נקודת חשמל כולל עבודה שמחירה גבוה יותר ממחיר הנקודה עצמה."

שטרית התייחס לכך והציע כי המפרט יכלול מחירון אחד למוצרים ומחירון נוסף שיכלול את עלות השינויים, ובלבד שהקונה ידע מה המחיר בעת הרכישה.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הגיע הזמן, שינויים מוקדמים בדירות עולים אלפי שקלים
  נאור 31/08/2013 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ללא שום הצדקה, וגם אחריהם צריך להיות מחיר הוגן!
  סגור
 • 3.
  הגיע הזמן, עושק קרטליסטי של קונים (ל"ת)
  אייל 30/08/2013 18:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  בלוף שיווק לפראייר=מחיר הזוי=מיתון קשה=בועה50%פיצוץ!!!! (ל"ת)
  שיווק דמגוגי לפראייר 28/08/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 1.
  יעשו הכל ויסבכו עיניינים רק לא לשחרר קרקעות ולהרוס
  מתעסקים בקקה 28/08/2013 15:32
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בתים בני 50 שנה. אולי אסד יעשה להם את הטובה הזאת?
  סגור