הנפט כבר ב-105 ד', האם הזהב השחור יטפס לשמיים?

אורן אלדד, מנכ"ל ATRADE, סוקר את הסיבות הגורמות לעליית מחירה של חבית נפט, והסיכויים לתקיפה צבאית באירן
|
(6)
מחירי הנפט זינקו לאחרונה באופן משמעותי על רקע ההתפתחויות הכלכליות והגיאו-פוליטיות ברחבי העולם. בסקירה זו אנסה לפרט את הגורמים המשפיעים על השינויים הקיצוניים במחירי הנפט.

המיתון הגדול וההתאוששות ממנו

מבחינה כלכלית ניכר כי במצב של מיתון או האטה משמעותית, הנפט אמור לאבד מערכו, היות והמפעלים מייצרים פחות והאנשים נוסעים פחות. את הדוגמא הטובה ביותר ניתן לראות בתחילת שנת 2008, ערב פרוץ משבר הסאב פריים. מחיר הנפט צנח מאזור השיא של כל הזמנים, אשר נקבע במחיר של 147 דולר לחבית עד לתחתית המשמעותית, שנקבעה באזור 32 דולר לחבית לקראת סוף שנת 2008. בתחילת 2009 חלה התאוששות משמעותית בכלכלה הגלובלית. מדינות רבות יצאו מהמיתון ומחירי הנפט התחילו לעלות שוב. במהלך שנת 2009 מחיר הנפט הכפיל את עצמו וקבע שיא שנתי של 82 דולר לחבית!

מהומות בעולם הערבי
מחירי הנפט המשיכו לטפס ואף צברו תאוצה בתחילת 2011.המהומות בעולם הערבי גרמו לשיבושים קשים באספקת הנפט, בעיקר מלוב למדינות אירופה. מחירי הנפט האמירו והגיעו לשיא של 114.8 דולר לחבית, בחודש מאי בשנה שעברה.

סכנה קיומית לגוש האירו
במחצית השנייה של שנת 2011, משבר החוב באירופה החמיר עד כדי מצב של סכנה ממשית להתפרקות גוש האירו. מדינות בסדר גודל של איטליה וספרד עלו לכותרות עם עליית התשואות על האג"ח במעל 7%. המשבר החמור באירופה הוביל לחילופי שלטון באיטליה וביוון. עם החרפת המשבר באירופה, מחירי הנפט צנחו מאזור השיא ועד לשפל שנקבע באזור 75 דולר לחבית.

מתיחות מול אירן
המתיחות ההולכת וגוברת מול אירן, הובילה לזינוק של כ-40% במחירי הנפט בתוך פחות מ-5 חודשים, ונראה כי היד עוד נטויה. העלייה במחירי הנפט צברה תאוצה בימים האחרונים, לאחר שהאירנים הודיעו על הפסקת אספקת הנפט לבריטניה ולצרפת, בתגובה לאמברגו נפט שהטיל עליה האיחוד האירופי, אשר אמור להיכנס לתוקפו ב-1 ביולי.

התחזית שלי לשבועות הקרובים
אירן עלולה שלא להסתפק בהפסקת הזרמת הנפט לבריטניה ולצרפת בלבד. ייתכן שהיא תרצה להפסיק בהדרגה את אספקת הנפט לכל מדינות אירופה, אשר היו שותפות להחלטת האמברגו עליה. החלטה כזו עלולה להזניק את מחירי הנפט אל עבר שיאים חדשים.

לאחר שהנפט חצה את רף ה-103 דולר לחבית, קיים סיכוי גבוה לכך שמחירי הנפט ימשיכו לנוע אל-על, לכיוון 110 דולר לחבית. אולם אני לא מעריך שהנפט ייזנק הרבה מעבר לשיא שנקבע לפני מספר חודשים, אלא אם כן יחליטו לממש את האופציה הצבאית נגד אירן.

בניגוד לתחזיות הקיצוניות ביותר הזורמות באמצעי התקשורת, בעניין האפשרות לכך שמחירי הנפט יזנקו מעל 150 דולר לחבית. במידה ויחליטו לממש נגד אירן את האופציה הצבאית, אני דווקא מעריך כי סיכויים נמוכים, היות וארה"ב ובפרט הכלכלה האמריקנית, עומדים השנה בפתחה של שנת בחירות. ככל הנראה אובמה יוותר על מלחמה נוספת לאחר שהוציא לא מזמן את כוחותיו מעירק ומאפגניסטן. גם האופציה שישראל תתקוף לבדה, מבלי להתחשב כלל בארה"ב, פחות סבירה בשלב זה.

סיבה נוספת שעשויה לבלום את עליית מחירי הנפט, היא העובדה שהכלכלה האירופית נמצאת על סף מיתון, דבר אשר מוביל לירידה בביקושים בכלל וביקושים לנפט ותוצריו בפרט.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ל-3
  חיים 22/02/2012 16:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בניגוד לכל הפלצנים שכותבים סקירות סוף סוף עולה מישהו עם סקירה מעניינת ואתה ישר תוקף ? סוחר טוב צריך לדעת להעריך גם סיכונים נוספים שיכולים להשפיע על השווקים ולא רק להסתמך על הניתוח הטכני שהוא נטו אסטרולוגיה לכל דבר . את לך אתה ותתרכז בתחום שלך
  סגור
 • 3.
  מה הופך סוחר כשיר להעריך סיכוי תקיפות צבאיות? (ל"ת)
  תתרכז בתחום שלך 22/02/2012 12:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • צודק, היה צריך לסייג את דבריו
  משה 22/02/2012 16:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צודק, היה צריך לסייג את דבריו כי מדובר בערכה על סמך הפוליטיקה ו/או כלכלה בלבד. ההיבט הבטחוני יכול לשנות את התמונה ב 180 מעלות
  סגור
 • משה אתה גם קשקשן
  חיים 22/02/2012 23:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה פשוט קשקשן ... הסקירה מקצועית . ההיבט הבטחוני מוזכר כאן הרבה פחות ממה שרץ ברשת ... היום פרסמו למשל שעשויה להיפתח מלחמה כוללת באזור , נו אז ? כאן בסקירה לפחות יש מחירי יעד הגיוניים ולא שולפים אותם סתם.
  סגור
 • 2.
  סקירה
  יוסי 22/02/2012 11:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אורן ממשיך להפגיז עם סקירות ענייניות . למה לא מתפרסמת סקירה כזו לעיתים קרובות יותר ?
  סגור
 • 1.
  שכחת את הפקעות ההולנדיות.
  קוני למל. 22/02/2012 10:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים קונים גם בגלל האופנה, לא רק בגלל ערך כלכלי .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות