לגארד: "גוש האירו צריך להיות מוכן לסדר עולמי חדש"

נשיאת הבנק המרכזי של אירופה מזהירה כי על גוש האירו להסתגל למציאות החדשה ולהגביר את הצמיחה המקומית; לדבריה, "שיעורי הצמיחה הגבוהים שאנו רגילים לראות אינם עוד ודאות מוחלטת"
|
(2)
כריסטין לגארד, צילום: gettyimages

נשיאת הבנק המרכזי של אירופה, כריסטין לגארד, קוראת לעדכון מדיניות חדש באירופה לאור השינויים המשמעותיים בסחר העולמי ובמודלים הכלכליים המסורתיים.

"מתחי סחר מתמשכים וחוסר וודאות גיאו-פוליטית תורמים להאטה בצמיחת הסחר העולמי, שנחתכה ביותר מחצי מאז השנה שעברה. הדבר דיכא את הצמיחה העולמית לרמה הנמוכה ביותר מאז המשבר הכלכלי הגדול", אמרה לגרד בנאום הבכורה בוועידת הבנקאות האירופית בפרנקפורט, והוסיפה כי חלו שינויים בעלי אופי מבני יותר.

"אנו מתחילים לראות שינוי עולמי - מונע בעיקר על ידי שווקים מתעוררים - מביקוש חיצוני לביקוש מקומי, מהשקעה לצריכה ומייצור לשירותים", הוסיפה.

הכלכלות המתעוררות הסתמכו על שרשרות הסחר והאספקה העולמיות כדי לשפר את צמיחתן. עם זאת, הופעתם של סכסוכים וטכנולוגיות חדשות משבשת את אותם מודלים כלכליים, אמר ראש קרן המטבע הבינלאומית לשעבר והוסיפה כי כך גם המצב באירופה.

"הסחר העולמי מתארגן מחדש כאשר טכנולוגיות חדשות משבשות את רשתות האספקה הקונבנציונאליות ואת צורות הארגון במקומות העבודה, וכתוצאה מכך שסיכונים חדשים צצים. לכל זה יש כמובן השלכות על גוש האירו, לא מעט בגלל היצוא הגדול של הגוש, הן בהון והן בסחורות", אמרה.

הכלכלה העולמית התמקדה בסחר בינלאומי ופתיחת שווקים כאמצעי לצמיחה נוספת בעשורים האחרונים. עם זאת, מדינות מסוימות, כולל ארה"ב, העבירו לאחרונה את תשומת הלב מהסחר הרב-צדדי, ומביאות אי וודאות כלכלית שמעיבה על השווקים הפיננסיים.

לגארד ציינה כי על גוש האירו להסתגל למציאות החדשה ולהגביר את הצמיחה המקומית.

"אירופה צריכה לחדש ולהשקיע כדי לענות על אתגרים אלו ולשמור על התחרותיות שלה בטווח הרחוק. אבל זה גם מרמז ששיעורי הצמיחה הגבוהים בסחר שאנו רגילים לראות אינם עוד ודאות מוחלטת" הזהירה לגארד.

כלכלת גוש האירו צפויה לצמוח השנה ב-1.1% וב-1.2% בשנת 2020, על פי תחזיות הבנק המרכזי שפורסמו בספטמבר, כאשר תחזיות אלו הונמכו מהערכה קודמת שנערכה ביוני. לגארד אמרה כי למרות שהיא מאמינה שהאזור צריך להישאר פתוח לסחר רב-צדדי, עליו להתמקד גם בשוק המקומי שלו.

"התשובה נעוצה בהפיכת הכלכלה השנייה בגודלה בעולם לכלכלה שפתוחה לעולם אך בטוחה בפני עצמה - כלכלה שמנצלת את הפוטנציאל האירופי באופן מלא כדי לייצר שיעורים גבוהים יותר של ביקוש מקומי וצמיחה לטווח ארוך", אמרה.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מכסים (ל"ת)
  מאיר 22/11/2019 16:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  new world order
  q 22/11/2019 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם אפילו לא מנסים להסתיר את זה יותר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות