לפיד מגיב: "לא משנה מה עושים, תמיד האופוזיציה מותחת ביקורת"

שר האוצר התראיין הבוקר בגל"צ והגיב לטענות שהמספרים שהציג אתמול אינם מתכנסים והתקציב חורג למרות הגדלת הגירעון
|
(6)
יאיר לפיד

שר האוצר, יאיר לפיד, התראיין הבוקר בגל"צ והגיב לביקורת מתוך הממשלה ומהאופוזיציה לעיקרי התקציב שהציג אתמול . יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי אמר כי הוא מזמין את שר האוצר לבוא ולהסביר מאין יבוא הכסף לאיזון התקציב שכן המספרים בין ההוצאות להכנסות רחוקים מלהיות מאוזנים.

יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי אומר שההבטחות שלך חורגות בחמישה מיליארד שקל. שהמספרים לא מתכנסים והוא מזמין אותך לועדת הכספים לתת הסברים...

לפיד אמר בתגובה "בוודאי שאני אענה להצעה לבוא לועדת הכספים. הכנסת היא הריבון ואם היא מזמינה אני בא ומסביר."

אז תגלה לנו מה תגיד לסלומינסקי, שאומר שההבטחות שלך מביאות לחריגה של חמישה מיליארד שקל, בנוסף לכלל תוספת התקציב הקבועה שעומדת על 8 מיליארד שקלים...

"כן, שמעתי את הדיווח על האופוזיציה, זה מעניין, כשעשינו קיצוצים הם צעקו על הקיצוצים וכשמוסיפים הם צועקים על זה שמוסיפים. עובדתית המספרים מתכנסים. תקציב המדינה הוא 323.5 מיליארד שקלים - ואומרים אנשים רגע, לא הבנו מאיפה באים הארבעה האחרונים. התשובה היא שאנחנו איזנו את זה. מפני שכלל ההוצאה עומד על 8 מיליארד שקלים, ועליו הוספנו הוצ' חד פעמית לביטחון של ארבע ומשהו מיליארד שקלים בגלל צוק איתן וההשלכות שלו על שנת 2015 -זה כסף שמיועד להגן על הלוחמים ועל התושבים בדרום. עוד נציג את השורות המפורטות בהמשך, כמו שאנחנו עושים בכל שנה."

חבר המפלגה שלך עופר שלח אמר לעיתון הארץ שכל תוספת לביטחון רק תפגע במדינה ולא באמת תלך למקומות שהצבא צריך...

"זו הסיבה שוועדת לוקר אמורה לבחון מחדש את מבנה תקציב הביטחון ומרכיבים שלו ותגיש את מסקנותיה לקראת סוף השנה. אם צריך להמר? בתקציב 2016 מבנה תקציב הביטחון יהיה אחר, כשבין היתר הפנסיות כבר לא יהיו בצבא. אנחנו מוסיפים שישה מיליארד שקלים שאנחנו רוצים לראות שהם הולכים באמת ללוחמים ולהגנה אקטיבית. זה שלא שמישהו בא ונותן צ'ק ונעלם, צריך שיהיה ברור לאן הכסף הזה הולך. "

על הביקורת משמאל אמר לפיד בביטול כי "אני מבין שכך היא תופסת את תפקידה, לא משנה מה עושים, תמיד האופוזיציה צריכה למתוח ביקורת. זה תמיד מפתיע אותי מחדש."

בכל זאת, מה אתה אומר על העובדה שחלק גדול מהגידול בתקציב הוא למעשה גידול אוט' בין היתר מהגידול באוכלוסיה? ולא מזכיר את הקיצוץ הרוחבי שכבר ביצעת במשרדי הממשלה

"תראה התוספות שביצענו הן אחרי הקיצץ הרוחבי, הן בנוסף. כשמוסיפים 2.8 מיליארד שקל לבריאות זה הרבה מעבר לגידול הטיבעי. כשמוסיפיף 1.8 שקל לחינוך זה הרבה מעבר לגידול הטיבעי. המיליארד לניצולי השואה - הם לא בתוך שום גידול טיבעי. זו פשוט טענה לא נכונה."

מה דעתך על הדברים שאמר אבו שטען שישראל בצעה רצח עם בעזה?

"נאום מחפיר ונורא שמתעלם מהעובדה שהחמאס התחיל את המערכה הזו. לא היה צבא שמתנהג באופן מוסרי יותר כדי לא לפגוע בחפים מפשי. נאום שמרחיק את השלום ומעורר יאוש. הסדר מדיני ה וא הפיתרון היחיד. נאום שצריך להקבר בספרי ההיסטוריה. מצפה שראש הממשלה יגן על מדינת ישראל ויסביר שמדובר בטרור מהסוג הגרוע ביותר."

אז ההצהרות שלך שלא תשב בממשלה שלא תנהל הליך מדיני נשארות בצד?

"לא, זה לא נכון. אנחנו צריכים ללכת להליך מדיני. ההסדר שלנו צריך להיות מול העולם המערבי. לא יהיה שיקום של עזה בלי פירוז של עזה. ההסדר צריך להיות איזורי."

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  אין ספק שלישראל יש את שר האוצר הדביל ביותר בעולם (ל"ת)
  יוסי 29/09/2014 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  יישר כוח המשך בפועלך במלוא המרץ ואל תירתע (ל"ת)
  בדבכט 29/09/2014 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  קיצוץ רוחבי זה מיסוי. אז די לשקרים (ל"ת)
  עליית מיסים רוחבית 29/09/2014 10:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  גם הוא שמאל - הוא עושה כל מה ששלי יחימוביץ חלמה
  לפיד 29/09/2014 09:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כולל חריגה בתקציב והעלאת הגירעון לזה היא הטיפה. מה אתם רוצים ממנו הוא חיפש כסף מתחת לפנס והביא את שישנסקי העיקר שתהיו מרוצים.
  סגור
 • להזכירך הוא תמך בביבי לראשות הממשלה ולא בשלי, אתה הזוי (ל"ת)
  ירון 29/09/2014 09:48
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • מה זה חשוב במי הוא תמך? בפועל הוא עשה כל מה ששלי
  לירון 29/09/2014 11:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רצתה. ובנוסף הוא פגע הכי הרבה במעמד הביניים. מס שבח על דירה שניה לא היה לפניו. וזאת פגיעה במעמד הביניים ובמיוחד באלו שהיו עצמאים וחסכו מעט כסף והעדיפו לקנות דירה להשקעה. מרבית הדירות מושכרות בין 3000 ל 5000 . סביר להניח שאדם שקנה דירה להשקעה קנה בפתח תקוה או חולון בת ים. שכר הדירה שם לא מאפשר הרבה יחד עם בטוח לאומי ושכר דירה של 4000 שח במקרה הטוב זה הכנסה של 6000 שח. לאדם קשיש שיזדקק למטפלת זה לא מספיק. ומה עם שישנסקי ב שהבריחה מפה את משפחת עופר? מה עם המובטלים שיהיו בדרום? מה עם תיק הפנסיה שלך שמושקע בכיל? נראה אותך מקשקש עוד חצי שנה . לפיד גרם נזק רב ביבי לא עשה כלום ומי שהזוי ולא רואה את המצב לאשורו ילמד בדרך הקשה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות