החולשה בנתון הצמיחה האמריקני ל-Q4, סיבה לדאגה?

קצב הצמיחה בארה"ב ירד ל-1.9% ברבעון הרביעי, מתחת לתחזיות ולאומדן הקודם
 |  (2)
הקטר העולמי
ביום שישי ננעל המסחר בוול סטריט במגמה מעורבת ברקע לפרסום נתוני הצמיחה לרבעון הרביעי שאכזבו כאשר הצביעו על קצב צמיחה של 1.9% בלבד, נמוך מהאומדן ברבעון הקודם שעמד על 3.5% ומהערכות המוקדמות בשוק שעמדו על צמיחה של 2.2%. בשיעור שנתי, קצב הצמיחה ירד ב-2016 ל-1.6%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2011. מהנתונים עולה כי הירידה בייצוא ברבעון הרביעי מהווה את הגורם המרכזי לנתון הצמיחה החלש.  
כתוצאה מכך עלו חששות שמא כלכלת ארה"ב נקלעת להאטה והדבר ישפיע לרעה על ביצועי שוקי המניות, שבסוף השנה שעברה עלו בחוזקה לאור האופטימיות הכלכלית לקראת כניסתו לתפקיד של הנשיא טראמפ.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
לעניין זה מתייחס רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי-טפחות, וטוען כי "החששות מוקדמים ואין להקיש מנתון של רבע בודד זה (שכנראה יעודכן מספר פעמים בהמשך) לגבי האטה כלשהי. מנחם מסביר את הערכתנו במספר נקודות:
1. הנתון כשלעצמו יכול לשחק לידיו של הנשיא טראמפ, שכן יצדיק נקיטת הרחבה פיסקאלית כפי שהוא מתכנן.
2. השינוי הממוצע של ארבעת הרבעים של 2016 (כל אחד בהשוואה לרבע המקביל בשנה הקודמת) עמד על 1.9%, שווה לשינוי הממוצע של ארבעת הרבעים של 2015. כלומר, על פני זמן ניתן לומר שקצב גידול התוצר נשמר.
3. התוצר אכן גדל 1.6% בלבד בשנה שעברה, הקצב האיטי ביותר מאז שנת 2011, אך יש להתחשב בשיעור הבלתי מועסקים הנמוך, המהווה 4.7% מכוח העבודה האזרחי של ארה"ב. כשכלכלת ארה"ב נמצאת למעשה תחת תעסוקה מלאה, כל גידול מהיר יותר של התוצר עלול להוליך ללחצי מחירים. כפי שמראים הנתונים, מדד המחירים של התוצר אכן עלה 2.1% ברבע האחרון, גבוה יותר משיעור עלייתם ברבע השלישי, שעמד על 1.4% בלבד. מדובר באינדיקציה נוספת לכך שסביבת המחירים בארצות הברית הגיעה ליעד שהציב לה ה-Fed. להערכתי – נתון זה אף חשוב יותר מבחינת מדיניות הריבית של ה-Fed מאשר האטת התוצר – ובכיוון ההפוך.
4. בנוסף, דוח נפרד מצביע על כך שההזמנות של מוצרים בני קיימא ממפעלים (ללא סעיף התחבורה התנודתי) עלו 3.5% ב-12 החודשים האחרונים, גבוה יותר מקצב גידולם בחודש הקודם, שעמד על 2.5%. נתון זה מהווה אינדיקציה לכך שחברות התעשייה בארצות הברית אופטימיות יותר ונערכות להגדיל את תפוקתן – פסי ייצור, מכונות וציוד.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הכל פיקציה
  אחד 29/01/2017 14:55
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הנתונים מפוברקים הצמיחה מתחת ל1% . מעניין עד לאן אפשר למשוך את המדדים?
  סגור
 • 1.
  אל תבלבלו אותי עם עובדות (ל"ת)
  על זה נאמר 29/01/2017 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור