אכזבה: האינפלציה בארה"ב מתחת לתחזיות - הריבית תעלה?

נתוני המאקרו לא מספקים את הסחורה והמשקיעים בחוסר וודאות לגבי מועד העלאת הריבית במשק האמריקני
|
נשר אמריקני, צילום: Getty images Israel

מקבלי המדיניות בפדרל ריזרב בבעיה. מוקדם יותר היום (ד') התפרסם נתון הליבה של מדד המחירים לצרכן ושוב רשם קריאה חלשה מן הצפוי. מדד הליבה שנמדד בנטרול מזון ואנרגיה עלה רק 0.1%, כאשר התחזיות עמדו על עלייה של 0.2%. למעשה מאז אפריל האחרון, אף קריאה לא הצליחה לעקוף את צפי הכלכלנים ומבחינת הפד' מדובר בכאב ראש לא קטן, אחרי יותר מ-6 שנים של ריבית אפסית, האינפלציה בארה"ב עדיין לא מרימה את הראש.

המצב היום מבחינת הפדרל ריזרב מאתגר. הפד' שידר לאורך כל הדרך כי העלאת ריבית, אם תעשה, תהיה מבוססת על נתוני המאקרו, עם דגש על שיפור בנתוני המאקרו. וכעת, חודש לפני פגישת הפד (16-17 לספטמבר)', הנתונים לא משכנעים. ב-4 לספטמבר דוח התעסוקה לחודש אוגוסט יתפרסם וינסה לשנות את האווירה וב-16 לספטמבר יתפרסם נתון אינפלציה, אלו אולי הנתונים האחרונים שיכנסו למערכת השיקולים של הפד', לפני העלאת ריבית ראשונה מזה כמעט עשור.

היעד אותו הציבו ראשי הפד' עומד על אינפלציה של 2% וכבר בפרוטוקולים של הבנק המרכזי לחודש יולי הבנק הבהיר כי אם היעד לא יגיע עכשיו, הוא עשוי להגיע בטווח הבינוני, כאשר שוק העבודה ימשיך להתחזק. בינתיים מתחילת השנה מדד הליבה של נתון האינפלציה עלה ב-1.3%, ובסיכום 12 החודשים האחרונים הוא עלה ב-1.8%.

נראה כי גם הסוחרים בוול סטריט מבולבלים מחוסר הוודאות בעניין מועד העלאת הריבית, מדד ה-S&P500 לדוגמה ממשיך לדשדש מתחילת השנה ולמעשה נסחר בטווח הצר ביותר שנראה מאז שנת 1972. במידה וחוסר הוודאות תמשיך לשלוט בוול סטריט, סביר להניח שלא נראה את שוק המניות האמריקני מוצא כיוון בזמן הקרוב.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות