אורי גרינפלד: 3 סיבות לעליית השוק - למרות נתוני התעסוקה החלשים

מנהל מחלקת המאקרו בבית ההשקעות פסגות כותב שנכון לעכשיו, לא צפוי שינוי במדיניות הפד' תחת ג'נט יילן, אלא אם נראה נתונים מאכזבים נוספים
|
(2)
פסל השור של וול סטריט
מי שהיה קשוב לנתוני המאקרו בארה"ב ביום ו' בצהריים כנראה הכין את עצמו ליום נוסף של נפילות כואבות בשוק המניות. דוח התעסוקה לחודש ינואר הראה תוספת של 113 אלף משרות בלבד בסקטור התעשייתי, לעומת הצפי לתוספת של 180 אלף משרות. בפועל, שוק המניות הגיב בעליות חדות, מה שגרם ללא מעט משקיעים לגרד את הפדחת בבלבול.

בסקירתו השבועית מתייחס אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בבית ההשקעות פסגות, לנתונים ומספק מספר הסברים אפשריים: "התנהגות השווקים לבדה לא ממש מסבירה כיצד קיבלו המשקיעים את נתוני התעסוקה שפורסמו ביום חמישי".

"הסבר אחד הוא שהנתונים היו טובים מספיק על מנת לאותת על כך שגם צמצום הרכישות של הפד' לא פוגע בשיפור במצב הכלכלי ולכן שוק המניות עלה", אומר גרינפלד. "הסבר שני הוא שהנתונים היו חלשים מספיק על מנת לגרום לפד' להאט את קצב הצמצום ולכן שוק המניות עלה. אם לשפוט מירידת התשואות בשוק האג"ח (התשואה ל-10 שנים ירדה ל-2.68%) שנרשמה עם פרסום הנתונים, כנראה שההסבר השני הוא הנכון יותר. הסבר שלישי הוא שלאחר ירידה של 5.6% השוק פשוט רוצה לחזור לעלות".

גרינפלד מסביר עוד כי זהו החודש השני ברציפות שנתוני התעסוקה נמוכים באופן משמעותי מהצפי, ובניגוד לנתוני חודש דצמבר, בנתוני ינואר השפעת מזג האויר הקשה הורגשה פחות - "בסקטור הבנייה שנפגע בדרך כלל כאשר מזג האוויר בעייתי נוספו דווקא 48 אלף משרות, לעומת ירידה של 22 אלף בדצמבר", מציין גרינפלד.

מצד שני, ניתן למצוא כמה נקודות אור בנתונים - שיעור האבטלה ירד בעשירית האחוז ל-6.6%, זאת לעומת עלייה של שתי עשיריות האחוז ל-63%. "עלייה בשיעור ההשתתפות וירידה בשיעור האבטלה זה בדיוק מה שהפד' רוצה לראות על מנת להשתכנע שחל שיפור בשוק העבודה", אומר גרינפלד.

ומה זה אומר לגבי המשך צמצום תכנית הרכישות?

"שני דו"חות התעסוקה האחרונים אכזבו, אך בשניהם יש גם לא מעט נסיבות מקלות", כותב גרינפלד. "נתוני דצמבר הושפעו, כאמור, באופן משמעותי מהחורף הקיצוני ובנתוני ינואר יש גם כמה נקודות אור. לכן, קשה להאמין שבפד' ישנו את המדיניות שרק לפני חודשיים הכריזו עליה על סמך שני נתונים אלו בלבד. גם החולשה ואי היציבות במשקים המתעוררים לא תדיר כנראה את השינה מעיניה של ילן בלילות".

"בנוסף, יש לזכור שהחלטת הפד' הבאה היא רק ב-18 למרץ כך שעד אז הפד' יקבל מספיק נתונים, כולל דו"ח התעסוקה של חודש פברואר, שיעזרו לקבוע אם החולשה הנוכחית היא זמנית או מגמתית. מכיוון שהשפעת החורף שהורגשה גם באינדיקאטורים כמו מדדי מנהלי הרכש או מדד בטחון הצרכנים צפויה להתפוגג אנו מעריכים שהפד' ימשיך בתהליך הצמצום גם בחודשים הקרובים. עם זאת, במידה והנתונים יהיו חלשים מהצפוי, יתכן כי הפד' יודיע במרץ על עצירה של תהליך הצמצום או הקטנת הצמצום ל-5 מיליארד דולר בפגישה בלבד".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בקיצור ארצות הברית היא כבר לא צרכנית הגדולה בעולם
  המהדי האימם ה 12 10/02/2014 06:49
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה לעשות..... ייתכן שמטבעה יגיע לחדלות פירעון..נו אז מה? אין קשר לחברות או וולסטרית ששוב היא בינלאומית ולא מקומית מזמןןןןן
  סגור
 • 1.
  וול סטריט היא לא ארצות הברית !!! תתעוררו ! העליות ימשכו
  יופיטר שוקי הון 10/02/2014 06:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה כמו שאני אכתוב ״מיקרוסופט היא אמריקאית״ הרי ברור לכולם שמיקרוסופט חברה בינלאומית ולא תלויה בארצות הברית כנל אפל !!כנל ups!! כנל סמסונג!!! וולסטרית בינלאומית לכן העליות ימשכו כי העולם צומח !
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות