המשקיעים במתח: בשעה 15:30 יפורסם דוח התעסוקה לינואר - איך יגיב השוק?

לאחר האכזבה הגדולה שנרשמה בדוח התעסוקה של חודש דצמבר, בוול סטריט ממתינים כעת בעצבנות. החוזים עולים עד 0.5%
|
(8)
סוחרים

כבכול שבוע ראשון בכל חודש, היום (ו') בשעה 15:30 שעון ישראל יפרסם משרד העבודה האמריקני את דוח התעסוקה לחודש החולף, והמשקיעים ממתינים במתח. הציפיות אינן גבוהות מדי, בהתחשב באכזבה הגדולה שבאה בדוח לחודש דצמבר, וההערכות הן שפגעי מזג האויר יכבידו גם הפעם על הנתונים.

בחודש ינואר התווספו 180 אלף משרות לסקטור התעשייתי בארה"ב, ושיעור האבטלה נותר ללא שינוי על 6.7%, כך לפי סקר רשת בלומברג שכלל 92 כלכלנים. כזכור, בחודש דצמבר נרשמו רק 74 אלף משרות חדשות לעומת צפי ל-200 אלף, זאת בעיקר בגלל מזג אויר קיצוני שתקף את מדינות החוף המזרחי והמערב התיכון בארה"ב.

דוח התעסוקה - הכל תלוי בחסדי מזג האויר

בכלי התקשורת האמריקניים מציינים כי הדוח היום יהיה מבחינת Make-or-Break, כלומר או מצוין או גרוע מאוד. מצד אחד, גם בחודש ינואר נרשמו סופות עזות ששיתקו ערים שלמות לימים ארוכים בדומה לחודש דצמבר. מצד שני, מזג האויר לא באמת מונע מחברות לגייס עובדים כשהן צריכות - הוא רק מאט את עיבוד הנתונים במשרדים הממשלתיים, כך שיתכן שנראה קפיצה משמעותית בנתונים.

בשנתיים האחרונות התווספו לכלכלת ארה"ב כ-180 אלף משרות בממוצע מדי חודש. אז נכון, היו חודשים של פחות מ-100 אלף משרות, כמו דצמבר האחרון או יולי 2013 - אבל בתמונה הכוללת המגמה יחסית יציבה. גם החודש יש מי שמצפה לראות תוספת של 125 אלף משרות בלבד, ואילו במחלקת המחקר של בנק ההשקעות סוסייטה ג'נרל מצפים לתוספת של 270 אלף משרות, בהנחה שהחברות השלימו חוסרים שנוצרו בדצמבר.

נתונים: BLS.GOV
נתונים: BLS.GOV

איך זה יתכן אתם שואלים? דוח התעסוקה מתבסס על סקר בעלי עסקים שנערך בשבוע של ה-12 בינואר. חלק הארי של הסערה האחרונה שפקדה את החוף המזרחי באה רק לאחר מכן.

שיעור האבטלה - ירידה מפתיעה, אבל לא מהסיבות הנכונות

בחודש שעבר קיבלו המשקיעים ירידה מפתיעה בשיעור האבטלה בארה"ב ל-6.7%, למרות שלא נרשמה התגברות מיוחדת בהעסקת עובדים. הסיבה לכך היא שפחות אנשים מחפשים עבודה באופן פעיל, וכך יוצאים מהסטטיסטיקה. זו אינה בעיה חדשה. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נמצא במגמת ירידה כבר שנים - מ-67% בשנת 2000 עד לפחות מ-63% כיום.

ישנן כמה סיבות לירידה הזו. יותר בייבי-בומרס יוצאים לפנסיה בשנים האחרונות, אבל בד בבד מספר גדול של אמריקנים בגילאי העבודה העיקריים עדיין לא מצליחים למצוא עבודה יציבה מאז המשבר האחרון. הירידה האחרונה בשיעור ההשתתפות, לרמה הנמוכה מזה 35 שנה, מסמנת שלשוק העבודה עדיין יש לאן להשתפר.
נתונים: BLS.GOV
נתונים: BLS.GOV

הפד' התנה בעבר את עליית הריבית בשיעור אבטלה נמוך מ-6.5%, אך לאחר החלטת הריבית האחרונה לפני כשבוע הודיעו בבנק המרכזי כי הריביות ישארו נמוכות גם לאחר ששיעור האבטלה יגיע לרמה זו. למרות זאת, במידה ותרשם היום ירידה קשה להעריך איך השוק יגיב לכך.

בכל מקרה, תגובת השוק בזמן הקרוב כנראה תלויה בדוח הזה. "במקרה הטוב ביותר נראה תוצאות סולידיות שעוברות את התחזיות, עם עדכונים אחורה שלא יחוללו מהומה", כותב היום ג'ף ריבס ממרקטווץ'. "תוצאה פחות טובה תהיה אכזבה בנתונים מה שיחדש את החשש שההתאוששות אינה חזקה כפי שחשבנו. אבל במקרה הכי גרוע הנתנים המאכזבים יצרו עוד רעש ומהומה, עם כיוון לא ברור לכלכלה והרבה מאוד מקום לפרשנות היסטרית".

תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  מעוף פותח ירוק כל השאר מלל לחסרי ידע (ל"ת)
  משקיע קטן 07/02/2014 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  מה מתח ?? השוק יכול לפרש זאת ל2 הכיוונים ....למעלה אם
  אביב ,,מה 07/02/2014 14:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתוני אבטלה נמוכים ואומר שוק חזק וממשיך להתפתח מנגד יש שיקחו זאת לכיוון השלילי ירידה במובטלים המשך קיצוץ בקניית אגח ....וההפך השוק יכול לקחת בקלות ל2 הכיוונים כך שכל מה שכתבת והכותרת אפילו לא מתקרבת למציאות השוק תיק למטה כרגע יתקן חזרה למעלה למהלך היורד ויחזור למטה עם הרבה יותר עוצמה ביום שני שלישי ואולי כבר היום ...סהכ תיקון עולה למהלך היורד האחרון ....אתם הרבה מלל על לא מלל כלומר כלום סתם קשקשת לללל
  סגור
 • 4.
  מה אתה אומר ??. כמה חרטא אפשר כבר לומר במשפט אחד
  אביב 07/02/2014 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איזה מתח איזה קדחת ...השוק נכנס לתיקון נקודה כמה חרה אתם עוד מנסים לשפוך על אוויר....
  סגור
 • 3.
  נתוני התעסוקה
  מלאך הילדים 07/02/2014 12:10
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שיפורסמו היום יקבעו את הטון בת"א לפחות ביום ראשון, חשיבותו של הנתון הזה תקבע את כיוון השווקים העולמיים בתקופה הקרובה, נקווה לדו"ח טוב יחסית שלא יזעזע את השווקים שבלאו הכי תנודתיים מאוד לאחרונה!
  סגור
 • 2.
  למה אכפת לנו דוח תעסוקה של אומת עם-ריקה? (ל"ת)
  תסבירו לי בבקשה 07/02/2014 12:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  בכל חודש יש דוחות תעסוקה מה ביספורטל מצפה
  ברוך 07/02/2014 11:06
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שום דבר לא יקרה גם אם יתווספו מובטלים או ההיפך וגם הבורסה לא תעצור בגלל זה העליות ימשכו אתם עושים מכל דבר סיפור כאילו העולם עומד להיטמוטט ממש לא העיקר למלא עמודים שיהיה מה לקרוא איזה שינוי יכול ליהיות ממש מיזערי תתחילו בביספורטל להיות יותר רציניים ולא כל שטות לפרסם
  סגור
 • תשובה לברוך
  משקיע 07/02/2014 12:20
  הגב לתגובה זו
  2 1
  בכל רבעון יוצאים גם דוחות כספיים, אז מה אתה אומר, לא צריך לפרסם גם אותם? קודם כל תלמד לכתוב ואז תביע דעה בדברים שאתה לא מבין
  סגור
 • למשקיע, טעית!
  משקיע ב 07/02/2014 13:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  גם אם ילמד לכתוב ללא שגיאות, עדיין לא צריך להביע דעה במה שהוא לא מבין. וכמו שכתב שלמה בחכמתו: ”גם אויל מחריש, חכם יחשב ! ”
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות