"נראה תוך זמן קצר שיתוק מוחלט בשוק הנדל"ן, אנשים יפסידו כסף"

כך נאמר במכתב של לשכת עו"ד למשרד המשפטים, זאת לאחר שהשביתה בטאבו נכנסה ליומה ה-14. עתירה הוגשה לבג"צ בנושא
|
(6)
נדל"ן, צילום: Bizportal

כשבועיים שלשכות רישום המקרקעין שובתות ועסקאות מכר נתקעות – היום פנתה לשכת עורכי הדין במכתב חריף למנכ"ל משרד המשפטים עו"ד גיא רוטקופף, כאשר בין היתר דרשה הקפאת ימים לצורך תשלום שומה עצמית בעקבות השביתה.

"מתוקף תפקידנו כיו"ר פורום קניין ומקרקעין, זרם התלונות המגיע ללשכת עורכי הדין מציבור עורכי הדין, על הקשיים ועל הבעיות הנגרמות כתוצאה משביתה זו, הולך וגובר מיום ליום" נאמר במכתב. "שביתה זו בצומת דרכים כה קריטית בשוק הנדל"ן מביאה לכך שעסקאות רבות למעשה נעצרות, כאשר במקרים רבים תשלומים המגיעים למוכרים תלויים בביצוע פעולות בלשכות רישום המקרקעין כגון: רישום וביטול הערות אזהרה, רישום וביטול משכנתאות, רישום העברת זכויות וכד'."

המכתב ממשיך: "שביתה זו למעשה גורמת לשיתוק בעשיית עסקאות כי לא ניתן לערוך בירור זכויות, ותוך זמן קצר ייגרם שיתוק מוחלט בשוק הנדל"ן אשר עלול לגרום גם להפסדים רבים הן למדינה מאי ביצוע עסקאות וגביית מיסים, והן לחברות קבלניות והן לאזרח הפשוט אשר לא יוכל לקבל כספים אשר עליהם הסתמך ובמקרים רבים אף על הסכמים מתוך ציפייה לקבלת כספים אלו. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור הרפורמה בחוק מיסוי מקרקעין, והימים שקדמו למועד השינוי (1 בינואר 2014), שהינם ימים בהם נחתמו עסקאות רבות וכל אותן עסקאות נעצרות כאשר אפילו לא ניתן לרשום הערות אזהרה בגינן."

"אף קונה לא מוכן להתקדם בתשלומים על חשבון העסקה"
בלשכה טוענים כי "אף קונה לא מוכן להתקדם בתשלומים על חשבון העסקה, כך שגם למוכר אין כסף לשלם את תשלום מס שבח, בעסקאות המחייבות מס שבח. עניין זה מהווה לא רק פגיעה בציבור הרחב אלה גם בקופת המדינה. לכן אנו מבקשים כי נציבות מיסוי מקרקעין תקפיא את מניין הימים לצורך תשלום שומה עצמית של מס שבח מאז תחילת השביתה ועד שהשביתה תיפסק."

תוך כך, אתמול הוגשה עתירה לבג"ץ בנושא כנגד משרד המשפטים, שרת המשפטים והסתדרות עובדי המדינה. העותרת, יעל ברכה מרגלית, טוענת כי "השביתה בטאבו מונעת ממנה לקבל משכנתא לצורך רכישת דירה בירושלים לגביה נחתם הסכם רכישה ב-25 בדצמבר".

ממשרד המשפטים נמסר ביום פרוץ השביתה ב-1 בינואר 2014 כי "בעיצומו של משא ומתן, אגב הצורך לשדרג את מערכת המחשוב של כל יחידות האגף לרישום והסדר מקרקעין, החליט וועד עובדי לשכות הרישום והמפקח על רישום המקרקעין לנקוט בעיצומים ולהפסיק לפתע את קבלת הקהל בלשכות ואת רישום הפעולות בפנקסי המקרקעין עד להודעה חדשה".

עוד נמסר ממשרד המשפטים: "עקב העיצומים והשיבושים, בשעה זו לא מתאפשרת קבלת קהל סדירה בלשכות הרישום והמפקח על רישום המקרקעין.
הנהלת האגף לרישום והסדר מקרקעין מביעה צער עקב נקיטת צעדים חד צדדים וקוראת לעובדים לשוב לעבודה סדירה."

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  טוב מאוד, תמשיכו לשבות, מחירי הדירות יורדים :)
  רועי 15/01/2014 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סוף סוף.. תמשיכו את השביתה, זה טוב למעמד הביניים. תומכים בכם !
  סגור
 • 5.
  ביבי: מחר מחר אני מביא פטיש 12 קילו וסופרטנקר (ל"ת)
  ביבי: דברו עם לפיד 15/01/2014 07:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  אנשים יפסידו הרבה כסף בגלל מחירי הדירות ההזויים (ל"ת)
  כלכלן 14/01/2014 20:59
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 3.
  ישרא-בלוף
  יאיר מטלון 14/01/2014 18:34
  הגב לתגובה זו
  7 0
  כל השוק הזה הוא בועה אחת ענקית שנשלטת בידי הממשלה. הממשלה באמצעות מנהל מקרקעי ישראל מצמצמת את היצע הקרקעות הזמינות - ויוצרת עודף ביקוש מלאכותי המשרת את הכנסות האוצר ומספק כשליש מהכנסות הממשלה. עובדים עליכם - באמצעות חוק חובת המכרזים - גוזלים את זכותכם הבסיסית ביותר לדרישה של כל אזרח לקרקע היכן שהוא מעוניין בתמורה לכסף. תתעוררו, המצב רק יחמיר עם הזמן. דירשו את זכויותכם לקבלת קרקע לבניה בכל מקום ובכל ישוב.
  סגור
 • 2.
  התנהגות עברייניתשל הוועד!!! תתביישו לכם. (ל"ת)
  ישראל 14/01/2014 17:30
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 1.
  יש לפטר את העובדים ולהחליפם. להשית עליהם נזקי צד ג!
  די לסחיטה! 14/01/2014 17:06
  הגב לתגובה זו
  11 1
  אין זה הגיוני שקומץ עובדים מחזיקים את כלל המדינה כבני ערובה! יש לאסור פלילית על סחיטות כאלה. יש להשית על העובדים נזקים של צדדים שלישיים. ובלי קשר - לא צריך כל כך הרבה עובדים בכדי לנהל ארכיון ופנקס ממוחשב. אפשר להחליף את כולם. כל דרדק יכול לבצע פרצלציה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות