הציבור מגדיל סיכון: פדיונות עתק ב'כספיות' - לאן זורם הכסף?

 |  (4)
הציבור זז
הורדת ריבית בנק ישראל לשפל של 0.1% עושה את שלה והציבור מגדיל סיכון בניסיון לייצר תשואה. בשבוע החולף נרשמו פדיונות של 3.7 מיליארד שקלים בקרנות הכספיות, זאת בהמשך לפדיונות של כ-3 מיליארד שקלים שבוע קודם לכן.
הקרנות הכספיות הן האפיק הסולידי ביותר בתעשיית קרנות הנאמנות (משקיעות בעיקר במק"מים, שכרגע נותנים תשואה שנתית של 0.13%). יציאן מהן פירושה הגדלת סיכון, ובמציאות של היום - מדובר בהגדלה משמעותית של הסיכון - היום מדד אג"ח כללי בת"א מאבד 0.42% בשל ספקולציות כי ההעלאת הריבית בארה"ב מתקרבת (אחרי דו"ח התעסוקה ביום ו' שניפץ את התחזיות). 
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
קרנות אג"ח כללי בת"א (בעיקר קרנות 90-10 וכו') רשמו בשבוע החולף גיוסים של 770 מיליון שקלים. קרנות אג"ח מדינה רשמו בשבוע החולף גיוסים של 570 מיליון שקלים. גיוסים נאים נרשמו גם בקרנות המנייתיות, אפילו באלה המשקיעות בת"א. בסה"כ גייסו הקרנות המנייתיות 220 מיליון שקלים בשבוע החולף, מתוך זה 100 מיליון שקלים בקרנות שמשקיעות במניות בת"א וגמישות. 
נזכיר כי לפני מספר ימים הודיעו בילין לפידות כי הם מפרקים את הקרן הכספית שלהם ומחזירים את הכסף ללקוחות, זאת בשל ההפסד המובנה שקיים בקרן לאור הורדת הריבית האחרונה (לכתבה המלאה). עם זאת, הציבור בחר לעבור מה'כספיות' לקרנות אג"ח מדינה, רשם בשבוע החולף הפסד של 0.21% (מדד ממשלתי כללי) והיום הפסד של עוד 0.46%. עבור משקיעים בקרנות כספיות - מדובר בהפסד גדול. המשמעות ברורה, מי שרוצה 0% סיכון, צריך להישאר בכספיות. הגדלה קלה של הסיכון, חושפת במציאות הנוכחית לתנודתיות משמעותית. 
למה יש כעת בחלק גדול מהקרנות הפסד בטוח למשקיע, ואיזה קרנות לצריך לחפש בניסיון להשיג תשואה? לכתבה המלאה לחץ כאן
ברק גרשוני מ'אלומות': "השוק המקומי חיכה למימוש באג"ח הממשלתיות לאחר ראלי חסר תקדים מתחילת השנה וזהו בסך הכל טריגר למימושים. כפי הנראה, ירידות השערים בארה"ב ובישראל תהיינה קצרות מועד, על רקע העובדה שבאירופה תתחיל הזרמת כספים אדירה (QE) בימים הקרובים של הבנק המרכזי האירופי ECB, וכן נוכח העובדה שכל יציאה מהשקעה סולידית כמו האג"ח הממשלתיות אל מק"מ ומזומן מזכירה למשקיעים שכספם מניב אפס מוחלט אם לא הפסד. התנודתיות באג"ח הממשלתי תלווה אותנו בשנה הקרובה נוכח התשואות האפסיות בישראל ובעולם." 
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  למה לבלבל את הציבור?
  AA 08/03/2015 21:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במידה ואין רווחי הון גדולים שיש עליהם תשלום מס משמעותי אז אפילו כסף בעובר ושב עדיף על השקעה בקרן כספית התשואה הפנימית באיזור 0.1 אחוז ודמי הניהול ודמי הנאמן הם גבוהים מכך
  סגור
 • 2.
  הכסף יוצא מהבורסה הישראלית על מנת שלא לחזור אליה
  שמטוב 08/03/2015 14:03
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הכסף ברובו יושקע מחוץ לבורסה, למשל נדל"ן בארץ ובחו"ל או השקעות בבורסות חו"ל. מי שחשב שהציבור מטומטם וישקיע כסף בבורסה הישראלית שלא נותנת שום תמורה --- יתבדה. הציבור לא מטומטם, לקח את הכסף מהבורסה הישראלית ולא יחזור.
  סגור
 • המשקיע הישראלי עוד יחזור על ארבע....אבל כאשר יהיהמאוחר.
  דודיק 08/03/2015 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רכבת ההשקעות כאן עוצרת מעת לעת בתחנות כדי לאסוף עוד משקיעים והכסף שיוצא מכאן עוד יחזור ובגדול..
  סגור
 • 1.
  מלכודת הדבש במניות בסוף עקיצות...
  בורסה בתא 08/03/2015 12:21
  הגב לתגובה זו
  6 0
  במניות יהיו כעת עליות כמו עם הדבש בסוף יהיו עקיצות
  סגור