האזהרה הנוספת של נציג הפד': " נוצר חוסר איזון פיננסי בשווקים"

נשיא הפד' בדאלאס: "מעטים המקרים בהיסטוריה של "נחיתה רכה" לאחר ששוק התעסוקה מגיע להתחממות יתר"
 |  (2)
האזהרה הנוספת של נציג הפד': " נוצר חוסר איזון פיננסי בשווקים"
נשיא הפד' בדאלאס, רוברט קפלן, יוצא באזהרה הערב לשווקים וטוען כי הוא מזהה בכלכלה האמריקנית "חוסר איזון פיננסי", וכי הוא חושש להיפוך חד במחירי הנכסים שיפגע בצמיחה האמריקנית. האזהרה הזאת לא סתם נשמעת מוכרת: לפני שבוע, פרוטוקול הפד' חשף כי מספר נציגים בועדת השוק  הפתוח חוששים ממצב זה. ובכל זאת, אזהרה שניה שמגיעה מהפד' בתדירות כזו אמורה להדליק מספר נורות אדומות.
במאמר שפרסם הבוקר שכותרתו "איזון בגישה המונטארית" טוען קפלן כי "כבנקאי בכיר, אני שואף להיות ערני לחוסר איזון ועיוותים שיכולים להתפתח כתוצאה ממדיניות מוניטרית מרחיבה לאורך זמן. תמיד טענתי כי המדיניות המוניטרית המרחיבה איננה "חופשית" - יש לה עלויות רבות בצורה של עיוותים וחוסר איזון בהחלטות הצרכן, בהחלטות המשקיעים.ליתר דיוק, הניסיון מלמד ששוק התעסוקה נכנס ל"אובר שוט", כך קשה יותר לחסל את חוסר האיזון במערכת".
"כאשר בסופו של דבר יש צורך להתערב ולהוריד את חוסר האיזון במערכת, הדבר יכול להוביל לשינוי פתאומי כלפי מטה בביקושים להשקעה וצריכת מוצרים בני קיימא". במילים אחרות, קפלן חושש מהרגע שהריביות יטפסו ומהר.
קפלן מוסיף: "ישנן מעט דוגמאות היסטוריות של "נחיתות רכות" במקרים בהם התעסוקה עלתה מעל לרמת המקסימום שלה (התחממות יתר), זה כמובן אפשרי כי "הפעם  זה יהיה שונה", אבל כפי שאני רואה את המצב הכלכלה בארה"ב, אני מזהה ראיות שעשויות להצביע על סיכונים גוברים וחוסר איזון אמיתי, אשר עלול לאיים בעתיד על התקדמות הכלכלה בשנים הקרובות".
קפלן ממשיך ומפרט את הסיכונים שהוא רואה במערכת:
1)שווי המניות בארה"ב עומד היום על כ-135% מהתמ"ג, הגבוה ביותר מאז 1999/2000, במקביל שיעורי שווי הנדל"ן המסחר ומדדי החוב גדלו בצורה ניכרת.
2)מדדי התנודתיות בשוקי המניות נמוכים היסטורים. השוק האמריקני משלים כעת 12 חודשים רצופים ללא תיקון של 3%- דבר יוצא דופן.
3)בעוד שחוב משקי הבית לתוצר השתפר ב-8 השנים האחרונות, החוב של החברות נמצא כעת ברמות שיש. קפלן מזכיר גם את החוב הממשלתי האמריקני שממשיך לזנק וטוען כי הוא לא בר קיימא.
4) מחזורי המסחר במניות ירד בצורה ניכרת בשנים האחרונים.וכי החוב השולי (margin debt) נמצא כעת ברמות שיא- דבר העלול לגרום לחוסר נזילות מוחלט.
קפלן מסכם ומוסיף, כי בשלב הזה של הסייקל השורי בשוק התעסוקה יש לבחון היטב את תנאי האשראי בשוק, וכי צריך להיות זהירים במיוחד בנוגע לביטול המגבלות על הבנקים שהממשל רוצה להסיר (דוד פרנק).
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  שוק מווסת
  איל 28/11/2017 09:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שוק של רמאים בלחץ האמיתי נראה מה יקרה
  סגור
 • 1.
  אמריקה פוחדת לחטוף אנגאובר
  כותב 28/11/2017 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן לא מפסיקה לצרוך
  סגור