לקראת פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט, האנליסטים מנתחים

למרות האופטימיות, כנראה שלא נראה הסכם בקרוב. אבל אם בכל זאת יהיה הסכם סחר, ניתן לצפות, בין היתר, להמשך העליה בתשואות הארוכות ובתלילות העקום, לעליה במחירי הסחרות ולעליה במחיר הנפט בפרט
|
(3)
וול סטריט, צילום: Istock

שבוע המסחר בוול סטריט ייפתח מחר על רקע העליות בוול סטריט בסוף השבוע, כאשר ההערכות שהאמריקאים והסינים מתקרבים להסכמות בנוגע לשלב הראשון של הסכם סחר הקפיצו את המחירים בשוק המניות ואת התשואות בשוק האג"ח (ירידות שערים). אז האם זה אומר שהפעם באמת יהיה הסכם? ומה יקרה אם אכן יושג הסכם? להערכת האנליסטים, כנראה שלא נראה הסכם בקרוב. אבל אם בכל זאת יהיה הסכם סחר, ניתן לצפות, בין היתר, להמשך העליה בתשואות הארוכות ובתלילות העקום, לעליה במחירי הסחרות ולעליה במחיר הנפט בפרט.

השמועות בשבוע שעבר לגבי כך שההסכם יכלול ביטול של חלק מהמכסים שהוטלו על ידי שני הצדדים, תרחיש שרק לפני כחודש נראה בלתי סביר, הביאו את עליית התשואות לשיא כאשר התשואה על אג"ח אמריקאית ל-10 שנים עלתה ל-1.94%.

האם אכן מלחמת הסחר מתקרבת לסיומה בטרם עת?
"ראשית, עדיין צריך להתייחס ברצינות לפרסומים שיש הסכם? לא ממש. לא שיש לנו מידע אחר אבל בפעם הקודמת שהושג הסכם בין הצדדים התברר בדיעבד שהוא לא ממש עבד. יכול להיות שהפעם הצדדים יהיו מחויבים יותר מפעמים קודמות אבל יכול להיות גם שלא. מה שבטוח זה שהעבר הלא רחוק מלמד אותנו שגם שיחות שמתקדמות "מצוין" עלולות להתפוצץ בכל רגע", זאת לדברי אורי גרינפלד הכלכלן הראשי של פסגות בית השקעות במסגרת סקירתו השבועית.

"שנית, עד כמה שהאינטרס של הצדדים להגיע להסכם חלקי הוא גדול, בעיניים של טראמפ אין ספק שיהיה קל יותר להגיע לבחירות של נובמבר עם שווקים חיוביים. מצד שני, לא רק שיש עוד שנה שלמה עד הבחירות, אלא גם שלא ממש ברור מה גרוע יותר לטראמפ – שווקים תנודתיים או להגיע לבחירות ללא ניצחון במלחמת הסחר", כותב גרינפלד.

עוד מציין גרינפלד, כי נכון להיום חשבון הסחר של ארה"ב עם סין עומד על 313 מיליארד דולר, גבוה בהרבה מכפי שהיה בתחילת מלחמת הסחר. במילים אחרות, עד כה טראמפ מפסיד בקרב. 

לא נראה סביר שטראמפ יביא ניצחון לפני הבחירות
גרינפלד מעריך כי "אין שום הגיון כלכלי מבחינת סין להגדיל את היבוא שלה מארה"ב באופן חד צדדי. מלבד לגידול אפשרי ביבוא נפט (על חשבון מדינות אחרות כמובן כך שלא בהכרח מדובר על חדשות טובות ל-EM), המוצרים האמריקאים יקרים באופן יחסי לעומת אלו המיוצרים בסין. האם הממשל הסיני יכריח את התושבים לקנות רכבים אמריקאים? כנראה שלא. בנוסף, מהלך שכזה יחזק מאוד את הדולר מול היואן, מה שגם יהווה בעיה עבור הסינים וגם יגדיל כנראה את היבוא האמריקאי מסין כך שמאזן הסחר לא בהכרח יצטמצם. לכן, על מנת שטראמפ יביא ניצחון אמיתי לבוחרים שלו לפני הבחירות, הסינים צריכים להתקפל באחת מסוגיות הליבה (קניין רוחני, פתיחות הסקטור פיננסי וכו') מה שכרגע לא נראה סביר".

בשורה התחתונה, כותב גרינפלד "עדכונים אופטימיים מחזית מלחמת הסחר בהחלט מהווים חדשות טובות מבחינת השווקים אבל לא היינו ממהרים להניח שמפה והלאה הכל ימשיך להתנהל על מי מנוחות".

סיום מלחמת הסחר יגרור עליה במחירי הסחורות בכלל והנפט בפרט
"המשק האמריקאי הולך להתמתנות בפעילות, אך לא להאטה של ממש. עדיין מדד מנהלי הרכש בענפי השירותים רחוק מקו ה-50 אשר מסמן קיפאון בפעילות", כך מעריכים יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון במסגרת סיקרתם השבועית. 

"התרחיש המרכזי של המשך התמתנות בפעילות הכלכלית בעולם תומך באינפלציה מתונה, גם עקב סיום המחזור הכלכלי החיובי והארוך במיוחד, גם בשל דמוגרפיה בעייתית (הזדקנות האוכלוסייה) וגם בשל הסבירות להמשך מתח בין ארה"ב וסין - ולכן המשך התמתנות בסחר העולמי", מציינים בלידר.

למרות שמדובר בתרחיש בסיסי סביר, מציינים בלידר כי תיתכן עליה במחירי הסחורות אם יושג הסכם סחר רחב עם סין, כולל הסרה הדרגתית במכסים. "ידיעה לגבי אפשרות של הסרת מכסים לפני מספר ימים הביאה לעליה מיידית במחירי הסחורות (לאחר מכן טראמפ הכחיש זאת). עד כה השווקים תמחרו 'הפסקת אש', במקרה הטוב. נטרול השפעת מלחמת הסחר בהחלט צפוי לתרום לעליה במחירי הסחורות בכלל ומחירי הנפט בפרט", סיכמו בלידר.

השוק מגלם אפשרות לעוד הורדת ריבית אחת שגם היא בסימן שאלה
"הודעת הריבית האחרונה של הפד בשילוב נתוני המקרו החזקים יחסית (נתוני התעסוקה לחודש אוקטובר ומדד ה-ISM, למגזר הלא יצרני, שפורסם השבוע) הביאו את השוק להתיישר כמעט לחלוטין עם הפד ולמעשה השוק מגלם אפשרות לעוד הורדת ריבית אחת שגם היא בסימן שאלה גדול", כך מציינים גיל מיכאל בפמן, כלכלן ראשי ודודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון. "כפי שהתבטא היו"ר פאוואל בהודעת הריבית לפני שבוע הורדות נוספות יתבצעו רק במידה ותהיה סטייה מהותית מהמצב הנוכחי".

כרגע בתרחיש המרכזי, סבורים בלאומי שוקי הון כי הריבית צפויה להיוותר ללא שינוי בתקופה הקרובה. "תרחיש זה לצד חתימה אפשרית של הסכם מסגרת לגבי סוגיות הסחר בין ארה"ב לסין צפויים להביא להמשך העליה בתשואות הארוכות ועליה נוספת בתלילות העקום. יש לציין כי עליה נוספת בתשואות הממשלתיות עלולה בשלב מסוים להוות משקולת גם על שוקי המניות המצויים כרגע בארה"ב ברמות שיא".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  נפט
  מאיר 11/11/2019 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לדעתי מניות האנרגיה לקראת פריצה...עוד דרך לגרום למשקיעים למכור.
  סגור
 • 2.
  גם אשלג או רק גז (ל"ת)
  עליה במחיר הסחורות 10/11/2019 22:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שימו לב שההמלצות של האנליסטים הפוכות
  לאלו של דיסקונט 10/11/2019 19:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מהיום כאן בביזפורטל = דיסקונט אומר שורט אנרגיה אלה אומרים מחיר הנפט יעלה חחח
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות