כך תדעו אם תיקון אלים מתקרב בשוקי המניות - 5 סממנים

מדד ה-s&p 500 שובר שיאים גם השנה ומתקרב לרמת 2,000 הנק'. האסטרטג הבכיר ג'ים פולסן "כשיש שאננות צריך לעצור ולבדוק"
|
(6)
סוחר, צילום: Getty images Israel
קרוב למחצית השנה כבר מאחורינו ולפחות בינתיים, נבואות הזעם והחששות מתיקון אגרסיבי אחרי 5 שנים שוריות ביותר, לא עומדות במבחן המציאות. המדד המוביל בוול סטריט, ה-s&p 500, אומנם רשם שני "תיקונים קטנים" עד כה השנה, אבל בינתיים הוא מייצר שנתית סבירה בהחלט של 4.75% כשהוא שובר 19 פעמים השנה את שיא כל הזמנים. לא מעט מהמומחים בשוק ההון כבר סימנו את רמת 2000 הנק' ככזו שהמדד יפגוש השנה וכרגע זה כבר נראה קרוב.

ג'ם פולסן, אסטרטג ההשקעות הראשי ב-Wells Capital Management, ניצל את ההזדמנות כדי להתריע שהרגע שבו המשקיעים מתחילים להרגיש שיש שאננות, הוא בדיוק הרגע לעצור ולבדוק אם תיקון משמעותי לא נמצא ממש מעבר לפינה "ההערכות שלנו בתחילת השנה היו שה-s&p 500 אומנם יגיע לרמת 2000 הנק' בשלב מסוים של השנה, אבל שגם התיקון יגיע ובסופו של דבר לקראת סוף השנה נמצא את עצמו סמוך לאותה רמה שבה היא נפתחה."

"כשאנחנו מתקרבים כבר בשלב הזה לרמת 2000 נק', זהו זמן טוב לבחון האם המדד ימשיך ויעלה לרמות גבוהות עוד יותר, או שהחל מהחצי השני של השנה נראה סוף סוף את המדד מאבד גובה נוכח תנאים קשים יותר בשוק."

פולסן מודה שבטווח הנראה לעין אין סיבה לתיקון, אבל הוא גם מזהיר שפני הדברים יכולים להשתנות במהירות ומציין 5 סימנים שירמזו שהתיקון בדרך:

1. עליות אגרסיביות יותר של שוק המניות - פולסן מציין שבמהלך העליות האחרון שהחל בתחילת 2013, המדד נע ברצועה שבין 100-125 נק' - "זהו קצב עלייה מבוקר ומתודי" - ברגע שנראה קצב עלייה חריג (ז"א שנראה מהלך עלייה רציף אגרסיבי שבו לא נראה שום תיקון בטווח גדול מזה שצוין), מדובר בעלייה ברור של סיכוי לתיקון.

2. ירידה בכמות ההזהרות לתיקון - לפחות בינתיים, פולסן טוען שאין סימנים לאופוריה בשוק וזה סימן חיובי. "כדי שהסיכוי לתיקון יעלה, רב השוק צריך להאמין שיש סבירות נמוכה לתיקון כזה."

3. עלייה בתשואות האג"ח - גם כאן אין כרגע סימן מדאיג. העובדה שהתשואות של האג"ח נותרו כל כך נמוכות מגבירות את האטרקטיביות של שוק המניות ודוחפות אותו מעלה. כדי שהסיכוי לתיקון בשוק יעלה, התשואות של ממשלתי ל-10 שנים צריכות לטפס לפחות מעלה לרמת 3%. נכון להיום תשואת האג"ח הממשלתי ל-10 שנים בארה"ב עומדת על 2.58%.

4. חששות מלחץ אינפלציוני - גם במקרה הזה השוק לא נמצא עדיין בנקודה הזו, אבל זה יכול להשנות בתוך כמה חודשים לטענת פולסון. הוא מסביר כי "שוק המניות והאג"ח יהפוך להרבה יותר פגיע ברגע שהשוק מתחיל לחשוש מלחץ אינפלציוני שהוא מפרש כ'דבר רע'. נכון לעכשיו, הסימנים המעידים על התחממות יתר של השוק מהבהבים רק ב'צהוב' להערכתו.

5. לחץ העלאת שיופעל על ה'פד' - שוק המניות הרוויח לא מעט מהתמריצים של הפדרל ריזרב שהזרים כסף ע"י רכישות האג"ח - בכך הוא שמר את התשואות נמוכות. התוכנית של ה'פד' היא לסיים עד סוף השנה לחלוטין את הרכישות ולאחר תקופת המתנה להתחיל להעלות את שיעור הריבית - אם המסלול הזה יישמר ע"פ הקצב שה'פד' מתכנן קשה לראות סיבה לתיקון. מנגד, פולסון טוען "אנחנו חוששים שאם יחלו לחצים שיגרמו לדיבורים על האצת סיום תוכנית הרכישות ולהעלאת הריבית מוקדם יותר, הסיכוי לתיקון יעלה."

נכון להיום נראה שאפילו אחד מהסממנים שפולסון מסמן אינו נראה בשטח וקשה לראות סיבה כלשהי לתיקון, אבל כבר ראינו באיזו מהירות הדברים בשוק יכולים להדרדר מכיוון לא צפוי.

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זה מתחיל...
  סולידי 25/06/2014 18:13
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מחר אני מוכר הכל.... מזמן יושב על 90% מזומן.
  סגור
 • מי שמנסה לתזמן את השוק לוקה באשליית הידע .....
  22 02/07/2014 19:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מכוון שלעתים רחוקות אולי תצליח לצאת בזמן אבל ההסתברות שלך קטנה מאוד להיכנס בחזרה בזמן . תיק מניות צריך להיות מושקע לזמן ארוך וככל שזמן זה יותר ארוך ההסתברות שלך להרוויח כסף עולה בהתאם . גם עם התיק יורד הנשים לוקים בעיוורון קצר רואי הם נוטים לראות רעשים תנודתיים לטווחים קצרים .
  סגור
 • 2.
  2007 זוכרים ? (ל"ת)
  ירושלמי 18/06/2014 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  6. הגדולים קוצרים את הקטנים ועושים תיקון . (ל"ת)
  בא 16/06/2014 15:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • זה חוסר צדק!!!הם רומסים אותי (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 16/06/2014 15:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • הם עושים לך טובה.. שוק מסוכן..
  שלומי 18/06/2014 21:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  5 שנים אנשים שמו כסף בכיס.. עכשיו להיכנס לשוק ? אנשים יברחו אחרי ירידה של 20% ועוד ישאר לכם כסף בכיס..
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות