מהפכת קרנות פנסיה ברירת מחדל: היכן דמי הניהול הנמוכים ביותר?

במכרז של רשות שוק ההון נבחרו ארבע קרנות אליהן יצורפו עובדים שלא בחרו בקרן פנסיה. מה הבשורה החשובה באמת ומה השינוי בדמי הניהול? 

|
(5)

מהפכת קרנות פנסיה ברירת מחדל או קרנות נבחרות כפי שיש כאלה המעדיפים לכנותן עברה אתמול לשלב הבא, בעקבותיו נדע האם המהפכה הצליחה או לא.

על איזו מהפכה מדובר?
באוקטובר 2018, במסגרת מכרז שערך אגף שוק ההון ביטוח וחסכון נבחרו ארבע קרנות פנסיה שישמשו כקרנות אליהן יצורפו עובדים אשר לא בחרו בפרק הזמן מיום תחילת עבודתם ועד למועד בו אמור מעסיקם לבטח אותם בקרן פנסיה או מוצר פנסיוני אחר.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

יודגש, התהליך הרצוי הוא כי כל עובד יעבור הליך של שיווק או יעוץ פנסיוני טרום הביטוח במוצר פנסיוני, אך כמו בכל תהליך קיימים עובדים אשר מחוסר ידע או מחוסר עניין לא בוחרים מוצר פנסיוני והחל מהיום עובדים כאלה יצורפו רק לאחת מהקרנות שנבחרו.

מסלול אלטרנטיבי אחר הוא שמעסיק ייצא למכרז לצורך בחירת קרן ברירת מחדל. יחד עם זאת, נראה כי לאפשרות זו היתכנות נמוכה וחלק גדול מהמעסיקים יעדיפו לבחור באחת מארבע הקרנות.

האם עד היום לא היו קרנות כאלה?
התשובה היא כן. יחד עם זאת השינוי הגדול הוא שהחל מהיום כל הסכמי ברירות המחדל שהיו בתוקף מסתיימים וכל מעסיק מחויב מכוח חוק אך גם מכוח סיכון ביטוחי לבחור קרן ברירת מחדל. להלן הקרנות הזוכות וההתחייבות לדמי ניהול:


הוזלה בדמי הניהול, גם לפנסיונרים
אין ספק שקרנות ברירות המחדל תורמות למגמת הירידה בדמי הניהול. על פי דוח הממונה על שוק ההון בשנת 2017, ממוצע דמי הניהול עמד על 2.51% מההפקדה ו-0.25% מהצבירה וההנחה היא כי נראה ירידה נוספת במהלך הזמן. גם היום אנו רואים כי בחלק גדול מהעסקים קרנות הפנסיה הגדולות יותר מישרות קו לדמי הניהול של קרנות ברירות המחדל.

אחת מהבשורות החשובות ביותר שיוצאות מהמכרז הינה התחייבות של קרנות ברירות המחדל להנחה בדמי ניהול לפנסיונרים. נראה כי התחייבות זו "חמקה מתחת לראדאר", אם כי לטעמי מדובר בפריצת דרך חשובה מאד.

ההנחה בדמי הניהול לפנסיונרים פותחת אפשרויות חדשות לפרישה ולמעשה מזמינה חלק גדול מהפורשים לבחור ולבדוק את האלטרנטיבות טרום הפרישה. בחלק מהמקרים נראה כי בדיקה זו יכולה להגדיל את הפנסיה של הפורשים בכמה מאות ואולי אלפי שקלים לחודש.

נציין כי מקדם קרן הפנסיה לגיל 67 לגבר במסלול של מינימום 240 קצבאות עומד על כ-186. יתרה מזאת  בחירה בקרן ברירת המחדל תפחית עוד יותר את המקדם. כל קרנות הפנסיה פרסמו בתקנונן את ההפחתה במקדם הנובעת כתוצאה מההנחה בדמי הניהול:


אז מה לעשות?
מעסיקים צריכים לזכור כי יש לבחור קרן ברירת מחדל ולו לצורך "הצבתה על המדף" למקרה שעובד לא בחר מכשיר פנסיוני. לצד זאת, לקוחות צריכים לזכור כי קיימת מגמה של ירידה בדמי הניהול ויש למה להשוות. בנוסף, הפנסיונרים צריכים לזכור כי בחלק מהמקרים הנחה בדמי הניהול יכולה להגדיל את הפנסיה וביצוע סקר שוק טרום הפרישה עשוי להוביל לתוצאות מפתיעות.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. 

הכותב הוא עורך דין העוסק בתכנון פנסיוני ופרישה

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כתבה מרתקת - שאלה
  דני ר 12/06/2019 17:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. האם המקדם משתנה שעוברים בין קרן פנסיה לאחרת? נניח אדם לפני פרישה עדין שכיר מבקש לעבור אחרי שחסך 30 שנה בקרן פנסיה לקרן פנסיה אחרת האם המקדם שלו ייפגע?
  סגור
 • 2.
  בחסדי ה' הצטרפנו למיטב דש
  בועז 06/04/2019 23:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בתפילה להפיק את המיטב :)
  סגור
 • 1.
  כתבה לענין
  יפה מאוד 02/04/2019 11:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ומלבד זאת יחיד אכן כותב "לטעמי" ולא "לטעמנו" דוגמת אדון שלמה גרינברג
  סגור
 • טעים המרק? כן.לטעמי!
  ישראל בוחרת ימין 02/04/2019 15:39
  הגב לתגובה זו
  0 4
  ומה דעתך על ביבי? מדינאי מבריק!!
  סגור
 • מהמוס בשיערות (ל"ת)
  מבריק 02/04/2019 19:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות