עשית דו"ח שנתי? אין לך מושג מה קורה בעסק שלך / ירון לוי - לוי ייעוץ עסקי

|
yaron, צילום: יחצ


עבור עסקים רבים, ובעיקר עבור עסקים קטנים ובינוניים, הדו"ח השנתי אותו מוציא רואה החשבון עם סיומה של השנה, הוא בעצם התיעוד של התוצאות הכלכליות של העסק שלהם בשנה החולפת, ובאמצעותו הם מתכננים את הפעילות והתקציב של השנה הבאה.

אבל אותו דו"ח, הוא המקור לכך שעצמאים רבים מסתובבים עם התחושה שהם מרוויחים הרבה פחות ממה שרואה החשבון שלהם מציג, וכן, גם הסיבה לכך שהרבה מאד עסקים נמצאים בקשיים כלכליים ונסגרים.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

אתם באמת מרוויחים פחות ממה שהדו"ח מציג

מהתבוננות בדו"ח רווח והפסד ייתכן שאמרתם לעצמכם: היתה שנה טובה, עשיתי מלא כסף! אבל האם הוא השתקף בפעילות השוטפת של העסק שלכם? האם משכתם משכורות ריאליות מדי חודש? האם לא נזקקתם להלוואות לצורך צריכה במהלך השנה? האם אין לכם גירעונות או חובות? רק אם התשובה לשלוש השאלות הללו היא כן, הדו"ח אכן משקף את מצבכם.

דו"ח רווח והפסד או דו"ח שנתי, הוא דו"ח לצרכי מס הכנסה. ככזה, הוא לא מתייחס להתנהלות הכלכלית השוטפת של העסק שלכם. כך למשל, דו"ח רווח והפסד מתעלם כמעט לחלוטין מהחזרי הלוואות ומאשראי, ומתייחס רק לריבית עליהן. אז בעוד שבאופן שוטף אתם יכולים לקבל טלפונים מודאגים מהבנק, בסוף השנה הדו"ח יראה שאצלכם הכל נפלא.

ומה לגבי המשכורת שלכם? אם אתם עוסקים מורשים, השכר שלכם אינו מופיע בדו"ח השנתי שלכם, ולמעשה ייתכן שרואה החשבון שלכם ואתם מתייחסים למה שנשאר לאחר ניכוי ההוצאות כאל השכר שלכם. מה הבעיה בכך? שכר ורווח הם לא אותו דבר.

שכר הוא הגמול עבור עבודתו של בעל העסק, בעוד שהרווח הוא מה שנותר כתוצאה מהתנהלות עסקית נכונה, הכוללת הקטנת הוצאות והגדלת מכירות. כאשר מתייחסים לשכר של בעל העסק כאל "מה שנשאר", הוא לא תמיד רואה את השכר בכלל.  במצב הזה, המוטיבציה להגדלת המכירות והרווחיות של העסק קטנה יותר מצד אחד, ומאידך, הסיכון לסגירת העסק עקב חוסר הרווחיות גדל.

ממה הדו"ח השנתי מתעלם ואיך זה פוגע בתכנון תקציב העסק שלכם?

עסקים רבים מסתמכים על דו"ח רווח והפסד כבסיס תכנון לתקציב העסק. אבל דו"ח רווח והפסד שנוצר על ידי רואה חשבון הוא לא דו"ח שמכסה את הוצאות העסק שלכם, ולמעשה הוא מתעלם מכמה מההוצאות הגדולות ביותר.    

הוצאות ענק כמו הוצאה על שיפוץ העסק, שבעסקים כדוגמת מסעדה יכול להגיע לכדי מאות אלפי שקלים, רכישת ציוד ומכונות, קניית נכס או צי מכוניות לא יופיעו בהיקף ההוצאה שבוצעה בדו"ח השנתי. מכיוון שרשויות המס רואות בהן כפחת, הן יופיעו כסעיף הוצאה קטן במשך שנים ארוכות, בעוד שאת התשלום בפועל בעל העסק יספוג במשך תקופה קצרה ומרוכזת בהרבה.

מכיוון שב-5 השנים הראשונות לקיומם עסקים נמצאים בסיכון ומוציאים את הוצאות ההקמה הגדולות שלהם, הנתונים שהדו"ח השנתי מראים מעוותים לגמרי מבחינת שורת הרווח. בעוד שהעסק יכול להאנק תחת עול השיפוץ או הרכש הראשוני שבצע, הוא יכול כל התקופה הזו להראות מבחינה חשבונאית שגשוג. 

גם המלאי של העסק לא נלקח בחשבון, שכן הוא אינו מוכר לצרכי מס בתור הוצאה. אבל למלאי יש השלכות פיננסיות ותזרימיות שחשוב לקחת בחשבון. עסקים רבים מוצאים את עצמם נחנקים ללא תזרים אבל עם מלאי אדיר במחסנים, ואת זה דו"ח רווח והפסד לא מציג.

אילו הוצאות בכלל הדו"ח השנתי שלכם מציג?  

זה לא משנה אם אתם שומרים את ההוצאות בשקית ושולחים לרואה החשבון פעם בחודש, או מזינים אותן בתוכנה, כנראה שבמהלך השנה עדיין תפספסו כמה חשבונות והם לא יופיעו בדו"ח רווח והפסד שלכם. כשמדובר בחשבונית פה, חשבונית שם זה נראה לנו כמו קטנוניות, אבל גם אם לדוגמא מסעדה לא תשלח לרואה החשבון עקב תקלה טכנית את כל חשבונות החשמל והמים שלה, אין בעיה טכנית עם זה. מה שלא מגיע אליו - פשוט לא מדווח. אבל במקרה הזה, ההוצאות הללו מגיעות לעשרות אלפי שקלים בשנה, מה שיכול לשנות את מאזן הרווח.

מן הצד השני יש לנו את ההוצאות שהן חצי עסקיות וחצי בכלל שייכות לבית. מכיוון שבעלי עסקים רבים מנהלים את החשבון הפרטי והעסקי מאותו החשבון, עובדים מהבית או מגדירים תחת "ציוד משרדי" וסעיפים נוספים דברים שהם לא בדיוק כאלו, הדו"ח השנתי לא בדיוק משקף את הוצאות העסק נאמנה.

אז מה באמת צריך לעשות כדי לדעת האם העסק רווחי?

רוב העצמאים אינם מגיעים מתחומי הפיננסים ולכן שמים את יהבם ברואה החשבון, אבל כדי להצליח, חשוב קודם כל להבין שלא מתפקידו של רואה החשבון לכוון את העסק שלכם. מי שאמור לקחת פיקוד על רווחיות העסק הוא אתם, בעלי העסק, ואם אתם נדרשים לסיוע, פנו לעזרתו של ייעוץ עסקי בתל אביב והמרכז.

כפי שהבנו הדו"ח השנתי הוא לא הכלי שיעזור לכם,  אבל מה שכן יכול לסייע לכם להיות עם אצבע על הדופק הכלכלי של העסק הוא דו"ח רווח והפסד כלכלי-ניהולי, שכולל את כל הסעיפים שהדו"ח למס הכנסה לא כולל: מעקב חודשי אחר כל ההוצאות העסקיות - אבל רק הן, התייחסות להוצאות גדולות באופן יחסי והגיוני, שיקוף של כל ההחלטות הפיננסיות של העסק לרבות משכורות, מלאי והלוואות, והפרדה בין שכר ורווח.  

דו"ח זה הוא כלי שנותן לבעלי העסק את היכולת להבין מה מצבם בנקודות הקריטיות של החודש, באמצעו ובסופו, ומאפשר לתכנן בהתאם. כך שבסוף השנה תדעו מה באמת שורת הרווח שלכם אומרת.

 הכותב, ירון לוי, הוא הבעלים של לוי ייעוץ כלכלי ועסקי, המציעה שירותי ייעוץ עסקי בתל אביב והמרכז.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות