"שולץ החליט לסגור משרדים של טבע ששימשו בעיקר לוביסטים"

בפגישה של אופנהיימר עם מנכ"ל טבע, שולץ מנדב פרטים על המשך ההתייעלות ועל הדרך להתמודד עם הלחץ בשוק הגנרי בארה"ב
|
(2)
קאר שולץ, צילום: יח"צ
בית ההשקעות אופנהיימר פרסם היום את רשמיו מפגישה שנערכה עם מנכ"ל טבע קאר שולץ במסגרתה דובר על מספר מהלכים שיוציאו טבע מהבוץ וצפויים לשרת את היעד האגרסיבי של החברה לצמצם את צד ההוצאות בכ-3 מיליארד דולר עד לסוף 2019.
סגירת המפעלים - רק קצה הקרחון
אם תכנית ההתייעלות של טבע עשתה הרבה רעש עם הידיעה על סגירת מספר מפעלים, כעת נראה כי זהו רק קצה הקרחון. באופנהיימר כותבים: "בצד הייצור, שולץ חזר על טענתו על כך שבעת כניסתו לתפקיד, לחברה היו כ-80 מתקני ייצור בעוד להערכתו, החברה צריכה 4-2 מפעלי API ועוד 12-8 מפעלים למוצרים מוגמרים, כך שסך מפעלי החברה צריך לרדת בטווח הארוך בכ-80%". באופנהיימר כותבים כי כהמחשה לתוכנית ההתייעלות שעוברת החברה, ציין שולץ, מספר צעדים שביצע מיידית עם כניסתו לתפקיד. בין השאר, לאחר שלקח חלק בשיחת הוועידה לסיכום תוצאות הרבעון השלישי בנובמבר האחרון, שיחה שהתקיימה לדבריו במשרדים יוקרתיים בניו-יורק, החליט כי משרדים אלו צריכים להיסגר שכן הם אינם תורמים הכנסות ורווחים לחברה. כמו כן, שולץ החליט לסגור משרדים שהחזיקה טבע בוושינגטון DC וששימשו בעיקר לוביסטים של החברה. לטענתו, טבע היא כבר חלק מאיגוד יצרני התרופות הגנריות בארה"ב ולכן, היא אינה צריכה לוביסטים משל עצמה ולכן, גם לא משרדים עבורם".
שחיקת הגנריקה
באופנהיימר כותבים כי בכוונתה של הנהלת טבע להפסיק את הנוהל ה"מטורף" של לספק תחזית שחיקת מחירים בתיק המוצרים הגנריים שלה בארה"ב. לטענת טבע, מדובר במהלך חסר הגיון שבעצם קבע את נקודת הפתיחה במו"מ מול הלקוחות הגדולים שלה. כמו כן, טבע תפסיק לספק צפי לתרומה מהשקות חדשות, מאותן סיבות. "שולץ ציין כי הוא לא מאמין גדול ב-Volume וכי חשובה לו יותר הרווחיות. בכל מקרה, התעשייה הגנרית בארה"ב נמצא בעיצומו של שינוי שהשפעותיו עדיין לא ברורות", כתבו באופנהיימר. "לטענת ההנהלה, הערכת מכירות של כ-4 מיליארד דולר בשנה בחטיבה הגנרית בארה"ב (ירידה של כ-20% לעומת 2017 ) נראית סבירה כרגע".
התחרות לקופקסון
טבע צופה ירידה של 53% במכירות הקופקסון ב-2018 לעומת המכירות ב-2017, וזאת על רקע התחרות מצד שתי גרסאות גנריות בארה"ב למינון ה-40 מ"ג. טבע חשבה כי התחרות תחל באפריל, אך כידוע, אישור ה-FDA לתרופה של מומנטה התקבל מוקדם מהצפוי. משכך, שחיקת המכירות עשויה להיות חדה עוד יותר. באופנהיימר כותבים: "במבט ל-2019 טבע לא צופה ירידה חדה נוספת במכירות התרופה. לדבריהם, התרופה לא "תתאפס" ב-2019 בין השאר בזכות המכירות באירופה, שצפויות להיות יציבות יחסית, למרות שחיקה מסוימת במחירים".
באופנהיימר מסכמים את הפגישה כשכתבו: "אנו יוצאים ממפגש המשקיעים של טבע בתחושה מעורבת. מצד אחד, ניכר שהחברה נחושה לבצע את הצעדים האמיצים והקשים הנחוצים על מנת להתמודד עם האתגרים שאיתם היא מתמודדת - לחץ מחירים מבני בשוק הגנריקה בארה"ב, אבדן בלעדיות על הנכס המוביל שלה (קופקסון) וכמובן, היקף חוב עצום ויחסי מינוף גבוהים מאוד. מנגד, אותם אתגרים צפויים להמשיך ולהכביד על פעילותה בשנים הקרובות, כשמקביל, אי עמידה נוספת ביעדים צפויה להקשות עוד יותר על שירות החוב. מסיבות אלו, וגם בעקבות פרמייה בתמחור בהשוואה למיילן המתחרה עם אופי הפעילות הקרוב ביותר לטבע להערכתנו". באופנהיימר ממשיכים לדרג את מניית טבע ב-Perform נייטרלי.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אולי בזכות זה ידחפו פחות גלולות למניעת הריון
  דור 25/02/2018 17:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שנמסרות עם מרשם כדי לטפל בחצקונים שפם, וכל מני דברים שלא לשם כך הן נועדו
  סגור
 • 1.
  איזה קשקוש, לסגור 80 אחוז מהמפעלים?
  אבי 23/02/2018 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עוד שנה טבע תיסחר ב-5 דולר.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות