אורי גרינפלד: "מצבו של הצרכן הישראלי טוב - מדובר בתופעה של בוכים וקונים"

הכלכלן הראשי של פסגות: "לא מדברים מספיק על העלות של הריביות הנמוכות: הגדלת המינוף של הצרכן והתשואות הנמוכות של הפנסיה"

|
(10)
אורי גרינפלד, צילום: יח"צ
"המשק הישראלי נמצא במצב טוב יותר מאשר לפני שנה. במיוחד כאשר מסתכלים על הצרכן הפרטי" כך אמר הבוקר אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות פסגות בוועידת ת"א להשקעה מוסדית של די.סי. פייננס. לדבריו, "אנחנו עדים לתופעת הבוכים וקונים. בפועל, הצרכן מפגין עוצמה, דבר שאמור להימשך לתוך שנת 2015 ובהסתכלות לשנה הבאה".
בנוגע למצבו של המשק, גרינפלד טוען כי המצב במשק צפוי להמשיך ולהשתפר בהסתכלות לשנה הבאה. "מדד הרכש צופה קצב צמיחה של 3%-3.5% במהלך 2015. זהו קצב צמיחה בהחלט סביר. שיעורי האבטלה נמוכים. אנשים נכנסים למעגל העבודה והירידה בהיקפי האבטלה תמשיך לשרת את המשק בשנה הקרובה".
אז מדוע האינפלציה בטריטוריה שלילית? לדברי גרינפלד, בניגוד ללא מעט מדינות בעולם והריבית השלילית בחלק ממדינות העולם, בישראל הדיפלציה נובעת מהסיבות הטובות של ירידת מחירים ובכלל זה מחירי הדלקים, הסחורות והמזון: "אנו עדים למגמות שימשיכו ללחוץ את האינפלציה גם במהלך השנה-שנתיים הקרובות. הצרכן הישראלי הפך ליותר חכם. הטכנולוגיה מאפשרת לו לעשות זאת באמצעות רכישות באינטנרט ורכישות מחו"ל. רפורמות של הממשלה להוזלת יוקר המחיה בתעופה, רכב ותקשורת מביאות לאט לאט להורדת מחירים ומחלחלות  למדד המחירים לצרכן.  בסה"כ מצבו של הצרכן הישראלי משתפר".
ב-23 בפברואר הפחית בנק ישראל לרמת שפל של כל הזמנים - 0.1%. "הריבית במשק הגיעה לשפל היסטורי ולא בטוח שזו הרמה הנמוכה ביותר אליה נגיע. הטרנד של ריביות שליליות בעולם ממשיך ולכן נשאלת השאלה האם הריבית צריכה להגיע לרמתה הנוכחית ואפילו נמוכה יותר? הורדת הריבית, לפי בנק ישראל נבעה מהתחזקות השקל. אין ספק שהתחזקות זו פוגעת ביצואנים ואפשר לקבל את הטיעון הזה, אבל לא מדברים מספיק על העלות של הריביות הנמוכות".
גרינפלד: "עלות אחת היא הביקוש הגבוה בשוק הדיור. העליה במחירים אמנם לא נגרמת, בעיקרה,  בגלל הריביות אלא בגלל המחסור בהיצע אולם הריבית הנמוכה תמשיך לעודד ביקושים לדיור בשל ההלוואות לדיור האטרקטיביות והיעדר אלטרנטיבת השקעה. מעבר לכך, הצרכן הישראלי מנצל את הריבית הנמוכה ומגדיל את היקפי האשראי שלו ואת המינוף. ככל שהריבית תישאר נמוכה, רמות המינוף של הצרכן תגדל וצריך לבחון האם אנחנו לא ממנפים את עצמנו יותר מדי".

סביבת הריבית הנמוכה מאתגרת את מנהלי ההשקעות שאמורים לייצר תשואה ברמה שתייצר רמת פנסיה סבירה לחוסכים לטווח ארוך. גרינפלד: "בעתיד נראה תשואות נמוכות משמעותית מאשר בעבר. כמעט 50% מהתיק הפנסיוני מושפע מהריבית הנמוכה. המשמעות היא שמי שמרוויח 10,000 שקל לחודש, בתשואה שנתית של 2% הוא יקבל קצבה נמוכה יותר בכאלפיים שקל מהיום. בעוד 30 שנה יהיה לנו דור שייצא לפנסיה עם הרבה פחות כסף ממה שהוא חושב".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  עכשיו קונים ובוכים. עם בוג'י יבכו ויקנו (ל"ת)
  טעות בכתבה 10/03/2015 22:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  יבכו ויקנו (ל"ת)
  עם בוג'י 10/03/2015 22:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  בשלטון בוז'י הבורסה תקרוס והכלכלה תתמוטט
  ירון 10/03/2015 21:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שלא תגידו לא ידעתם, אנשים מפונקים שבעים ובכיינים
  סגור
 • 6.
  חכם גדול עם משכורת שמנה
  אורן 10/03/2015 18:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם עוד חשבתי לתת לכם לנהל את התיק עכשיו בטוח שלא יושבים על משכורות שמנות ואומרים שמצב הישראלי טוב!! באיזה מגדל שן אתה חי??
  סגור
 • 5.
  אם לישראלים הבכיינים אין לחם שיאכלו עוגות
  מארי אנטואנט 10/03/2015 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מצאו את מי לשאול לגבי הכנסות של האיש הממוצע ברחוב. בבחירות הקרובות נראה לביבי, הקפיטליסט החזירי, מאין משתין הדג. הוא יעוף הביתה לאחר שמםלגתו תיפול מתחת ל 20 מנדטים ואילו לפיד יקבל יותר מנדטים מהליכוד. בבחירות האחרונות הבוחר הוציא כרטיס צהוב נגד ביבי. במקום שביבי יםנים זאת ויתקן את הקלקלה החזירית שלו הוא הפריע ללפיד ולבנט לתקן אותה. עכשיו שביבי יעוף לנו מהפנים, לא רוצים יותר לראות אותו הורס כלכלה של האיש הפשוט.
  סגור
 • 4.
  אמרו החתולים השמנים שסופגים את כל עליית התמג ומעבר לכך (ל"ת)
  hguy 10/03/2015 14:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  לעם ישראל אין כסף ליגמור את החודש..על מה אתה מדבר......
  לקוח 10/03/2015 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים כמוך יש ויש..אתם על הסוס וקונים וקונים.
  סגור
 • 240 אלף מכוניות חדשות שנה שעברה
  משה ראשל"צ 10/03/2015 17:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה אומר שבממוצע 800 אלף איש יש אוטו חדש שממוצע מחירו 100 אלף שקל אז תסביר אם לא היה להם מה לגמור את החודש מאיפה היה להם 100 שקל - אז לך תצביע סתו שפיר הטמבלית ושמולי חבר שלה
  סגור
 • 2.
  עם משכורת כמו שלך גם אני הייתי צוחק וקונה
  דוד 10/03/2015 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  טפשי מצידך לדבר כך בשם פסגות על הציבור שגורם לך ולחבריך בפסגות ולבעלי מניותיה לצחוק כל הדרך אל הבנק בתשלום דמי הניהול בשיעורים נכבדים מהתשואה שאתם מסוגלים לייצר שלא באשמתכם יש לומר ביושר.
  סגור
 • 1.
  בוכים וקונים - תן לי את המשכורת שלך ואני רק אקנה
  חיים מיכל 10/03/2015 12:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תתבייש - הרי אני קונה רק מה שאני אוכל , לא יותר מזה .עם משכורת טובה לי ולאישתי אני משלם רק ארנונה מים חשמל ביטוח רפואי ביטוח לאומי אגרות רישוי ואגרות אחרות למיניהם עמלות בנק עמלות כרטיסי אשראי ביגוד הכרחי בלבד משכנתא תשלומים לחינוך לא חינם ותאמין לי שאים אני מסכם את כל מה שגוזלים ממני רק לנשום את האוויר של המדינה עולה 15.000 שקל בחודש . אז כן אני קונה אוכל ובוכה .בוכה על זה שאותם מוצרים בחול עולים שליש , וכח הקנייה שלהם כפול מאיתנו ! אני בוכה ובצדק יגיע היום בו היבוא יהיה חפשי ויורידו את המכסות מהחלב הביצים והבשר .העם לפני פיצוץ .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות