פישר הצליח? ההיקף החודשי של נטילת משכנתאות התכווץ ב-50% תוך חצי שנה

נטילת המשכנתאות בפברואר - 3.89 מיליארד שקלים. מדיוני הריבית של בנק ישראל - "קצב עליית מחירי הדירות ממשיך להיות גבוה"
|
(3)
סטנלי פישר
שוק המשכנתאות המשיך במגמת ההתמתנות בחודש פברואר – לפי נתוני שפורסמו היום, בחודש פברואר היקף המשכנתאות הסתכם בכ-3.89 מיליארד שקל, ירידה של 2% בהשוואה לנתוני חודש ינואר אשר הסתכמו בכ-3.97 מיליארד שקל.

נציין כי בהשוואה לנתוני דצמבר חל קיטון של 16.5% בהיקף המשכנתאות מרמה של 4.66 מיליארד שקל. אולם בהשוואה לנתוני פברואר 2011, אשר הושפעו עדיין מהמחאה החברתית של קיץ 2011, חל גידול של כ-30% בהיקף המשכנתאות מהיקף של 2.993 מיליארד שקל.

תוך כך, מדיוני החלטת הריבית לחודש מארס עולה כי בנק ישראל ממשיך להיות מוטרד מהתחממות שוק הנדל"ן - "הוועדה אינה מזהה בנתונים האחרונים סימנים להתמתנות הפעילות בשוק הדירות, הגם שאלה טרם הושפעו מהצעד האחרון של המפקח על הבנקים הדורש מהבנקים הגדלת כריות ההון בגין משכנתאות. קצב עליית המחירים בחודשים האחרונים ממשיך להיות גבוה. חברי הוועדה הדגישו כי המדיניות המוניטרית פועלת בעיקר על צד הביקוש, בעוד הצעדים הנדרשים הם צעדי היצע אשר ביכולתם להביא לגידול במלאי הדירות תוך ירידת מחירים, וצעדים כאלו לא צפויים לפני השלמת הרכבת הממשלה והעברת התקציב."

יצוין כי נוטלי המשכנתאות שקיבלו אישור עקרוני למשכנתא ערב ההגבלה נהנו מתנאי המשכנתאות הישנים עד ל-1 בינואר ולכן החל מתאריך זה המגבלה החדשה נתנה את ביטויה.

נוסיף כי מגבלת המשכנתאות מנובמבר נתנה את אותותיה גם בקרב קהל רוכשי הדירות - לפי נתוני משרד האוצר שפורסמו אתמול (א') בחודש ינואר נרכשו 9,100 דירות, ירידה של כ-15% בהשוואה לנתוני דצמבר. בקרב הזוגות הצעירים חלה ירידה זהה בהיקף הרכישות.

ערן כרמל, מנכ"ל טאבו ישיר משכנתאות מקבוצת קו מנחה, אומר כי "בחודשים האחרונים נראית מגמה ברורה לפיה לווים מבקשים ליטול יותר מכספי המשכנתא בריבית קבועה לא צמודה למדד וזאת בשל הריבית האטרקטיבית והיציבות בהחזרים החודשיים. מגמה זאת נראית בבירור בנתוני בנק ישראל כאשר בפברואר 2012 רק 9.46% מסך המשכנתאות נלקחו בקבועה הלא צמודה ובפברואר 2013 עלה השימוש בקבועה הלא צמודה ל-13.74%".

כרמל מוסיף שמחודש ינואר עד לאחר חג הפסח חלה כל שנה ירידה משמעותית בסך המשכנתאות והרכישות, מגמה אשר נשמרת בשנים האחרונות והשנה ניתן אף לראות שקיימת עליה של כ-30% בסך המשכנתאות שניטלו מול פברואר אשתקד, נתונים אשר הושפעו בזמנו מהמחאה החברתית. מגבלות בנק ישראל האחרונות ממשיכות לעורר חשש בקרב הזוגות הצעירים אך הצורך בבסיס איתן חזק מכל חשש."

בהשוואה לנתוני השיא שנרשמו בחודש אוגוסט והסתכמו ב-5.817 מיליארד שקל מדובר בירידה של כ-50% בהיקף המשכנתאות. נציין כי נתוני המשכנתאות עדיין גבוהים מהממוצע החודשי בשנת 2012 - 3.8 מיליארד שקל.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איך הכניסו את פישר וירידת מחירים לאותו משפט ?
  י.ש 13/03/2013 00:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עצוב לי לראות את הספין שאומר שפישר הצליח, פישר הוא מכה למדינה הוא עושה הכל כדי ששוק הדיור לא יקרוס במשמרת שלו. למה לא יגידו שלציבור יש תקווה חדשה לאור הפוליטקאים החדשים ולכן הוא חזר לשבת על הגדר ?
  סגור
 • 1.
  פישר שובר את הצעירים והקבלנים
  מהיר ועצבני 11/03/2013 12:20
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הצעירים לא קונים הקבלנים תקועים עם מלאי דירות התחלות בניה ירדו מחירי הדיור רכישה והשכרה יעלו. רק בעלי ממון יכולים לרכוש דירה . פישר מקוון למדינה של עשירים ועניים משכירים ושוכרים.
  סגור
 • פישר הוא חלק מהמכונה הוא לא שובר אף אחד
  ישראל 11/03/2013 13:10
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כל עוד רמת החיים במדינות המערב (ואני כולל בזה גם את מדינת ישראל) גבוה פי מספר מונים מרמת החיים במדינות כמו סין, יתרחב הפער בין עשירים לעניים אלא אם כן יאמצו מדיניות מכוונת נגד זה.
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות