קסמן של מניות ה-Turnaround - ככה מרוויחים ממשבר

מהו תיק "שלושת הזמנים", למה צריך לגוון את התיק במניות "מכל זמן", מי זאת FARM?וגם - מניות שיכולות להיות מעניינות לתיק שלכם 

|
(2)

יש לכם זמן?
בתורת המימון הקלאסית, זמן משויך לסיכון ותשואה. על פניו, ככל שהשקעה היא לטווח ארוך יותר, הסיכון גבוה יותר ולכן גם נצפה ונדרוש תשואה גבוהה יותר. אבל, זה רק בתיאוריה שהיא גם מצומצמת וגם לא מדויקת, בלשון המעטה, לימינו אלו.

החיים והשווקים הפיננסים לא כפופים לתיאוריות ומשתנים מהר יותר מקצב המדע והאקדמיה הקונבנציונאליים. היום משקיעים מוכנים לקבל פחות ריבית לטווח ארוך מאשר לטווח קצר אם הם פוחדים שהריבית תרד. כמו כן, במקרים רבים זמן מפחית סיכון. תארו לכם שקניתם מניה לשלושה חודשים ושבוע לפני מועד המכירה המיועד מתפרסם דו"ח רבעוני חלש והמניה יורדת. חותם הזמן מאלץ אתכם למכור בעוד שמי שיש לו יותר זמן, יוכל ליהנות מהתאוששות המניה והתיישרותה עם מגמת העלייה והצמיחה ארוכי טווח.

זה נכון גם לחלק מהרעיונות שהועלו פה. חלקם אולי עבדו במיידי וחלקם אולי קיבלו ועדיין יש להם בטן למטה בשל תנודתיות השווקים, העסקים ומצב הרוח.

תיק שלושת הזמנים?
אני רוצה להציע פה זווית נוספת של זמן לתיק המניות ונקרא לה "תיק שלושת הזמנים". אסביר.

יש מניות וחברות שעסקיהן נעוצים בעבר הרחוק. חלקן בתהליכי דעיכה (ראו למשל את מנית החלב DF), חלקן ידעו ויודעות להתחדש כך שמה שנשאר בעבר הוא רק השם והמותג וחלקן עדיין חיות כי העבר מתמשך גם להווה. בקבוצה האחרונה אני רואה את מניות כרית הזהב.

רעיונית, הזהב כאמצעי לשימור כסף בזמן חירום הוא אופציה מיתולוגית ומיושנת והעולם היום מפתח מנגנוני כריה דיגיטאליים. ובכל זאת, הזהב ומניות כריית הזהב נולדות כל פעם מחדש ובימים אלו ממשיכות במעופן לכיוון השמיים. איתן התחלתי את בלוגסטריט והן עדיין רלבנטיות. אפשר בהקשר זה להוסיף היום לרשימה שנתתי בעבר את התעודה REMX שכוללת חברות כריה של משאבי טבע נדירים. נראה שהיא מתחילה לעוף אחרי שנים של שחיקה וירידה.

יש את מניות ההווה. אמזון, גוגל, פייסבוק, מייקרוסופט, וול מארט, חברות תעופה, בנקים, וכו' וכו'... דברים שקורים עכשיו. יש חברות שמרוויחות בהווה ויש חברות שלא נערכו להווה (חברות סלולאר למשל) ונאבקות להמציא את עצמן שוב. הטובות שבהן (בשילוב טכני וכלכלי) צריכות להיות בליבו של תיק "קונבנציונאלי". נכון לסיום שבוע המסחר, FB נראית לי מעניינת על בסיס טכני, סטארבאקס שכתבתי עליה לא מזמן שייכת לקבוצה הזו ופרסמה דו"חות מעודדים ויש עוד דוגמאות נוספות כמובן.

ויש את מניות העתיד. דור 5, בלוקצ'יין, ביוטכנולוגיה, תחבורה אוטונומית וחשמלית, מחשבים קוונטים, טבעונות (BYND), אנרגיה חלופית מתקדמת, וכו' וכו'. רעיונית ופוטנציאלית, ההשקעה בהן הכי מלהיבה אבל פעמים רבות לוקח שנים עד שהן מתחילות להיות רווחיות, חלקן נמחקות ובכל מקרה ההשקעה בהן דורשת הרבה זמן. מריחואנה רפואית אמרנו?

אתם יכולים לראות הרבה דוגמאות לגרפים של מניות, קרנות ו-ETF העוסקים בתחומים חדשים שהתרסקו / דשדשו שנים רבות לפני שהרוויחו עליהם. בדרך כלל הן מונפקות באיזה רגע של התלהבות, מזנקות ומתרסקות. לכל אחד מאיתנו יש את הכאבים שלו בנושא.

ההצעה שלי היא לבנות חלוקת הסתכלות חדשה לתיק: עבר, הווה ועתיד. מניות ההווה צריכות להיות המרכז של התיק "הקונבנציונאלי" וחלקן בתיק צריך לגדול ככל שאנחנו מתבגרים. זה גם מחבר אותנו לנושא הגיל בו עסקנו בשבוע שעבר וגם לשילוב (והמינון) שהצעתי בין חברות הקפה (SBUX הוותיקה, הרווחית והצומחת - הווה ו-LK הסינית הצעירה עם הפוטנציאל וההפסדים - עתיד). צעירים יכולים יותר עתיד בתיק שלהם. מבוגרים צריכים יותר הווה.

מה עם מניות של חברות ותיקות?
ל"מניות עבר" יש גם מקום בתיק. הן המבוגר האחראי. בנקים מסורתיים למשל, חברות ביטוח טובות, חברות בניה. אבל, יש להגדיר לגביהן שני פרמטרים: מעקב עסקי וטכני.

דוגמא טובה היא מנית הבנק WFC (וולס פארגו) אותה הצגתי כאן לא מזמן. מדובר במניית בנק ותיק, מרכיב מהותי בהשקעות של באפט, שלאחרונה פרצה קו מגמה יורד בדרך למעלה. סקטור הבנקים זכה גם להמלצה של ארי וולד האנליסט הטכני של אופנהיימר, כך שיש לנו כאן שילוב מעניין. זה מתכתב עם מניית ההווה – עתיד שוואב (סימול: SCHW) שעליה דיברתי בשבוע שעבר. חברה יציבה ורווחית שמבינה שהעולם משתנה ומשתנה איתו אל תוך העתיד. אז הנה דוגמה לעוד שילוב מניות בין דורי.

דרך אגב, GE נתפסה שנים רבות כחברה אלמותית (וגם טבע ואחרות..) שיודעת להמציא את עצמה מחדש. כנראה שכמו כל דבר בחיים, אין אלמוות גם לחברות. כך גם תפיסת הזמן שלנו צריכה לקחת בחשבון שגם אם משהו עבד 50 שנה או 10 (השוק העולה הנוכחי...) זה עדין לא נותן לו תעודת אלמוות. זה בסך הכל משתלט על תפיסת המציאות שלנו (שוכחים מהאפשרות של ירידות למשל) ומחליש את מנגנוני ההגנה.

מהם התנאים לקניית מניות עתיד?
למניות עתיד, כמו מריחואנה רפואית, בלוקצ'יין, רכבים אוטונומיים, פינטק ועוד, יש מקום בתיק אבל תחת כמה תנאים:

 1. משקלן לא יכול להיות מרכזי בסך הנכסים שלנו בשל רמות אי הוודאות וקשיי זיהוי ההצלחות.
 2. אנחנו צריכים אופק השקעה של שנים ארוכות למניות כאלו.
 3. חשוב מאוד להשתמש בניתוח הטכני לזיהוי פריצה וחיתוך הפסדים. השקעה בעתיד מבוססת הרבה על הלכי רוח.
אחת מחברות ההשקעה המובילות בתחום היא ARK. תוכלו להתרשם מקרנות הסל שלהן ו(קשיי) ביצועיהן וגם לעקוב אחrי הפרסומים שלהן.

אני אישית מאוד אוהב מניות Turnaround. אלו מניות של חברות ותיקות, עם מוצרים, ידע אנשים טובים, שעברו משבר ומתאוששות ממנו אחרי התאמות שהן עשו. יש שם שילוב של ידע, חוכמה וחישוב מסלול מחדש. זכרו איך Whole Food התרסקה בעברה, התאוששה ונרכשה על ידי אמזון החדשנית. עכשיו נוצר שם שילוב מעולה של טרנדים צרכניים. אחת מהאפשרויות היא FARM אותה הצגתי כאן בעבר ועכשיו נראה שמנייתה מתחילה להתאושש מהתחתית.

לשילוב יתרונות מניות ה-Turnaround שכחתי להוסיף כמובן את המחיר הזול בו הן נמצאות.

ולסיום, מוזמנים להשאיר בתגובות שאלות על התכנים שאני מפרסם. אני לא עונה ישירות לתגובות אבל מסתכל בעיון ולוקח בחשבון מה שצריך הבהרה והתייחסות.


כותב המאמר הינו זיו סגל, העוסק בתחום השווקים הפיננסיים, ניתוח טכני, מימון התנהגותי ואימון מנטאלי, בעל עיסוקים מגוונים בתחום באקדמיה ובפרקטיקה.

** אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל.

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  באופן אישי
  איתמר 07/11/2019 12:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני מאוד אוהב מניות שמחלקות דיבידנדים יפים, כמו T, BP, PM, חברות ישנות וטובות שמחלקות דיבידנדים גם בעת שלום וגם בעת מלחמה. ככה שלא משנה מה קורה בבורסה ובכלכלה העולמית, הקופה מצלצלת.
  סגור
 • pm
  לרון 10/11/2019 07:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "קצת" בבעיה כיום ,הלא כן?,juul ?
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות