מריו דראגי העביר אתמול את מדד יחס המינוף החדש - "צעד חשוב"

הבנק המרכזי האירופי הודיע כי יחליש את ההגבלות על תקרת החוב של הבנקים. במקביל יפעל לפיקוח על הנזילות שלהם.
|
מריו דראגי

הבנק המרכזי האירופי (ECB) הודיע אמש כי בכוונתו להקל את ההגבלות על תקרת החוב של הבנקים באירופה, בטענה כי החמרה בפיקוח ובענישה עשויה לפגוע בהלוואות קריטיות ופעילויות פיננסיות בעלות סיכון נמוך. באירופה קיימת מצוקת אשראי והתקווה היא כי הצעדים יסייעו לבנקים לספק יותר הלוואות.

נגיד הבנק, מריו דראגי, הודיע לאחר ההחלטה כי "השלמת מדד עקבי בינלאומי על מינוף הבנקים הוא צעד חשוב לקראת הטמעה מוחלטת של חוקים שפיתחנו מאז המשבר הכלכלי. יחס המינוף הוא בלם חשוב לגופים המונעים מסיכון כלכלי".

יחס המינוף של הבנקים הותאם מחדש לאחר בדיקה מעמיקה של הבנק המרכזי האירופי בבאזל. בנוסף, הבנק אימץ חישוב חשבונאי חדש אשר יקל על חישוב הנזילות של הבנקים באירופה ויסייע לבנק המרכזי לבחון סוגי הלוואות מסויימים. הרגולציה על הבנקים תיוותר בידי המדינות עצמן.

יחס המינוף נועד לרסן את הישענות הבנקים על חוב - על-ידי קביעת רף מינימאלי של כסף בו הבנק חייב להחזיק כנגזרת משווי הנכסים שלו. הבנק המרכזי האירופי ימשיך לדרוש כי על כל בנק באירופה להחזיק כסף נזיל בשווי 3% מהערך הכולל שלו לפחות, ועליו להגיע ליחס הזה עד שנת 2015. בשנת 2018 יהפכו הצעדים הללו למחייבים.

נציין כי הבנק המרכזי האירופי נאבק מאז הקמתו להשגת סמכות להכתיב לבנקים הגדולים באירופה מטווה כלכלי. הכפיפות לבנק מרכזי למעשה גוזלת מידת מה מהעצמאות הכלכלית של המדינות באירופה ולכן, מדובר באיזון עדין ותהליך אינטגרציה ארוך.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות