למה הבורסה לא מנעה את התנודה הכפולה במדדים?

אתמול בנעילה הוזרם ביקוש של כ-600 מיליון שקל למדדים כתוצאה ממחיקת סודהסטרים והיום בעדכון המדדים צפוי היצע ענק. אז למה לא מחקו את סודהסטרים היום?
 | 
(6)
סודהסטרים. למה לא מחקו את המניה מהמדדים היום?, צילום: לנס הפקות
מחיקת סודהסטרים מהמדדים אשר התקיימה אתמול הובילה לביקושי ענק של כ-600 מיליון שקל במדדים המובילים ובהתאם, לתנודה חדה במדדים בהם נכללה. מנגד, היום (ה') בשלב הנעילה, במסגרת עדכון המדדים החודשי, צפויים היצעי ענק של מאות מיליוני שקלים, בין היתר, בשל כניסת מניית איי.אפ.אפ למדדים.
עקרונית, הבורסה יכלה למחוק את סודהסטרים היום מהמדדים ולנטרל את התנודה הכפולה במדדים (ביקוש כנגד היצע במסגרת שלב הנעילה), באופן אשר היה מקטין את פוטנציאל יצירת הרווחים על ידי ספקולנטים על גבם של ציבור המשקיעים בקרנות הסל ומונע את התנודה הכפולה במדדים. אז למה בעצם החליטו בבורסה למחוק את סודהסטרים דווקא אתמול?
ת"א 35 אתמול לאחר הודעת הבורסה על מחיקת סודהסטרים מהמדדים
מה רוצים הספקולנטים?
עוד מימי תעודות הסל, בהם היו מחוייבות תעודות הסל להחזיק בהרכבם המדויק של המדדים, עדכוני המדדים מעוררים עניין רב בקרב ספקולנטים אשר ביקשו להקדים את העסקאות הצפויות של תעודות הסל ולגרוף רווח קל על גבו של ציבור המשקיעים. גם כיום, לאחר שקרנות הסל החליפו את תעודות הסל, כאשר למנהלי קרנות הסל יש מרווח תמרון בהרכב האחזקות, עדיין, מנהלי קרנות הסל משתדלים להיצמד להרכבם המדויק של המדדים.
איך עובדת השיטה?
כאשר מניה מסוימת נמחקת מהמדדים, משקלן של שאר המניות במדד עולה, באופן בו נדרשים מנהלי קרנות הסל העוקבות אחר המדד למכור את המניה שיצאה מהמדד (בכל מחיר) ולרכוש בתמורה שהתקבלה את יתר המניות במדד (בכל מחיר), כך שבסופו של התהליך, שיעור האחזקה של הקרן בכל מניה יהיה זהה למשקלה (באחוזים) במדד.
מנגד, הספקולנטים ינסו להקדים את קרנות הסל ולבצע עסקאות הפוכות. כלומר למכור את המניה היוצאת לפני מנהלי קרנות הסל כדי לרכוש אותה במחיר זול יותר במעמד עדכון המדדים, ולרכוש את שאר המניות במדד לפני מנהלי קרנות הסל כדי למכור אותן במחיר גבוה יותר במעמד עדכון המדדים.
באופן דומה, כאשר מניה מסוימת נוספת למדדים, מדובר בתהליך זהה, אולם בכיוונים ההפוכים.
לא מומלץ לנסות את זה בבית
צריך לזכור, שהשיטה לא תמיד עובדת וכי גם הספקולנטים המנוסים ביותר, סוחרים מקצועיים, בעלי משאבים ואמצעי מיחשוב מתקדמים המספקים להם יתרון על פני סוחרי היום, עשויים להפסיד כסף מהמהלך, למשל במידה ותתרחש תנודה חדה במדדים.
מניעת החשיפה למניית סודהסטרים בפקיעה
במידה והיתה נמחקת סודהסטרים הערב מהמדדים, שחקני נכס הבסיס הפועלים בשוק הנגזרים, למשל מחזיקי פוזיציות "קופסא" (BOX) המחזיקים חוזים סינטטיים כנגד מניות המדד, לא יכלו להתכסות הבוקר עם פקיעת החוזים על המעו"ף (פקיעת האופציות השבועיות) והיו נותרים עם חשיפה למניית סודהסטרים, באופן אשר היה עשוי לגרום להפסדים.
פזיציות קופסא הן למעשה פוזיציות ליצירת רווחים כתוצאה מפערי ארביטראז' בין החוזים הסינטטיים לנכס הבסיס, כאשר מיד עם פתיחת הפוזיצה מקובע הרווח, תחת הנחה של סגירת הפוזיציה בפקיעה.
אז בשביל מה היה צריך את כל זה?
כאשר Bizportal העלה את השאלה בפני הנהלת הבורסה, נמסר מהבורסה כי: "הבורסה גרעה את מניית סודהסטרים מהמדדים אתמול, בעקבות הודעת החברה על אישור המיזוג. הגריעה נעשתה אתמול על מנת למנוע חשיפה של שחקני הנגזרים בפקיעה השבועית של הנגזרים על מדד תא-35 אשר חלה הבוקר. אילו סודהסטרים היתה נכללת במדד תא-35 גם הבוקר, למרות שהיא בהפסקת מסחר, שחקני הנגזרים היו חשופים לפער שנוצר בין מדד הפקיעה לבין המחיר שבו יכלו לקנות או למכור את סל מניות תא-35".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  למה לא מסבירים פשוט יותר, עם פחות ז׳רגון ויותר מובן??? (ל"ת)
  זמבלה 08/12/2018 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  למה שמישהו מהעובדי מדינה יתאמץ להגן על הציבור??? (ל"ת)
  עובדים על המדינה 06/12/2018 21:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  לכתב הנכבד- השירקהה בבורסה נוהגת כך- לא מאתמול
  kt 06/12/2018 16:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראו האופציות -והתנודות -דרושה בדיקה לעומק
  סגור
 • 3.
  אינטרס נטו
  אלי סודרי 06/12/2018 15:52
  הגב לתגובה זו
  4 1
  המניע ברור כשמש....הכנסה מעמלות ...והציבור...חחחח...הצחקתם אותם
  סגור
 • 2.
  אני אשמח לדעת אם יש פה עילה לתביעה נגד הרשות לניירות ער
  א 06/12/2018 15:29
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אני מניח שהרבה אנשים הפסידו כסף בגלל זה. האם אפשר גם להגיש תביעה נגד אנשים ספציפים ברשות שאמורים לפקח על זה ?
  סגור
 • 1.
  במילה אחת : עמלות! (ל"ת)
  אבי 06/12/2018 15:27
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות