סטנלי פישר: "החלטת שר האוצר להוריד הגירעון ל-3% - אמיצה וחשובה"

בנאום בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי קבע פישר: "הסחר העולמי צפוי לצמוח ב-2013 ב-3.6%, כמחצית מהממוצע ארוך הטווח של השנים האחרונות, דבר שמהווה חדשות לא טובות ליצוא הישראלי"
|
(6)
סטנלי פישר
נגיד , סטנלי פישר, נאם היום (ג') בכנס המכון למחקרי ביטחון לאומי. "מצב המשק הישראלי הוא טוב מאוד, אבל לא מצוין, כמו שהיה בשנים הקודמות – מה שהשתנה זה מצב התקציב", אמר פישר.

"הבעיה העיקרית של המשק הישראלי היא גירעון הממשלה", הוסיף פישר ואמר "ב-2003 היינו בבעיה בתקציב, כאשר הגירעון היה מעל 5% מהתמ"ג. הממשלה, בהובלת שר האוצר דאז נתניהו ובתמיכה חזקה של ראש הממשלה שרון, הובילה תכנית אשר הורידה את הגירעון, תוך 4 שנים, לאפס. זה היה הישג חשוב. לאחר המשבר האחרון, לא הצלחנו להוריד את הגירעון באופן דומה לזה שהיה באמצע העשור. ב-2012 הממשלה הוציאה יותר מהמתוכנן, דבר שכמעט לא קרה מזה הרבה שנים. עלינו לטפל בגירעון בתקציב", קבע פישר. "שר האוצר הודיע שיעד הגירעון יעמוד על 3% - לדעתי זו החלטה אמיצה וחשובה".

לגבי עתיד המשק אמר פישר "המצב במשק העולמי משפיע מאוד על המשק הישראלי בגלל יצוא בהיקף רחב" והוסיף שלפי התחזיות האחרונות "הסחר העולמי צפוי לצמוח ב-2013 ב-3.6%, כמחצית מהממוצע ארוך הטווח של השנים האחרונות, דבר שמהווה חדשות לא טובות ליצוא הישראלי".

"תקציב הבטחון ישפיע על יכולת המשק לחזור ליציבות תקציבית"

פישר התייחס גם להזרמת הגז ממאגר תמר כשאמר "בישראל אנו צופים צמיחה של 3.8% ב-2013. התחזית שלנו מושפעת מתחילת הזרמת הגז ממאגר תמר, שיחליף יבוא של סולר שהוא יקר בהרבה. תחזית הצמיחה ללא הגז עומדת על 2.8% - אנו בבנק ישראל ממשיכים לנקוב במספר הזה, משום שהתעסוקה תושפע בעיקר מצמיחת המשק ללא הגז".

בנוגע לשוק העבודה אמר פישר כי "שעור האבטלה הוא הנמוך ביותר שהיה בשלושים השנים האחרונות. זהו הישג משמעותי". פישר התייחס גם להתערבות בנק ישראל בשוק המט"ח לאחרונה: "עלינו למצוא דרך לאזן את המדיניות שלנו, וגם למצוא דרכים אחרות לאזן את שער החליפין מצד אחד, ואת מחירי הדירות מצד שני. מפעם לפעם, כידוע, בנק ישראל רוכש דולרים, ומנקה את הלחץ לייסוף בשער החליפין".

פישר התייחס בסיום לתקציב הבטחון ואמר ש"מה שיקרה בתקציב זה ישפיע על היכולת של המשק לחזור ליציבות התקציבית מהסוג שהייתה לנו בשנים קודמות." כשנשאל לדעתו האישית בעניין אמר "אני יכול לומר שחשוב לשמור על הביטחון הלאומי, אבל מצד שני לא להגזים עם ההוצאה עליו".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  פישר -מאות אלפים מחכים שתעזוב את הארץ
  אחראי למחירי הדיור 24/04/2013 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פישר למעשה עשית יותר נזק מאשר תועלת
  סגור
 • 5.
  מה אתה אומר איך הבאת לזה עד היום (ל"ת)
  אפס מאופס פישר 24/04/2013 08:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  כנראה שבקרוב הצעת רכש בסאטקום מערכות
  קולומבו 24/04/2013 07:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני למעלה משנה היתה הצעה בקוב ל3 שח -שגם היא נדחתה על ידי המשקיעים -המניה נסחרת בחצי מהשער הנל -מהמר שוב על הצעת רכש דומה -אין לראות באמור המלצה מחזיק בנייר
  סגור
 • 3.
  סטנלי - תחזיר את מחירי הנדלן לשפיות (ל"ת)
  לפני שאתה עוזב 24/04/2013 07:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  מר פישר אותנו גם מעניין מה הצד של בנק ישראל בנושא דנקנר
  מודאג מהאדישות שלך 24/04/2013 02:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש משהו דפוק בשיטה שכן אין הסבר איך בן אדם אחד קיבל כל כך הרבה כסף הלוואות ואין לו יכולת להחזיר הכסף הזה רשום על שמם של אנשים תמימים שחלקם לא יודעים שהוא התאדה דרוש ניקוי אורוות איפה בנק ישראל איפה האחריות שלך
  סגור
 • 1.
  קברת את כולם
  תעלה ריבית 23/04/2013 21:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חבל
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות