מנכ"ל מור: "אם בכל זאת יהיה 'Brexit' והבורסות יחטפו - זו תהיה הזדמנות קניה"

יוסי לוי בראיון ל-BizportaTV על הסיטואציה בשווקים, ומסמן סקטור מומלץ בת"א. "נוצר עיוות, ויש מציאות"
 |  (2)

צילום ועריכה: גילי מייזלר
תשואת האג"ח בגרמניה ל-10 שנים עברה למינוס. כמה זה קשה לייצר תשואה בעולם של תשואות כל כך נמוכות?
"באירופה התשואות כ"כ נמוכות שלא כדאי לגשת לשם. בארה"ב התשואות קצת יותר נורמליות. אפשר ללכת לקונצרניים ברמת דירוג של ישראל או קצת פחות ולקבל תשואה של 3% שזה יותר נורמלי, בשילוב עם אג"ח של חברות בארץ, ולחלק את ההשקעה לשני חלקים – אג"חים שפחות מדורגים טוב אך המח"מ שלהם קצר והסיכון שלהם נמוך יחסית, ולמח"מ בינוני-ארוך צריך ללכת לחברות מבוססות שמדורגות יחסית גבוה".
 
מה מניע את היציאה מהשווקים?
"ההבדל בהרגשה של האנשים – היו רגילים לקבל תשואות של בין 4-8 אחוז לשנה מול ריבית מבוטחת בבנקים של 3-4 אחוז והיום בבנקים תקבל אולי רבע אחוז לשנה, ובבורסה אתה מגיע לשני אחוזים. קשה לאנשים להפנים שזו תשואה נורמלית וטובה לשנה, כי עם אינפלציה שלילית של אחוז בשנה אתה מגיע לתשואה של 3-3.5 אחוז ריאלי וזה טוב. זה גורם לאנשים להוציא את הכסף ולעבור לנדל"ן, המחירים ממשיכים לעלות וזה מפתה.
כמעט כל שבוע שואלים אותי אם להשקיע בבורסה או בנדל"ן. צריך לזכור שכשקונים נדל"ן ההוצאות שלך כמשקיע מגיעות בהתחלה ל-10 אחוז עם מס, מתווך ועו"ד, ויקח לפחות שנתיים וחצי עד שלוש להחזיר את זה. אני תמיד בעד פיזור השקעות. אנשים שחוששים ורוצים להשקיע חלק מהכסף במשהו שהוא בטוח, כמו מבנים למשל, זה לא כל כך נורא – העיקר שיבינו שמדובר בטווח ארוך כי תהיה עלות גם במכירה. לא הייתי פוסל 10% מהתיק בנדל"ן, כל עוד תבין שאתה יכול גם להפסיד כסף מבחינת הפסד הון. את התשואה שלך תקבל."
 
לפני שנה אמרת שאתה לא רואה את מחירי הדירות עולים משמעותית. מה אתה רואה היום?
"לא אמרתי שתהיה ירידת מחירים, אך אמרתי שאנחנו לקראת הסוף. אני לא מומחה נדל"ן אבל אני מסתכל על מחזורים. אנחנו במחזור ארוך של עליית מחירי דירות והמון אנשים לא יכולים לקנות, במיוחד לא צעירים. אני חושב שאנחנו כן לקראת סוף המחזור הזה, אבל אף אחד לא יודע מה יהיה באמת."
 
כמה המצב עגום בבורסה ת"א?
"זה גורם לי לבכות כמעט, הבורסה הולכת ומדרדרת. מעל 30 מניות ביום אין סחירות, איך אפשר לסחור בשוק הזה? אנשים ברשות לני"ע ובמשרד האוצר רבים אחד עם השני ואף אחד לא לוקח את זה למקום הנכון, וגם כשכן מנסים – בסוף נגרם עוול למשקיעים. אם יש מניות כמו וולמארט ודיסני בחו"ל, בארץ אין דברים כאלה. או שזה בנקים או שזה תרופות שיש בעיה בארה"ב וזה מוריד את השווקים, אני לא רואה מאיפה תבוא הישועה. המצב כל הזמן מחמיר ומחמיר."
צריך להשקיע דרך תעודות סל או קרנות שמתמחות במניות יותר בינוניות, שם יש פחות בעיה לצאת. הנזילות מאוד חשובה וצריך להבין את זה. כשיש משבר אתה יכול לצאת מתעודות סל, אבל אם הבורסה יורדת אתה יכול לשלם 10-15 אחוז וזה מאוד קשה. אני לא רואה כאן פיתרון. אני לא רואה את הגופים משלבים ידיים וזה הדבר הכי חשוב.
 
המלצת השקעה?
אנחנו אוהבים לעבוד לפי מחקר. לפעמים צריך לנצל עיוותי שוק, וכרגע זה המצב באג"חים של החברות האמריקניות. מאוד חשוב להבדיל בין החברות אבל שם זה המציאות כרגע בשוק". 
 
הדינמיקה אחרי הברקזיט?
"הנתונים קובעים לאורך זמן, ואני מאמין שנתוני התעסוקה בארה"ב ישתפרו בעוד כחודשיים והם יגרמו להעלאת ריבית ולצמיחה עולמית בשנה הבאה, ואני חושב שנראה עלייה בשווקים. גם אם יהיה משבר בבריטניה או באירופה, אם יהיו ירידות זה זמן לקנות מניות. אנשים לא מפנימים שבריביות אפס גם מכפיל של 20 בחברה טובה זה מקום טוב להיות בו. אני אופטימי לטווח הבינוני ארוך. בטווח הקצר, להשאיר יותר מזומנים ופחות מניות, לחכות לראות מה קורה ואחר כך להשקיע".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  גם לי המצב בבורסה גורם לבכות (ל"ת)
  חח 20/06/2016 15:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מעניין מאוד! תודה (ל"ת)
  שרון 20/06/2016 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור