הנה חברה שעשויה לעניין משקיעים למרות האכזבה

מיכה צ'רניאק, מנכ"ל להבה ניהול תיקי השקעות, סוקר את מניית וסדרות האג"ח של חברת SUPERVALU. מהי כדאיות ההשקעה לאחר פירסום הדוחות?
 | 
(162)
סימני ההתאוששות בשוקי ההון ברחבי העולם טרם הצליחו להרגיע את המשקיעים, אשר נשארים עצבניים, אפילו מאוד עצבניים. היד שלהם קלה מאוד על הדק המכירות. כל איתות, ולו הקל ביותר למימוש אפשרי בשווקים, שולח באופן מיידי את המשקיעים למכור. חוסר האמון של המשקיעים והעצבנות הגבוהה בשווקים, עשויה לדעתי לאפשר לראלי בשוק ההון להימשך.

העצבנות אינה מאפיינת אך ורק את המשקיעים הישראלים, אלא גם רבים מהעמיתים שלהם ברחבי העולם. אלו מענישים באופן מיידי כל חברה שאיכזבה אותם. אימות לכך ניתן היה לקבל מהתגובה החריפה בשוק האמריקני לדוחות הכספיים הרבעוניים של חברת SUPERVALU שפורסמו בשבוע שעבר.

טור זה יוקדש לחברת SUPERVALU. חברה שלדעתי עשויה לעניין את המשקיעים.

החברה נסחרת בשוק האמריקני במסגרת מדד ה-500 s&p. לחברה שני תחומי פעילות מרכזיים: הראשון והעיקרי (נחלק לשתי פעילויות), הפעלת רשת סופרמרקטים בפריסה ארצית. פעילות זו מונה כ-2,400 חנויות, תחת מספר מותגים בפריסה המגיעה כמעט מחוף לחוף. כ-1150 חנויות נרכשו בשנת 2006 מחברת Albertsons, שהפעילה רשת חנויות סופרמרקטים קלאסיים, כלומר לא רשתות דיסקאונט ולא רשתות פרימיום. החלק השני בפאזל הקמעונאי היא רשת הדיסקאונט של SUPERVALU הפועלת תחת המותג Save A lot. הרשת נחשבת לגדולה ביותר בארה"ב בקטגוריה זו (1280 חנויות, מהן 381 בבעלות החברה ו899 תחת זיכיונות). תחום הפעילות השני הוא הפצה וחלוקה של מוצרי מכולת המשרת כ-2700 חנויות ב-47 מדינות, כלומר כמעט בפריסה ארצית.

הרכישה של רשת החנויות מ-Albertsons שהוזכרה קודם, בוצעה לקראת סוף הסייקל הכלכלי. הרכישה מומנה, כמקובל לפי הסטנדרטים בימים ההם, בהרבה מאוד חוב. עומס החוב הכבד בצירוף פעילות שנפגעה בגלל המשבר הכלכלי ב-2008 השאיר את החברה וסניפיה מאחור ביחס למתחרים.

החברה הציגה את התוצאות הגרועות ביותר בסקטור על בסיס מכירות של חנויות זהות. נקודת האור בחברה היא רשת הדיסקאונט שבאופן יחסי מספקת תוצאות טובות, אך ההימור הגדול על חנויות קונבנציונליות כשל והסב לבעלי המניות של SUPERVALU הפסד כבד.

החברה שילמה מעל 6 מיליארד דולר תמורת רשת Albertsons. בנוסף, היא לקחה על עצמה עוד כ-6 מיליארד נוספים בחוב שהיה שייך ל-Albertsons. מחיר מניית SUPERVALU עמד במועד הרכישה על יותר מ-30 דולר. מחיר המניה עוד הספיק לעלות לשיא של 47 דולר, אבל קרס מאז והגיע למחירו הנוכחי מתחת ל-7 דולר למניה. מחיר המשקף שווי חברה של 1.4 מיליארד דולר בלבד.

בשנים האחרונות הנהלת החברה פועלת בשיטתיות להגדלת חלקן של חניות הדיסקאונט, כאשר מטרת החברה המוצהרת היא להכפילן בחמש השנים הקרובות. בשנתיים האחרונות החברה עברה תהליך התייעלות נרחב תחת הנהלה חדשה שעיקרו קיצוץ בעלויות תוך ניסיון להדביק את המתחרים ביכולת להציע מחירים נמוכים יותר תחת המותגים הקלאסיים של החברה.

לפני כשבוע החברה דיווחה על תוצאות הרבעון השלישי. עיקרו של הדוח הינו רווח מתואם (ללא מחיקות) של 24 סנט למניה (לעומת צפיות בשוק לרווח למניה של 25 סנט), ורווח מצטבר מתחילת השנה של 87 סנט למניה.
ההפסד החשבונאי עמד על 3.54 דולר למניה וכלל מחיקה שאינה במזומן בסכום של 900 מיליון דולר בגין ירידת ערך והפחתת מוניטין.

תחזית הרווח לשנה המסתיימת בתום הרבעון הבא נשארה ללא שינוי בטווח של 1.2-1.3 דולר למניה, כלומר צפי לרווח מתואם של 33-43 סנט לרבעון הרביעי (המסתיים בתחילת פברואר). כמו כן, דיווחה החברה על ירידה בהכנסות מחנויות זהות בסך 2.9%. הירידה במכירות של חנויות זהות נמשכת זה הרבעון ה-15 ברציפות. החברה הורידה את התחזית ההכנסות השנתית מ-36.6 מיליארד דולר ל-36.1 מיליארד דולר. למעשה זה הנתון המאכזב ביותר בדו"ח הכספי.

הורדת תחזית המכירות בשילוב המחיקה הוביל לירידות חדות במחיר המניה. יש לציין שבתחילת השנה עלתה המניה בחדות לאחר העלאת תחזית הרווח השנתית בדיוק לזו הנוכחית (1.2-1.3). כעת, למרות שהחברה צפויה לעמוד בתחזית הרווח, השוק הוריד את מחיר המניה בדיוק לאותה רמה בה המניה נסחרה לפני העלאת תחזית הרווח.

בצד החיובי, דיווחה ההנהלה עלייה של 4% במכירות החניות הזהות במותג הדיסקאונט שלה, שממשיך לספק תוצאות טובות. אך מנגד הורידה את הצפי לפתיחת חנויות חדשות במהלך השנה לטווח של 50-60 חניות חדשות לעומת 80-90 שצפתה בתום הרבעון קודם. קשיים בהשגת מימון וסביבה כלכלית חלשה הם ההסבר הרשמי לקיצוץ.

ההנהלה דיווחה על קיצוץ של 40 מיליון דולר לרבעון ברמת ההוצאות של החברה. מתחילת השנה קוצץ סכום מצטבר של 130 מיליון דולר. חסכון זה בא לידי ביטוי בשיפור שיעורי הרווחיות הגולמית והתפעולית, למרות ירידה במכירות החברה. בנוסף, הצליחה החברה לצמצם את הפער במחירי המוצרים ברשתות הרגילות של החברה לעומת המתחרים.

החברה המשיכה להוריד את החוב, כאשר הצפי הוא לעמוד ביעד השנתי של צמצום החוב בהיקף של 525-550 מיליון דולר. הפחתת החוב הובילה לחיסכון בעלויות אשראי של 5 מיליון דולר לרבעון ביחס לרבעון המקביל. מעניין לציין שאגרות החוב של החברה לא הגיבו כמעט כלל לצניחה במניה, וזה אירוע חריג שכן המתאם ביניהן גבוה. במידה ונמשיך לראות התייצבות במחיר אגרות החוב של החברה, זה יהיה איתות חשוב שהחברה מתקדמת בכיוון הנכון.

סיכום, חב' SUPERVALU מייצרת תזרים שנתי משמעותי מפעילות שוטפת, סביב מיליארד דולר בשנה. החברה מייצרת EBITDA של 1.7-1.9 מיליארד דולר, אותו היא מקצה להקטנת החוב, תשלום למשקיעים (מחזיקי המניה מקבלים של 5% בשנה, במחיר המניה הנוכחי) ופתיחת חנויות חדשות.

מצד שני יחסי הכיסוי של החברה, למרות שהם עומדים בקובננטים (הקובננט מאפשר לחברה יחס מקסימלי של חוב ל-EBITDA של עד 4. כיום החוב עומד על 3.4), מתקשים להשתפר למרות המשך הורדת החוב. נקודה המשקפת את הקשיים בהם מצויה פעילות החברה.

חשוב לציין כי במהלך הרבעון המדווח הכלכלה האמריקנית נחלשה והאווירה הכלכלית התקדרה מעט. לכן עדיין לא ברור איזה חלק מהירידה בתוצאות יש לייחס לכלכלה ואיזה חלק צריך לייחס לחולשת החברה באופן ספציפי, במיוחד כאשר תקופת הדיווח שלה קצת שונה ומקדימה את המתחרות.

גם Delhaize שמרכזה בבלגיה אך רוב הפעילות בארה"ב, והיא בין חמש החברות הגדולות בתחום, ירדה בחדות לאחרונה לאחר שהכריזה על סגירת 113 סופרמרקטים בארה"ב תחת המותג המוביל שלה Food lion. כלומר אין ספק שהסקטור עובר תהליך התייעלות אגרסיבי, והפוקוס הוא על השורה התחתונה, כשהמלחמה על נתחי שוק זזה הצידה.

מבחינת החיסרונות, החברה היא עדיין השחקן החלש בסקטור ברמת היעילות והחוסן הפיננסי. למרות שהיא מצמצת את הפער, היא ממשיכה לאבד נתחי שוק ביחס למתחרות, אם כי בשיעור הולך ויורד.
מאידך, הצד החיובי של SUPERVALU הוא מחיר המניה. בסופו של דבר הפונטציאל לאפסייד די רחב שיש למניה במחירה היום אמור לקרוץ למשקיעים. לחברה יש יכולת לשפר את הרווחיות, על ידי המשך תוכנית החיסכון בעלויות והרחבת מוצרי הפרייבט לייבל שהמכירות שלהם בחברה נמצאים באחוז הנמוך ביותר מסך המכירות הכולל בתעשייה.

בשורה תחתונה, המניה נסחרת כיום במחיר נמוך מ-7 ד'. מחיר המשקף לחברה של 1.4 מיליארד דולר. הרווח החזוי של החברה הינו כאמור כ1.2-1.3 דולר למניה. לכן היא נסחרת היום לפי הנמוך מ-6, בהחלט מכפיל רווח נמוך מאוד. שתיים מהמתחרות הגדולות של החברה הן Safeway ו-Kroger. על בסיס השוואתי החברה זולה מהמתחרות לפי כל פרמטר אפשרי

מנקודת מבט של משקיע באג"ח לחברה אגרות חוב מעניינות למשקיעים בסיכון בינוני - גבוה. הודות להמשך הורדת החוב העקבית של החברה, חוסנה צפוי להשתפר. מחירן הנוכחי של החברה (לפירעון ב-2016) משקף להן של יותר מ-7% בשנה. אגרות החוב מדורגות B2 בדירוג בינלאומי על ידי מודיס, המקביל פחות או יותר לדירוג A2-A3 בסולם דירוג מקומי.

***אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות המוזכרים לעיל
תגובות לכתבה(162):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 70.
  חברה לישראל
  אריקa 23/01/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם בטווח בינוני-ארוך זו השקעה סבירה?
  סגור
 • קרן נאמנות להבה אגח ללא מניות
  עמנואל 23/01/2012 21:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, אני רוצה לקנות את הקרן - מהו המחמ המשוקלל של הקרן ? מהי התשואה לפידיון ? מדוע יש הפרש בין מחיר הקניה ומחיר הפידיון ? האם אתם לא יכולים לוותר עליו ,זאת העמלה הכי מעצבנת בקרן נאמנות....
  סגור
 • 69.
  שחרית אג" ח ה
  משה 22/01/2012 15:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, מה דעתך על חשיפה לדולר באמצעות " שחרית אג" ח ה" , זכור לי שבעבר כתבת שהדרוג שלו מעל אג" ח מדינת ישראל, האם הוא באמת בטוח יותר מאג" ח מדינה (במקרה של התדרדרות כלכלית עולמית נוסח 2008 לדוגמה) ?האם במחירו הנוכחי הוא עדיין מומלץ? והאם יש אג" ח נוספים עם חשיפה לדולר ברמת ביטחון גבוהה מומלצים תודה
  סגור
 • 68.
  אג" ח אלביט הדמיה
  מחפש מציאות 22/01/2012 08:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יש בשוק עוד אגח ים מדורגים בדרוג דומה שיש לאלביט עם תשואה דומה לפידיון.? תודה
  סגור
 • 67.
  אינספייר ב'
  לימבו 21/01/2012 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה,החזקתי באגח הנ" ל שנמחק מחשבוני. מה התמורה שמגיעה לי? בכסף - מניות - וכו' .....תודה
  סגור
 • החברה הלכה לכינוס
  אלון 22/01/2012 11:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקבל כמה גרושים בעוד כמה שנים אחרי שהעו" ד והרו" ח יקחו את החלק שלהם. אל תצפה ליותר מדי.
  סגור
 • 66.
  דלק נדל" ן אג" ח ד
  עמר 21/01/2012 14:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, אני מחזיק בכמות של 16540 בדלק נדל" ן אגח ד' , האם להמשיך להחזיק בו או למכור? ניסיתי למכור דרך לאומי באינטרנט וההוראה לא התקבלה מסיבת כמות קטנה ממינימום!!!! מה זה??? נא לענות על שתי השאלות תודה
  סגור
 • תשובה - דלקן
  אלון 22/01/2012 11:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1. החלטה שלך אם למכור או לא 2. אם היתרה קטנה משווי של 10,000 ש" ח אתה לא יכול למכור במהלך המסחר, אלא רק בפתיחה (9:00-9:30) או בסגירה (16:15-16:27 לערך)
  סגור
 • 65.
  פטרוכימים אג" ח ב
  דג 20/01/2012 17:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השוק חווה ירידה בסדרות בגלל חוסר היכולת לקבל דיבידנד מבזן.בסה" כ הון למאזן בשיעור של 26% -הן מכובד! מדוע לא ניתן לסמוך על פטרוכימים שתעמוד בתשלום הסדרות שלה ללא סיוע מבזן? נכון שכרגע התזרים לא מאפשר לה: אך גם לפני כשנה הוא לא איפשר לה וסדרה ב עברה את השער 104. אחרי העליה החודש, האם אתה מייעץ " לטפטף" ולמכור חלקים? מה בעצם קורה בחברה שלא היה ידוע לפני שנה? אני מודה לתשובתך!
  סגור
 • פטרוכימיים ב
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השנה החברה צריכה לשלם לאג" ח ה ואג" ח ד.בנוסף הוצאות המימון מחסלות א המזומנים שיש לחברה.כפי שציינת אין תזרים לחברה מבזן בגלל העצירה בתשלומי הדיבידנד מבזן.לכן השוק חושש ובצדק שבסוף השנה החברה תישאר בלי מזומנים.במקרה כזה היא תהיה חייבת לממש נכסים.לטובת אג" ח ב שעבוד על מניות בזן.לא ברור מה יקרה למניית בזן אם פטרוכימיים תהיה חייבת למכור מניות בזן אבל בהנחה שהמחיר היון בשוק של מניית בזן יישאר,השעבודים מאפשרים לבעלי האג" ח לקבל פחות או יותר את מחיר האג" ח בשוק.בנוסף יש מניות שאינן משועבדות ואלו אמורות לתת לבעלי האג" ח עוד כחצי מהחלק שיישאר לאחר מימוש השעבודים לכן למרות שיש סיכוי רב באג" ח לאור החשש מהסדר בטווח הארוך במחיר הנוכחי לא אמורה להיות פגיעה אמיתית בבעלי האג" ח.כעת נשאר להחליט האם התנודות בטווח הקצר במקרה של בקשה להסדר בחברה לא ישברו אותך.
  סגור
 • 64.
  קמן ג - כיצד ניתן להיענות להצעת הרכש בפארי? (ל"ת)
  נ 20/01/2012 16:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קודם צריכים לאשר את ההסדר ,אחריו בעל השליטה צריך להזרים 30 מיליון ש" ח לחברה.ורק בעוד חודש אולי ,אם לא יצוצו הפתעות של הרגע האחרון החברה תצא בהצעה.לכן כרגע אין מה לעשות.
  סגור
 • 63.
  הכשרה בטוח אגח ד
  נ 20/01/2012 15:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך? אין בטחונות, סיכון-סיכוי? תודה על הטורים ותשובותיך!
  סגור
 • הכשרה החזקות ד
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבעון השלישי היה גרוע (בגלל שוק ההון) וגם הרבעון הרביעי לא יהיה מציאה.למרות זאת חברת הבת הכשרת הישוב עדיין אמורה להיות מסוגלת לעמוד בתשלומים שלה.הבעיה שהכשרה החזקות מאוד ממונפת ועם הון עצמי מינימאלי כשלא ברור לי כיצד היא תצליח למשוך כסף מהכשרה ביטוח.גם מצבו של בעל השליטה לא בטוח שיאפשר לו לעזור במידת הצורך.בגלל שאין תשלומי קרן השנה באג" ח ד לדעתי יהיה זה נכון להמתין מספר רבעונים עד שהמצב יתבהר יותר.
  סגור
 • 62.
  קמן ג - ישאל ה
  נ 20/01/2012 12:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אתה ממליץ למכור קמן (בהפסד) ולקנות ישאל מבחינת הביטחון באגח ומצב כספי טוב יותר של ישאל?
  סגור
 • קמן-ישאל
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו שאלה קשה.מצבה של ישאל אכן טוב יותר מזה של קמן אבל בסופו של דבר החברות הן כמו תיאומים סיאמיים נפילה של אחת תפיל את השנייה ובשתי החברות הכול תלוי בבנקים.מצד אחד המחיר של קמן נמוך יותר מצד שני ישאל אמורה לפרוע קרן בעוד חודשיים אם הפירעון יתבצע בעצם חלק גדול משווי האג" ח היום ישולם.שורה תחתונה זה מאוד אישי.אם ההסדר בקמן אכן יצא לדרך בעוד חודש בשתי הסדרות יש סיכוי לרווח הון .
  סגור
 • טען עוד
 • 61.
  סקירה טובה כרגיל, ייישר כוח!
  עמיחי סעדה 20/01/2012 12:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כרגיל, מיכה לא מאכזב, עונה לשאלות ומספק מידע מקצועי ואמין כיף לקרוא את הסקירות שלך.
  סגור
 • תודה עמיחי ושבת שלום (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אורכית
  מיכה שלום 20/01/2012 12:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך אתה רואה את סיכויי תשלום האג" ח הקרוב של אורכית? מה לדעתך יכולה להיות השפעה על המניה?
  סגור
 • אורכית
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את עקרונות ההסדר כאן למיטב ידעתי מדובר על כוונה לשלם רק חלק מהאג" ח למי שיבחר בפדיון המוקדם (אני מניח שזה כל בעלי האג" ח).מכיוון שבקופת החברה אין מספיק מזומן וגם אמור להישאר מזומן יחד עם המעורבות של אג" ח ב צפוי תשלום חלקי מאוד בלבד,לדעתי.אם ייסגר הסדר זה אמור להיות חיובי למניה כי יוסר איום על חיי החברה.
  סגור
 • 60.
  אורד א ב -
  דב 20/01/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אמורים לפרוע 50% משני האגחים בסוף מאי. חלק ניכר מוחזק ע" י חברת בת. האם אחזקות חברת הבת נחות מאחזקות הציבור? לפי התשואה כנראה שלא ישלמו. לפי הדיווחים " עסקים כרגיל" . מה דעתך?
  סגור
 • אורד א,ב
  מיכה צ' רניאק 21/01/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה יכול להפחית את ההחזקות של חברת הבת באג" ח כי הן לא " נחשובות" בספירה כלומר יש כ 20 מיליון אג" ח א,5 מילון אג" ח ב .לחברה אין מספיק מקורות לשלם בחודש מאי השנה חצי מהאג" ח שציינתי ולכן לדעתי החברה תלויה בבעלי השליטה.אלו הוכיחו שצריך להיזהר מהם לדוגמה ההסדר שבוצע בחברת הבת אפסק ולאחר שההסדר הגיע לסיום אפסק בעצם הגיע לפירוק כלומר למה בוזבז כל הזמן שם לחינם ?.מבחינתי מי שרוכש אג" ח של אורד בעצם אומר שהוא מאמין בבעלי השליטה.כאמור יתרת החוב אינה גבוהה ולכן הם יוכלו לסייע לחברה אם ירצו.
  סגור
 • אורד.
  דב 21/01/2012 16:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה לתשובתך. עשיתי חישוב בעזרת דיווח אחרון מהמגנא לפיו חברות בנות אוחזות ב-4 מ' א וב-9 מ' ב ולכן נותר 24 מ' אגח א ו-9 מ' אגח ב לפדיון. לזה יש להוסיף ריבית ומדד. בגדול, אמור לפרוע כ-17.5 מיליון ש" ח בחודש מאי זה. אני נוטה להאמין שהבעלים ימצאו דרך להביא סכום זה שכן אלטרנטיבה די וודאית היא פירוק חברה עם חוזים ופעילות. איני חושב לעשות קופה ולקנות, שאלתי נובעת מהעובדה שנותרו לי 32000 יחידות א והאם למכור אותם בשערים הנוכחיים או להמתין עד חודש לפני התשלום שהרי החברה תעשה מאמצים להמשיך ולרכוש. כעקרון, בחברות מהסוג של אורד, קשה לתזרים לשאת שכר שנתי של מספר מנהלים שניתן לאמוד אותו ב-10 מיליוני ש" ח. אם הייתי רגולטור, לגבי חברות שמגייסות אגח הייתי מגביל את שכר המנהלים ל-500 א' ש" ח בשנה ואוסר עליהם לחלק דיבידנד כל עוד אגח הציבור בקופתם. אודה לך מיכה אם תתייחס לשאלתי לגבי המשך או אי המשך אחזקת האגח. כיף לך שאתה נהנה בעבודתך! הייתי מאד נהנה בעבודה שכזו ובשיחות עם בעלי חברות ציבוריות (יש לי הבנה די רחבה בנושא)
  סגור
 • 59.
  מיכה - תודה רבה על הטורים המעניינים והמועילים
  ניר 20/01/2012 09:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כבר תקופה ארוכה שאני נעזר בהמלצותיך ורואה בכך ברכה גדולה ונחת. הגישה שלך, המבוססת על אנליזה מסודרת של נכסים והתחייבויות נראית לי הרבה יותר רצינית מזו של עמיתיך המנסים לנבא את העתיד על סמך תחושות בטן וקריאה בקפה. עלה והצלח!
  סגור
 • " להבה"
  משקיע מאוכזב 20/01/2012 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הכבוד לתשובות של צרניאק ,קח בחשבון שהדאגה העיקרית היא לתשואה של " להבה" על חשבון המעריצים המכורים ,
  סגור
 • לא כולם מתאימים לשוק
  מנהל השקעות 20/01/2012 19:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שאתה משקיע בקרן אתה צריך להבין במה אתה משקיע ואם אתה לא מבין את הסיכון אתה בבעיה. או שתלמד איך אג" ח עובד או שתשים בפק" מ
  סגור
 • תודה,ושבת שלום (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 58.
  מיכה שלום , מה עם רבוע כחול ?
  אלון 20/01/2012 04:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירדה יותר מ50% . אודה לך על תשובה.
  סגור
 • אלון הרבוע הכחול
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-לדעתי המניה זולה בכל פרמטר (היא נמצאת סביב מחירי השפל שלה).2-הסיבה לסנטימנט השלילי סביב המניה היא העובדה שתחומי הפעילות העיקריים שלה אינם " סקסיים" היום .השוק לא אוהב כרגע את פעילות הסופרמרקטים בגלל הפגיעה בתוצאות הכספיות השנה והצפי לפגיעה נוספת ב 2012 כנ" ל גם הפעילות של אלון והפגיעה בתוצאות הכספיות בגלל הורדת מרווחי השיווק (מספיק לראות מה קרה למניית דלק ישראל על מנת להבין).3- במחיר הנוכחי זו השקעה שאמורה להתאים למשקיעים לטווח ארוך ,שיש להם סבלנות לחכות עד שההיגיון יחזור לשוק המניות וחברות יקבלו תמחור נאות.בשוק הנוכחי זו מניה זולה אבל היא לא מעניינת את רוב השוק ומכאן התמחור המאוד נמוך.
  סגור
 • 57.
  מה הסימבול של האגח ל-2016
  למוד נסיון 19/01/2012 23:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, כרגיל אחלה כתבה רק חסר סימבול למי שרוצה לקנות
  סגור
 • האג" ח של supervalu ל 2016
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 11:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדובר על סדרה בהיקף של מיליארד דולר שנפרעת במאי 2016 ונושאת קופון של 8% .אני לא יודע כיצד תוכל למצוא ביאהו את האג" ח ,אבקש משירן מלהבה שיענה לך כיצד אתה יכול לראות את האג" ח באינטרנט (אנחנו עובדים מול חדרי מסחר).לידיעתך יש גם סדרה קצרה יותר של החברה שנפרעת בנובמבר 2014 היא קטנה יותר אבל גם התשואה נמוכה יותר.אם אתה רוצה לקרוא על ההנפקה בזמנו של האג" ח תוכל לקרוא זאת כאן http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive
  סגור
 • 56.
  ארקו
  ליאור 19/01/2012 21:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על כדאיות האגח בשער 90?
  סגור
 • ארקו ב
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ארקו ב- זו בעצם סדרת האג" ח היחידה שיש לחברה כי מסדרה א נשארו רק כ 5 מיליון אג" ח בחוץ.התשואה של אג" ח ב היא תשואה יחסית טובה – כ 12% ברוטו למח" מ של 3.4 שנים.אפילו יש שעבודים לטובת האג" ח (שעבודים על החזר הלוואות שהחברה נתנה לחברת ליגד ומלרג) כיום הוחזר כ 8.5 ניליון ₪ מההלוואה מליגד ובנוסף ביתרת ההלוואה נרכשו כ 37% מליגד.כמו כן נפרע 2.3 מיליון דולר מההלוואה למלרג כך שיש שווי בשעבודים לטובת אג" ח ב.הבעיה האישית שלי היא פעילות החברה שיש בה סיכון ובנוסף אני חושש מעט מבעל השליטה אריק קוטלר ולכן מעדיף להימנע מהשקעה באג" ח החברה.כאמור זה לא אמור למנוע מאיש לעשות את ההחלטה המתאימה לו.
  סגור
 • 55.
  אקסטרא
  ליאור 19/01/2012 21:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם להבנתך יוכלו לשלם את הקרן במאי ובאופן כללי על החברה? תודה.
  סגור
 • אקסטרא א
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אקסטרא א- יתרת הסדרה קטנה מאוד כ 14 מיליון אג" ח.במאי החברה צריכה לשלם 50% מהקרן, מדובר על סכום יחסית קטן.התוצאות הכספיות של החברה אינן טובות ,זה לא סוד אבל לחברה יתרת מזומנים שיכולה לממן את התשלום. הסיכון הוא מהכיוון של הבנקים, אלו לאור התוצאות החלשות של החברה עלולים לעצור את התשלום לכן הסיכון הוא מכיוון הבנקים.לדעתי מדובר על חוב מספיק קטן כך שהבנקים אמורים לאפשר את התשלום הקרוב.צריך רק לקוות שהרבעון הרביעי לא יהיה ממש קטסטרופלי עד כדי כך שהוא ילחיץ את הבנקים.
  סגור
 • 54.
  פרופיט ב
  דרור 19/01/2012 20:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה מתי ישלמו את הקרן ב- פרופיט ב?
  סגור
 • פרופיט ב
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כפי שידוע לך בעלי האג" ח העמידו את האג" ח לפירעון מיידי ובינתיים השהו את ההליכים למימוש הפירעון (כרגע עד אמצע חודש פברואר).שאר הסדרות הצביעו על כך שהמימוש הראשון שהחברה תעשה של נכס לאחר החזר החוב לבנק היתרה תלך לתשלום הקרן לאג" ח ב.לוח הזמנים אינו ברור עדיין החברה ביקשה עד שנה אבל הצפי שזה ייקח עד מספר חודשים.בינתיים האג" ח צובר את הריבית המגיע לבעלי האג" ח.
  סגור
 • 53.
  משקיע נטו- בהמשך לשאלה על פרשקובסקי ב
  ענת 19/01/2012 20:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יש תיק של הרבה אג" ח - האם גם אז כדאי למשקיע נטו למכור לפני הפדיון - או שאז הנכיון מתקזז עם ריביות של אג" ח אחרים ואז בעצם השיקולים של משקיע נטו וברוטו זהים.?
  סגור
 • קיזוז ריבית מהפסדים בתיק
  מיכה צ' רניאק 20/01/2012 10:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם יש תיק המורכב מהרבה סדרות אג" ח המס הגבוה יחסית בגין האג" ח של פרשקובסקי ב יכול להתקזז כמובן עם הפסדי הון שיש לך על סדרות אחרות.הוא לא יכול להתקזז עם ריבית אחרת כי בשניהם זה אותו כיוון מס על רווח או ריבית יש צורך בהפסדים בתיק על מנת להתקזז.היתרון החל מהשנה שחישוב המס בבנקים הוא על בסיס שנתי,כלומר עד השנה אם שילמת מס בחודש מסוים היה צורך בהפסד שהוכר באותו החודש על מנת לקזז ביניהם.החל מ 2012 גם אם יהיה הפסד בחודש אחר הבנק אמור לקזז ביניהם.
  סגור
 • תודה! (ל"ת)
  ענת 20/01/2012 22:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 52.
  הצעת רכש
  טליה 19/01/2012 19:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך בפועל זה המנהל? כמו הנפקה? כמו הרחבה? או שקמן תעשה לאג" ח ג פדיון חלקי בגובה הצעת הרכש? הרי בטוח שכל אחד מבעלי האג" ח ירצה פדיון בפארי - אז איך יחליטו מי יקבל?
  סגור
 • קמן ג
  שלומי 23/01/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מישהו יודע מה בפועל צריך לעשות כדי להיענות להצעת הרכש? תודה
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 20:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  החברה מציעה מפרט של הצעת רכש בו היא מודיעה כי היא תרכוש עד 5 מיליון אג" ח במחיר של כ 104.2 (זה הפארי כרגע) .כל מי שרוצה יכול להיענות להצעה (יש מועד אחרון להיענות להצעה) על כל הכמות שהוא מחזיק באג" ח.בהנחה הגיונית שכל בעלי האג" ח ייענו להצעה בפועל כל אחד ימכור חלק יחסי מההחזקה שלו שזה כ 9% ממה שיש לו.
  סגור
 • 51.
  למיכה ערב טוב
  אשר 19/01/2012 19:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על ההנפקה הצפויה של טאואר בארהב קראתי עכשיו בכלכליסט על הנפקה של אגח מדורגות בסכום של 180 מיליון דולר האם זה טוב למניה דעתך חשובה לי תודה
  סגור
 • הנפקה אפשרית של טאואר
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 19:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המדובר על אג" ח לא מדורג כי אין סיכוי שטאואר תקבל דירוג.אישית אם החברה תצליח זה יפתיע אותי מצד אחד ויעודד אותי מאוד מצד שני.זה מצוין לבעלי האג" ח כי בכך לחברה יהיו מקורות לתשלום החוב להם מצד שני לגבי המניה קשה לדעת .כל גיוס לחברה כמו טאואר הוא טוב כי המזומנים מספקים לחברה חמצן ולכן אם ההנפקה תהיה באג" ח סטרייט זה טוב גם למניה לדעתי אבל יש אפשרות שהחברה תאלץ להנפיק אג" ח להמרה על מנת לעשות את ההנפקה לאטרקטיבית יותר ואז המשמעות היא לחץ אפשרי על מחיר המניה ולכן קשה לדעת עד שלא יהיו נתונים מפורטים יותר על מבנה ההנפקה הצפוי.
  סגור
 • 50.
  Nיכה, מה דעתך על ב.יאיר 3 ? פירעון קרוב... (ל"ת)
  אריאל 19/01/2012 18:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • ב יאיר 3
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ב יאיר 3- אין ביטחונות לטובת האג" ח אבל העובדה שעוזרת לו היא התשלום של חצי מהקרן בחודש מרץ (זה התשלום הראשון של החברה השנה) והחצי השני אמור להיפרע בחודש ספטמבר שוב תשלום הקרן הקרוב הבא של החברה (באוקטובר יש מועד תשלום קרן לאג" ח 7).אם לא יקראו דברים מפתיעים (ותמיד יש סיכוי להפתעות בחברת נדל" ן ממונפת) לאחר מרץ הסיכון באג" ח אמור לרדת משמעותית.
  סגור
 • 49.
  כלכלית אגח
  שלומי 19/01/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לא ברור לי מדוע אגח ד' נסחר בתשואה גבוהה מאגח ח למרות שהמחמ של שניהם דומה.יותר מכך, אגח ד הוא צמוד אך שיעור המס עליו גבוה יותר. מה הסיבה לדעתך?
  סגור
 • כלכלית ח-כלכלית ד
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 19:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלכלית ח-אג" ח שקלי לשנה (נפרע בחודש דצמבר השנה) המניב תשואה של 4.8% שנתי.זו תשואה שקלית לא צמודה כאמור.כלכלית ד –אג" ח צמוד מדד שנפרע בחודש פברואר של השנים 2012-2014 .הוא מניב תשואה צמודת מדד ברוטו של 4.95% .כלומר העבודה שאג" ח ח נפרע כולו השנה עוזרת לו לעומת אג" ח ד שעדיין יישאר ממנו 2/3 במחזור לאחר הפירעון של אג" ח ח.כלומר המח" מ מטעה בגלל התשלום לאג" ח ד בחודש הבא.
  סגור
 • 48.
  קמן ג
  טליה 19/01/2012 17:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה כוונתך בכך שהחברה תציע לרכוש 5 מליון בפארי.מי ירכוש ?החברה? בעלי האג" ח? תודה מראש
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 19:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה חלק מההסדר הצפוי בין החברה לבעלי אג" ח ג.בתמורה לכך שבעלי האג" ח הסכימו לוותר על התניות לטובתם מצד החברה ,החברה הציעה הסדר שכולל בין היתר הזרמת הון על ידי בעל השליטה בסך של 30 מיליון שקל,מתן שיעבוד על מניות חברת בת ששווה כמה גרושים (לפי הערכת שווי רשמית היא שווה יותר למעלה מ 10 מיליון ₪ אבל לדעתי זה מוגזם).הנפקת אופציות למניות החברה (לא שווה הרבה) ,העלאת הריבית על האג" ח (כבר בוצע) והצעת רכש מטעם החברה לבעלי האג" ח לרכוש 5 מיליון אג" ח (מתוך ה 50 שבמחזור) בפארי.בזמנו החברה רצתה לרכוש אג" ח בשוק תמורת 5 מיליון ₪ אבל התעקשתי על הצעת הרכש ,אולי טעיתי כי לרכוש אג" ח ב 5 מיליון ₪ היה מקטין היום את האג" ח ב 15 מיליון בערך שזה טוב יותר מהצעת הרכש.
  סגור
 • 47.
  משקיע סולידי
  ערן 19/01/2012 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, האם אתה יכול לציין תחום שהוא יחסית אטרקטיבי בתחום הסולידי (קונצרני בדירוג גבוה, שחרים, גילונים, משהו אחר?) תודה, ערן
  סגור
 • משקיע סולידי
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 18:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבעיה העיקרית היום שאג" ח ממשלתי נסחרים בתשואות נמוכות ולכן צריך להשקיע במח" מ ארוך וזה בעצם לקבע תשואה נמוכה לטווח ארוך.גם אג" ח בדירוג גבוה עוקב בדרך כלל אחרי התשואות של האג" ח הממשלתי ולכן גם כאן התשואות נמוכות .בנוסף אנחנו רואים שיש כל הזמן הרחבות של סדרות (מזרחי,לאומי,מכתשים) ואלו מפעילים לחץ על מחירי האג" ח ולכן הירידות בימים האחרונים במדדי התל בונד.לכן לדעתי משקיע סולידי צריך להשקיע חלק מהכסף באג" ח בדירוג בינוני (בין A לדירוג A מינוס) והיתרה בפיקדון בנקאי כך שמצד אחד יהיה לו הביטחון של פיקדון בנקאי על חלק מהכסף אבל לא תהיה לו נזילות ועל החלק השני יהיו לו תשואות טובות ,סחירות אבל סיכון גבוה יותר) .בצורה זו רמת הביטחון הממוצעת שלו תישאר טובה והתשואה תהיה לדעתי גבוהה יותר מכל אפשרות אחרות.
  סגור
 • 46.
  פרשקובסקי ב
  ענת 19/01/2012 17:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כדאי למכור היום במחיר מעל הפארי או לחכות לפדיון בפברואר? תודה על הטורים המעולים והסבלנות והמקצועיות בתשובות.
  סגור
 • פרשקובסקי ב
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 18:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-גילוי נאות אנחנו מכרנו היום באג" ח א במחירים סביב 118.6-118.8 וקנינו באג" ח ג ובתקופה האחרונה מכרנו באג" ח ב ורכשנו באג" ח ג 2-למשקיע פרטי שהוא משקיע נטו עדיף למכור לפני הפירעון (בגלל ההנפקה בניכיון) . אני מניח שצריך מעט סבלנות וניתן יהיה למכור את האג" ח במחיר טוב.
  סגור
 • 45.
  קמהדע מניה ואגח
  אבי 19/01/2012 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא דעתך לכדאיות השקעה בכלל , ואם מענין -אזי מה עדיף לדעתך.?
  סגור
 • קמהדע
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 17:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קמהדע- לא יכול לומר הרבה על החברה זה לא התחום שלי.לפני זמן רב כתבתי טור כאן ובו הסברתי מדוע אני מזמין בהנפקת האג" ח להמרה של החברה.מאז החדשות הטובות כבר התקבלו וכיום האג" ח נסחר בתשואה יחסית נמוכה של 5% שקלי משתנה ובפרמיה גבוהה יחסית (בגלל ירידות במניה) של כמעט 70% כך שגם כתחליף למניה האג" ח להמרה הוא תחליף די בינוני.
  סגור
 • 44.
  אביב ארלן ג , הכשרה 14 ,חלל יא
  אבי 19/01/2012 15:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנא דעתך להשקעות בנ" ל במחיריהם הנוכחיים(לאחר העליות האחרונות )
  סגור
 • חלל יא,הכשרה 14,אביב ארלון ג
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכשרה 14,חלל יא- לאחר העליות האחרונות אני מאמין כי בעלי האג" ח לא צפויים לרווחי הון נוספים בטווח המיידי אבל הם נשארים עם אג" ח בתשואות שעדיין גבוהות ביחס לשוק (8%-9%) כשמצב האג" ח לא רע בחלל הלווין עמוס 5 שוגר באילו בהכשרת הישוב 14 בחודש הבא תשלום קרן שרק יגדיל את שווי השעבוד ליתרת האג" ח.אנחנו ממשיכים להחזיק בשתי סדרות אלו.אביב ארלון ג- יש שעבוד אבל הוא על מניות של חברות שרכשו נכס בארה" ב כלומר הבנקים לפני בעלי האג" ח.אני פחות מכיר את מצב החברה כרגע ולכן מעדיף לעצור כאן.
  סגור
 • 43.
  אגח פאי פיננסים
  יוסי 19/01/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למיכה היקר שלום רב . כרגיל הכתבה מרתקת ומענינת וכתיבתך בהירה ומאירת עיניים . נא התיחסותך לאגח פאי פיננסים . תודה
  סגור
 • איתי פיננסים א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר סדרה קטנה וולא סחירה של חברה שפועלת פעילות נוסטרו בשוק ההון ולכן עשויות להיות לה תנודות חדות בתוצאות הכספיות לכן קשה לי לכתוב על החברה במיוחד שההון העצמי מאוד נמוך ובכל טעות בשוק היא עלולה לעבור להון עצמי שלילי.
  סגור
 • 42.
  אפריקה נכסים אגח ה'
  אורדון המקורי 19/01/2012 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה מה דעתך על האגח? מה משמעות הבטחונות באגח הזה? תודה רבה!
  סגור
 • אפריקה נכסים ה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 16:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפריקה נכסים ה- במאזן הסולו של החברה לרבעון השלישי יש מזומן 220 מיליון מול סה" כ חובות לבנקים ולאג" ח של כ 1 מיליארד ₪ כלומר עודף חובות של כ 770 מיליון ₪ כשמול חובות אלו ישנם נכסים בהיקף של 3.6 מיליארד ₪ כשההון העצמי 2.5 מיליארד ₪ אלו יחסים טובים.השעבוד הוא על מניות של חברת בת באמצעותה אפריקה נכסים מחזיקה בנכסים באירופה.אומנם השעבוד הוא אחרי החוב לבנקים בנכסים אבל עדיין יש לו שווי כי יש לחברה נכסים רבים בחברת הבת.סה" כ לדעתי מדובר בסיכון בינוני ובתשואה גבוה של 9% צמוד ברוטו למח" מ של 4 שנים
  סגור
 • 41.
  אג" ח מזרחי טפחות
  קוראת קבועה 19/01/2012 14:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על ההרחבה המתבצעת היום. כדאי להזמין?
  סגור
 • תשואות נמוכות מדי,במוסדי כולם (כמעט)
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ספקולנטים לכן למשקיע הפרטי לא יהיה רווח בהנפקה.
  סגור
 • 40.
  שאלה ותודה מראש
  אורי 19/01/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נלדו שני נכדים האם כדי לקנות אגח ל30 שנה תודה אדם יקרהכוונה לי
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-מזל טוב.2-תודה-3- לדעתי לא כי התשואות של אג" ח ממשלתי ארוך נמוכות מדי היום.עדיף לדעתי לרכוש אג" ח קצר יותר ולהמתין שהתשואות של האג" ח הממשלתי יחזרו לתשואות טובות יותר ורק אז אפשר יהיה להאריך את המח" מ.
  סגור
 • כרגיל תמיד נעזר בך תודה (ל"ת)
  אורי 19/01/2012 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 39.
  איזי אנרגיה אגח
  רם 19/01/2012 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם יהיו מסוגלים לשלם את התשלום הקרוב ? מה דעתך על הבעלים של איזי? אמין?
  סגור
 • איזי אג" ח א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נשאר עוד חודש בלבד ויש אסיפת בעלי אג" ח בסוף החודש מבחינתי זה קצת מדאיג ולכן אני מציע להיות קשוב למה שיוצא מהאסיפה.לגבי בעל השליטה אני איני מכיר אותו היטב.
  סגור
 • 38.
  איתי פיננס א'
  רם 19/01/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח הנ" ל ?
  סגור
 • איתי פיננסים א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו פאי פיננסים לשעבר.מדובר סדרה קטנה וולא סחירה של חברה שפועלת פעילות נוסטרו בשוק ההון ולכן עשויות להיות לה תנודות חדות בתוצאות הכספיות לכן קשה לי לכתוב על החברה במיוחד שההון העצמי מאוד נמוך ובכל טעות בשוק היא עלולה לעבור להון עצמי שלילי.
  סגור
 • שיכון דיירים א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות השעבודים ולמרות שמדובר על חברה שעיקר הפעילות שלה בישראל אני מעט חושש ממצב הנזילות ומהסכומים הגדולים שהושכבו ברומניה ולכן אנחנו לא מחזיקים באג" ח.בעוד חודש אמור להיפרע חצי מהקרן זה מעודד שעד עכשיו היה שקט מכיוונה של החברה.
  סגור
 • שאלה מה קורא עם האחים נאוי יש לך מושג תודה (ל"ת)
  אורי 19/01/2012 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מצטער אני לא מכיר את החברה (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  שיכון דייר א
  רם 19/01/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על האגח הנ" ל ?
  סגור
 • שיכון דיירים א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למרות השעבודים ולמרות שמדובר על חברה שעיקר הפעילות שלה בישראל אני מעט חושש ממצב הנזילות ומהסכומים הגדולים שהושכבו ברומניה ולכן אנחנו לא מחזיקים באג" ח.בעוד חודש אמור להיפרע חצי מהקרן זה מעודד שעד עכשיו היה שקט מכיוונה של החברה.
  סגור
 • 36.
  תודה (ל"ת)
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 35.
  טאגור אג" ח א'
  נתן 19/01/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחר הפרעון היום (ישולם בסוף החודש) והירידות החדות במחזור מסחר לא גבוה כ-43K נכון ך שעה 2 בצהריים. האם לדעתך המשך החזקת הנייר כדאית? תודה
  סגור
 • טאגור א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתרת האג" ח במחזור נטו לאחר הפירעון היא כ 25 מיליון אג" ח,זה יחסית סכום נמוך אבל לדעתי הנזילות שנשארה מאוד נמוכה ועדיף להמתין לדו" ח השנתי על מנת לקבל תמונה טובה יותר.
  סגור
 • 34.
  מלרג
  אילן 19/01/2012 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם תוכל לפרט את ההסדר במלרג לאחרונה קיבלתי מניות מלרג במקום חלק מהאגח לא ברור במאיה כמה מאגח ג מקבלים בעלי אגח א תודה
  סגור
 • מלרג
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קרא את הדו" ח הכספי לרבעון השלישי (זה עם הגילוי הנרחב להסדר) חפש בעמוד 14 לדו" ח הדירקטוריון.
  סגור
 • 33.
  מבנה תיק
  איגור 19/01/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, מה דעתך מבנה תיק שאמור להיות למשקיע בתקופה זו אם ההשקעה היא לשנתיים שלוש? תודה
  סגור
 • תשובה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו היום נמצאים באג" ח קונצרני למח" מ של 2-3 שנים בדירוג בינוני.כ 60% שקלי,30% צמוד מדד ו נזילות לניצול הזדמנויות .הנזילות גדלה כל חודש בגלל פירעונות קרן גדולים בתקופה הנוכחית.
  סגור
 • 32.
  פרשקובסקי ג'
  r, קורא קבוע 19/01/2012 13:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, לפרשקובסקי סדרה ג' בטחונות מעודפים של פויקטים במודיעין, נחלת 2א' וצמרת רחובות, תשואה לפדיון קרוב ל 12%שקלי. נכון לאוק' 11 דיווחה החברה על מכירות: במודיעין 83 יח' מתוך 86, בנחלת 47 מתוך 57 וברחובות 15 מתוך 108 (קישור: http://maya.tase.co.il/bursa/report.asp?report_cd=686731.) היקף המכירות הגבוה בשני הפרויקטים הראשונים מעמיד את הבטחונות במצב לא רע. נראה לי שמצדיק רכישה. דעתך? תודה
  סגור
 • פרשקובסקי ג -
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנחנו רוכשים באג" ח בימים האחרונים מהסיבות שציינת ומכיוון שאג" ח ב נפרע לנו סופית בחודש הבא ואג" ח א בעצם הפך לאג" ח בנקאי לאור החלפת השעבודים במזומן וערבות בנקאית אצל הנאמן.
  סגור
 • 31.
  אגח צמודה
  חיים 19/01/2012 13:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם באגח צמודה גם הקרן צמודה או רק הקופונים ,לצורך העניין האם בסוף התקופה אני מקבל 100 שקל או 100 שקל צמוד ליום ההנפקה
  סגור
 • ההצמדה היא על הקרן והריבית.
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולכן אתה מקבל 100 שקל צמוד וגם הריביות צמודות.
  סגור
 • 30.
  אספן גרופ
  יובל 19/01/2012 12:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה אבקש התיחסותך לעובדה שדירקטור בחברה דן יגאל קנה אג" ח ד של החברה לפני מס' חודשים בשער ממוצע של 93 ובתקופה האחרונה מכר בשער 99 ,האם לדעתך אין כאן איזשהו " סידור" עבור הדירקטור על מנת שיוכל למכור האג" חים ברווח מהיר. האם באפשרותך ליבדוק זאת.לפני שבוע כתבת כי חברתך מחזיקה בניירות אלה האם זה לא מעניין אתכם לדעת האם חששותי נכונים. תודה יובל
  סגור
 • אספן ד
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין כאן " סידור" או משהוא דומה הוא קנה בירידות ומכר בעליות.אבל יותר מכל זה מעיד על אופי הדירקטורים בארץ שמוכנים רק לעשות סיבובים קטנים עמו סחר מצוי על ני" ע של החברות שבהם הם מכהנים ואינם מוכנים אפילו לשבת על הני" ע לאורך זמן.דרך אגב מי שאמור להתעניין בנושא זו רשות ני" ע כי אולי הוא שמע לדוגמה שהחברה מעוניינת לצאת בהנפקת אג" ח ולכן מיהר למכור את האג" ח שהוא מחזיק.
  סגור
 • 29.
  טאגור שאלת המשך
  ישראל 19/01/2012 12:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האג" ח יורדת עכשיו ב-12% וזה אומר תשואה של 36% ודיסקאונט של כ- 40% מהפארי. האם זה מוצדק או שזאת הזדמנות קניה?
  סגור
 • טאגור א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתרת האג" ח במחזור נטו לאחר הפירעון היא כ 25 מיליון אג" ח,זה יחסית סכום נמוך אבל לדעתי הנזילות שנשארה מאוד נמוכה ועדיף להמתין לדו" ח השנתי על מנת לקבל תמונה טובה יותר.
  סגור
 • 28.
  דוראה ואולימפיה
  ערן רוסו 19/01/2012 12:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, אני קורה את כתבותך כבר כמה שנים גם לומד וגם נהנה. הבנתי שההסדר שהובלת בדוראה כבר לא רלוונטי האם זה נכון? כמו כן רציתי לשאול למה לא מפרסמים את ההצעות אותם קבלו נציגנו?
  סגור
 • דוראה,אולימפיה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 15:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוראה- ראה תגובה למגיב 24-אולימפיה- אני מניח שצפוי פרסום בטווח הזמן הקרוב כי צריך להצביע על ההחלטות.
  סגור
 • 27.
  צבי אקשטיין: " גודל שוק האג" ח הופך להיות סיכון
  רן 19/01/2012 12:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על הכתבה של צבי אקשטיין בדה מרקר http://www.themarker.com/markets/1.1620719
  סגור
 • http://www.themarker.com/markets/1.1620719
  רן 19/01/2012 13:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  http://www.themarker.com/markets/1.1620719
  סגור
 • תגובה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 14:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  1-חברות אכן מנפיקות חוב כי אי אפשר להנפיק הון בשוק הישראלי.לכן קודם כל צריך לטפל בשוק זה.2-שוק החוב הקונצרני היה בחיתוליו לפני עשר שנים וזה לא נכון להשוות אותו לאותה תקופה.כיום יש בעיות גדולות עם האשראי הבנקאי ולכן שוק האג" ח אמור לפצות על כך אבל בהחלט יתכן שאם לא ייעשו פעולות יתכן מחנק אשראי בשנת 2012 כי החברות יתקשו לגיס חוב מהבנקים ואו משוק ההון.3-חברות לא יכולות להנפיק חוב עם הון שלילי כי יש מגבלות של הבורסה אבל הן יכולות להנפיק חוב עם הון נמוך של 16 מיליון ₪ בערך וגם זה נמוך מאוד ובעצם ישים את האג" ח כאג" ח שאינו מדורג.היום אין סיכוי להנפיק חוב כזה.
  סגור
 • 26.
  מנית גן-שמואל
  אבי 19/01/2012 12:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם זולה לדעתך וראויה להשקעה.?
  סגור
 • גן שמואל
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 14:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניה עדיין יחסית זולה (במיוחד לאור הדיבידנד שצפוי לאחר הדו" ח השנתי) אם כי ביחס לשוק (מניות היתר) היא כבר אינה כה זולה כמו בעבר.
  סגור
 • 25.
  קמן
  r, קורא קבוע 19/01/2012 11:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, האם סגירת מכירת מניות מנדלסון תבטיח תשלום אג" ח קמן?תודה
  סגור
 • קמן ג
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לצערי לא.הכסף שיתקבל ילך לכיסוי חוב בנקאי.לדעתי זה רק יאפשר לעבור את שנת 2012 בשקט כי הבנק ייתן לחברה מעט שקט.אבל סיום ההסדר והזרמת הכסף על ידי בעל השליטה עם המזומנים הצפויים ממנדלסון יקטינו את החוב לבנקים משמעותית ובעצם ישאירו את החברה רק עם חוב לאג" ח ג.כידוע אם ההסדר יושלם בעלי האג" ח יוכלו למכור 5 מיליון אג" ח בפארי,יהיה להם 8 אגורות אצל הנאמן לטובת תשלומי ריביות במהלך השנה (כשהחברה אמורה לדאוג ש 8 אגורות יהיו אצל הנאמן בכל נקודת זמן) כך שבמחיר הנוכחי אם ההסדר יושלם אין הרבה מקום להפסדים נוספים לדעתי.
  סגור
 • 24.
  SVU דוראה ואולימפיה
  טל 19/01/2012 11:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה מעניינת,בשנים האחרונות בסופרים האמריקאים מצליח רק מה שבקצוות.מצד אחד אול פודס ומהצד השני קוסטקו וולמארט וחנויות הדולר.אולי עם השיפור במצב הכלכלי בארהב SVU תפסיק להיות מלכודת ערך. מה קורה בדוראה,באמת ימכרו את ליברטי והנאמנים יתפטרו? מה עושים מול המנהלים לשעבר של אולימפיה כדי להשיב את הכסף שנעלם מהקופה,זה פלילי? תודה
  סגור
 • דוראה,אולימפיה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 14:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דוראה- צריך להתקיים דיון בפני בית המשפט אני מאוד מקווה שיקבלו את הצעת בעלי האג" ח אם כי הנכונות של בית המשפט לאפשר לנאמנים לקבל הצעות על מניות ליברטי אינה מעודדת.כי במקרה כזה יוציאו גם את אורתם למכירה ובעלי האג" ח יישארו עם שאריות.אולימפיה- את הנתון לגבי חוסר מזומן בקופה קיבלתי מנציג מהנציגות של בעלי האג" ח.אני ממתין לראות פרסום רשמי לגבי מצב הנכסים של החברה לפני שאקבל החלטה על הצעדים הבאים.
  סגור
 • 23.
  היכן נמצא ההסדר בארזים? (ל"ת)
  יוסי 19/01/2012 11:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • לצערי אין לי מושג.אני מציע להתעדכן אצל הנאמן (ל"ת)
  מיכה צרניאק 19/01/2012 14:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 22.
  פלאזה
  מקס 19/01/2012 11:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך על אגחי פלאזה סנטרס ועל יכולת ההחזר של החברה במידה ועסקת הקניונים בארהב מתפוצצת??
  סגור
 • פלאזה אג" ח
  מיכה צרניאק 19/01/2012 14:26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם העסקה מתקיימת לדעתי הסיכון באג" ח ירד משמעותית ויהיה מדובר באג" ח בסיכון בינוני בלבד.אם העסקה מתפוצצת קודם כל מחזיקי האג" ח יקבלו מכה מהמסחר בשוק אחרי זה יבחנו את יכולת התשלום.החברה בכול מקרה למרות שיש לה נזילות לשנת 2012 תהיה חייבת לממש נכסים בהמשך לכן פיצוץ העסקה אינו מהווה מכת מוות לבעלי האג" ח אבל הוא יחייב את החברה לפעול במרץ למימוש נכסים.מבחינתי זה אג" ח שצריך לעקוב אחריו ואם העסקה נסגרת זה בהחלט אג" ח מעניין.
  סגור
 • 21.
  גמול השקעות אג" ח
  אבי 19/01/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה דעתך, במיוחד על אג" ח ג שנסחר ב-5 אגורות ועפ פרמיית המרה שלילית. לא מזמן נרכשו ע" י החברה כ-20 מיליון אג" ח ב בשער של כ-80. תודה אבי
  סגור
 • לא מכיר את האג" ח,אבדוק אותו בהמשך (ל"ת)
  מיכה צרניאק 19/01/2012 14:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 20.
  קרן להבה אג" ח
  גלעד ליטוק 19/01/2012 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה , כל הכבוד, תחילת שנה חזקה מאוד !!! 5% תשואה !!! מקום 9 מתוף 250 קרנות. עכשיו אתה מצדיק את דמי הניהול .... כמו כן מאוד מעריך את הזמן והסבלנות שאתה מקדיש לפורום זה תודה גלעד
  סגור
 • תודה,אבל יש לנו עוד הרבה עבודה
  מיכה צרניאק 19/01/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיין לא החזרנו את ההפסדים מהשנה שעברה כפי שכמה נשמות טובות דאגו להזכיר.אני מניח שמדובר על משקיעים שמכרו את הקרן והופתעו מהעליות בשוק האג" ח מתחילת השנה.הקרן מושקעת באג" ח קונצרני בעיקר בדירוג בינוני ולכן תמשיך להיות תלויה במצב שוק זה ובהיקף הפדיונות בקרנות.
  סגור
 • לפני שאתה מהלל תבדוק קצת
  גילוי נאות 19/01/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשנה שעברה קרנות להבה המהוללות קרסו ביחס למקבילותיהן.
  סגור
 • למשקיע וגיחוי נאות
  ג' 19/01/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תוכלו לפרט? מול מי השוויתם את להבה אג" ח? מי אותן מקבילות?
  סגור
 • פירוט
  גילוי נאות 19/01/2012 14:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישנם אתרים רבים בהם קיימת השוואה בין ביצועי קרן ספציפית לבין הממוצע בתחום שלה. אני למשל באתר בנה" פ יכול לראות זאת באופן הברור ביותר. אני מאמין שבכל אתרי הבנקים זה אפשרי וכן באתר funder.co.il מה זה מלמד אותנו? כנראה הקרנות שלהם שקועות עד הצוואר באג" חים רעועים ביותר ולכן ספגו זעזוע כבד ב- 2011 ועכשיו הן מתקנות. מה הלאה? יתכן ששומר נפשו ירחק אם שוק האג" ח יוסיף לקרטע...
  סגור
 • " להבה"
  משקיע 19/01/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמחת עניים ,תבדוק הפסדים בשנה שעברה .
  סגור
 • 19.
  פאנגאיה,כנפיים,גינדי,אלמוגים
  חיים 19/01/2012 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רציתי לשאול אותך לגבי האגחים הבאים : פאנגאיה נדלן אגח ב, משביר אגח ב, כנפיים אגח ד, גינדי אגח ג, ואלמוגיםאגח א. בכולם אני בהפסדים גדולים אבל אני לא מוכר..מה מצבם של האגחים האלו ? האם להשאר אופטימי ?
  סגור
 • כנפיים ד,אלמוגים א,פאנאגיה ב,גינדי ג
  מיכה צרניאק 19/01/2012 14:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כנפיים ד- לחברה מקורות כספיים לשנת 2012 אבל בהמשך היא תלויה בדיבידנדים מחברת הבת גלובל כנפיים כיוון שהמקורות הכספיים במאזן סולו אינם כה גדולים.אם תשים לב תראה כי בעלי האג" ח של גלובל כנפיים עושים שרירים ומאיימים בהעמדת האג" ח לפירעון מיידי לכן חלוקת הדיבידנדים מגלובל לכנפיים עשויה להיתקל בקשיים בהמשך.זו הסיבה שאני מעדיף את האג" ח של גלובל כנפיים על אג" ח ד של כנפיים (פשוט סיכון נמוך יותר).אומנם התשואה באג" ח כנפיים ד גבוהה יותר אבל כך גם הסיכון.שורה תחתונה אג" ח בסיכון בינוני-גבוה (הדירוג גבוה מדי לדעתי) אבל התשואה שהיא 15% משקפת זאת. אלמוגים- לטובת בעלי האג" ח שעבודים על מספר נכסים.1-פיקדון בנאמנות בשווי של 5 מיליון ₪ . 2-חשבון עודפים על הפרויקט ביקנעם שהינו פרויקט של צמודי קרקע .נמכרו עד היום 28 יחידות מתוך 32.הפרויקט נמצא בסיומו. 3-שעבוד על חשבון העודפים של פרויקט אוסקר שינדלר בחיפה.החברה קיבלה היתרי בניה והחלה בבניה בסוף הרבעון השני.עד כה נמכרו( ברבעון השלישי בלבד ועד היום) 20 דירות מתוך 73 ( בפרויקט שני בניינים זה נתון מפתיע לטובה).4-שעבוד ראשון על שני נכסי נדל" ן בהן דירות המושכרות לטווח קצר.הערכת שמאי על נכסים אלו קובעת להם שווי של 10 מיליון ₪ .שעבוד על חשבון עודפים מפרויקט מצליח ברמלה .טרם התקבל היתר בניה, והחברה השקיעה ברכישת הקרקע עד כה 16 מיליון ₪ מכספי האג" ח .סך השעבודים עושים רושם לא רע.כשהמזומן והעודפים מיקנעם אמורים לשרת את החוב לבעלי האג" ח עד ל 2013.ומשנת 2014 יתרת הנכסים אמורים לשרת את החוב (מדובר על כ 50 מיליון ₪ חוב).הבעיה שלי עם החברה אלו הן ההוצאות הגבוהות שלה.הוצאות הנהלה וכלליות גבוהות מאוד ביחס לפעילות החברה.בכל מקרה במחיר הנוכחי בו כל החוב מתומחר סביב 35-40 מיליון ₪ לאור השעבודים הסיכון נראה בינוני .משביר ב- ראה תגובה למגיב 15.פאנגאיה ב- לא מכיר את החברה היטב.יהיה מעניין לראות כיצד היא תתמודד עם הפירעונות השנה .גינדי ג- לחברה אין חוב לבנקים כרגע.יש לה עודף מזומן על החוב לבעלי האג" ח.החשש העיקרי הוא מפני שטויות בעתיד כמו רכישת קרקע לעסקה גדולה ולהיתקע עם הקרקע.
  סגור
 • 18.
  מי עדן
  אלקס 19/01/2012 10:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, תודה רבה על הניתוח המעניין. מה דעתך על מי עדן? החברה מרוויחה 45 מיליון יורו בשנה ב- EBITDA ויש לה חוב של 150 מיליון יורו. נסחרת בשווי של 80 מיליון ש" ח. האם יש כאן הזדמנות?
  סגור
 • מי עדן
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לחברה גירעון בהון של 60 מיליון יורו ועוד כ 100 מיליון יורו נכסים בלתי מוחשיים כמו מוניטין ומיסים נדחים כלומר מבנה מאזן בעייתי הנובע מהפסדים נמשכים מהפעילות בחו" ל.האבסורד הוא שיש פוטנציאל למניה אם החברה תמכור את הפעילות שלה בחו" ל אז היא תישאר בלי החובות ועם הרווחיות של הפעילות בישראל וזו מצדיקה שווי מניה גבוה יותר.צריך לקוות שהפעילות בחו" ל אכן תימכר.
  סגור
 • 17.
  תודה רבה מיכה.נהנה לקרוא אותך (ל"ת)
  אריאל 19/01/2012 10:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  נתנאל
  אלון 19/01/2012 10:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, מה אתה אומר על " התרגיל" של נתנאל של קנייה והקפצת המחיר ואז מכירה ברוח אדיר. תודה מראש, אלון
  סגור
 • נתנאל מניה
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המכירה לדעתי היא במסגרת ניסיון הפצה אישית אני מתקשה לראות כיצד הרוכשים של המניות יצליחו להפיץ אותם בשוק במחיר של 2.9 ₪ למניה.למרות שנכתב שאין להם זכות החזרה של המניות אני לא אופתע אם בעוד חצי שנה נקרא שהם החזירו את המניות כי לא הצליחו למכור אותם בשוק.כך שאני מתקשה לראות את הרווח הגדול של בעלי השליטה על המניה.
  סגור
 • סוף כל סוף אני מבין מה הולך שם...
  גיל 19/01/2012 23:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יצאתי ברווח נאה כי לא מצאתי שום הודעה שמסבירה למה המנייה צריכה לעלות פי 3... זה בדוק שיש כאן ניסיון הפצה או שזו שמועה?
  סגור
 • 15.
  המשבירמועדון 365 ב'
  גיא 19/01/2012 10:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, האם היית ממליץ על אחד מאג" חים אלו לאור הורדת הדירוג האחרונה
  סגור
 • משביר לצרכן ב
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הורדת הדירוג אינה מדאיגה אותי כי הדירוג עדיין טוב ביחס לתשואות של האג" ח ואופק הדירוג הפך ליציב כלומר כרגע לא צפויה הורדה נוספת.הרבעון השלישי היה מפתיע לטובה ומעודד אם כי אני לא מצפה שהוא יחזור ברבעון הרביעי.מחיר האג" ח יחסית נמוך –כ 60 אגורות אבל בגלל אי הוודאות ובגלל שפירעון האג" ח מתחיל רק ב 2015 הייתי מעדיף להמתין ולראות מספר רבעונים נוספים של החברה.
  סגור
 • 14.
  דלקן
  אופיר 19/01/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה, ראשית, תודה על הכתבה המעניינת. אפשר ללמוד ממך הרבה. שנית, לאור הכתבה בכלכליסט בושא הסדר בדלקן, מה לדעתך התמחור המסתמן לאגח ה' ? האם מי שקנה בשער 80-90 יראה את השקעתו חזרה ? או ששוב מספרים את המשקיעים בחסות המוסדיים ?! תודה מראש, אופיר.
  סגור
 • דלק נדל" ן אג" ח
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התייחסתי לאג" ח לאחרונה במסגרת מספר שאלות שנשאלתי על ההסדר הצפוי.מברור שעשיתי נושא הכתבה בכלכליסט- הערבויות של תשובה עצמו נאמר לי שמדובר על ערבות לתשלום של 500 מיליון ₪ כיוון שהכוונה לא להזרים מההתחלה 500 מיליון ₪ .אני הנחתי במסגרת הערכות שעשיתי כי תשובה יזרים עד כ 500 מיליון ₪ כך שמהבחינה הזו אין שינוי משמעותי.לדעתי שווי אג" ח ה במסגרת מה שנכתב נע סביב 50 אגורות (אם למניה יהיה שווי והיא תמשיך לעלות אולי מעט יותר). ההזרמה עצמה שווה כ 25 אגורות (500 מיליון מתוך כ 2 מיליארד חוב).שיתקבלו רק בעוד שנה ולכן שווים היום פחות . לנושא הוודאות לגבי אופי ההסדר המתגבש יש משקל משמעותי לשווי האג" ח היום ולכן צריך לקוות שיתפרסם בקרוב מתווה כלשהוא.
  סגור
 • דלק נדל" ן אג" ח
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התייחסתי לאג" ח לאחרונה במסגרת מספר שאלות שנשאלתי על ההסדר הצפוי.מברור שעשיתי נושא הכתבה בכלכליסט- הערבויות של תשובה עצמו נאמר לי שמדובר על ערבות לתשלום של 500 מיליון ₪ כיוון שהכוונה לא להזרים מההתחלה 500 מיליון ₪ .אני הנחתי במסגרת הערכות שעשיתי כי תשובה יזרים עד כ 500 מיליון ₪ כך שמהבחינה הזו אין שינוי משמעותי.לדעתי שווי אג" ח ה במסגרת מה שנכתב נע סביב 50 אגורות (אם למניה יהיה שווי והיא תמשיך לעלות אולי מעט יותר). ההזרמה עצמה שווה כ 25 אגורות (500 מיליון מתוך כ 2 מיליארד חוב).שיתקבלו רק בעוד שנה ולכן שווים היום פחות . לנושא הוודאות לגבי אופי ההסדר המתגבש יש משקל משמעותי לשווי האג" ח היום ולכן צריך לקוות שיתפרסם בקרוב מתווה כלשהוא.
  סגור
 • 13.
  אינוונטק
  קובי 19/01/2012 10:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום, האם ניתן לברר מה שווי הבטוחות לאגח [CEE מלונות], בייחס לשווי האג" ח המקורי, [45 מליון ש" ח]
  סגור
 • אינוונטק אג" ח א
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינוונטק אג" ח-לטובת בעלי האג" ח של אינוונטק נרשם שיעבוד על המניות של חברת המלונות הבעיה שבחברות למטה יש הלוואות מבנקים ואלו קודמות כמובן להון המניות של החברה כלומר במקרה של בעיות מוכרים את המלונות מחזירים חוב לבנקים ומה שנשאר יכול ללכת לבעלי האג" ח.החוב לבנקים כ 260 מיליון ₪ כך שזה סכום משמעותי.המצב בהונגריה לדוגמה לא פשוט והוא משפיע על שווי מלון מרדיאן בהונגריה שבבעלות החברה.מכיוון שאין תשלומי קרן השנה לבעלי האג" ח לדעתי עדיף להמתין מהצד בזהירות רבה כאן ,במיוחד שידוע שחברת האם ומשפחת עופר כנראה אינם צפויים לסייע לחברה אם יהיו צרות.
  סגור
 • אינוונטק א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 13:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אינוונטק אג" ח-לטובת בעלי האג" ח של אינוונטק נרשם שיעבוד על המניות של חברת המלונות הבעיה שבחברות למטה יש הלוואות מבנקים ואלו קודמות כמובן להון המניות של החברה כלומר במקרה של בעיות מוכרים את המלונות מחזירים חוב לבנקים ומה שנשאר יכול ללכת לבעלי האג" ח.החוב לבנקים כ 260 מיליון ₪ כך שזה סכום משמעותי.המצב בהונגריה לדוגמה לא פשוט והוא משפיע על שווי מלון מרדיאן בהונגריה שבבעלות החברה.מכיוון שאין תשלומי קרן השנה לבעלי האג" ח לדעתי עדיף להמתין מהצד בזהירות רבה כאן ,במיוחד שידוע שחברת האם ומשפחת עופר כנראה אינם צפויים לסייע לחברה אם יהיו צרות.
  סגור
 • 12.
  אפסק
  אלכס 19/01/2012 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אתה יכול לעדקן מה המצב שם. כמה אפשר לקבל בפירוק. תודה
  סגור
 • אפסק א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לא מכיר את המצב כרגע באג" ח מלבד ההודעות השוטפות שניתן לראות במאיה (יש לנו החזקה של כ 70,000 אג" ח) .לדעתי התהליך ארוך וממש לא אהבתי את ההתנהלות של בעלי השליטה בכל תהליך ההסדר איתם.
  סגור
 • 11.
  מיכה רוב הקוראים שלך מעדיפים התיחסות לאגח כאן (ל"ת)
  אגח בחו" ל פחות מענין 19/01/2012 10:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • אני דווקא נשאל הרבה על אג" ח חו" ל (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  משביר לצרכן א, דלק פטרו ח, צאם אגח 1
  L 19/01/2012 10:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה שלום אנא דעתך להשקעה בנ" ל מבחינת סיכוי-סיכון דעתך תתקבל בברכה
  סגור
 • משביר א,דלק פטרו ח,צאם 1
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 12:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  משביר לצרכן א- האג" ח קצר (נפרע ביוני 2012-2013) והסדרה קטנה יחסית.הסדרה העיקרית ב מתחילה להיפרע רק לאחר שכל הסדרה נפרעת.הורדת הדירוג אינה מדאיגה אותי כי הדירוג עדיין טוב ביחס לתשואות של האג" ח ואופק הדירוג הפך ליציב כלומר כרגע לא צפויה הורדה נוספת.בגלל הסדרה הקטנה יחסית החברה אמורה לדעתי להיות מסוגלת לעמוד בתשלומים.דלק פטרו ח- רכשנו באג" ח לאחרונה כי התשואה עליו הייתה גבוהה.העליות מתחילת החודש הורידו את התשואה על האג" ח מתחת ל 7% שקלי זה מעט נמוך עבורי. בתשואות סביב 8%-9% זה אג" ח מעניין לדעתי המח" מ קצר והדירוג טוב.צאם 1- התוצאות בתקופה האחרונה חלשות.האג" ח מתחיל לשלם קרן החל מחודש הבא ובגלל שמדובר בסדרה קטנה אני מאמין כי התשלום הקרוב אמור להתבצע בהמשך הייתי עוקב בזהירות ומחכה לראות שמגיע שיפור בתוצאות.
  סגור
 • 9.
  קרן אג" ח חול
  אבי 19/01/2012 10:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה האם יש כוונה לפתוח קרן אגח חול בלהבה?
  סגור
 • קרן אג" ח חו" ל- אין כל כוונה כזאת (ל"ת)
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 11:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  שאלה למיכה
  דני 19/01/2012 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היי מיכה, על אילו אגחים מבין ההנפקות האחרונות היית ממליץ? כמו כן - האם אתה עדין שורי על פלרם ופלסאון?
  סגור
 • פלסאון,פלרם,הנפקות
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מחיר המניה עלה יחסית חזק מאז הכתבה (אם תיקח בחשבון את תשלומי הדיבידנדים אז הוא כמעט בשיא).במחיר הנוכחי למרות שמדובר בחברה טובה אני לא חושב שהיא עדיפה על פני השקעה במדד ת" א 75 לכן הקטנו במניה.פלרם- למרות הרבעון השלישי החלש המניה זולה.החברה ציינה כי הרבעון הרביעי אמור להיות טוב יותר.המניה זולה לדעתי ואנחנו מחזיקים בה.הבעיה שזו מניית יתר ובשוק הנוכחי זו בעיה. רוב ההנפקות האחרונות יצאו בדירוג גבוה ובתשואה נמוכה ובנוסף עם השתתפות ערה של ספקולנטים.האג" ח היחיד שנראה לי סביר זה מכתשים השקלי.הוא קצר,תשואה סבירה לדירוג .
  סגור
 • 7.
  שאלה למיכה
  פיקסר פיקסר 19/01/2012 09:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה הטכניקה למסחר באג" ח..לדעתי זה לא טריוויאלי מפה?!
  סגור
 • תשובה
  שירן מלהבה 19/01/2012 10:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בחשבונות בנק בישראל קונים אג" ח חול דרך חדר המסחר, על ידי מתן מספר נייר או קופון, תאריך פדיון ושם החברה.
  סגור
 • 6.
  דלק נדלן
  לירן 19/01/2012 09:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה בוקר טוב לפי הפרסומים בכלכליסט הבוקר , מה לדעתך תמחור אגח ה' ? ואיך אתה צופה את ההסדר הסופי
  סגור
 • דלק נדל" ן ה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התייחסתי לנושא במסגרת מספר שאלות שנשאלתי בעבר על ההסדר הצפוי.לא ברור לי נושא הערבויות של תשובה עצמו .אם אלו יינתנו זה כמובן יעלה את שווי התמורה לבעלי האג" ח .אני הנחתי במסגרת התשובות כי תשובה יזרים עד כ 500 מיליון ₪ כך שמהבחינה הזו אין שינוי משמעותי.לדעתי שווי אג" ח ה במסגרת מה שנכתב נע סביב 50 אגורות (אם למניה יהיה שווי והיא תמשיך לעלות אולי מעט יותר). כשביטחונות אישיים של תשובה לטובת האג" ח ,היה ויינתנו, יוסיפו כמובן לשווי.נקודת התורפה הוא משך ההסדר.כי 50( אולי 60 אגורות אם יהיו ביטחונות ) שיתקבלו רק בעוד שנה שווים היום פחות .לכן לנושא הוודאות לגבי ההסדר המתגבש יש משקל משמעותי לשווי האג" ח היום.
  סגור
 • 5.
  טלסיס
  ארז 19/01/2012 09:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה, מה דעתך על טלסיס? תודה!
  סגור
 • טלסיס
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טלסיס- מחיר המניה היום בשוק נמוך לדעתי אבל זו מניית יתר ולמניות כאלו בשוק הנוכחי פשוט אין קונים.החשש מהאטה במשק ב 2012 יכול לפגוע במניה אבל זו השקעה לטווח ארוך ולכן כנראה אינה מתאימה לרוב האנשים.
  סגור
 • 4.
  ליברטי ג ואפריקה
  איגור 19/01/2012 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הי מיכה, תודה על הניתוח המעניין. האם תוכל להסביר למה להבה חשופה בצורה די משמעותית לאגח ג של ליברטי (3 קרנות נאמנות של להבה מחזיקות באחוזים די גבוהים באגח) כאשר האגח די מסוכן? מה השיקולים שעומדים מאחורי ההחלטה לחשיפה הגדולה לאגח? האם אין אגחים בתשואה דומה בעלי סיכון נמוך יותר? מה דעתך על מניית אפריקה? תודה
  סגור
 • ליברטי ג,אפריקה מניה
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ליברטי ג- האג" ח נרכש לפני שנה לטובת האג" ח שעבודים על חשבון עודפים מפרויקטים של נדל" ן למגורים ההאטה בשוק פגעו בפרויקטים אלו.ההחזקות נראות גבוהות אבל הן לא היו כאלו בעת הרכישה כי הקרנות הצטמצמו ב 50% ואפילו יותר מאז הרכישה.אנחנו פשוט לא מכרנו באג" ח כי במחיר הנוכחי הוא נראה לי כהשקעה טובה.אם תבדוק תראה כמה מלחמות מתנהלות בדוראה על ההחזקה בליברטי.אם מוכנים לשלם על מניות ליברטי למעלה מ 100 מיליון ₪ ,כנראה שהאג" ח שווה משהוא לא ? .אפריקה- לדעתי המניה נסחרת במחיר נמוך.הבעיה היא ששוק המניות בארץ חלש מאוד ולא נותן תמחור סביר לרוב המניות.במניית אפריקה אין ידיים מוסדיות חזקות אלא בעיקר ציבור רחב וספקולנטים זה מה שפוגע לדעתי במחיר המניה.
  סגור
 • 3.
  טאגור
  ישראל 19/01/2012 09:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מיכה בוקר טוב, מה קורה באג" ח טאגור, יש הבוקר ירידות!
  סגור
 • טאגור א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טאגור א- היום יום האקס לאחר תשלום קרן ולכן המשקיעים ממהרים למכור לאחר שנפרע להם חלק מהקרן.
  סגור
 • במחיר הנוכחי שווה קניה ?
  רם 19/01/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במחיר הנוכחי אגח טאגור שווה קניה ?
  סגור
 • טאגור א
  מיכה צרניאק 19/01/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתרת האג" ח במחזור נטו לאחר הפירעון היא כ 25 מיליון אג" ח,זה יחסית סכום נמוך אבל לדעתי הנזילות שנשארה מאוד נמוכה ועדיף להמתין לדו" ח השנתי על מנת לקבל תמונה טובה יותר.
  סגור
 • תכלס המחיר הנוכחי שווה למחיר שהיה לפני שבוע (ל"ת)
  נועם 19/01/2012 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טאגור א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 13:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יתרת האג" ח במחזור נטו לאחר הפירעון היא כ 25 מיליון אג" ח,זה יחסית סכום נמוך אבל לדעתי הנזילות שנשארה מאוד נמוכה ועדיף להמתין לדו" ח השנתי על מנת לקבל תמונה טובה יותר.
  סגור
 • הסיבה היא שהיום יום האקס לתשלום קרן וריבית (ל"ת)
  r, קורא קבוע 19/01/2012 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  נאנט אגח
  מויססקו 19/01/2012 09:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום האם כדי למכור את נאנט היום (בהפסד גדול)? תודה
  סגור
 • נאנט אג" ח
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נאנט- החברה אמורה לשלם ביוני השנה קרן לאג" ח ב,ג כשאג" ח ג אמור לקבל גם ריבית גבוה כך שסה" כ בעלי האג" ח אמורים לקבל יותר מ 40 אגורות.לחברה יש מזומנים בקופה שאמורים להספיק לתשלום כך שמהבחינה הזו זו אינה הבעיה.הבעיה של משקיעי האג" ח הוא החשש מפני המנהלים אשר עשויים לעשות פעולות ולהעלים את המזומנים לפני התשלום בדומה למה שקרה באולימפיה.השאלה במה אתה מאמין,להזכירך לנאנט שותפים נוספים כמו חברת לוינשטיין.אנחנו מחזקים באג" ח ולא מוכרים.
  סגור
 • 1.
  גאון, קמן ג, אקסטרא
  אשר כרפס 19/01/2012 09:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שלום מיכה האם יש סיכוי לראות חזרה את הכסף באגח הנל? תודה , אשר
  סגור
 • קמן ג,גאון,אקסטרא א
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קמן ג- היום חל מועד האקס של תשלום 4 אגורות ריבית חצי שנתית.לפי התנאים החברה צריכה להחזיר את הפיקדון שאצל הנאמן ל 4 אגורות חזרה.בסוף החודש אסיפת בעלי אג" ח ג שאמורה לאשר את ההסדר איתם סופית.במקרה שההסדר יאושר יזרים בעל השליטה 30 מיליון ₪ לחברה והחברה תציע לרכוש 5 מיליון אג" ח ג בפארי.כך שתוך כחודש תוכל לדעת מה מצבך.במחיר הנוכחי של 30 אגורות אם ההסדר יצא לפועל הסיכון אינו גבוה.גאון אג" ח- דווקא חוסר הרצון להזרים כסף לאייס טובה לבעלי האג" ח של גאון.מלבד זאת אני לא מכיר מספיק את מצב החברה.אקסטרא א- יתרת הסדרה קטנה מאוד כ 14 מיליון אג" ח.במאי החברה צריכה לשלם 50% מהקרן המדובר על סכום יחסית קטן.התוצאות הכספיות של החברה אינן טובות זה לא סוד אבל לחברה יתרת מזומנים שיכולה לממן את התשלום הסיכון הוא מהכיוון של הבנקים אלו לאור התוצאות החלשות של החברה עלולים לעצור את התשלום לכן הסיכון הוא מכיוון הבנקים.לדעתי מדובר על חוב מספיק קטן כך שהם אמורים לאפשר את התשלום הקרוב.
  סגור
 • פורסם היום שמחיר מנדלסון לצורך המכירה יקטן
  גל 19/01/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני לתומי חשבתי שהשתהות בחתימת ההסכם היא רצון לעלות מחיר על ידי קמן בעקבות התוצאות הטובות עכשיו מדברים על מצג שווא... אני חושש שהסדר לא יצא לפועל בסוף אבל במצב שכן אני חושב שעוד לא היה אגח שנסחר במחיר נמוך כל כך כשהוא אחרי הסדר
  סגור
 • לא נשאר עוד הרבה זמן על מנת לראות אם
  מיכה צ' רניאק 19/01/2012 13:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש הסדר או אין ,מקסימום חודש ימים.
  סגור