בנק ישראל מסמן 2 התפתחויות שלטענתו יביאו לצינון הביקושים בתחום הדיור

 |  (4)
נדל"ן, צילום: Getty images Israel
בנק ישראל מפרסם את החלטת הריבית לחודש יולי, במסגרתה הריבית נותרה ללא שינוי ברמה של 0.1% והתקבלה פה אחד. באותו הדיון מוצגים התנאים הכלכליים וכן התנאים וההתפתחויות במשק הישראלי הרלוונטים להחלטה, כאשר ישנה גם התייחסות לשוק הדיור. 
לגבי שוק הדיור בישראל חברי הוועדה דנו בכך שמחירי הדירות הוסיפו לעלות בקצב גבוה בחודשים האחרונים. הם ציינו את רמת הפעילות הגבוהה בשוק המתבטאת במספר גבוה של עסקאות, היקף מכירות של דירות חדשות, מלאי דירות חדשות והיתרי בנייה.
חברי הוועדה ציינו כי היקף התחלות הבנייה השנתי נותר גבוה ועומד על כ-47,000, אך ציינו שמסתמנת ירידה במספר התחלות וגמר הבנייה, ודנו בסיבות האפשריות לכך שחלה התארכות של משך הבנייה.
לטענת חברי הוועדה הריבית הריאלית המשוקללת על המשכנתאות עלתה בשנה האחרונה ובמקביל חלה התמתנות מסוימת בהיקף המשכנתאות בחודשים האחרונים–– וכי שני אלו יתרמו לצינון מסוים בביקושים. 
חברי הוועדה הוסיפו וציינו כי התפתחויות אלו נובעות מהפנמה של המערכת הבנקאית כי הסיכון הנובע מהאשראי לדיור מתעצם, הפנמה שבאה בין השאר כתוצאה מהאפקט המצטבר של הפעולות הרגולטוריות בהן נקט הפיקוח על הבנקים בשנים האחרונות. חברי הוועדה הסכימו כי הסיכונים הגלומים בשוק זה נותרו גבוהים.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מי שחושב שדירות יעלו אינסוף - טועה ומטעה
  המומחה 12/07/2016 22:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למה מחירי הדירות עולים ? כי אנשים טיפשים משלמים כל מחיר בלי לעצור ולעשות חושבים בלי לעשות חרם אולי להתכווץ ולהתאפק אבל לא בתקופה כל כך סוערת פשוט קונים לא חושבים קדימה, אבל ביום שהמצב יתהפך המחירים ירדו ביותר מ 30% . נשמע הזוי וודאי כי מהר מתרגלים למצב. לא יהיה פלא אם זה יהיה המשבר הבא שיביא עלינו אסון
  סגור
 • 3.
  מגיב 2, אתה מדבר שטויות. תאשים את האוצר.
  יש ר א לי 11/07/2016 17:13
  הגב לתגובה זו
  1 2
  האוצר היה אחראי לספסור בקרקעות ולמיסים הגבוהים. בנק ישראל אחראי רק לגובה הריבית והשיקול בעניין זה לא יכול להיות רק הנדל"ן, יש להתחשב ביצוא ובעוד המון מרכיבים. שרי האוצר והשיכון בכל הממשלות האחרונות פישלו בגדול והכל זה ממשלות הליכוד בראשות ביבי. אז תסיקו את המסקנות הנכונות.
  סגור
 • 2.
  יצורים מגעילים מנותקים מהעם!!!!עושים
  בא 11/07/2016 16:03
  הגב לתגובה זו
  7 0
  הכול כדי שמחירי הדירות לא ירדו !!!רק מבלבלים במוח !!!עושים קופה על חשבון העם!!!
  סגור
 • 1.
  הבנק המיותר הראשון
  אורן 11/07/2016 15:56
  הגב לתגובה זו
  6 0
  בנק ישראל כבר לא רלוונטי חבל על כמעט מיליארד שקל תקציב לכמה מאות פרזיטים!!! תחשבו מה אפשר היה לעשות בכסף הזה?
  סגור