"ההגבלה של 20% אשראי לענף הבנייה אינה קדושה"

כך אמר היום ראובן קוגן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר בכנס של התאחדות הקבלנים בירושלים. "ניתן לעשות משהו בנושא ערבויות חוק המכר, זהו נושא ייחודי לישראל ומנסים לנתח אותו כעת"
 | 
(3)
לקראת צעדי הקלה בנדל"ן?
באסיפה הכללית של התאחדות הקבלנים לקראת שנת 2012, בפאנל שעסק בנושא אתגרים וציפיות, אמר ראובן קוגן, סגן ראש אגף התקציבים באוצר, כי צעדי פישר לצינון שוק הדיור היו נכונים ושיקפו את המחיר הנכון של המשכנתא.

"בעולם של היום בו יש פגיעה בהגדלת ההיצע, אנחנו צריכים לאפשר את בנייתן של דירות רבות ולהגיע לאיזון במחירים, לצורך כך אנחנו נמצאים בדיונים מול בנק ישראל. יש מספר סוגיות לטיפול, במיוחד בנושא של הגבלת האשראי הענפית המשלבת את ענף הבנייה והתשתיות ועומדת על 20% מכלל האשראי. 20% הם לא דבר קדוש ואפשר להעלות שיעור זה. אם התשתיות מהוות 4% אז אפשר לתת למגורים גם 18%. אנו בוחנים גם את תחום ערבויות חוק המכר, מדובר נושא ייחודי לישראל ואנו מנסים כעת לנתח את ההחלטות מול הרגולציה הבינלאומית של תקנות באזל 3."

בפאנל התייחסו גם לנושא הקמת מייזמי בנייה להשכרה. לדברי יעקב רויטר, סגן מנהל החטיבה הקמעונאית – זרוע משכנתאות, בנק מזרחי טפחות, ייקח עוד זמן עד שנראה זוגות צעירים שיגורו במקבצי שכירות. "לא יקרה כלום בשוק להשכרה ב-2012. ייקח זמן להניע את המוסדיים להשקיע ובצדק, כי אנו נמצאים בסוג של מיתון ב-2012". אלכס שכטר, שותף במשרד הייעוץ גיזה-זינגר-אבן, הוסיף כי התשואה לא תהיה מספקת בשביל להצדיק הקמת מייזמי שכירות. למה לקבל תשואה של 7% בשכירות כשניתן להשקיע במשרדים להשיג 8%? כיום אין אלטרנטיבה מספיק טובה למשקיעים, אם ניתן היה להיכנס בתשואה של 3%-4% היו נכנסים ובפריפריה ב-8%-9% אחוז."

"יש הסכמה רחבה בממשלה לפתח שוק לקידום פרויקטים להשכרה", אמר קוגן, "נגיע לאלפי יחידות דיור ואפילו יותר בשנה. אם מדברים על הנחות משמעותית בדיור, המדינה לא יכולה לשאת בהיקפים גדולים."

בנוגע לשוק המשכנתאות, אמר רויטר כי ב-2010 היקף האשראי למשכנתאות עמד על 48 מיליארד שקל, ב-2011 נגיע ל-45 מיליארד שקל וב-2012 הצפי הוא 41 מיליארד שקל. "הירידה נובעת מכך שחלק גדול מהמשקיעים בנדל"ן יצאו מהסיפור, כי המודה היא שלכל אחד כבר יש דירה נוספת. נכון שבאוקטובר היה 2.3 מיליארד שקל ביצוע במשכנתאות, בנובמבר הייתה עלייה ל-2.9 מיליארד שקל בדצמבר הייתה עליה ל-3.1 מיליארד שקל. שואלים אותנו האם המפקח על הבנקים פעל נכון כשצינן את השוק. ב-2010 היה מצב שפישר היה חייב להתערב, הוא דאג לשפיות בענף. התוצאה הייתה שיש פחות ביצוע של משכנתאות מאחר והבנקים היו צריכים להקצות יותר הון".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בית להשקעה בפיטסבורג
  יואב 09/01/2012 00:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  רכשתי בית להשקעה בפיטסבורג דרך חברת PGH CAPITAL MANAMENT כבר שנה שאני רב אתם ולא מבין איפה התשואה הגבוה שהובטחה לי. הם שינו את השם לPGH INVESTMENTS אבל הרעיון הוא אותו הדבר, מנהל את החברה אדם שהFBI מאשים אותו בהונאת בנקים... אל תכנסו להרפתקה מיותרת!!! לפרטים נוספים על הסיכון: pghcapitalscam.weebly.com
  סגור
 • תודה על המידע... (ל"ת)
  א 09/01/2012 17:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  פרסום נדלניסטים תרגיל שיווקי לפראירים !!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשלה גנבים 08/01/2012 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור