אפיק השקעה חדש מתקרב לשוק - הכירו את קופת הגמל להשקעה

ירון שמיר, המומחה הפנסיוני של Bizportal, על קופת הגמל להשקעה - שמאוד כדאי שתכירו
 |  (4)
ב-23 במאי אישרה ועדת הכספים מכשיר השקעה חדש שיפעל תחת שם המותג קופת גמל להשקעה. הדעות לגבי המוצר, שכמובן צריך עדיין לעבור את אישורה של הכנסת, חלוקות.
האם מדובר על מוצר שובר שיוויון בשוק החסכון לטווח קצר, האם מדובר על מוצר שדוקא יגדיל את החסכון לפנסיה בעקבות ההטבות שיקבל החוסך אם יחליט למשוך את הכספים רק כפנסיה, וכמובן מי יהיה זה שיפגע מהקופה החדשה: קרנות הנאמנות, ענף ניהול התיקים או אולי דוקא התחליף ששיווקו עד היום חברות הביטוח - פוליסות חסכון.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
כנראה שנכון להיום אין עדיין מסקנות חד משמעיות, אך נראה שהמרוויחה מהמוצר היא תעשיית קופות הגמל שקיבלה מוצר חדש להפקדות שוטפות, וכמובן הציבור שיזכה לאפשרות חסכון נוספת, פשוטה, כנראה זולה יותר מהאלטרנטיבות ובעלת יתרונות מיסויים.
 
אז מהי קופת הגמל להשקעה?
ראשית, נעיר כי הטור נכתב אך ורק מתוך הידיעות שידועות לנו עד כה וייתכנו עוד שינויים ועדכונים בהמשך.
 
אז כמו שהסברנו, מדובר על מכשיר להשקעה שיפעל בצורה דומה מאד לצורה שבה פועלות פוליסות החסכון הפיננסי שמנהלות חברות הביטוח. היתרון הגדול של קופת הגמל להשקעה תהיה באפשרות של העברה בין מסלולי השקעה ללא חיוב במס רווח הון בעת ביצוע ההעברה. כך לדוגמה, אם נדמה תיק מנוהל שבו מבוצעת פעולת קניה ומכירה של ניר ערך, מחוייב הרווח שנוצר בעקבות עליית הערך במס רווח הון במידי של 25% או 15%.
ניקח לדוגמה נייר שהיה שווה 1,000 שקל, הרויח 10% (100 שקל) ונמכר. ברגע המכירה מנוכה מהרווח 25% (25 שקל בדוגמה שלפנינו) והחוסך ממשיך לנהל 1,075 שקל. באותה דוגמה בקופת הגמל להשקעה (וגם בפוליסת החסכון הפיננסי) אין ניכוי מס רווח הון מהרווח, והחוסך ימשיך לנהל 1,100 שקל ועל סכום זה יתווסף הרווח.
חשוב להדגיש שלא מדובר על פטור ממס רווח הון אלא על דחיית מס בלבד, מכיון שבעת הפדיון ינוכה מס רווח הון על כל הרווח. יחד עם זאת, בקופה להשקעה תהיה אפשרות לקבל את הסכום הצבור כולל הרווחים כקצבה חודשית לכל החיים, ואז תהיה הקצבה כולל הרווח פטורה ממס לחלוטין (קצבה מוכרת). דרך זו של ניהול או דחיית מס מוכרת לנו מתעשיית קרנות הנאמנות ופוליסות החסכון, אז מה יתרון המוצר החדש על פניהם?
 
כאמור, במוצר החדש תהיה אפשרות להמנעות מתשלום מס רווח הון אם החוסך יחליט שברצונו לקבל פנסיה, אופציה שאינה קיימת בשני המכשירים האחרים, וזכות הבחירה תהיה אצל החוסך. אבל, כנראה שהיתרון הגדול של קופת הגמל להשקעה על פני שני המכשירים התחליפים תהיה בעלויות הנמוכות.
 
עלויות הניהול שיהיו בקופת הגמל להשקעה יהיו דמי הניהול שכנראה יהיו זהים לדמי הניהול של קופות הגמל: עד 4% מההפקדה ועד 1.05% מהצבירה. יחד עם זאת, מנסיון ומתמונת ראי, תעשית הגמל פועלת היום בדמי ניהול נמוכים בהרבה ועקב התחרות ניתן לומר שכנראה קופות הגמל להשקעה יתיישרו מהר מאד לדמי הניהול המקובלים היום בתעשיה. דמי ניהול אלו נמוכים כמובן מדמי הניהול והעלויות הנוספות הקיימות בקרנות הנאמנות, ויהיו כנראה גם יותר נמוכים מדמי הניהול הנהוגים בפוליסות החסכון. בנוסף יהנה כמובן החוסך מעלויות קניה ומכירה נמוכים בהתאם לעלויות גופים מוסדים.
 
האם תהיה קיימת הגבלה להפקדה?
לכאורה, נראה כי הגבלת גובה ההפקדה המותרת בשנה מוציאה חלק גדול מהעוקץ של המוצר החדש. יחד עם זאת, מכיון שמדובר על תקרת הפקדה של 70,000 שקל לשנה לתעודת זהות, ניתן בהחלט לראות שאם קיימת משפחה עם ארבע נפשות שנניח מפקידה הפקדה ראשונה בחצי השנה השניה (נניח בספטמבר, מיד עם אישור החקיקה אם תאושר), כבר מדובר על הפקדה כוללת למשפחה של 280,000 שקל שיכולה להפקיד שוב 280,000 שקל בינואר שנה לאחר מכן, והנה כבר 560,000 שקל.
 
לאורך שנים מדובר בסכומי כסף גדולים שאמנם לא נותנים פתרון למי שמחפש הפקדות גדולות מאד, שם יש פתרונות אחרים כמו לדוגמא תיקון 190, אך בהחלט נותנים פתרון מענין מאד לחלק גדול מהאוכלוסיה.
לא ברור מה יאושר בסופו של דבר, אך נכון להיום נראה כי מדובר על מוצר מאד מענין לחלק גדול מהחוסכים.
 
הטור נכתב בסיועו ובעזרתו האדיבה של מאיר פילוס, מנכ"ל אקסלנס גמל.
 
 
**אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ במוצר פנסיוני ו/או שיווק פנסיוני ו/או המלצה לביצוע פעולותו/  או יעוץ במוצר פיננסי ו/ או שיווק פיננסי ו /או ייעוץ מס/ ו/ או יעוץ פיננסי ו/ או יעוץ משפטי ו/או יעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. כל העושה במידע הנ"ל שימוש כלשהו - עושה זאת על דעתו בלבד ועל אחריותו הבלעדית. החברה ו/או הכותבים מחזיקים ו/או עלולים להחזיק חלק מן הניירות ו /או הקופות המוזכרים לעילו/או קיים להם אינטרס כלכלי במוצרים האמורים ו/או נמצאים בקשרים עסקים עם החברות המוזכרות.**
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  אחרי שהפעילו גרזן על החסכונות
  חכמי חלם 03/06/2016 13:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  במקום לשים את בכר וחברי הוועדה ומר ביביהו סופרטאנקר בוועדצ חקערה ממלכתית באים עכשיו בהצעות ריקות מתוכן, מדינת חלם על כל מרכיביה,
  סגור
 • 2.
  קופת גמל להשקעה
  פרי גוטסמן 02/06/2016 16:12
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כל המלומדים שכותבים ומנתחים את ההטבה הגלומה בקופת הגמל שניתן לקבל קיצבה פטורה ממס,על איזה מקדם מדברים?דמי הניהול מההפקדות ומהיתרות ירוקנו את התשואה/רווחים!באם יהיו בכלל...,אכן מי שיהנו יהיו חברות ההשקעה וקופ"ג למיניהן
  סגור
 • מספיק דמי ניהול של 1 אחוז לאכול את כול ההטבה
  אפי 06/06/2016 07:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם ניקח תשואה שנתית של 5 אחוז (מי בכלל מגיע לכך היום?) על סכום של 70 אלף שח. התשואה היא 3500שח. ההטבה היא שאתה לא משלם 25 אחוז מס על התשואה (875שח על תשואה של 3500שח). אבל דמי ניהול של 1 אחוז על 70 אלף שח הם 700שח. מיכאן שהחוסך קיבל בוננזה של 175שח. בקיצור עבודה בעיניים. בארצות הברית אתה יכול לקנות תעודות סל עם דמי ניהול שנתיים של 0.05 אחוז ו 0.1 אחוז.
  סגור
 • 1.
  ביטול קופות הגמל כמכשיר חיסכון לטווח בינוני היה חלמאות
  אחד 02/06/2016 11:24
  הגב לתגובה זו
  7 0
  באמצעות קופות הגמל אפשר היה לחסוך לילדים. הפקשה במשך 15-20 שנה ואז יש לילד משהו להתחיל איתו את החיים. ביטול האפשרות הזו במסגרת רפורמת בכר היה מעשה חלמאי , בכיה לדורות. צריך להחזיר גם את האפשרות הזו.
  סגור