אילן ארצי: "אם לפיד ינהל את האוצר כמו את המו"מ הקואליציוני - הוא יהיה שר טוב"

אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי של בית ההשקעות הדס ארזים ל-Bizportal: "אנחנו מעדיפים כיום את ההשקעה בשוק המניות האמריקני ומאוד נזהרים משוק האג"ח"
 |  (9)
יאיר לפיד, צילום: אלעד גוטמן
"למרות שאנחנו מעדיפים כיום את ההשקעה בשוק המניות האמריקני, השוק הישראלי יכול להמשיך לעלות ולהתקרב לשיא שהיה בו בעבר. עלייה של המעו"ף בשיעור של 7%-10% השנה לא תפתיע אותי", כך אומר בשיחה עם Bizportal אילן ארצי, מנהל ההשקעות הראשי ומנכ"ל קופות הגמל של בית ההשקעות הדס ארזים, שמסמן מניות מעניינות בשוק המקומי, משווה בין המצב בשוק הישראלי לשווקים בעולם וגם חושב שאם יאיר לפיד ינהל את האוצר כמו שניהל את המו"מ הקואליציוני - הוא יכול להיות שר אוצר טוב.

לדברי ארצי, "אנחנו מאוד נזהרים כרגע משוק האג"ח, מצד שני בשוק המניות אני חושב שהמצב בסדר ובעיקר במניות הגדולות הוא ימשיך ויהיה בסדר. יש מצב פרדוקסלי שככל שמצב המשק קשה יותר, כך לחברות הגדולות קל יותר לעשות צעדים של התייעלות וצימצומים. למשל הבנקים, החברה לישראל, בזק - אנחנו חושבים שמצבן יהיה בסדר. השיפור בהן יהיה לאו דווקא על ידי גידול במכירות, אלא על ידי התייעלות ושיפור ברמת הרווחיות - זה יהיה המפתח ב-2013 לכל החברות הגדולות".

"למרות שמדד היתר עלה בחודשיים האחרונים יותר ממדדי הבנצ'מרק בבורסה הישראלית - אנחנו מעדיפים להיצמד לחברות הגדולות. אנחנו אוהבים את חברות התזרימיות כמו בזק, הבנקים וטבע, יש גם קצת חברות טכנולוגיה מניינות, לדוגמא איזיצי'פ. בין חברות האנרגיה אנחנו מתעניינים בעיקר באלו שקשורות למאגר "תמר", דלק קידוחים, אבנר וישראמקו".

חלק מהאג"ח הקונצרניות לא משקפות את הסיכון

"כשאנחנו מסתכלים על השוק המקומי אנחנו חושבים שהסכנה היותר גדולה בשוק ההון כיום היא מכיוון שוק האג"ח. בחודשים האחרונים ראינו מהלך חזק באג"ח הקונצרני ויש כיום כבר קונצרני שנסחרות בתשואות נמוכות מדי שלא משקפות את הסיכון שטמון בחברות".

"בייחוד לחברות הקטנות יותר במשק יהיה קשה לגייס ולגלגל חוב בתקופה הקרובה, גם מהבנקים וגם מהמוסדיים. הבנקים צריכים להעלות את הלימות ההון שלהם ומצמצמים את מתן האשראי לחברות קטנות ולחברות שלא יכולות להציג בטוחות מספקות. לאותן חברות קשה גם לקבל אשראי מהגופים המוסדיים, בגלל הוראות חודק שמחייבות אותם לתת אשראי על פי קובננטים קשוחים יחסית ובחינת בטוחות קפדנית יותר".

מזון, פיננסים, נדל"ן וחברות ציוד לשוק האנרגיה

למרות הפוטנציאל שעדיין טמון לדעתו בשוק הישראלי, מנהל ההשקעות הראשי של הדס ארזים מבהיר כי הפוקוס שלו הוא על השוק בחו"ל. "אנחנו באופן עקרוני מעדיפים את ההשקעה בשוק המניות האמריקני על פני ההשקעה בשוק המניות הישראלי. לדעתנו, מניות מדדי ה-S&P 500 והדאו ג'ונס, על אף שהן נסחרות ברמות שיא, עדיין יותר מעניינות מהמניות שנסחרות במדד ת"א 100 למרות שאלו רחוקות עדיין כ-10% מרמות השיא".

"בארה"ב אנחנו משקיעים במניות ענף המזון, ענף הפיננסים, ענף הנדל"ן וחברות הציוד לפיתוח תשתיות אנרגיה - יש שם חברות מעניינות מאוד. החשיפה נעשית או על ידי השקעה ישירה במניות או על ידי השקעה ב-ETF שונים או מכשירים פיננסים נוספים".

"המשק האמריקני נראה כאילו הולך להתאוששות, בעוד שהמשק הישראלי דווקא הולך לכיוון של האטה בצמיחה. צריך לזכור כי רבות מהחברות האמריקניות הגדולות גם נשענות על פעילות רחבה בשווקים המתעוררים והצמיחה בהם יכולה להגיע גם משם ולא רק מהפעילות במשק האמריקני. השוק הישראלי הוא עדיין גם ברמת סיכון הרבה יותר גדולה מזה האמריקני, ולו רק בשל הסיכונים הביטחוניים הסובבים אתנו".

אם לפיד ינהל את האוצר כמו את המו"מ הקואליציוני הוא יהיה שר טוב

"למעשה השוק המקומי לא הגיב לכך שיש ממשלה חדשה ושר אוצר חדש. נראה כי בעיני כולם זה היה צפוי. אבל שר האוצר הנכנס הוא למעשה חידה גדולה. כולם יודעים שאין לא ניסיון, אבל אם הוא ינהל את האוצר כמו שניהל את המו"מ הקואליציוני, בו בסה"כ הוא השיג הישגים יפים מאוד, תוך שהוא מסתמך על הרבה יועצים מקצועיים ולא מתפשר על הדרך שלו - הוא יכול להיות שר אוצר טוב. אבל הוא נכנס בתקופה מאוד לא פשוטה, שהמשק מאט ושהגירעון הוא גדול והוא יצטרך לעשות צעדים לא פשוטים".

"מאחר וצפוי שנראה האטה בכלכלה הישראלית, לפיד חייב יהיה לעזור לחברות הקטנות כפי שהבטיח בקמפיין הבחירות. לשנות רגולציה, להקים קרנות מיוחדות שייסיעו להן - המצב הנוכחי הוא מאוד נגדן".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ארצי-לפיד
  דניאל 17/03/2013 09:44
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אם לפיד ינהל את משרד האוצר כמו שארצי מנהל את הההשקעות בהדס ארזים אז יבוא לציון גואל!! יישר כח מר ארצי - תשואות נהדרות!!
  סגור
 • 5.
  האם כך חשבתם על ביבי הצעיר כאשר התנגח עם בוגרים
  אלי 17/03/2013 09:00
  הגב לתגובה זו
  1 1
  בוגרים ומנוסים ממנו. מובן שנגד אנשי שס הבורים שאלוהים מינה אותם איש לא אמר דבר.מהם גם ביבי מפחד . אולי באמת אחד הרבנים יהיה באוצר? מלבד לקחת כסף מהעובדים ולהעביר לפרזיטים מה היה כאן.
  סגור
 • 4.
  יהיר הגאוותן חושב רק על ראשות הממשלה ולעם המטומטם הזה
  צחי 17/03/2013 08:33
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מגיע אחד כמוהו.
  סגור
 • לא כולם מטומטמים - לא הצבעתי לבלורית (ל"ת)
  אנונימי 17/03/2013 09:14
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  תחילתו של משבר כלכלי
  אבי 17/03/2013 08:17
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אין יש מאין ירידת נכסים תגרור קריסת משקי בית ובנקים. ההדדיות בין המגזר העיסקי למשקי הבית העלהום על המגזר העיסקי יגרור ירידה דרסטית ברווחים מה שיחריף את המשבר שיבוא לידי בטוי בקריסתו של שוק ההון שהיום הינו מלכודת דבש.
  סגור
 • 2.
  המעוף יעלה 10% אולי העוף יעלה 10% אין סיבה לחגיגה
  אנונימי 17/03/2013 08:05
  הגב לתגובה זו
  3 1
  הגיע יום התשלום על הבזבוזים של השלטון הקודם. מס של 25% על הבורסה זה עושק העם. בועת הנדלן הרסה פה כל חלקה טובה לאנשים אין כסף ויהיה פה מיתון ביחד עם הגזרות המתקרבות זה מה שיהיה
  סגור
 • 1.
  איזה קשקוש - יהיר לפיד נלחם להיות ראש ממשלה
  אנונימי 17/03/2013 08:03
  הגב לתגובה זו
  4 1
  המבחן שלו יהיה מכירת כיל האם יכנע לפופוליזים נגד המכירה או שיאשר מכירה לטובת כולם . ותכף יקומו ויצעקו שלוקחים לנו את ים המלח מפטרים את כולם אין תגמולים למדינה כולם שכחו שזה היה מפעל ממשלתי שנמכר לאייזנברג . נראה את המתנגדים הופכים את כיל לחברה ממשלתית אחכ הם יצעקו שזה על חשבונם וזה מכיסם. פשוט עם מתלהם ושלטון פופליסטי זה המשך האסון. ויהיר לפיד זה לא המשיח החדש שלכם!
  סגור
 • טוקבקיסט קטן מטעם, לא יעזור לך, כיל לא תימכר
  אחד 17/03/2013 09:08
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מעניין איך בדיוק מכירת כיך היא לטובת "כולם". נגמרו הימים שמוכרים את משאבי המדינה תמורת נזיד עדשים. ואם לא הפנמת את השינוי , כנראה שכדאי לך להחליף מקצוע.
  סגור
 • קלישאות וסיסמאות מעידות על צרות אופקים ותו לא!
  אנונימי 17/03/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מה זה נזיד עדשים? עוד אחד שנכנע לפופוליזים ולא בודק בעצמו מה האמת . כדאי לך לקרוא ולהשכיל האם נראה לך שהאחים עופר ימכרו תרנגלת מטילה ביצי זהב? תקרא מה צפוי לכיל ואז תבין למה המהלך הזה מתבקש. ודי כבר לססמאות חסרי שחר וחסרי הבנה .
  סגור