פוגל עוקץ את שטייניץ: "ישראל היא מעצמה בהרבה בדברים - אבל לא באנרגיה; מחירי הגז צריכים להיות נמוכים"

מנכ"ל חברת חשמל, יחד עם מנכ"ל פז יונה פוגל, תוקפים את מחיר הגז בוועידת האנרגיה. מנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו לא נותר חייב
 |  (12)
יובל שטייניץ, צילום: אלבטרוס; רמי חכם
ועידת האנרגיה הלאומית ה-9 שנערכת בשעה זו בתל אביב מרכזת את בכירי משק האנרגיה - יפתח רון טל, יו"ר חברת חשמל, יונה פוגל מנכ"ל פז, יוסי אבו מנכ"ל דלק קידוחים ומנכ"ל כיל הזמני אשר גרינבאום - בפאנל בו מחיר הגז, לפי המתווה שנחתם בין שותפויות הגז לממשלה, עולה על המוקד.
יפתח רון טל אמר: "רמת מחירי הגז היא גבוהה, במיוחד על רקע מחירי הסולר והפחם. ההסכם שנחתם הוא חיובי והמתווה מצוין אבל הסוגיה צריכה להיפתר במסגרת התעשייה ללקוח. יש לנו מנגנון שפותח את המחיר בעוד 4 שנים אז ניתן יהיה לשנות את המחיר. בסך הכל ב-30%. אני מאד מקווה שנשב עם שותפות תמר ונקדים את המנגנון הזה".
"עד לא לפני הרבה שנים לא היה מאגר תמר ובסופו של דבר הוא זה שאפשר את יסודות המהפכה. לא חיכו 9 שנים או יותר, אלא שני גופים, כמעט בלי התערבות של אף רגולטור ישבו ביניהם ובפחות מ-5 שנים החל לזרום גז מתמר. בסופו של דבר צריך להבטיח שנשמר הביטחון האנרגטי, כאשר מדובר במוצר שלא ניתן לאגור - חשמל. השאלה היא איזה איזונים ובלמים אנו נותנים לתהליך שמצד אחד, מעבר המשק בשימוש בגז ומהצד השני יצוא פרטי שהולך וגובר, שבהמשך יעלה ל-45%".
יונה פוגל, מנכ"ל פז: "המחירים של הגז צריכים להיות נמוכים. בסופו של יום אנו מדברים על צמיחה במשק שבראשה יצירת מקומות עבודה ויצירת ערך מוסף. זה יכול לקרות רק אם לתעשייה המקומית יוזרם גז במחירים תחרותיים מול שווקים בעולם. בדיבור על העתיד אנו צריכים להתייחס איך תעשיית הגז תתמחר את עצמה בעתיד וגם איך המדינה תתנהל בהקשר זה בעתיד. ישראל היא מעצמה בהרבה בדברים - אבל לא באנרגיה. מה שאנו כן צריכים לעשות זה לכוון את המשאבים לאן שצריך".
יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, השיב לדברים של פוגל: "יונה חידד משהו מאד חשוב, אמר שהוא רוצה לשמור על היתרון התחרותי בעולם. בית הזיקוק שלך מקבל מחיר זול יותר מכל מדינה באירופה".
פוגל: "זה לא נכון. זה היה נכון".
אבו: "זה מאד פשוט, יש שם HUB אפשר לראות מה הוא היום. בסופו של דבר הגז הישראלי מאד תחרותי".
פוגל: "ראיתי כמה נובל מרוויחה בישראל וראיתי את מחיר הגז הממוצע שנמכר לישראל לעומת העולם, ואני אומר שלנו, פז, היה יתרון במחירים הקודמים ועכשיו אנחנו לא זולים. לזה שלא נתנו להפיק את הגז 10 שני0 יש מחיר ולכן אני לא טוען שמדובר בתאוות בצע. המאגר הישראלי הוא היחיד שנובל מרוויחה בו כסף. צריך למצוא את הדרך שהמחירים יהיו אחרים. אם לוויין ותמר ימכרו יותר אני לא חושב שתהיה שאלה. יוסי (אבו) יודע שאני לא מרוצה. כללי המשחק, הבעיה שלהם, היא לא הרווחיות, צריך להיות הוגן. העניין הוא שאנו צריכים לראות איך כלכלת ישראל זזה ובשיטה הזו היא לא תזוז".
אשר גרינבאום, מנכ"ל כיל הזמני: "אני מסכים עם יונה (לגבי מחיר הגז - ג.ב.ס). יש פן אחר שלא עולה בדיון. תעשיית הדשנים נשענת על הגז ואין שום סיבה שמדינת ישראל לא תספק גז לתעשייה במחירים אטרקטיביים. יש הזדמנות שמדינת ישראל מפספסת, במחירים הנוכחיים התעשייה הזו לא יכולה לקום".
תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  פוגל,רון טל,גרינבאום
  יו 06/04/2017 13:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  חבורה של חזירים מפוטמים צבועים,תחמנים,רמאים,שקרנים ומושחתים שחברותיהם והם ועובדיהם מרוויחים מיליארדים, הון עתק עם מחיריי הגז הנוכחיים אבל עינם צרה באחרים כדי שימשיכו למלא את כיסיהם ביותר כסף, תורידו את משכורותיכם המפליגות (אתם לא שווים את זה) ואת מחיריי מוצריכם ......שהריי נאה דורש נאה מקיים, אבל אתם בובות על חוט שתורמים מעט ומרוויחים הרבה ואם היו מפטרים אתכם ושכמותכם עכשיו החברות שלכם יעשו חייל בלעדיכם... אין לכם שום ערך מוסף לחברה שאתם עומדים בראשם אלא להיפך סרח עודף
  סגור
 • 11.
  רק חשמל סולרי (ל"ת)
  שטיינברג 04/04/2017 18:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  מחיר הגז צריך להיקבע ע"י השוק בלבד-היבוא חופשי
  משה ב-רו"ח 04/04/2017 15:06
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רווחי הגז מועברים ברובם למדינה, הן הצורת תמלוגים והן בדרך של מס הכנסה. קביעת מחיר נמוך ממחיר השוק, נוגדת את חוקי הכלכלה החופשית, תיצור ביזבוז ולמעשה משמעותה הטבה לעשירונים העליונים.
  סגור
 • 9.
  זה הבעיה של כולנו
  אזרח 04/04/2017 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  אני מבין שחלק מושקעים בחברות הגז ורוצים לקבל כמה שיותר. אבל אי אפשר שכל התעשייה מתלוננת שמחירי הגז גבוהים ולא עושים עם זה כלום. תראו לבד בכתבה נובל מרוויחה על המאגר כסף רב יותר מכל מאגר אחר שברשותה ומי משלם את החשבון אנחנו בחשמל, בכסף שיוצא להגדלת העלויות במקום שכסף יגיע לשכר ופיתוח ויצירת מקומות עבודה.
  סגור
 • 8.
  הכעס על המחיר צריך להיות מופנה למדינה בלבד
  123Gil 04/04/2017 14:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המחיר משקלל בתוכו את מס ששינסקי שהוטל על הגז. איך אפשר להשוות מחיר גז בין ישראל לבין ארה"ב כששם אין מס ששינסקי. הרי גם הדלק לרכב עולה בארץ פי 4 מהדלק בארה"ב למרות שהמחיר הגולמי של הדלק אותו מחיר וההפרש הוא מיסוי.
  סגור
 • 7.
  שאפו לפוגל אבל תיזהר תשובה ילשין לביבי עליך
  YL 04/04/2017 14:05
  הגב לתגובה זו
  1 3
  ראשית מזל טוב נכון האמת יוצאת לאור לאט אבל בטוח הציבור חייב להבין לא פשוט להגיד אמת ישירות בפנים לגורמים המחוברים ***ל הון מתנות*** עד כמה רקובה מערכת בצמרת עד כמה מפחדים ורועדים גם פקידוני צמרת מ***מקבל המתנות
  סגור
 • 6.
  הכי מצחיק שכיל הגזלנים הכי גדולים במדינה
  noamro 04/04/2017 13:35
  הגב לתגובה זו
  4 1
  קיבלו משאב לאומי בחצי חינם ורוצים לקבל גם את הגז בחינם כדי שיוכלו להרוויח יותר
  סגור
 • 5.
  מחיר הגז היה צריך להיות כפול!!! (ל"ת)
  תשובה תעלה מחיר 04/04/2017 13:27
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  הפוגל הזה
  מי זה 04/04/2017 13:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מדינה נמדדת כפי כמות הגז שיש באוצרותיה וכן ביכולת הטכנולוגית באנרגיות אחרות התחדשות הכמות שהתגלתה מרשימה והכמות שעדיין לא נמצאה גדולה עפי המכון הגיאופיסי ארהב ראה חברות העומדות בתור קפריסין לבנון אסור בלבנט. שנית ישראל מעצמה באנרגיה מתחדשת שמש ראה גם אורמת טכנולוגיות . מי זה הפוגל הזה ? סתם פקיד ממשלתי שעבר לפרטי
  סגור
 • 3.
  גזלנים כולם מחיר הגז היה צריך להיות חצי וכך חשבון חשמל (ל"ת)
  תום 04/04/2017 12:38
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 2.
  מנכל פז מפלצת שיושבת על צוואר התושבים לנו הוא לא יעשה ה
  dd 04/04/2017 12:37
  הגב לתגובה זו
  8 0
  הנחה פחחחחחחחחחחח
  סגור
 • 1.
  גאון
  יותם 04/04/2017 11:48
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כיוון שהיית מחט שלי ב 500 אני אסביר לך שתבין. זה כמו שתגיד יש לנו חטיבה מצויינת חוץ מהחיילים
  סגור