לא יוצאים לעצמאות: קשה לכם כזוג צעיר לקנות דירה? תבנו יחידה בבית ההורים

יזמים מציעים דירות עם יחידה נפרדת לזוג (גם + ילד) שלא מצליח לקנות דירה. כמה זה עולה ומה היקף התופעה?
|
(11)
"המתנחלים"

יוקר המחיה ומחירי הדיור בישראל מחייב את הדור הצעיר בישראל להיעזר בהוריו כדי לרכוש דירה. התופעה הזו מתבטאת בעזרה בשכר דירה, עזרה בהון העצמי לרכישת דירה, וכעת גם פתרונות יצירתיים נוספים שנוצרו בשוק כדי לענות לדרישה הזו.

כאשר מחירי השכירות גבוהים, מעדיפים אלפי זוגות צעירים להמשיך ולגור עם ההורים כדי לחסוך בהוצאות הדיור, וכך להגיע להון העצמי הדרוש לקבלת משכנתא לרכישת דירה. 
בעקבות הדרישה לפתרונות כאלה קיימים היום מספר גדול של פתרונות המאפשרים לילדים וזוגות צעירים להמשיך ולגור אצל ההורים, בפרטיות יחסית גדולה יותר מאשר בדירות רגילות.

ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון. אולי זה אתם?

השאירו פרטים ונחזור אליכם

העלאה
* כל השדות חובה

תודה שהשארת פרטים, נשתדל לחזור אלייך בהקדם

"ההורים לוקחים בחשבון שהילד יחייה בבית עד גיל מאוחר"
כך למשל, מבדיקה שערך מרכז הבניה הישראלי, עולה כי נבנים כיום יותר ויותר בתים צמודי קרקע הכוללים יחידות דיור נפרדות לילדים. על פי נתוני מרכז הבניה, בישראל נבנים מדי שנה כ-6,000 צמודי קרקע בבניה עצמית ועוד כ-20,000 צמודי קרקע עוברים שיפוץ  (רבע מהם עוברים שיפוץ עם היתר שמעיד על הרחבה המבנה ושינוי הקונסטרוקציה). על פי ההערכות המרכז, כ-4,000 מצמודי הקרקע שנבנים או עוברים שיפוץ והרחבה כיום נבנים עם יחידת דיור נפרדת המיועדת לילדים מתבגרים, לזוג אחרי נשואים וגם למשפחות צעירות בתחילת דרכן.

ישראל פסטרנק מנכ"ל מרכז הבניה הישראלי מציין כי "עליית מחירי הדיור בשנים האחרונות משפיעה על מאפייני המגורים של המשפחה הישראלית. היום כאשר משפחה משפצת או בונה צמוד קרקע היא לוקחת בחשבון את העובדה שייתכן שהילדים יתגוררו בבית עד גיל מאוחר, ובמקרים מסויימים אף יתגוררו בבית עם בני זוגם לאחר הנישואים".

פסטרנק מציין כי אותן המשפחות לאו דווקא בונות בתים גדולים יותר – "לעיתים בונים גם צמודי קרקע של 4 או 5 חדרים כאשר אחד החדרים נבנה כיחידה נפרדת. היחידה הנפרדת כולל במרבית המקרים חדר שינה גדול של לפחות 12 מ"ר , מטבחון ושירותים ומקלחת עם כניסה נפרדת או עם הכנה לכניסה נפרדת בעתיד".

האם מותר לפצל דירה?
עם זאת רבים מהמשפצים והבונים מתחבטים בשאלה האם מותר לפצל את הבית לשתי יחידות או שמא מדובר בפיצול דירות, גם הועדות המקומיות עושות לעיתים בעיות במתן היתרי הבניה או ההרחבה.

עו"ד ענת בירן המתמחה בדיני תכנון ובנייה מציינת כי ועדת ערר מחוז תל אביב פסקה בעבר בנושא וקבעה כי  "כאשר בן משפחה מדרגה ראשונה מתגורר בחלק מבית מגורים, אין לראות בכך משום פיצול הדירה לשתי יחידות גם אם מדובר בתא משפחתי נפרד, כגון זוג נשוי, כאשר אחד מבני הזוג הוא ילדם של בעלי הדירה".

עוד נכתב בהחלטה כי "גם כאשר הסידורים הפנימיים בדירה מאפשרים פרטיות לבן המשפחה כגון על ידי קיום כניסה ישירה ונפרדת ( בהיתר ) לחלק הדירה בו הוא מתגורר אין לראות בכך משום יצירת יחידת מגורים נוספת, ובלבד שישמר קשר פיזי בין אותו חלק בדירה ליתר חלקי הבית ולא יוסדרו תשתיות נפרדות כגון מונה חשמל או מים נפרדים".

עם זאת נפסק בהחלטה כי חיוב ארנונה עצמאי ונפרד כן מהווה סממן לפיצול דירות ולכןעל הדיירים יש להציג איחוד חיוב הארנונה באופן שכל הדירה תהווה יחידת דיור אחת. בירן מסבירה כי מההחלטה ניתן ללמוד שאם מקימים בדירה יחידה נפרדת לבן מתבגר או  לילדים שנישאו יש להקפיד שחשבונות הארנונה , המים והחשמל יהיו מאוחדים . 

גם הקבלנים שבונים היום צמודי קרקע הצטרפו למגמה ומציעים צמודי קרקע עם אופציה ליחידת דיור נפרדת. כך לדוגמא, צ.פ חברה לבנין מקימה ביישוב נילי בתים עם אופציית הרחבה ביחידה נפרדת המשתרעת על פני 40 מ"ר עם כניסה נפרדת. את היחידה ניתן לתכנן על פי הצרכים של הרוכש. מנתוני החברה, עולה כי 60% מהרוכשים העדיפו יחידה לילד מתבגר.

חברת אלמוגים מציעה ברובע יזרעאל בעפולה דירות 4 חדרים עם יחידה נפרדת (4 1 חדרים). מהחברה נמסר שהדירות הללו מבוקשות מאד על ידי הורים שמעוניינים להעניק לילדיהם חדר עם פרטיות מקסימלית או לחילופין פתרון משרדי איכותי ומבודד למי שמעוניין לעבוד מהבית. היחידה נועדה להעניק פרטיות מושלמת ומתוכננת עם כניסה נפרדת, הכנה למטבחון, חדר שירותים ומקלחת וחדר מגורים עם מקום לעמדת עבודה. גודל היחידה הנפרדת כ- 25 מ"ר ויציאה למרפסת. מבחינת המחיר – הדירה נמכרת כדירת 5 חדרים ומחירה דומה לדירות 5 חדרים 'רגילות' בפרויקט - החל מ- 1,120,000 שקל. בנוסף, חברת אביסרור משווקת בבאר שבע  36 קוטג'ים בני 5 חדרים הכוללים יחידות דיור נפרדות במחיר החל מ- 1.75 מיליון שקל.

דירות עם יחידה נפרדת מתומחרות בפרמיה
שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי, מסביר כי דירות הכוללות יחידות דיור נפרדות מתומחרות בפרמיה לעומת דירות דומות ללא יחידת דיור נפרדת. לדבריו, "אם ניקח 2 דירות בנות 6 חדרים, שוויה של דירה הכוללת יחידת מגורים נפרדת או חדר שינה מאסט נוסף, היא תהיה שווה כ-10% יותר מדירת 6 חדרים רגילה. לגבי דירות עם יחידת דיור בעלת כניסה נפרדת הסיפור שונה. כאן מדובר גם על פוטנציאל השכרה גבוה ולכן שוויה של דירה כזאת, שהיחידה בה נבנתה כחוק, תהיה גבוהה בכ-25% מדירה דומה ללא יחידה עם כניסה נפרדת".

רוני כהן, מנכ"ל חברת אלדר, אומר כי  "מדובר בדרך כלל בדירות עם 2 'מאסטר בדרום'. כלומר 2 יחידות הכוללות חדר שינה, שירותים ומקלחת ובמקרים מסוימים גם חדר ארונות. לדירות האלה יש קהל רחב הכולל בעיקר משפרי דיור עם ילד מתבגר. הם מעוניינים בשלב הראשון לתת לילד המתבגר פרטיות ולכן הם מחפשים את הדירות האלה. לרוב הם יעדיפו שיחידת הדיור תהיה בכניסה לבית או בקומה השנייה ותיצור סוג של ניתוק או פרטיות. לאחר מספר שנים, אותו ילד מתבגר הופך לסטודנט והוא בעצם נישאר לגור ביחידה הזאת במקום להוציא כסף עד דירה שכורה. בסוף בגיל 30 פלוס ש"הילד" עוזב את הבית היחידה הזאת נשארת כסוג של ביטוח, אם בעלי הדירה יאלצו להעסיק עובדת זרה".

אלעד כהן, הבעלים של חברת מייקאובר, מציין, כי "אם בעבר הייתה תופעה שמצמצמי דיור היו עוברים מהבית הגדול אל דירות קטנות במגדלים, היום אנו דווקא עדים לתופעה הפוכה -הבית הגדול ממשיך לשרת את המשפחה גם אחרי שהילדים מתבגרים על ידי שינוי הבית ליחידות דיור נפרדות שמבטיחות פרטיות מצד אחד ומהצד השני ממשיכים לחיות יחד כך שגם שומרים על האחדות המשפחתית וגם חוסכים הרבה מאוד כסף לילדים".

לסיכום, אין ספק שהמירוץ אחר הדירה נעשה הרבה יותר מורכב, ולא פעם ההורה הישראלי מטפטף לילדיו שעדיף שימשיכו להתגורר עימם באותו הבית, יחד עם בן הזוג והילדים, עד שיצליחו להשיג את ההון העצמי עבור הדירה הנחשקת. אז נכון, הזוג הצעיר יחסוך תשלום של שכר דירה, ויצליח לרכוש את דירת חלומותיו. אבל בסופו של דבר, ייתכן וכזוג נשוי טרי שרק מתחיל ללמוד מהם חיי זוגיות, ייצר לעצמו משקעים רבים שעשויים בטווח הרחוק לגבות מחיר גבוה בחיי הזוגיות. בנוסף, להורים המבוגרים של הזוג יש את הזכות לחיות את חייהם בשקט ובקצת נחת.

תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  שידחוף את זה לתחת שלו (ל"ת)
  גועל נפש 23/04/2015 17:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  רק מס על משכירי נדלן 40%
  יוני 23/04/2015 16:23
  הגב לתגובה זו
  4 1
  רובם משאירים ומקבלים שחור חוקי במדינת המאפ
  סגור
 • 5.
  סעו למרמורק ולשעריים ברחובות כל מחסן יחידת דיור
  יחיאל 23/04/2015 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שכנה של דודה שלי ציונה הפכה את המרפסת ליחידת דיור מכינה סיר מרק גדול לחתנה ולכלתה סה"כ 3 משפחות דירה של 140 מטר וחוסכים
  סגור
 • 4.
  מסכנים הצעירים שנאלצים ממש להמר כשהם קונים דירה ב 2015
  אזרח 23/04/2015 15:47
  הגב לתגובה זו
  11 0
  קונים בכל זאת? אלו ההימורים שלקחתם: שכחלון יכשל בהגדלת היקף הבניה למרות שהוא הבין שזה המבחן שלו (וגם ביבי הבין זאת לאחר דו"ח המבקר והצניחה בסקרים). שהריבית בארה"ב לא תעלה בשנים הקרובות למרות שהם הודיעו שזו כוונתם, כי אם כן גם בנק ישראל יאלץ להעלות ריבית, הקונים לא יצליחו לקנות, והמחירים יפלו. שלא יהיה מיתון או אבטלה למרות שפעם בכמה שנים יש. שלא ישנו את מדיניות המיסוי (שלא יכבידו על הנדל"ן ושלא יקלו על הבורסה), כי דברים אלו יקטינו את הביקוש, ויגדילו את היצע הדירות למכירה בלוחות. שתוכנית "מחיר מטרה" לא תוריד את הרצון לקנות דירה בשוק החופשי הרגיל במחיר מלא. הסכנה בעיקר אם היא תהפוך לשיטת השיווק העיקרית. שלא יוטלו הגבלות משכנתא רציניות יותר, שיקטינו ביקוש ויכולת לקנות. בשנה הקרובה המחירים אולי יעלו (במעט, כי הריבית כבר לא יכולה לרדת יותר, ובשנה האחרונה המחירים עלו רק 3.7%) אך האם אתם קונים רק לשנה? מגמת ירידות תגרום מייד לכולם לשבת על הגדר ותחזיר את האמון בממשלה. אם מחיר הנכס יורד 5% בשנה שווה לצעירים לשלם 3% שכר דירה ולהמתין, וכל המשקיעים יפחדו להשקיע.
  סגור
 • 3.
  הכתבה הזו רק מחזקת את דעתי שאנחנו קרובים מאוד לפיצוץ
  מפוצץ הבועות 23/04/2015 12:08
  הגב לתגובה זו
  8 1
  הבועה.
  סגור
 • טען עוד
 • 2.
  חפשו בגוגל דירה להשקעה עם שותף כתחליף ראשוני לעצמאות
  דירה להשקעה עם שותף 23/04/2015 11:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  לגור בדירה קטנה עם ההורים כזוג צעיר זה מורכב ויכול להרוס
  סגור
 • 1.
  פתרונות של עם עני. תת תרבות חדשה מתפתחת בישראל
  חכמת הבייגלה 23/04/2015 11:32
  הגב לתגובה זו
  9 1
  וזה הולך ביחד עם הלאומנות הדתית והכלכלית שמתפתחת לה פה.כולל חוגי בית לתנ"ך . אחר כך בוכים למה האירנים מקום ראשון במתימטיקה ופיתוח פצצות. במקום ללכת קדימה מדינת ישראל מצעידה את האנשים אחורה. וזה קורה במדינה שמחלקת משכנתאות לכל אהבל מצוי שמצא פטנט להתעשרות. כל אחד שיש לו מאה אלף דולר בחשבון (ומאה אלף דולר בשחור) לוקח הלוואה בריבית 0 וקונה נדלן ולא בוחל גם בבתי שיכון מסוכנים משקיע בריצוף חשמל ואינסטילציה ומשכיר את הדירה הפטורה ממס למסכן שישלם לו את המשכנתא. לא יעזור גם מס שבח על דירה שניה ולא מס . מקור החולי זה משכנתאות עתק בריבית 0 אם הממשלה היתה מגבילה את המשכנתאות זה לא היה קורה אבל כל עוד הממשלה מחלקת כסף ולא בונה אנשים יגורו בעתיד במלונות. לגור בחצר של אבאמא זה תרבות עוני
  סגור
 • קנאי מטומטם תפסיק לברבר ותתחיל גם אתה ל
  גיל 23/04/2015 16:05
  הגב לתגובה זו
  2 10
  לעשות ולא לדבר שטויות.
  סגור
 • גיל = דביל
  גועל נפש 23/04/2015 17:20
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אפילו קצת חרוז
  סגור
 • אכן גיל קצת דביל
  אחד 23/04/2015 19:28
  הגב לתגובה זו
  6 1
  לא ברור על מה גיל יוצא נגד מגיב 1. מגיב 1 בסה"כ תאר את את התרבות הקלוקלת שנוצרת פה עקב מצוקת הדיור הנוראית, מצוקה שאינה גזרת גורל אלא כל כולה תוצאה ישירה של התנערות המדינה מאחריות לאזרחיה.
  סגור
 • תפסיקו לברבר ולבקש ולומר אכלו לי שתו לי צ
  גיל 24/04/2015 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 1
  צריך להתמודד עם המצב ולהתאים את עצמכם למצב שנוצר להיות תמיד מהנותנים ולא מהמקבלים אני אישית לא מצפה ולא רוצה ולא צריך מהמדינה כלום מי שלא מצפה לא מתאכזב תתמודדו אם המצב כמו שהוא ותתמודדו רק כך מצליחים בלי בכיינות ההבדל בין המצליחים לאלה שלא זה שהמצליחים תמיד מנסים לשנות לעצמם ולא שאחרים ישנו להם קצת מעוף ויצירתיות והעיקר בלי בכיינות. .
  סגור
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות