השקעה באג"ח להמרה ומניות בכורה – השקעה פאסיבית או אקטיבית?

גיל עוזר, מנהל השקעות במנורה מבטחים, על השקעות אג"ח בסביבת הריבית השוררת כעת בשוק
 |  (3)
סביבת הריבית הנמוכה השוררת כיום בשוק גורמת למשקיעים רבים לנסות ולחפש אפיקי השקעה לא שגרתיים, כאלה המניבים מצד אחד תשואה חיובית גבוהה יחסית, ומאידך גיסא בעלי תנודתיות נמוכה יותר מזו שאנו רואים לעיתים בשוק המניות. שני אפיקים כאלה הם איגרות חוב להמרה ומניות בכורה.
איגרות חוב להמרה הן אגרות חוב הנושאות אופציה להמרת היחידות למניות במחיר ידוע מראש. אפיק זה מאפשר חשיפה לעליות במחיר המניה, אך אם מחירה של המניה לא עלה די כדי שמימוש האופציה יהיה כדאי, עדיין ניתן לקבל תשואה מעצם החזקת האיגרת. בדרך זו מקבלים מעין רצפה להפסד הפוטנציאלי במקרה של ירידה במחירי המניה.
ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון ביזפורטל מגייסת כתבי שוק הון
מניות בכורה נושאות שם מטעה במקצת, שכן בתכונותיהן הן דומות יותר לאיגרות חוב מאשר למניות, כאשר יתרונן המרכזי הוא בעדיפות שהן מקנות בקבלת הדיבידנדים על פני שאר בעלי המניות. הדיבידנד שנקבע מראש, הוא זה שגורם למניות הבכורה להיות דומות יותר לאיגרות חוב.
מכיוון שמדובר באפיקים לא רגילים, כשלכל מוצר מנגנון חישוב תשואה שונה משל רעהו, יש חשיבות רבה לבחירת הניירות המתאימים לתיק ההשקעה. במקרים אלו, דווקא השקעה במדד פאסיבי, שאינה מביא בחשבון את מאפייני הניירות, עלולה לפגוע במשקיע ולהסב לו הפסדים.
תעודת הסל הגדולה ביותר העוקבת אחר אג"ח להמרה, שייכת לחברת SPDR, והיא כוללת חשיפה ל-96 איגרות חוב שונות. כשבאים לבחון את האג"חים המוחזקים בתעודה מגלים כי על אף שמה (אג"ח להמרה), לרוב הניירות בתעודה יש דווקא מאפיינים שדומים יותר למניות. הקורלציה של התעודה עם מדד המניות האמריקאי, S&P 500, עומדת על 88.5% בעוד שהקורלציה עם מדד אג"ח אמריקאי עומדת על קרוב לאפס. דווקא בזמני משבר, בהם אנו מחפשים הגנה מהירידות, מחיר תעודות סל זו יורד כמו מחירי מדדי מניות ואפילו יותר (במשבר של תחילת השנה מדד ה-S&P  ירד ב-11.84% ואילו התעודה ירדה ב-12.9%). גם בתקופה של עליות בה מחיר התעודה עולה, הוא מציג ביצועי חסר בהשוואה למדד ה-S&P 500 , אשר הניב בחמש השנים האחרונות תשואה עודפת של 43%.
מכיוון שהמטרה של שילוב אג"ח להמרה בתיק היא הקטנת התנודתיות, תעודה בעלת חשיפה הדומה למדד מניות, לא תורמת לתיק ההשקעות, ולו רצינו להשקיע במניות, הרי שקיימות אופציות אחרות טובות יותר. במקרה זה נעדיף החזקה ישירה באג"ח להמרה, שעונה על הדרישות אותם חיפשנו מלכתחילה.
תעודת הסל הגדולה ביותר של מניות בכורה שייכת לחברת iShares  ונכון להיום נושאת תשואה לפדיון אטרקטיבית של קרוב ל-5.5%.  גם כאן יש להכיר את המאפיינים הספציפיים של מניות בכורה. אחד מהדברים שיש לבדוק הוא האם המניה צוברת את הזכות לקבל את הדיבידנד המובטח או לא. בתקופות משבר, עלולה הנהלת החברה להחליט שהיא אינה מחלקת דיבידנד, ומניה שאינה צוברת, לא תקבל את הדיבידנד המובטח, ולא תפוצה על אי החלוקה. מאפיין נוסף של מניות בכורה, המצוין בתשקיף ההנפקה, הוא היכולת של החברה לבצע פדיון מוקדם למניה ללא צורך בקבלת אישור.
בתעודת הסל של iShares כ-28% מההחזקות הן מניות בכורה שניתן לבצע בהן פדיון מוקדם עד סוף השנה. מניות אלו, הנסחרות במחיר הגבוה מהמחיר בהן החברה יכולה לפדות אותם, עלולות להניב תשואה שלילית למחזיק בהן, אם יפדו על ידי החברה (הפסד ההון מהמימוש במחיר הקריאה עלול להיות גבוה יותר מהדיבידנד המתקבל). התשואה האטרקטיבית של 5.5% עלולה להיחתך בחדות בשל האפשרות לפדיון מוקדם, ובסופו של יום, הרווח המתקבל לא תמיד מצדיק את הסיכון. גם כאן יש יתרון למשקיע האקטיבי שירכוש את אותן מניות בכורה עם תאריך פדיון רחוק, הנסחרות במחיר הנמוך או קרוב למחיר הפדיון. שתי דוגמאות אלה מצביעות על כך שלפעמים מעקב פסיבי באמצעות תעודות סל אחרי מדדים, נושא בחובו חסרון, בהשוואה להשקעה אקטיבית.
 
גיל עוזר מכהן כמנהל השקעות במנורה מבטחים קרנות נאמנות בע"מ, והוא ו/או מנורה קרנות נאמנות או חברות אחרות בקבוצת מנורה עשויים להיות בעלי ענין אישי בנושאי הסקירה. שיווק ההשקעות אינו מהווה תחליף לשיווק המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  בארץ אגח להמרה מתומחרות בחסר
  atuk19 02/11/2016 23:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  יש כמה אגח בפרמיה שלילית, או בפרמיות נמוכות מהריבית הצפויה. כשהאגח נכנסת לתוך הכסף זו פשוט מניה שמחלקת ריבית. ומצד שני יש לה אופציית פוט שמגינה מירידות.
  סגור
 • 2.
  מה השם של תעודות הסל למיניהם (ל"ת)
  cc 22/10/2016 17:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  גיל להבא תרשום גם את השם והסיבול של התעודות (ל"ת)
  ים כחול 19/10/2016 19:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור