תאוריות פסיכולוגיות מעניינות

|
תאוריות, צילום: ----
האם קרה לכם בעבר שאמרתם משהו מבלי לחשוב וחשתם חרטה לאחר מכן? ככל הנראה חוויתם פליטת פה פרוידיאנית. חשים שרגשות אפלים משפיעים על דפוסי האכילה וההתמכרויות היום יומיות? תאוריית הקרחון של פרויד תספק את התשובה מדוע זה קורה? האם אתם נוטים לשכנע אנשים ורוצים להשפיע? בתאוריית הצרכים של מקללנד חבויה התשובה. למתעניינים בלימודי פסיכולוגיה - תאוריות פסיכולוגיות בחיי היום יום מחכות לכן ממש כאן.  
פליטת פה פרוידנית
בשמה האחר ידועה גם כ"טעות פרוידנית" ומתארת שגיאה בדיבור, פעולה או זיכרון שמקורו בתת מודע. בתרבות המודרנית, מייחסים לשגיאה זו חשיפה של כוונות או רצונות סמויים. לדוגמה: טעויות הקלדה ופליטות פה שיוצאות מהקשרן ומרמזות על "האמת" מאחורי הדברים. קריאה לחבר או חברה - "אימא" או "אבא" וכדומה. התופעה רווחת מאוד וניתן לקרוא עליה עוד בספרו של פרויד "תורת הפרעות הנפש של חיי היום יום". ספר שעליו ממליצים רבות במסגרת לימודי פסיכולוגיה.    
תאוריית הקרחון
תאוריות פסיכולוגיות משפיעות על חיי רבים ומעצבות את הבחירות ההתנהגותיות והיום יומיות שלנו.  אחת מהתאוריות הרווחות והמרכזיות שבאה לידי ביטוי בהתמכרויות והפרעות אכילה הינה: "תאוריית הקרחון". התאוריה מבוססת על מטאפורת הקרחון בה מה שנראה לעין (קרי ההתנהגות החיצונית) היא רק חלק קטן מאוד מעולם סמוי של רגשות, פחדים, רצונות ובעיות עמוקות יותר שנמצאות בתחתית הקרחון. ביניהן: טינה, שנאה עצמית, נוקשות, שקר לאחרים ושקר לעצמי, שיפוטיות, אשליית שליטה, ריכוז עצמי, חוסר ערך ועוד. הבעיות הללו מביאות לבחירה של מערכות יחסים הרסניות, התמכרויות לעבודת יתר, אכילה כפייתית, בולימיה, אנורקסיה, אלכוהול, סמים, הימורים ובזבזנות. פעמים רבות קיימת החלפה של התמכרות אחת בשנייה. כל עוד לא תינתן התייחסות לשורש הבעיה, ימשיך הרצף של החלפת ההתמכרויות. על כן, הדרך לריפוי עוברת דרך התייחסות לאותן בעיות "תת קרקעיות" באמצעות שיחות וטיפול נפשי מקצועי.
תאוריית הצרכים של מקללנד
על תאוריית חמשת הצרכים של מסלאו בוודאי שמעתם, אך קיימת תאוריה נוספת שלומדים במסגרת לימודי פסיכולוגיה שמעניינת לא פחות. תאוריית הצרכים של מקללנד. לבני האדם יש צרכים רבים: חלקם משפחתיים, חלקם אישיים וחלקם חברתיים. הצרכים הללו מבוססים על ערכים ומחולקים לשלוש קבוצות מרכזיות: הצורך בכח, הצורך בהישגים והצורך בהשתייכות. אנשים המעוניינים להשפיע על התנהגותו של הזולת חווים צורך בכח. אנשים הנוטים להצטיין בכל מבחן או אתגר מחשבתי הם בעלי צורך בהישגים. ואילו אנשים הנוטים לבלות עם חברים או קרובי משפחה זמן רב חווים צורך בהשתייכות. לכל אדם יש צורך דומיננטי שמסייע לו לקיים את עולם הערכים שלו. בעולם הייעוץ הארגוני נעזרים בתיאוריה כדי לתאר סגנונות ניהול וכן על מנת ליישב את הקונפליקט בין שילוב קריירה למשפחה.
לסיכום, כפי שניתן לראות הפסיכולוגיה היא חלק בלתי נפרד מחיי היום יום, תופעות רווחות כמו פליטת פה פרוידנית, תאוריית הקרחון של פרויד ותאוריית הצרכים של מקללנד מגדירות לא רק את ההתנהגות שלנו אלא גם את הבחירות שנעשה בחיי היום יום. המתעניינים בתחום לימודי פסיכולוגיה יוכלו להעמיק אף יותר בנושא.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות