האופציות על הדולר מאותתות על נסיגה: "הפגיעה בדולר צפויה להימשך בתקופה הקרובה"

כך מעריך אמיר כהנוביץ', כלכלן מאקרו בכלל פיננסים. האופציות מאותתות על ירידה של כ-0.4% בשער הדולר
|
האופציות על הדולר מאותתות על נסיגה: "הפגיעה בדולר צפויה להימשך בתקופה הקרובה"

ביום שישי שמר הדולר על יציבות ושערו היציג נותר ללא שינוי, ברמה של 3.958 שקלים. בשוק המט"ח לא מתקיים היום מסחר אולם האופציות על הדולר משקפות צפי לירידה של כ-0.4% לרמה של כ-3.94 שקלים בפתיחת שבוע המסחר מחר.

היום התפרסמו בארץ מספר נתוני מאקרו עגומים. מדד מלניק למצב המשק שפורסם היום רשם ירידה של 0.7% אחוזים בחודש מאי 2009. המדד משלים נפילה מרמה של כ-127 נקודות באוגוסט 2008 לכ-115 נקודות במאי השנה, ירידה של כ-9.5%. לדברי פרופ' רפי מלניק, המשנה לנשיא לעניינים אקדמיים במרכז הבינתחומי הרצליה, המיתון במשק מעמיק - המגמה הרצופה של ירידת המדד מצביעה על כך שגם ברבעון השני של 2009 צפויה התכווצות של התוצר של המגזר העסקי.


הלמ"ס דיווחה היום כי בין החודשים פברואר ואפריל נרשמה ירידה של 8.6% בייצור התעשייתי, מתוך זה, ירידה של 16% בסה"כ התעשייה ללא ענפי הטכנולוגיה העילית. בנוסף, נרשמה ירידה של 23.2% בענפי הטכנולוגיה המעורבת-מסורתית, וירידה של 7.7% במספר משרות השכיר בתעשייה, נציין כי נתונים ראשוניים אלה, מבוססים על מדגם מפעלי תעשייה שבהם משרת שכיר אחת לפחות. עוד עולה ממצאי המדגם של הלמ"ס כי ירידה בשיעור של 3.9% נרשמה בפדיון ענפי המסחר והשירותים בין החודשים פברואר ואפריל, זאת לאחר ירידה של 11.5% בין החודשים נובמבר 2008 לינואר 2009.

מחר, נזכיר, תתפרסם הודעת לגבי המדיניות המוניטארית לחודש יולי. כלכלני ישיר בית השקעות מעריכים, בסקירה שפרסמו היום (א') כי נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, יותיר מחר (ב') את גובה הריבית ברמה של 0.5%, הרמה הנמוכה ביותר בישראל מעולם (בהסתברות של 80%).

בעולם יתפרסמו השבוע כמה נתוני מאקרו מעניינים. מחר (ב') ממתנים לפרסום סקר האקלים העסקי של גרמניה ביום שני. כמו כן, נשיא ה-ECB צפוי לנאום מחר. ביום שלישי, מכירות בתים קיימים בארה"ב יתפסו את תשומת לב המשקיעים.

יום רביעי עמוס בנתונים בעלי השפעה רבה, כגון סקר CBI אשר יתפרסם בבריטניה וייתן תמונה מקיפה על מצב המכירות במגזר הסיטונאי והקמעונאי ובנוסף נגיד ה-BOE ומספר חברי הפרלמנט יעידו בפני ועידת האוצר של הפרלמנט על התחזית הכלכלית והאינפלציה במשק. בארה"ב יתפרסו נתוני הזמנות מוצרים בריי קיימא ומאוחר יותר הפד יכריז על הריבית לטווח קצר.

ביום חמישי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב תפרסם את נתוני תביעות מחוסרי העבודה השבועיים ונגיד הפד בן ברננקי יעיד בפני בית הנבחרים בוושינגטון בנוגע לרכישת מריל לינץ' ובנק אוף אמריקה. ביום שישי, ההתמקדות תהייה לסקר סנטימנט הצרכן בארה"ב, כאשר הצפי הינו מעודד מעט ועומד על רמה של 69.2 נקודות.

בלידר שוקי הון אומרים היום כי "בנק ישראל מסתמן כיותר אופטימי בנוגע למצב העתידי אך ימתין מספר חודשים לפחות לפני שינוי במדיניות. להערכתנו, סביבת המאקרו החלשה והצפי לאינפלציה מתונה ידחו את העלאת הריבית לשנת 2010 . האיום העיקרי שיכול להקדים את העלאות הריבית הוא עליית מדרגה משמעותית בציפיות לאינפלציה".

בסקירה שפרסם היום אמיר כהנוביץ', כלכלן מאקרו בכלל פיננסים, התשואות על ממשלתיות אמריקאיות עלו ביום חמישי וירדו ביום שישי, אך בסך הכל סיימו את היומיים האחרונים של השבוע בעליית תשואות על רקע פרסומי המאקרו החיוביים שהחזירו משקיעים אל נכסים עם סיכון גבוה יותר ועל רקע הודעתו של משרד האוצר האמריקאי כי בכוונתו למכור השבוע אג"ח ממשלתיות לטווח הקצר והבינוני בהיקף כולל של 104 מיליארד דולר לטווח הבינוני ועוד 61 מיליארד דולר לטווח הקצר.

התשואה על אג"ח ממשלתי ל-10 שנים עלתה מ-3.688% ביום רביעי ל-3.78% ביום שישי. "נזכיר כי להערכתנו אג"ח ממשלתי מסוכן כיום יותר מאג"ח קונצרני בדירוגים גבוהים ביחס לתשואה שגלומה בו. הציפיות האינפלציוניות ל-10 שנים חזרו לעלות בסוף השבוע ועלו מ-1.77% לשנה ביום רביעי ל-1.93% ביום שישי. החוזים העתידיים על גובה הריבית בסוף השנה מגלמים השארת הריבית ברמתה הנוכחית בסבירות של 54.5%, הירידה בגובה הריבית הצפויה ממשיכה לפגוע בדולר בעולם, פגיעה שלהערכתנו תימשך", מציין כהנוביץ'.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות