אקורד הסיום של הרפורמה: זו המניה שצפויה לספוג בשלב הנעילה ביום חמישי מכירות של 151 מיליון שקל

רפורמת המדדים הושקה לפני כחודשיים אך שלב ההתאמות עדיין ממשיך - הנה הפרטים לגבי השלב האחרון
|
בורסה אחוזת בית, צילום: Bizportal
רפורמת המדדים הגדולה בבורסה בת"א שהושקה בתחילת פברואר האחרון תרשום ביום חמישי אבן דרך משמעותית כאשר שלב הפחתות המשקל יסתיים. כחלק מהעדכון החודשי הקבוע, תתבצע הפחתת המשקל האחרונה במדדים השונים. תעודות הסל יבצעו את ההתאמות בשלב הנעילה של יום חמישי הקרוב. 
כזכור, כחלק מהרפורמה משקל המקסימום במדד ת"א 35 יעמוד על 7% ומשקל המקסימום במדד ת"א 125 יעמוד על שיעור של 5%. אבל הפחתות המשקל למניות הכבדות מתבצעת באופן הדרגתי, והשבוע תתבצע הפחתת המשקל הסופית.
לפי ניתוח של ידידיה אפק, אנליסט המדדים של פסגות, בצד הביקושים צפויה לבלוט מיילן עם צפי לביקושים של כ-60 מיליון שקלים. בניגוד למניות הכבדות האחרות שצפויות להיצעים בשל הפחתת משקל, מיילן דווקא תראה ביקושים שכן משקל המקסימום של המניה במעו"ף מתעדכן מעלה ל-7%. בצד ההיצעים בולטות מניות הבנקים לאומי ופועלים, שמשקל המקסימום שלהן במעו"ף יופחת ל-7% (מ-8.3% ו-7.9% כיום בהתאמה) ומשקלן יופחת גם במדד הבנקים. ידידיה אפק מעריך שלאומי תראה היצעים של 151 מיליון שקלים ופועלים היצעים של 132 מיליון שקלים.  
מניה נוספת שצפויה לבלוט פריגו. לפי פסגות, המניה צפויה להיצעים של 83 מיליון שקלים ביום העדכון, וזאת בשל קביעת תקרת משקל של 5% במדד ת"א 125 (כיום משקל המניה במדד עומד על קרוב ל-6%). נציין כי הירידות האחרונות במניית פריגו דרדרו את משקלה במעו"ף ל-6.8%, בזמן שתקרת המשקל במדד תעודכן ל-7% ולכן בכל הקשור לתעודות על המעו"ף לא צפויה השפעה מהותית על המניה. 
עוד נמסר מפסגות כי מניית קרסו צפויה לרכז ביקוש של כ-6 מיליון ש"ח בעקבות כניסתה למדד ת"א צמיחה. בעלי השליטה בחברה הפיצו מניות במהלך החודש האחרון, וכעת עומד שיעור החזקות הציבור על יותר מ-20%, מה שמאפשר לחברה להיכנס למדדים במסגרת המסלול המהיר. במידה ושיעור החזקות הציבור יעלה בהמשך אל מעבר ל-35% תצטרף המניה למדד ת"א 90 בעדכון החצי שנתי הבא.
ועוד נמסר כי מניית רציו פטרוליום צפויה לרכז ביקוש של כ-3.5 מיליון ש"ח בעקבות כניסתה למדד ת"א צמיחה ומדד נפט-גז. מניית מדי פאור תיכנס למדד ת"א צמיחה ומדד נדל"ן וצפויה לרכז ביקוש של כ-1.5 מיליון ש"ח. שתי החברות השלימו הנפקה ראשונית במהלך חודש ינואר, ועל כן יכנסו למדדים אלו במסגרת המסלול המהיר לחברות חדשות. בעדכון הבא.
הרשימה המלאה של ההיצעים והביקושים הבולטים בעדכון הקרוב:
נזכיר כי אחת מהמטרות המרכזיות של הרפורמה הייתה הפחתת ריכוזיות ופיזור רחב יותר של המדדים, זאת מתוך רצון של הבורסה לצמצם ככל הניתן את השפעת ביצועיה של חברה אחת או חברות בודדות על המדדים.
עם השלמת הפעימה השלישית והאחרונה, בתום יום המסחר ב- 6 באפריל, יעמוד משקל עשר המניות הגדולות במדד ת"א-35 על כ-58%, לעומת משקל של 71% שהיוו עשר החברות הגדולות במדד ת"א-25. במדד ת"א-125 יעמוד משקלן של עשר הגדולות על 43% לעומת קרוב ל-60% במדד ת"א 100 טרם הרפורמה. זאת בנוסף לירידה משמעותית במשקלן של המניות הגדולות גם בשאר המדדים בהמשך לשינוי תקרת המשקל והרחבתם של המדדים. 
בשלב הנוכחי צפויות להתווסף למדדי הבורסה שלוש מניות חדשות - מדי פאור ורציו פטרוליום, שהשלימו לאחרונה הנפקות ראשוניות, וקרסו, שתצטרף למדד ת"א צמיחה בעקבות עלייה בשיעור החזקות הציבור בחברה.
כמו כן, המיזוג בין אבנר ודלק קידוחים עדיין לא הושלם ולכן הביקוש הגדול למניית דלק קידוחים נדחה (ככל הנראה לעדכון של חודש מאי). תעודות הסל והקרנות המחקות יבצעו את ההתאמות הנדרשות כאמור בשלב הנעילה של ה-6 באפריל.
נציין כי העדכון הבא צפוי להתקיים בחודש הבא, יום חמישי, ה-4 במאי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
חיפוש ני"ע חיפוש כתבות