הממשלה אישרה את שינוי מבנה הבעלות על הבורסה לני"ע

 | 
(11)
בורסה אחוזת בית, צילום: Bizportal
הצעת החוק לשינוי מבנה הבורסה אושרה היום בממשלה פה אחד. מטרת הצעת החוק היא לאפשר שינוי מבנה הבעלות על הבורסה לניירות ערך בתל אביב, אשר מאוגדת החל משנת 1953 כחברה מוגבלת בערבות ללא הון מניות, אשר נאסר עליה בחוק ניירות ערך לחלק רווחים כל עוד היא בורסה יחידה בישראל. שינוי המבנה יהפוך את הבורסה לחברה למטרות רווח, בה הבעלות מופרדת מהחברות, בדומה להליך שעברו בורסות רבות בעולם. 
המטרה המרכזית של שינוי מבנה הבורסה היא הפיכת הבורסה לגורם תחרותי ויעיל יותר מכפי שהוא היום, המסוגל להוות תחרות משמעותית לבורסות בשווקים בינלאומיים ולזירות מסחר אלטרנטיביות בארץ ובחו"ל. שינוי דומה של מבנה ההתאגדות נערך ברוב המוחלט של הבורסות המובילות בעולם והעלה כי שינוי מבני מהווה אמצעי התורם להתמודדות הבורסה עם האתגרים העומדים בפניה, מעודד שיתופי פעולה ומיזוגים בין בורסות במקומות שונים בעולם ואף מאפשר לבורסות לגייס הון כישות עצמאית באמצעות הנפקת ניירות הערך שלה ורישומם למסחר.
מטרה נוספת של ההליך היא הרחבת בסיס החברות בבורסה והנגשתה למספר גדול יותר של גורמים בעלי זכות מסחר. כיום ישנה זהות מלאה בין הבעלות על הבורסה לבין זכות הגישה למסחר. כלומר, רק הגופים שהינם בעלים של הבורסה (חברי הבורסה) נהנים מגישה למסחר. לאחר השינוי המבני, הגישה למסחר לא תהא עוד תלויה בקיומן של זכויות בעלות בבורסה אלא תהא מבוססת על התקשרות חוזית בין הבורסה לבין חברים פוטנציאליים, דבר שיאפשר להגדיל את מספר בעלי זכויות המסחר בבורסה במנותק ממספר בעליה ומזהותם. יצוין כי כיום, מספר החברים בעלי גישה למסחר בבורסה בתל אביב נמוך משמעותית ממספרם בבורסות מקבילות בעולם.
מהלך שינוי המבנה יוביל גם להפחתת כוחה של המערכת הבנקאית בבורסה, ובכך להתפתחותה של הבורסה כאפיק מימון חלופי לגיוס כספים על-ידי תאגידים. התפתחות זו תתרום רבות למשק ותשכלל את הקצאת ההון בו. 
המעבר מהתאגדות שאינה למטרות רווח להתאגדות למטרות רווח במבנה של בעלות המופרדת מהגישה למסחר, יאפשר לבורסה להגיב באופן יעיל יותר ללחצי תחרות ולפעול בנפרד מהאינטרסים של החברים, ובכך ליצור בורסה מוכוונת שוק פשוטה ויעילה. בנוסף, נועד השינוי המבני להניח תשתית איתנה והכרחית לשיתופי פעולה אסטרטגיים עתידיים עם בורסות זרות ומשקיעים אסטרטגים, לפעילותן של בורסות נוספות בישראל ולאפשרות גיוס הון לפיתוח הבורסה עצמה, אשר בכוחם לתרום להרחבת בסיס הבעלות בבורסה ולגיוון האינטרסים של בעליה.
במסגרת השינוי המבני המוצע ולנוכח חשיבות הבורסה כמשאב לאומי החיוני לפעילות שוק ההון והכלכלה בישראל, פועלת הצעת החוק לחזק את מנגנוני הפיקוח על פעילות הבורסה, הן מנגנוני הפיקוח הפנימיים בתוך הבורסה באמצעות קביעת הסדרי ממשל תאגידי לטיפול בניגודי העניינים העשויים להתעורר כתוצאה ממבנה הבעלות החדש, והן אלה החיצוניים באמצעות פיקוח רגולטורי על קיום תנאי רישיון, קבלת היתרי החזקה ושליטה וקביעת סמכויות פיקוח ואכיפה של רשות ניירות ערך ביחס לבורסה כמקובל ביחס לגופים מפוקחים אחרים. 
שר האוצר, ח"כ משה כחלון: "מדובר במהלך שיביא לצמיחת המשק, יחזק את הבורסה ויאפשר לה לחזור למקומה הראוי כקטר צמיחה מרכזי של המשק הישראלי. המהלך יפתח את הדלת בפני חברות בארץ ומהעולם, בורסה שתייצר אפיקי השקעה איכותיים לציבור, בורסה שתייצר לציבור גיוון של מקורות חיסכון. המהלך יביא אותנו לעידן של בורסה תחרותית יותר שתוביל להורדה בעמלות המסחר הגבוהות שמשלם הציבור".
 
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד: "שינוי מבנה הבורסה יחד עם שורה ארוכה של צעדים שאנחנו מקדמים הם בשורה אמיתית לשוק ההון הישראלי. הרפורמות שאנו מבצעים יציבו את הצרכן במרכז, יובילו להתפתחות והתרחבות שוק ההון בזירה הבין לאומית והמקומית, תוך הפחתת הנטל הרגולציה במטרה להחזיר את המשקיעים לבורסה בתל אביב וכל זאת תוך עידוד החדשנות והטכנולוגיה".
 
יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "הבורסה היא נדבך קריטי בשוק ההון. הצעת החוק עתידה להפוך את הבורסה בתל-אביב לגורם יעיל ותחרותי, לתרום להגדלת המסחר וההשקעות ולאפשר שיתופי פעולה בינלאומיים. היא תשנה את מבנה הבורסה למבנה המודרני המקובל במדינות המערב, בו קיימת הפרדה בין הבעלות והחברות בבורסה. הפרדה זו תגביר את התחרות, תצמצם ניגודי עניינים ותפחית את דומיננטיות הבנקים בבורסה. כל אלה ביחד עם ההקלות הרגולטוריות מיועדים ליצור תנאים אטרקטיביים לחברות להנפיק בבורסה ולמשקיעים להשקיע בה".
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  למה שחברה שמטרתה רווח ושהיא מונופול תוריד מחירים?
  טימטום 03/07/2016 16:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משוגעים תרדו מהגג
  סגור
 • בגלל שרוצים למתן את שוק הנדל"ן
  אני 04/07/2016 02:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המבנה החדש יניב תוצאות אמיתיות רק בעוד 3 4 שנים במקרה הטוב ואחרי 7 עד 9 שנים שאר הציבור יבין את האפיק.. בתקווה שהמהלך יהיה מפוקח ברמה גבוהה זה יכניס הון חוץ שיעזור לתקן את ההתערבות המעוותת של הממשלה על שער הדולר והריבית
  סגור
 • 8.
  הם כנראה מושקעים עמוק עמוק בשורט (ל"ת)
  ביבי וכחלון מוקעים ע 03/07/2016 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  מס מס מס מס הכל עניין של המס
  אדי 03/07/2016 15:36
  הגב לתגובה זו
  7 0
  שומרים את המס גבוה כדי לא להוריד את מחירי הנדל"ן.
  סגור
 • 6.
  אני משקיע קטן מה זה אומר (ל"ת)
  מישהוא יודע מה זה או 03/07/2016 15:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • שתהיה קטן יותר (ל"ת)
  סאם 04/07/2016 07:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  למכור את הבורסה ליצחק תשובה ! (ל"ת)
  הסיני שקונה ממנו 03/07/2016 15:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תורידו כבר את המס על רווחי הון !!!!!!!!! (ל"ת)
  גגגגגייא 03/07/2016 15:07
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 3.
  פתאם נשלם יותר . ונרויח פחות (ל"ת)
  עמלות 03/07/2016 14:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  האם באמת הכל ורוד,מה יקרה לעמלות בעקבות ההפרטה? (ל"ת)
  יוני 03/07/2016 14:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מטורפים ! אולי תמסרו את נכסי המדינה ישירות לאויבנו (ל"ת)
  ישראל ישראלי 03/07/2016 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור